Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

ФутТайм від Григорія М.Реви.

«ФутТайм» від Григорія М.Реви. Випуск 48.

                                        До вашої уваги:                                                                                                                            —  У В’ячеслава ХРУСЛОВА – ювілейний День народження.

—-  Хто він, офіцер оборони «Динамо»?

—  Скільки років ще зростати жіночій збірній України?

Вітання

 В’ячеслав ХРУСЛОВ: Суми повинні мати хорошу команду

      18 вересня ювілейний, 60-й День народження відзначає екс-гравець сумського «Автомобіліста» В’ячеслав ХРУСЛОВ. Після Сум його кар’єра продовжилася в «Динамо», де став чемпіоном і володарем Кубка України.

     ДО СУМ 28-річний  футболіст мав уже 7 років виступів на професіональному рівні.  За харківський «Маяк» і  житомирське «Полісся» відіграв 238 матчів і забив 6 м’ячів.  У складі полісян став володарем Кубка України  серед команд  Другої ліги. Тоді  у фіналі вони  за підсумками 2-х матчів  перемогли охтирський «Нафтовик» (1:3 і 4:0).

     В «Автомобілісті» почав грати у 1991 році, коли  він дебютував у Другій лізі Української зони  чемпіонату СРСР.  Виступ «водіям», яких тренував Михайло ФОМЕНКО,  вдався.  Вони посіли 8 місце серед 26 команд. В’ячеслав став автором першого історичного м’яча нашої команди, який він забив у 4-у турі у ворота  павлоградського «Шахтаря» з пенальті (1:0). Того сезону захисник став ще й кращим бомбардиром команди. У 46 поєдинках  відзначився 13 разів. 3 м’ячі забив з гри, 9 – з пенальті і 1 – у свої ворота. Сталося це у домашньому матчі з «Вагонобудівником» (2:1). У 6 матчах В’ячеслав  забивав мінімальні переможні м’ячі, або «рятувальні». Він увійшов до ТОП-20 кращих снайперів чемпіонату.

   Згодом М.ФОМЕНКА запросили рятувати престиж «Динамо». Взяв він і В’ячеслава, який провів  за киян11 матчів і 1 м’яч.  Коли Михайла Івановияча  швидко  «пішли»,  «Динамо» очолив  Й.САБО. При ньому місця в основі  ХРУСЛОВУ не знайшлося. Він отримав дві  травми, довго лікувався.  А такі гравці «великому» тренеру були не потрібні…

 Перша золота медаль «Динамо» і В’ячеслава ХРУСЛОВА. На  знімку  він – у другому ряду крайній  праворуч.

 Перша золота медаль «Динамо» і В’ячеслава ХРУСЛОВА. На  знімку  він – у другому ряду крайній  праворуч.

   Завершував кар’єру в рідному Харкові,  в «Металісті».  За 16 сезонів  на рахунку В’ячеслава 425 матчів  і 31 м’яч.  З них  85 поєдинків і 17 м’ячів мали сумську «прописку».  Наразі В’ячеслав Михайлович працює заступником генерального директора ФК «Металіст»-1925.

      Під час останнього приїзду до Сум два роки тому він відверто зізнався: – З таким стадіоном  Суми повинні мати хорошу команду. Це  і завдання влади, яка повинна всіляко підтримувати  футбол на всіх рівнях.  Я по-щирому заздрю футболістам, які мають  і умови, і поля.  А на якому «огороді» на «Авангарді» ми тоді грали?!…

Матч з історії.  Чемпіонат СРСР-1991. Друга ліга.  «АВТОМОБІЛІСТ» (Суми) – «ВАГОНОБУДІВНИК» (Стаханов) – 2:1.  11 жовтня. Стадіон «Авангард».

    «АВТОМОБІЛІСТ»: Страшненко, Лукаш, Хруслов,  Захаряк, Бедрицький,  Дейнеко, Рудняк,  Теслик, Сараєв,  Самолюк, Цисар.  «ВАГОНОБУДІВНИК»: Листопадов, Дехтярьов,  Марченко, Овозлін,  Костиник, Порохненко,  Бережний, Самбірєв,  Паламарчук, Сушко, Божко. Голи: Хруслов (15, у свої ворота), Сушко (54), Фесенко (80).

Михайло ФОМЕНКО: Перед собою  завжди ставив найвищі завдання

       19 вересня «зірковому» гравцю сумського «Спартака», ворошиловградської  «Зорі» і київського  «Динамо», заслуженому майстру спорту СРСР, заслуженому  тренеру України  Михайлу ФОМЕНКУ – 74 .  За  13 років  провів  більше 400 матчів і забив 10 м’ячів. Став першим тренером, який вивів збірну України до фінальної частини Євро-2016. Виступав за збірні СРСР. За рейтингом «Зірки радянського футболу» Михайло Фоменко та ще 7 динамівців Києва у символічній збірній 1971-1980 рр.

      З інтерв’ю Михайла ФОМЕНКА.

