Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

ФутТайм від Григорія М.Реви.

«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 78.

 

Вітання

Олег ЛУКАШ:  Грав проти Шевченка, Реброва, Ващука…

 

      За свою  12-річну кар’єру він пограв в усіх лігах чемпіонатів України.  А розпочинав з виступів у складі сумського «Хіміка» у першості УРСР серед КФК. 6 квітня вихованець лебединського футболу відзначив 51-й День народження.

 

ФОТО з АРХІВУ, 2001 р.  Олег ЛУКАШ (четвертий праворуч) у складі «Нафтовика».

 

ДО ТОГО, я к Олег розпочав  шлях у професіональному футболі, він  став  срібним призером останньої Спартакіади УРСР, на якій збірної  області.  Дебютував у  сумському «Автомобілісті, який  був учасником  останнього сезону у Другій лізі  чемпіонату СРСР, 10 квітня 1991 року в Ужгороді. Тоді сумчани мінімально поступилися  «Закарпаттю».  Юнак вийшов на заміну на початку другого тайму.  А свій перший м’яч забив мукачівському «Приладисту» на його полі, «розмочивши» рахунок (1:2).

За три сезони був уже гравцем охтирського «Нафтовика». Затим  до харківського «Металіста» його  та ще трьох вихованців сумського футболу –  Олександра ЖУКА, Віктора ІВАНЕНКА, Сергія КОСТЮКОВА і Дмитра РУДНЯКА. – запросив Михайло ФОМЕНКО. Команда стала бронзовим призером першолігових перегонів  і вийшла до «вишки». Дебют  Олега відбувся 11  липня 1998 року у матчі з «Динамо».  Його  він  запам’ятав на все життя. На своєму полі «Металісти» зазнали відчутної поразки – 1:6. Єдиний  м’яч у господарів забив сумчанин  Віктор ІВАНЕНКО. Грав проти Владислава ВАЩУКА, Сергія РЕБРОВА, Андрія ШЕВЧЕНКА та ін..  З часом  сумчанин втратив місце в основі. Продовжив грати в МФК «Миколаїв»,  охтирському «Нафтовику», а завершував кар’єру у «великому» футболі  у друголіговому «Фрунзенці-Лізі-99»

     МОВОЮ СТИТИСТИКИ. За 12  років професіональної кар’єри, граючи на позиціях  нападника і півзахисника, Олег  зіграв 369 матчів і забив 45 м’ячів. З них у Вищій лізі – 15 і 2 – відповідно.  Двічі відзначився у зустрічах МФК «Миколаїів» з «Дніпром» і «Таврією», в яких миколаївці зазнали поразок.  У 6 матчах забивав  переможні або вирішальні м’ячі на останніх хвилинах. А це – 5 перемог і нічия. Виступаючи за «Нафтовик», у 1996 році  по 2 м’ячі  надсилав у ворота  «Кристала» з Чорткова  (3:1), нікопольського (5:0) і маріупольського  (5:1). «Металургів». Провів на полі 24500 хвилин ігрового часу.

 

МАТЧ з ІСТОРІЇ. 1991 р. Чемпіонат  СРСР. Друга ліга. «АВТОМОБІЛІСТ» (Сум)  – «ЗАКАРПАТТЯ» (Ужгород) – 2:0.  12 листопада. Стадіон «Авангард». 1500  глядачів

«АВТОМОБІЛІСТ»: Страшненко – старший, Андрейченко, Фесенко, Захаряк, Бедрицький, Дейнеко, Лукаш (Хмель,85),  Теслик (Таргонський,80),  Сараєв, Самолюк, Цисар.

      «ЗАКАРПАТТЯ»: Васютин, Тулайдан, Майсак,  Мигович, Долгош,  Когутич, Мішенко (Меланич,80),  Кондря, Яворів, Губаш, Тристош.

Голи:  Сараєв (47 – з пенальті), Лукаш (50).

 

Володимир МИГАЛЬ: З когорти справжніх «яворівців»

      8 квітня у екс-гравця краснопільського «Явора», директора місцевої  ДЮСШ  Володимира МИГАЛЯ  ювілейний, 50-й  День народження.

ВСЯ  його кар’єра пов’зана  з «Явором», з яким  7 сезонів виступав на професіональному рівні, хоча почав грати у 28 років. За плечима був чималий ігровий досвід, який  допомагав йому впевнено почуватися на полі у Другій лізі чемпіонату України.

