Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

“ФутТайм від Григорія М. Реви”.

Андрій ПРОХОРОВИЧ: “Без підтримки меценатів нашому футболу вижити буде важко.   Жаль,  таких  в області одиниці”.

ЯК  виступили аматорські команди  і  вихованці  спор шкіл у чемпіонатах України, чи гратимуть на «Ювілейному»  прем’єр-лігові «Зоря» і «Олімпік», коли  чекати  нових Гусєвих і Антюхів, в чому секрет розвитку і популяризації футболу в Сумському районі, чи  відновиться  в Сумах чемпіонат міста – про це не тільки у бесіді з Андрієм ПРОХОРОВИЧЕМ- головою Асоціації футболу Сумської області, членом Виконкому і головою  Дитячо-юнацького комітету  Української  асоціації футболу.

НАША  ДОВІДКА. АНДРІЙ ПРОХОРОВИЧ.  Народився 29 квітні у Владивостоці.  В Україні проживає з  1995 року, в Сумах – з 1996. Грав у черкаському «Роторі», що грав  у  чемпіонаті  України серед аматорів.  З 2011 року  виконавчий директор   Федерації футболу Сумської області. З 2015 року – президент ФФСО, з 2020 – голова Асоціації футболу Сумської області.  Нагороджений відзнаками АФУ.

-ПАНЕ Андрію,  команди області, що грають у чемпіонатах України, завершили  сезон.  Ваш коментар  до їхніх виступів.

-Я  ВВАЖАЮ всі вони виступили добре, результатів добилися позитивних.  Дві аматорські команди вийшли до плей-офф, а «Вікторія» стала  срібним призером. Разом із городянами Тростянця і Сум  вона  атестувалася до  Другої ліги.

Відмінних успіхів добилися   наші  команди   і в змаганнях Дитячо-юнацької футбольної ліги України.  Сумська «Барса»  вперше  гратиме    в Еліт-лізі. Три її команди із 4-х посіли  перші місця у своїх групах, а дві   грали у «Фінал чотирьох». Підсумок виступу – срібні медалі і 4 місце.  На пристойному рівні провели  сезон і вихованці  КДЮСШ «Суми» та Конотопської ДЮСШ. Але…

Останні вийшли  до Вищої ліги, однак через відсутність  хороших  4-х  команд вікових груп залишаються у Першій лізі.  З учнями КДЮСШ «Суми» є певні проблеми. Минулого року вони  нарешті отримали поле для тренувань і проведення матчів, а до цього  готувалися  і грали в різних місцях, навіть  проводили матчі  у Білопіллі.  Тоді чимало юнаків перейшли в інші  заклади, і наразі тренери повертають їх до себе. Тож сподіваюся, що  з нового сезону їм вдасться  стабілізувати свою гру і вони задаватимуть тон у змаганнях.

Словом,  минулий сезон заносимо  до активу. Всі молодці, всі спрацювали на «відмінно» Такого злету Сумщина ще не знала. Я вдячний і тренерам, і гравцям, і керівникам клубів   і навчальних закладів за плідну роботу, незважаючи на  коронавірусні  проблеми.  Сподіваюся, що і в новому сезоні  команди  продовжать радувати  нас  грою і  результатами.

-ЧИ НЕ забагато у нас команд майстрів? Про що це говорить? На яку з  них  робите ставку?

-ЦЕ ГОВОРИТЬ, в першу чергу, що  футбол в нашій області розвивається, є люди, які його підтримують не на словах, і мають амбітні плани. Чим більше буде команд, тим краще для вболівальників.

На сьогодні «Альянс» у нас лідер. Усі три  наші команди, що незабаром  дебютуватимуть у Другій лізі,  впевнений за прикладом липоводолинців  гідно представлятимуть область на всеукраїнському рівні.

На кого роблю ставку? На «Вікторію», яка найбільш досвідчена серед аматорів. Думаю, вона буде вище за  сумчан  і  тростянчан у турнірній таблиці.

 

-СВОГО часу поширювалася інформація, що в Сумах, на «Ювілейному»,   у новому сезоні гратимуть  «Зоря» і «Олімпік». Фейк чи реальність?

-ЦЕ БУЛО б реальністю, якби  провели  реконструкцію «Ювілейного» . Але у зв’язку із судовою тяганиною, з’ясування стосунків, хто є  його власником і скільки треба мільйонів віддати,  про ніякі  ремонтні роботи говорити не поки що доводиться.

-ТОЖ яка подальша доля головної споруди міста?

-Я ДУМАЮ, що новий власник після   судових розбірок зможе у  мінімальні терміни провести необхідні роботи, аби на головній нашій арені могли  проводитися  матчі найвищого рівня, як це було свого часу. Я дуже сподіваюся на це.