       –Пам’ятаєте, своє невдоволення тим, як  головний тренер «Динамо» Олександр СЕВІДОВ  вас використовував, коли ви прийшли в команду?                                                               – Він ставив мене не туди, куди я звик: то правим захисником, то лівим.  Мене це не влаштовувало, я вважав, що граю не гірше тих центральних захисників, які були в команді. Приїхало  до нас керівництво із ЦК. Зібрали всю команду, стали цікавитися  думками кожного. Я встав і заявив: «Або я буду грати на своєму місці, або повертаюся в «Зорю».

    -Не жалкували, що пішли із «Зорі»?                                                                                       – Ні, звичайно. Це зовсім різні за величиною клуби. «Зоря» стала чемпіоном. А далі – по-тихеньку, по-тихеньку і все скінчилося.  Мені потрібно  було лише «Динамо».

   -Роботу, в яких командах й донині згадуєте  з особливим задоволенням?                  – В усіх без винятку, в тому числі і в рідних Сумах, в «Автомобілісті». За кожною командою стояли люди, які багато робили, аби досягти  хорошого результату.

     -Чи сповна себе реалізували у футболі, як гравець і тренер?                                         – Як гравець, на жаль, ні. Через проблеми зі спиною не міг тримати високий рівень, тому довелося йти з «Динамо». Хоча Васильович умовляв ще пограти. Де б  не працював, ставив перед собою максимальні завдання. Майже скрізь їх вдавалося реалізувати.  Працював і не з грандами українського футболу.  Тож потрібно  ставити найвищі завдання і намагатися  їх виконувати!      

      «СПАРТАК»  1966-1969  рр. Чемпіонат СРСР. Клас «Б».  Перший матч зіграв у Сєвєродонецьку  11 жовтня 1966 року  проти місцевого «Хіміка».  На той час Михайлу  було вже  18 .Зустріч   зібрала на трибунах 5000 глядачів. Дебютант  виступав  під №2 на позиції правого захисника. Поєдинок завершився – 0:0. Це говорить про те, що дебютант провів зустріч,, як мінімум, без помилок.                 

      Перший м’яч за «Спартак» Михайло забив  3 червня 1967 року. У домашньому матчі  сумчани перемогли єнакіївський «Шахтар» -7:1. Один  на рахунку  ФОМЕНКА.  По два  м’ячі забили Володимир БОГАЧ  і Геннадій ЄРОФЄЄВ, по одному – Володимир СОЛОДОВ і гравець гостей.   За нашу команду Михайло ФОМЕНКО  відіграв 128 матчів і забив, виступаючи на позиції захисника, 8 м’ячів.

        Коли Михайло грав у Сумах, він ледве не потрапив до  «Спартака» московського.  Після товариської зустрічі, в якій гості здобули нелегку перемогу – 3:2,  тренери гостей зацікавилися нашим захисником, про гру якого мали певне уявлення. Галімзян ХУСАЇНОВ намагався більше дізнатися про офіцера оборони сумчан у гравця  Івана ПРИЙМЕНКА, який супроводжував  делегацію москвичів. Іван Федорович так охарактеризував  свого друга, що гості вже більше  не розпочинали розмову. Так він, можна сказати,  залишив ФОМЕНКА в Сумах і зберіг для «Динамо»

     «ЗОРЯ» 1970-1971 рр. Провів 59 матчів і забив 1 м’яч.  Відзначився Михайло у матчі 1-го туру  чемпіонату СРСР-1971.  «Зоря»  приймала московський «Спартак».  На 66 хвилині гості відкрили рахунок (ЄГОРОВИЧ), а на 74-й ФОМЕНКО його зрівняв. 1:1 –  у підсумку.

       «ДИНАМО» 1972 – 1978 рр.   У складі киян – 3-разовий чемпіон, 4-разовий срібний призер чемпіонату і 2-разовий  переможець розіграшу Кубка СРСР. Володар Кубка кубків і Суперкубка УЄФА, срібний призер  європейської першості і бронзовий – Олімпійських ігор. Забив 1 м’яч.  Це вдалося йому  у повторному матчі 1/8 фіналу розіграшу Кубка СРСР-1978. В  Одесі поступилися «Чорноморцю» -1:2, а  вдома  за підтримки 30 тисяч вболівальників легко  його перемогли – 4:0.   Голи:  Буряк (4),  Блохін (42),  Буряк (68, з пенальті),  Фоменко (90). Того року Михайло  вдруге став володарем Кубка.  Як тренер, виграв  чемпіонат і Кубок України.

       По завершенні  кар’єри  Михайло ФОМЕНКО працював тренером багатьох команд , в тому числі – сумського «Автомобіліста».

       Валерія ЛОБАНОВСЬКИЙ  про гру свого захисника: «Суворість і акуратність у грі Михайла Фоменка була викликана життєвою необхідністю. Він займав позицію заднього центрального захисника, яка передбачає, перш за все, вірність принципу високої надійності. Ми вже тоді вимагали від «чистильника» брати участь у створенні атак точним поздовжнім пасом і підключенням вперед для створення чисельної більшості на певній ділянці поля, найчастіше в центральній зоні атаки, і Фоменко завдання ці добре виконував. Коли він сумнівався, чи вдасться діяти без помилок, то  не робив ніяких кроків, усвідомлюючи згубність необачних дій для команди. «Нехай буде простіше, зате надійніше»

    З чемпіонського вернісажу «Динамо» – 1974.