Перший м’яч Володимир забив у домашньому матчі  з донецьким «Металургjм-2». На 75 хвилині він  закріпив  перемогу «Явора» (3:0).  У кількох зустрічах м’ячі після його ударів були вирішальними, зокрема  у подинках  з київським «Арсеналом-2» і донецьким «Шахтарем-3» по 1:0). Серед пам’ятних матчів  – кубкові з представникам  Вищої ліги – «Динамо», «Дніпром» і «Шахтарем», в яких грав проти Максима ШАЦЬКИХ,  Сергія НАЗАРЕНКА, Андрія ГУСИНА, Андрія СПЄВАКА та  інших авторитетних  виконавців.  А 20 вересня, впевнений, Володимир запам’ятав на все життя.  У матчі 1/16 фіналу розіграшу Кубка України у Сумах на «Ювілейному»  він забив м’яч у ворота «Шахтаря». І хоча усі  ті три зустрічі  краснопільці програли з великими рахунками (1:15), добре зрозуміли, як треба грати, аби добиватися успіхів і бути вправними виконавцями.

За роки  виступів на професійному рівні  Володимир провів 132 матчі, в яких забив 11 м’ячів. Й до  цього часу, працюючи вже директором ДЮСШ, він залишається у футболі. Нещодавно у складі осоївського «Ороіну» став бронзовим призером чемпіонату і фіналістом розіграшу Кубка Сум з футзалу серед ветеранів 40+. Його було  визнано  кращим гравцем команди.

Стежкою батька  пішов і його син Максим. Минулого сезону він разом з ФК «Тростянець»  дебютував у Другій лізі чемпіонату України, в якій свого часу грав Володимир Олексійович.

                               

МАТЧ з ІСТОРІЇ. Кубок України 2006/2007. 1/16 фіналу. «ЯВІР» (Краноспілля) –  «ШАХТАР» (Донецьк) – 1:6. 20 вересня. Суми. Стадіон «Ювілейний». 9800 глядачів.                                                                                                                 

Голи: 0:1 – Вукіч (9), 0:2 – Окодува (16), 0:3 –  Жадсон (21). 0:4 – Окодува (45), 0:5 – Сільва (50),  1:5 – Мигаль (57). 1:6 – Вукіч (82).

«ЯВІР»: Кириченко,  Богач, Совенко (Савченко,46), Литвиненко (Волков,7), Шепель,  Д. Пацюк (Лебеденко, 70),  Пукась,  А. Пацюк, Бугайов, Тієчко, Мигаль – кап.

«ШАХТАР»: Плетікоса, Гай, Хюбшман, Леонардо,  Шевчук,  Дуляй (Мірошніченко, 53), Кучер,  Жадсон,  Вукіч,  Воробей – кап. (Агахова, 46).  Окодува (Сільва, 46).

Попередження:  Мигаль (58). Жадсон (78). Шепель  (81)

 

  Валерій  ДУШКОВ: «Нафтовик» і «Явір» – у моєму серці.

       З його іменем пов’язана  історія створення і виступу охтирського «Нафтовика»  на професіональному рівні: від розіграшу Кубка  міста – до перемоги у Другій лізі  чемпіонату СРСР і дебюту у Вищій першого чемпіонату України. 10 квітня  у одного  із знакових тренерів обласного футболу ювілейний День народження. Він розмінює восьмий десяток!!!

         

ПІД його орудою  «Нафтовик» швидко пройшов  становлення і вже через 6 років  вийшов на всесоюзний рівень і підкорив  золоту вершину, Пройшло ще 6 років і  «Нафтовик» –  вже учасник перших вищолігових національних перегонів. Дебют не вдався, Валерій  написав заяву про звільнення. Новий сезон розпочав у краснопільському «Яворі». Надалі працював з іншими командами, був помічником головного тренера збірної України Михайла ФОМЕНКА.  Останнім часом  керував Охтирською ДЮСШ.

11 років  провів  з Валерієм  ДУШКОВИМ  капітан «Нафтовика», майстер спорту Василь ЄРМАК: –  Від міських змагань до виходу на всесоюзну арену  ми всі зростали разом з командою. Зростав і Валерій Олексійович як тренер.  Мені довелося бути своєрідним містком між гравцями і тренерським штабом.  Інколи виникали деякі непорозуміння щодо складу, тактики гри на  той  чи інший матч тощо. Але ми швидко знаходили  спільну мову, швидко закривали питання. Хоча  тренер був жорстокою і вимогливою людиною, але справедливим. Тож і поважали його гравці, прагнули  впоратися із поставленим завданням.  Багато він взяв від Андрія БІБИ, який кілька років працював у команді.  А завоювання золотих нагород у всесоюзному чемпіонаті і виступ у Вищій лізі  дебютної першості України – хіба це не говорить  про Валерія Олексійовича, як  спеціаліста високої кваліфікації? А того, чемпіонського року, між іншим, командою з 19 виконавців було  зіграно 61 (!) матч. Йому вдалося створити  рівну і збалансовану команду, яка на фініші  не мала собі рівних. До речі, для багатьох  гравців  це був чи не найкращий сезон  у кар’єрі.  Для «Нафтовика» ДУШКОВ, як ЛОБАНОВСЬКИЙ для «Динамо».  Тож маючи нагоду.,  від  гравців  нашого покоління  вітаю  нашого тренера з ювілеєм.  Міцного здоров’я, оптимізму і благополуччя тобі, Олексійовичу!!!