-А СКІЛЬКИ потрібно мільйонів, аби привести «Ювілейний» до ладу?

-ЗА МОЇМИ попередніми підрахунками,  не менше 10-15 мільйонів гривень.

-А ДЕ  гратимуть друголігові ФК «Суми» і «Вікторія», а також «Альянс»?

– У “ВІКТОРІЇ» своє  чудове поле,  прекрасна інфраструктура. Тож вона гратиме  поки що вдома.  Щодо «Сум», то ми були б дуже раді, якби  городяни  проводили матчі  на «Ювілейному», як і «Альянс». Для вболівальників він став  своєю командою, має хорошу  з їх боку підтримку. На своєму полі  гратиме і ФК «Тростянець», де створена прекрасна футбольна інфраструктура.

-ДО РЕЧІ, якої ви думки про перспективи  ФК «Суми», зважаючи  на ситуацію, в якій він опинився?

-ПОДАЛЬША доля  ФК залежить від чиновників, футбольних людей і  керівників  комунального підприємства,  власником якого є міська  влада.  Якщо  буде виділятися достатня кількість коштів і приділятися належна увага, то  у ФК «Суми»  є  всі можливості  грати не лише у Другій, а з часом і в  Перші. А ще – чекаю на відродження славних футбольних традицій   сумських команд майстрів, які торік  відзначили  свій 60-річний ювілей .

-ЧОМУ, на вашу думку, такими черепашими темпами йдуть будівельні роботи на «Авангарді»?

-ЦІКАЕ запитання.  Мені важко  про це говорити, про    ситуацію, що склалася.  Більш конкретну відповідь повинні надати у міській раді, а також члени виконкому і депутати, хто  безпосередньо причетний до  цього довгобуду. Коли буде новосілля – питання риторичне.

-ЯКОЇ ви думки по створення на базі  «Барси Ю-19» команди для виступу в чемпіонаті області з подальшим підвищенням в класі?

-Цікава пропозиція.  Але давайте подивимося  на цю проблему ширше.  Наразі  в чемпіонаті області   немає жодного представника Сум, а свого часу  грало до  десяти команд. У місті просто немає зацікавлених в цьому людей, які люблять  його Величність футбол.  Якщо їх не  буде, з ним будуть проблеми.  Дивно, але факт. Суми залишаються єдиним обласним центром в Україні, команди якого не беруть участь в обласних перегонах. , не представлені навіть у Першій лізі.  Маємо чимало не бідних людей, але вони далекі від футболу, у них інші пріоритети.

На мою думку, у «Барси Ю-19» перспектив немає, бо хто  її буде  фінансово підтримувати?  ФЦ «Барса» і Ліцей-інтернат «Барса»- комунальні заклади. І брати  ще фінансування  команди накладно для бюджету. Треба шукати шляхи, аби не втрачати гравців, у яких є перспектива для зростання і  виходу у великий футбол.

-ОКРІМ “Альянсу»,   в інших командах вже майстрів  грають одиниці вихованців   сумського футболу. Хто винен, якщо можна так сказати?  Чому тренери не звертають на своїх Бандур, Гусєвих уваги, чи не хочуть з ними, як кажуть, панькатися, а простіше – запросити зі сторони і лиха не мати?

-НА СЬОГОДНІ ФК «Тростянець» зробив ставку на вихованців  спорт шкіл області.  Цим шляхом йде ФК «Суми». Це правильно, що вихованці сумського футболу грають у своїх командах. Адже  не раз довелося чути від вболівальників, що ставку треба робити на місцевих гравців і народ ходив би на такі матчі. Хай вони і програвали б, але, впевнений, стадіони не  пустували б.

-А ТЕПЕР давайте поговоримо про  справи футбольні на Сумщині.  Чому так мало грає  місцевих команд  в чемпіонаті області? Я пригадую часи, коли в обох групах виступали до  30, а то й до 40 команд. По кілька – з Ромен, Конотопа, Шостки, сіл районів, а із Сум – до десяти. Що сталося?

-ПРО ЦЕ зараз смішно говорити, але  в ті часи Комуністична партія задавала тон, була своєрідним організатором, давала вказівки і вони  чітко виконувалися. Тоді було престижно в тому чи іншому місті чи селі мати  хорошу команду, між якими йшла заочна боротьба.  Це було своєрідним стимулом і для керівників, і для футболістів, і для вболівальників.  Цю сторінку історії ми, на жаль, вже закрили.

На сьогодні весь футбол тримається на меценатах, а  їх одиниці. Це одна проблема. Інша  важлива  в селах закриваються  школи,  немає дітей. Люди виїжджають працювати  за кордон, в інші міста, ніхто не хоче  займатися аматорським футболом, тим більше  на ньому  не заробиш собі на життя.

