“ФутТайм від Григорія М. Реви”.
Андрій ПРОХОРОВИЧ: “Без підтримки меценатів нашому футболу вижити буде важко. Жаль, таких в області одиниці”.
ЯК виступили аматорські команди і вихованці спор шкіл у чемпіонатах України, чи гратимуть на «Ювілейному» прем’єр-лігові «Зоря» і «Олімпік», коли чекати нових Гусєвих і Антюхів, в чому секрет розвитку і популяризації футболу в Сумському районі, чи відновиться в Сумах чемпіонат міста – про це не тільки у бесіді з Андрієм ПРОХОРОВИЧЕМ- головою Асоціації футболу Сумської області, членом Виконкому і головою Дитячо-юнацького комітету Української асоціації футболу.
НАША ДОВІДКА. АНДРІЙ ПРОХОРОВИЧ. Народився 29 квітні у Владивостоці. В Україні проживає з 1995 року, в Сумах – з 1996. Грав у черкаському «Роторі», що грав у чемпіонаті України серед аматорів. З 2011 року виконавчий директор Федерації футболу Сумської області. З 2015 року – президент ФФСО, з 2020 – голова Асоціації футболу Сумської області. Нагороджений відзнаками АФУ.
-ПАНЕ Андрію, команди області, що грають у чемпіонатах України, завершили сезон. Ваш коментар до їхніх виступів.
-Я ВВАЖАЮ всі вони виступили добре, результатів добилися позитивних. Дві аматорські команди вийшли до плей-офф, а «Вікторія» стала срібним призером. Разом із городянами Тростянця і Сум вона атестувалася до Другої ліги.
Відмінних успіхів добилися наші команди і в змаганнях Дитячо-юнацької футбольної ліги України. Сумська «Барса» вперше гратиме в Еліт-лізі. Три її команди із 4-х посіли перші місця у своїх групах, а дві грали у «Фінал чотирьох». Підсумок виступу – срібні медалі і 4 місце. На пристойному рівні провели сезон і вихованці КДЮСШ «Суми» та Конотопської ДЮСШ. Але…
Останні вийшли до Вищої ліги, однак через відсутність хороших 4-х команд вікових груп залишаються у Першій лізі. З учнями КДЮСШ «Суми» є певні проблеми. Минулого року вони нарешті отримали поле для тренувань і проведення матчів, а до цього готувалися і грали в різних місцях, навіть проводили матчі у Білопіллі. Тоді чимало юнаків перейшли в інші заклади, і наразі тренери повертають їх до себе. Тож сподіваюся, що з нового сезону їм вдасться стабілізувати свою гру і вони задаватимуть тон у змаганнях.
Словом, минулий сезон заносимо до активу. Всі молодці, всі спрацювали на «відмінно» Такого злету Сумщина ще не знала. Я вдячний і тренерам, і гравцям, і керівникам клубів і навчальних закладів за плідну роботу, незважаючи на коронавірусні проблеми. Сподіваюся, що і в новому сезоні команди продовжать радувати нас грою і результатами.
-ЧИ НЕ забагато у нас команд майстрів? Про що це говорить? На яку з них робите ставку?
-ЦЕ ГОВОРИТЬ, в першу чергу, що футбол в нашій області розвивається, є люди, які його підтримують не на словах, і мають амбітні плани. Чим більше буде команд, тим краще для вболівальників.
На сьогодні «Альянс» у нас лідер. Усі три наші команди, що незабаром дебютуватимуть у Другій лізі, впевнений за прикладом липоводолинців гідно представлятимуть область на всеукраїнському рівні.
На кого роблю ставку? На «Вікторію», яка найбільш досвідчена серед аматорів. Думаю, вона буде вище за сумчан і тростянчан у турнірній таблиці.
-СВОГО часу поширювалася інформація, що в Сумах, на «Ювілейному», у новому сезоні гратимуть «Зоря» і «Олімпік». Фейк чи реальність?
-ЦЕ БУЛО б реальністю, якби провели реконструкцію «Ювілейного» . Але у зв’язку із судовою тяганиною, з’ясування стосунків, хто є його власником і скільки треба мільйонів віддати, про ніякі ремонтні роботи говорити не поки що доводиться.
-ТОЖ яка подальша доля головної споруди міста?
-Я ДУМАЮ, що новий власник після судових розбірок зможе у мінімальні терміни провести необхідні роботи, аби на головній нашій арені могли проводитися матчі найвищого рівня, як це було свого часу. Я дуже сподіваюся на це.