Кілька сезонів Валерій ДУШКОВ очолював «Явір», який  гідно виступав у Другій і Першій лігах чемпіонатів і розіграшах Кубка України. Слово – екс-президенту  ФК Володимиру САЄНКУ:  –  Коли Валерій Олексійович залишив «Нафтовик»,  я не вагаючись запросив його очолити нашу команду. І не помилився, бо добре знав його професіональні якості і віданність футболу. За короткий час він поставив гру «Явора»  на пристойний рівень, яку – можу похвалитися –  відверто побоювалося  не тільки гравці, а й тренерів суперників.  Валерій Олексійович  практично допоміг у розбудові нашого клубу,допомагав порадами щодо інфраструктури тощо. Багато уваги приділяв залученню  до команди вихованців місцевого футболу. Тоді і було закладено  хороший фундамент  для розвитку футболу, його популяризації у районі. Кілька наших вихованців і тих, хто розпочинав шлях у футболі в «Яворі», заявили про себе  у командах різних ліг.

-Професіональному футболу я віддав  майже 40 років, – говорить Валерій ДУШКОВ, –  Й до цього часу живу цією грою, уважно слідкую за виступами і грою «Нафтовика» і «Явора». Вони – у моєму серці. По-іншому не може й бути. Добре, що  влада Охтирки разом з депутатським корпусом  кинули «Нафтовику» рятувальний  круг і він знову на футболній карті України, заявляє про себе.  З нетерпінням чекаю  того дня, коли  Охтирка знову буде  з великим футболом і «Нафтовик» знову гратиме на високому рівні!

МОВОЮ СТАТИСТИКИ

– ВАЛЕРІЙ  ДУШКОВ, будучи граючим тренером аматорського «Нафтовика», провів 114 матчі і забив 18 м’ячів.

– ТРИЧІ поспіль  вигравав Кубок області.

–  СВІЙ перший м’яч у чемпіонаті області забив  у 1981 році сумському «Фрунзенцю» (2:3). На 60 хвилині  він красивим ударом у лівий від воротаря кут спрямував м’яч у сітку. У матчі з роменським «Електроном» (6:0) разом з Анатолієм ЄРМАКОМ  відзначилися «хет-триками».

– ДУШКОВ став першим  в області тренером команди Вищої ліги ЧУ.

– ПІД тренерством В. ДУШКОВА «Нафтовик» і «Явір» зіграли майже 400 матчів.

– «НАФТОВИК» –  фіналіст розіграшу КУ-1990 серед команд Другої ліги, поступившись «Поліссю» (3:1 і 0:4).

– У РОЗІГРАШІ Кубка СРСР «Нафтовик» провів 5 матчів з командами України,  Молдавії, Білорусії і Латвії (2 перемоги і 3 поразки за різниці м’ячів 5– 11).

– У «ЗОЛОТОМУ» 1991 році  команда зіграла 61 матч у чемпіонаті і Кубку СРСР та КУ. У серпні, граючи через 2 – 3 дні, провела 9 зустрічей. Рекордне досягнення – 20 матчів без поразок  (14 перемог і 6 нічиїх, м’ячі 40 – 10. 10 з них – на рахунку Ігоря ЗАДОРОЖНОГО).

 

Пам’ять

Геннадій СВІРСЬКИЙ: Згадаймо й пом’янемо командира «золотої» команди 

      Свого часу  він багато зробив для розвитку футболу у Ромнах Завдяки підтримці генерального  директора  компанії «Агробізнес-ТСК» однойменна команда впродовж кількох років була незмінним лідером обласних перегонів і про неї  швидко дізналися в  багатьох куточках Україні. Неоціненну допомогу він надав  ПФК «Суми», який  «сидів» на фінансовій мілині і ледве не розвалився. 9  квітня минає 5 років, як  Геннадію Анатолійовичу пішов із життя.

ФОТО з АРХІВУ. Геннадій СВІРСЬКИЙ (у нижньому ряду – третій праворуч) і граючий тренер  «Сільгосптехніки» Олександр КВАША від нього праворуч.