На мою думку,  є вихід із ситуації.  Треба звертатися до Верховної Ради, щоб вона прийняла закон, який  би звільняв від податків тих, хто  дійсно хоче  підтримати  спорт і допомогти  йому розвиватися. Тоді, я впевнений, футбол відродиться і  гратимуть не десяток-другий команд, а значно більше, як у ті  добрі футбольні часи.

-А ЯК заохотити, скажімо, вихованців  «Барси» і КДЮСШ «Суми», вузи – особливо Інститут фізкультури, якому і Бог велів  виставляти команду –  до  участі  у чемпіонаті міста? Можливо це стало б першим кроком  до відновлення  змагань?

-В ПРИНЦИПІ це не важко зробити, Це не така вже й велика проблема. Разом з міською Федерацією футболу ми детально обговорили це питання і плануємо вже  восени  відродити чемпіонат. Плануємо його проводити за системою «осінь-весна». , коли студенти  і вихованці спорт шкіл приступають до занять.

-НЕ СЕКРЕТ у нас  є райони, де роками  не проводяться чемпіонати, а їхні команди  не  представлені  в чемпіонаті області. Що їм заважає?

-У БІЛЬШОСТІ районів – тільки не дивуйтеся – просто немає футболістів.  Це перше. І друге. Повторюся – немає меценатів..Візьмемо, скажімо,  Лебедин, Великописарівський і  Буринський райони.  Команда в  Бурині є, але вона  виступає у чемпіонаті Конотопського району.  Свого часу у Сніжках була команда, що  грала в обласній  першості. Але тренери і гравці почали дурити,не стільки грали, а  «доїли» керівника, просто заробляли. Він  розчарувався таким  ставленням і відмовився від команди, відбили в нього бажання надалі  підтримувати футбол.

Мала щільність  населення, , виїзд молоді із сіл і виходить, що  немає кому грати. Мені дзвонять з населених пунктів і говорять – якби були футболісти, то і команду тримали б. В цьому, як на мене,  одна з головних проблем.

-ЦІКАВА ДЕТАЛЬ. На місцях працюють ДЮСШ, хлопці тренуються, а  зростання ніякого немає, вони варяться у власному соку…

-ВИХОДИТЬ , що так. Вони випускаються, їдуть навчатися   до міста, скажімо, до Сум чи ще кудись, знаходять  собі команди і грають  за них, а додому  практично вже ніхто не повертається. Такі, на жаль, реалії сьогодення.

-В ЧОМУ, так би мовити, секрет розвитку і популярності  футболу у  Сумському районі, де грають більше 20 дорослих і юнацьких команд?

-ФЕНОМЕН простий.  У  районі щільність населення більша, ніж в інших, тож і перспективи  кращі.  В освітніх закладах більше дітей. Тож відповідно  є перспектива. В тому числі і для розвитку футболу.  Легше створити команди і ставка робиться  на  місцевих виконавців.  І, головне, в районі є традиція, яка передається з поколінні в покоління, щоб разом з дорослими  грали  юнаки.  Лише в цьому  є стабільність розвитку і майбутнє футболу в  районі. Їхній досвід вартує уваги і вивчення.

-ЧИ МАЄМО  Програму і перспективи розвитку футболу  в області ?

– НА ОСТАННЬОМУ засіданні АФСО ми прийняли  рішення, що впродовж місяця  буде  створена робоча група, яка  напише  комплексну програму, щоб вона  була не фантоном, а  дорожньою робочою картою для нас, а також для міських і районних  асоціацій футболу.  Думаю   місяця для цього  вистачить.  Важливо – скільки буде виділено коштів з бюджету. З цього й будемо виходити.

На основі    обласних  програм, буде  розроблятися і Всеукраїнська.

– В ЦЬОМУ році на  «Барсі» представники  двох партій   пропіарилися на можливій з їхнього боку  допомозі по ремонту одного з полів, яка перебуває у жахливому стані.  Яка  подальша доля їхніх обіцянок, що вам відомо?

-Я СКАЖУ свою думку.  Я був з депутатами обох партій,  акцентував їхню увагу на це.  Приїжджав і  екс-гравець «Динамо» Владислав Ващук, який відверто був шокований  побаченим.  Я надіюся, що  новий голова ОДА, наш земляк допоможе швидко вирішити цю проблему, зробить все,  щоб діти   мали змогу тренуватися і грати в нормальних умовах.

ДО   РЕЧІ, ви, як голова Дитячо-юнацького комітету АФУ,  через незадовільний стан  поля могли спокійно  призупинити навчально-тренуальний процес  Але ви  увійшли в ситуацію і табу не наклали. Чим керувалися?