-А СКІЛЬКИ потрібно мільйонів, аби привести «Ювілейний» до ладу?
-ЗА МОЇМИ попередніми підрахунками, не менше 10-15 мільйонів гривень.
-А ДЕ гратимуть друголігові ФК «Суми» і «Вікторія», а також «Альянс»?
– У “ВІКТОРІЇ» своє чудове поле, прекрасна інфраструктура. Тож вона гратиме поки що вдома. Щодо «Сум», то ми були б дуже раді, якби городяни проводили матчі на «Ювілейному», як і «Альянс». Для вболівальників він став своєю командою, має хорошу з їх боку підтримку. На своєму полі гратиме і ФК «Тростянець», де створена прекрасна футбольна інфраструктура.
-ДО РЕЧІ, якої ви думки про перспективи ФК «Суми», зважаючи на ситуацію, в якій він опинився?
-ПОДАЛЬША доля ФК залежить від чиновників, футбольних людей і керівників комунального підприємства, власником якого є міська влада. Якщо буде виділятися достатня кількість коштів і приділятися належна увага, то у ФК «Суми» є всі можливості грати не лише у Другій, а з часом і в Перші. А ще – чекаю на відродження славних футбольних традицій сумських команд майстрів, які торік відзначили свій 60-річний ювілей .
-ЧОМУ, на вашу думку, такими черепашими темпами йдуть будівельні роботи на «Авангарді»?
-ЦІКАЕ запитання. Мені важко про це говорити, про ситуацію, що склалася. Більш конкретну відповідь повинні надати у міській раді, а також члени виконкому і депутати, хто безпосередньо причетний до цього довгобуду. Коли буде новосілля – питання риторичне.
-ЯКОЇ ви думки по створення на базі «Барси Ю-19» команди для виступу в чемпіонаті області з подальшим підвищенням в класі?
-Цікава пропозиція. Але давайте подивимося на цю проблему ширше. Наразі в чемпіонаті області немає жодного представника Сум, а свого часу грало до десяти команд. У місті просто немає зацікавлених в цьому людей, які люблять його Величність футбол. Якщо їх не буде, з ним будуть проблеми. Дивно, але факт. Суми залишаються єдиним обласним центром в Україні, команди якого не беруть участь в обласних перегонах. , не представлені навіть у Першій лізі. Маємо чимало не бідних людей, але вони далекі від футболу, у них інші пріоритети.
На мою думку, у «Барси Ю-19» перспектив немає, бо хто її буде фінансово підтримувати? ФЦ «Барса» і Ліцей-інтернат «Барса»- комунальні заклади. І брати ще фінансування команди накладно для бюджету. Треба шукати шляхи, аби не втрачати гравців, у яких є перспектива для зростання і виходу у великий футбол.
-ОКРІМ “Альянсу», в інших командах вже майстрів грають одиниці вихованців сумського футболу. Хто винен, якщо можна так сказати? Чому тренери не звертають на своїх Бандур, Гусєвих уваги, чи не хочуть з ними, як кажуть, панькатися, а простіше – запросити зі сторони і лиха не мати?
-НА СЬОГОДНІ ФК «Тростянець» зробив ставку на вихованців спорт шкіл області. Цим шляхом йде ФК «Суми». Це правильно, що вихованці сумського футболу грають у своїх командах. Адже не раз довелося чути від вболівальників, що ставку треба робити на місцевих гравців і народ ходив би на такі матчі. Хай вони і програвали б, але, впевнений, стадіони не пустували б.
-А ТЕПЕР давайте поговоримо про справи футбольні на Сумщині. Чому так мало грає місцевих команд в чемпіонаті області? Я пригадую часи, коли в обох групах виступали до 30, а то й до 40 команд. По кілька – з Ромен, Конотопа, Шостки, сіл районів, а із Сум – до десяти. Що сталося?
-ПРО ЦЕ зараз смішно говорити, але в ті часи Комуністична партія задавала тон, була своєрідним організатором, давала вказівки і вони чітко виконувалися. Тоді було престижно в тому чи іншому місті чи селі мати хорошу команду, між якими йшла заочна боротьба. Це було своєрідним стимулом і для керівників, і для футболістів, і для вболівальників. Цю сторінку історії ми, на жаль, вже закрили.
На сьогодні весь футбол тримається на меценатах, а їх одиниці. Це одна проблема. Інша важлива в селах закриваються школи, немає дітей. Люди виїжджають працювати за кордон, в інші міста, ніхто не хоче займатися аматорським футболом, тим більше на ньому не заробиш собі на життя.