Хай у наступ йде хоч рота – 

Не упорається з ним!

За таким гравцем ворота –

Мов за муром кам’яним!

    ЗА словами О. БЛОХІНА, «захисник «Зорі» Михайло ФОМЕНКО неодноразово ламав плани київських нападників».

      «У 1974 році Михайло ФОМЕНКО набагато підвищив свою тактичну майстерність, виступаючи в ролі вільного  захисника (раніше він разом з РЕШКО грав «у лінію»), брав активну участь в атаках».                  (Довідник-календар «Футбол-75»)

     14 травня 1975 р. Фінальний  розіграшу Кубка  кубків європейських країн. «Динамо» (Київ( – «ФЕРЕНЦВАРОШ» (Угорщина»  – 3:0. «Треба сказати добре слово і про тих, хто непримітний з трибун, але їхні лаври заслужені. Це два стопери- С.РЕШКО і М.ФОМЕНКО.  Вони не допустили жодної тактичної  і технічної помилки, виграли всі єдиноборства і просто збентежували суперників ефективністю своєї гри».                                                                        ( З книги «Атакующая вершины»).

   «РЕШКО і ФОМЕНКО, виконуючи вказівки тренерів, не залишали практично штрафний майданчик, але ми постійно відчували їх присутність. Вони відбирали м’яч у гравців команди суперників і не барилися,  і надсилали його в атаку, підхльостуючи нас цими миттєвими передачами»    (З книги О. БЛОХІНА «Гол, який я не забив»).

    «Сезон-92 київське «Динамо» розпочало з новим тренером. Михайло ФОМЕНКО швидко вийшов на рівень тренерів  високої кваліфікації: мав досвід  роботи в командах радянської  вищої ліги,  користувався авторитетом у своїх гравців. Разом з командою дебютував  в Лізі чемпіонів. Осінній поєдинок  «Динамо» – «Барселона»  став одним з найбільш барвистим,  насичений кольоровою  мозаїкою великого футболу.  Кияни довели матч до почесної перемоги – 3:1. Проте у повторному «Барселона» відомстила – 4:1.  Після завершення  першого кола  чемпіонату країни  Михайло ФОМЕНКО пішов з команди».                                ( З книги «Валерій Лобановський. Чотири життя у футболі»).

     «ФутТайм» і АФСО  щиро вітають  ветеранів футболу   з пам’ятними  днями в їхньому житті. Будьте сильні духом і тілом, любіть  всією душею рідних і близьких,  і найголовніше — будьте здорові! Нехай те, що вчора здавалось недосяжним, завтра стане прекрасною реальністю!

Питання

Жіноча збірна знову «пролетіла»…

        ЖІНОЧА збірна України з футболу  невдало завершила свій виступ  у групі В Європейської зони відбірного турніру  на ЧС-2023.

       Наші дівчата посіли 3-є місце, набравши 10 очок у 8 матчах. Більше мають команди Шотландії -16  та Іспанії- 24, які продовжать боротьбу далі.  Іспанки добилися 100-відсоткового результату за різниці м’ячів 53-0. Оце  футболістки! Оце клас!!!

     Відверто – українкам поки що не під силу тягатися з  лідерами .Важко зрозуміти,  що нового дав команді  новий тренер-легіонер Луїс КОРТЕС? Як грали по-своєму, так і продовжують «грати».  Подивіться:  іспанкам  поступилися – 0:11,  шотландкам -1:5. Навіть не могли  забити більше 7 м’ячів дівчатам Фарерських островів, тоді як  інші «наколотили»  значно більше. Виходить, що це наш рівень?!

      Одна відрада: у  складі збірної грали двоє наших землячок-  сумчанка Катерина САМСОН, яка захищала ворота,  і  нападниця Яна КАЛІНІНА з Охтирки.

      Луїс КОРТЕС: – Частково я задоволений тим, що збірна України фінішувала третьою у групі. Ми усвідомлюємо, що на поточний момент Іспанія та Шотландія сильніші. .Але збірна України знаходиться на правильному шляху. Команда продовжує зростати, робити невеликі кроки вперед. Є ще чимало речей, над якими нам слід працювати, але на все потрібен час. Тепер нашою метою буде вивести команду на чемпіонат Європи-2025. 

      А чи встигне «невеликими кроками вперед» тренер  підготувати команду  до 2025-го???А де гарантія, що  виведе на ЧЄ? І чи допрацює до цього часу?

       Яна  КАЛІНІНА: Ми непогано провели кваліфікацію. Але прикро, що поточна ситуація в таблиці нас не влаштовує. Усе вирішила невдача в домашньому матчі із Шотландією. Вірю, що в майбутніх відбірних циклах ми покажемо кращий результат».