-ЯКБИ я був не сумчанином, не  представником  області в АФУ, то це напевне зробив би.  А так я, як патріот свого міста і області, цього не можу зробити, я не ворог розвитку дитячо-юнацького  футболу в нашому регіоні.  На проблеми  я намагаюся звертати увагу  і ЗМІ, і  депутатів, і керівників усіх рівнів, аби спільними зусиллями   вирішити  проблеми. Хотілося б, аби  вже до  1 вересня  всі роботи  на  «Барсі» були виконані. На це потрібно  пару  тижнів, щоб привести поле  в належний стан. Питання за фінансуванням робіт.

-ЯКОЮ вам бачиться система проведення  змагань зі створенням ОТГ і нових районів?

-У МАЙБУТНЬОМУ  повинні відійти  від чемпіонатів ОТГ, а проводити чемпіонати районів. Різниця в кілометражі не така вже й велика. Треба виходити на рівень Вищої, Першої і Другої ліг, а грати, скажімо,  не 5-а командами. Це   зайва трата коштів  і нічого  це не  дасть футболістам.  Хай краще більше буде ліг, буде більша зацікавленість і команд, і вболівальників, і буде стимул  гравцям для зростання, а не роками тупцювати ся на  місці, залишатися , як кажуть, першим парубком на селі.

-ЧИ НЕ втратять ФК «Суми» і «Вікторія» від того, що не гратимуть у чемпіонаті області?

-А МОЮ думку, вони повинні мати  дублюючі склади, де гравці могли підтримувати спортивну  форму, відновлюватися. Важко сказати за  сумчан, адже на сьогодні у них є проблеми, зокрема з фінансуванням.  Приклад цьому – «Альянс-2», який є учасником вищолігового чемпіонату області.

-ЯКЕ запитання поставив вболівальник  Андрій Прохорович Андрію Прохоровичу  голові АФСО?

-ЯКБИ  він допоміг футболу? На жаль, я не така  достатня людина, яка могла би  тримати команду, а дуже  хотілося.  Якби у мене були відповідні фінансові ресурси, то  спрямував би їх  не  одній команді з нашого регіону. . Хочеться, але не виходить, немає можливостей. Але як голова АФСО прагну  всім  по можливості допомагати.

-НА  ПОРЯДКУ ДЕННОМУ-  вирішальні матчі ЧЄ-2020. На кого зробили ставку?

-ЗБІРНА  зіграла  на 5 за 5-бальною шкалою. Молодці, нічого не скажеш!  Успіх збірної – це ще й додаткові  кошти для УАФ, а це – розвиток дитячо-юнацького, дівочого  і жіночого футболу  в регіонах. Хто буде чемпіоном Європи?  До його початку я сказав, що ним  стане збірна  Італії.  До золотої вершини їй залишилося зробити один  крок!

-ВАШІ побажання, як голови  АФСО,  командам і вболівальникам

-ЩОБ КОЖНА команда добилася тих результатів, які  запланувала.  Головне  – повернути вболівальників  на  трибуни,   щоб їх ходило на “Ювілейний»  по 10, 15, а ще краще  по 20 тисяч на матч.  Якщо вболівальник піде, у гравців буде додатковий стимул  грати ще краще . А нашим командам майстрам – щоб кожна з них зростала в класі, своєю   красивою грою  приносила всім задоволення!

АФСО у 2020 році.

5  КОМАНД  виступали у всеукраїнських аматорських змаганнях.  «Вікторія»  з Миколаївки, городяни Сум і Тростянця – у чемпіонаті,  глухівський «Велетень» і «Колос» із Северинівки  Сумського району – у розіграші Кубка України.

У ЧЕМПІОНАТІ ДЮФЛ області грали 36 команд.

СТУДЕНТИ Сумського педуніверситету стали срібними призерами  чемпіонату України з футзалу серед студентів.

«НІКОЛЬ» (Суми) виграла срібні медалі  чемпіонату України з фут залу серед ветеранів  вікової категорії 60 років і старші.

ЧЕМПІОНАТ  області пройшов за участю 39 команд.

КОМАНДА  з дивною назвою  «Академія футзалу Футзальний клуб «Суми»  посіла 8 місце в Екстра-лізі чемпіонату України.

СУМСЬКИЙ «Ураган»  виграв груповий етап «Ліги учасників АТО»  в  дивізіоні «Північ».

В УМОВАХ пандемії АФСО проводила  онлайн-трансляції ключових матчів в Ютуб.

ВПРОДОВЖ року керівництво Асоціації допомагало  ветеранам  футболу: закуповувало і доставляло їм засоби індивідуального захисту та продуктові  набори.

НА РОЗВИТОК і популяризації футболу  в області УАФ  виділило  1,3 мільйона  гривень.