На мою думку, є вихід із ситуації. Треба звертатися до Верховної Ради, щоб вона прийняла закон, який би звільняв від податків тих, хто дійсно хоче підтримати спорт і допомогти йому розвиватися. Тоді, я впевнений, футбол відродиться і гратимуть не десяток-другий команд, а значно більше, як у ті добрі футбольні часи.
-А ЯК заохотити, скажімо, вихованців «Барси» і КДЮСШ «Суми», вузи – особливо Інститут фізкультури, якому і Бог велів виставляти команду – до участі у чемпіонаті міста? Можливо це стало б першим кроком до відновлення змагань?
-В ПРИНЦИПІ це не важко зробити, Це не така вже й велика проблема. Разом з міською Федерацією футболу ми детально обговорили це питання і плануємо вже восени відродити чемпіонат. Плануємо його проводити за системою «осінь-весна». , коли студенти і вихованці спорт шкіл приступають до занять.
-НЕ СЕКРЕТ у нас є райони, де роками не проводяться чемпіонати, а їхні команди не представлені в чемпіонаті області. Що їм заважає?
-У БІЛЬШОСТІ районів – тільки не дивуйтеся – просто немає футболістів. Це перше. І друге. Повторюся – немає меценатів..Візьмемо, скажімо, Лебедин, Великописарівський і Буринський райони. Команда в Бурині є, але вона виступає у чемпіонаті Конотопського району. Свого часу у Сніжках була команда, що грала в обласній першості. Але тренери і гравці почали дурити,не стільки грали, а «доїли» керівника, просто заробляли. Він розчарувався таким ставленням і відмовився від команди, відбили в нього бажання надалі підтримувати футбол.
Мала щільність населення, , виїзд молоді із сіл і виходить, що немає кому грати. Мені дзвонять з населених пунктів і говорять – якби були футболісти, то і команду тримали б. В цьому, як на мене, одна з головних проблем.
-ЦІКАВА ДЕТАЛЬ. На місцях працюють ДЮСШ, хлопці тренуються, а зростання ніякого немає, вони варяться у власному соку…
-ВИХОДИТЬ , що так. Вони випускаються, їдуть навчатися до міста, скажімо, до Сум чи ще кудись, знаходять собі команди і грають за них, а додому практично вже ніхто не повертається. Такі, на жаль, реалії сьогодення.
-В ЧОМУ, так би мовити, секрет розвитку і популярності футболу у Сумському районі, де грають більше 20 дорослих і юнацьких команд?
-ФЕНОМЕН простий. У районі щільність населення більша, ніж в інших, тож і перспективи кращі. В освітніх закладах більше дітей. Тож відповідно є перспектива. В тому числі і для розвитку футболу. Легше створити команди і ставка робиться на місцевих виконавців. І, головне, в районі є традиція, яка передається з поколінні в покоління, щоб разом з дорослими грали юнаки. Лише в цьому є стабільність розвитку і майбутнє футболу в районі. Їхній досвід вартує уваги і вивчення.
-ЧИ МАЄМО Програму і перспективи розвитку футболу в області ?
– НА ОСТАННЬОМУ засіданні АФСО ми прийняли рішення, що впродовж місяця буде створена робоча група, яка напише комплексну програму, щоб вона була не фантоном, а дорожньою робочою картою для нас, а також для міських і районних асоціацій футболу. Думаю місяця для цього вистачить. Важливо – скільки буде виділено коштів з бюджету. З цього й будемо виходити.
На основі обласних програм, буде розроблятися і Всеукраїнська.
– В ЦЬОМУ році на «Барсі» представники двох партій пропіарилися на можливій з їхнього боку допомозі по ремонту одного з полів, яка перебуває у жахливому стані. Яка подальша доля їхніх обіцянок, що вам відомо?
-Я СКАЖУ свою думку. Я був з депутатами обох партій, акцентував їхню увагу на це. Приїжджав і екс-гравець «Динамо» Владислав Ващук, який відверто був шокований побаченим. Я надіюся, що новий голова ОДА, наш земляк допоможе швидко вирішити цю проблему, зробить все, щоб діти мали змогу тренуватися і грати в нормальних умовах.
ДО РЕЧІ, ви, як голова Дитячо-юнацького комітету АФУ, через незадовільний стан поля могли спокійно призупинити навчально-тренуальний процес Але ви увійшли в ситуацію і табу не наклали. Чим керувалися?
-ЯКБИ я був не сумчанином, не представником області в АФУ, то це напевне зробив би. А так я, як патріот свого міста і області, цього не можу зробити, я не ворог розвитку дитячо-юнацького футболу в нашому регіоні. На проблеми я намагаюся звертати увагу і ЗМІ, і депутатів, і керівників усіх рівнів, аби спільними зусиллями вирішити проблеми. Хотілося б, аби вже до 1 вересня всі роботи на «Барсі» були виконані. На це потрібно пару тижнів, щоб привести поле в належний стан. Питання за фінансуванням робіт.
-ЯКОЮ вам бачиться система проведення змагань зі створенням ОТГ і нових районів?
-У МАЙБУТНЬОМУ повинні відійти від чемпіонатів ОТГ, а проводити чемпіонати районів. Різниця в кілометражі не така вже й велика. Треба виходити на рівень Вищої, Першої і Другої ліг, а грати, скажімо, не 5-а командами. Це зайва трата коштів і нічого це не дасть футболістам. Хай краще більше буде ліг, буде більша зацікавленість і команд, і вболівальників, і буде стимул гравцям для зростання, а не роками тупцювати ся на місці, залишатися , як кажуть, першим парубком на селі.
-ЧИ НЕ втратять ФК «Суми» і «Вікторія» від того, що не гратимуть у чемпіонаті області?
-А МОЮ думку, вони повинні мати дублюючі склади, де гравці могли підтримувати спортивну форму, відновлюватися. Важко сказати за сумчан, адже на сьогодні у них є проблеми, зокрема з фінансуванням. Приклад цьому – «Альянс-2», який є учасником вищолігового чемпіонату області.
-ЯКЕ запитання поставив вболівальник Андрій Прохорович Андрію Прохоровичу голові АФСО?
-ЯКБИ він допоміг футболу? На жаль, я не така достатня людина, яка могла би тримати команду, а дуже хотілося. Якби у мене були відповідні фінансові ресурси, то спрямував би їх не одній команді з нашого регіону. . Хочеться, але не виходить, немає можливостей. Але як голова АФСО прагну всім по можливості допомагати.
-НА ПОРЯДКУ ДЕННОМУ- вирішальні матчі ЧЄ-2020. На кого зробили ставку?
-ЗБІРНА зіграла на 5 за 5-бальною шкалою. Молодці, нічого не скажеш! Успіх збірної – це ще й додаткові кошти для УАФ, а це – розвиток дитячо-юнацького, дівочого і жіночого футболу в регіонах. Хто буде чемпіоном Європи? До його початку я сказав, що ним стане збірна Італії. До золотої вершини їй залишилося зробити один крок!
-ВАШІ побажання, як голови АФСО, командам і вболівальникам
-ЩОБ КОЖНА команда добилася тих результатів, які запланувала. Головне – повернути вболівальників на трибуни, щоб їх ходило на “Ювілейний» по 10, 15, а ще краще по 20 тисяч на матч. Якщо вболівальник піде, у гравців буде додатковий стимул грати ще краще . А нашим командам майстрам – щоб кожна з них зростала в класі, своєю красивою грою приносила всім задоволення!
АФСО у 2020 році.
5 КОМАНД виступали у всеукраїнських аматорських змаганнях. «Вікторія» з Миколаївки, городяни Сум і Тростянця – у чемпіонаті, глухівський «Велетень» і «Колос» із Северинівки Сумського району – у розіграші Кубка України.
У ЧЕМПІОНАТІ ДЮФЛ області грали 36 команд.
СТУДЕНТИ Сумського педуніверситету стали срібними призерами чемпіонату України з футзалу серед студентів.
«НІКОЛЬ» (Суми) виграла срібні медалі чемпіонату України з фут залу серед ветеранів вікової категорії 60 років і старші.
ЧЕМПІОНАТ області пройшов за участю 39 команд.
КОМАНДА з дивною назвою «Академія футзалу Футзальний клуб «Суми» посіла 8 місце в Екстра-лізі чемпіонату України.
СУМСЬКИЙ «Ураган» виграв груповий етап «Ліги учасників АТО» в дивізіоні «Північ».
В УМОВАХ пандемії АФСО проводила онлайн-трансляції ключових матчів в Ютуб.
ВПРОДОВЖ року керівництво Асоціації допомагало ветеранам футболу: закуповувало і доставляло їм засоби індивідуального захисту та продуктові набори.
НА РОЗВИТОК і популяризації футболу в області УАФ виділило 1,3 мільйона гривень.