 

ВІН добре розумів проблеми команди «Електрон», яка через скрутну економічну ситуація і неувагу з боку місцевої влади ледве  не канула в Лету. І коли  побачив, в яких умовах вона перебуває, зробив усе, аби згодом  «Агробізнес-ТСК» заявив  про себе на повен голос. Треба зазначити, що тренер команди  Олександр КВАША і Геннадій СВІРСЬКИЙ  були  давні знайомі, коли грали разом ще у «Сільгоптехніці» на першість району і області.  Олександр  – у  полі, а Геннадій –  у  воротах.

Зринають  в  пам’яті два  матчі 1985 року, ворота  яких захищав СВІРСЬКИЙ.  У серпні у чемпіонаті  району «сільгосптехнівці» розгромили   футболістів колгоспу імені Тельмана – 14:0. Заключний м’яч , підключившись до атаки, забив Геннадій. Влучним ударом відзначився тоді  і Олександр.  А в жовтні команда виграли Кубок району, здолавши у фіналі  суперників з колгоспу імені Калініна – 5:2. В цих матчах виступали  Вадим  КОЛЕСНИК, який  забив 6 м’ячів, Олег ІІВАНОВ, В’ячеслав МЯГКОВ, Сергій КАРПЕНКО та ін..

…Відродження  роменського футболу розпочалося у 2014 році, коли на арену вийшов «Агробізнес –ТСК». Це була «зіркова» команда, справжній лідер обласних перегонів. 4 рази поспіль, що є рекордом, роменчани перемагали в  чемпіонаті, тричі  вигравали  Кубок і 4 рази Суперкубок області. А ще були успішні виступи у чемпіонат  (2 місце в групі) і в  розіграші Кубка України (вихід до півфіналу) серед аматорів.

 

ФОТО з АРХІВУ. 2017 р. Радість перемоги гравців «Агробізнесу-ТСК» і Геннадій СВІРСЬКОГО.

Мріяв Геннадій Анатолійович і про те, що його команда гратиме у  Другій лізі чемпіонату України. Але  передчасна смерть  завадила  її реалізувати. 9 квітня  2018 року  він відійшов у вічність. Згадаймо й пом’янемо Людину з Великої літери!

В пам’ять про  Г. СВІРСЬКОГО  АФСО  проводить  вже традиційний розіграш Кубка його імені.Також у Ромнах  серед вихованцві спорт шкіл  проводиться традиційний турнір з футзалу  на його честь.  На жаль, після смерті президента ФК «Агробізнес-ТСК»  команда знову залишилася наодинці зі своїми проблемами. :Жаль, що ніхто не наважився підтримати переможну ходу «Агробізнеса-ТСК»  і  мати  добротну команду, яка б знову задавала  тон  в обласних змаганнях напередодні 100 – річного ювілею роменського футболу (2027 р.).

  Спогад                                      

 8 квітня 1971 року

        Цього  дня 52 роки тому вихованець сумського футболу Михайло ФОМЕНКО забив свій єдиний м’яч у чемпіонатах СРСР.

ФОТО з АРХІВУ.  Михайло ФОМЕНКО (крайній праворуч) готовий вступити в боротьбу за м’яч.

ТОДІ  він виступав за ворошиловградську «Зорю». Відзначився наш земляк у матчі першого туру, в якому  його команда приймала московський «Спартак». Протистояння, що зібрало на трибунах  40 000 вболівальників, було бойовим і напруженим.  На 66 хвилині москвичі відкрили рахунок після удару  В’ячеслава ЄГОРОВИЧА. За кілька атак господарі зрівняли рахунок. Зробити це вдалося Михайлу ФОМЕНКУ, який на 74 хвилині вміло підключився до атаки і завдав прицільного .удару. 1:1 – у підсумку і команди розділили очки.

Ще один м’яч  Михайло забив у розіграші Кубка СРСР, виступаючи вже за «Динамо». Його він надіслав у ворота «Чорноморця».  А  коли грав у сумському «Спартаку»  впродовж 1966 – 69 рр.відзначився  8 разів. Але то були матчі у класі «Б» Української зони чемпіонату СРСР.

 

Сезон                           

 Охтирчани  «доганятимуть» суперників

        Через об’єктивні причини футболісти охтирського «Нафтовика» не змогли дограти матчі осінньої частини чемпіонату України серед аматорських команд  2-ї групи.

ЦІЄЇ і наступної суботи  вони  проведуть два перенесені матчі в Сумах: 8 квітня  – з кропивницькою «Зіркою» , а 15-го –  з «Олімпією» із Савинців, що на Полтавщині.  Наразі у охтирчан 10 очок після 6 матчів, в «Олімпії» – 7 очок, у «Зірки» – жодного. .У разі перемог в обох зустрічах «Нафтовик»  виходить  до «зону чотирьох», що дає право продовжити боротьбу в плей-офф.  У ТОП-5 кращих  бомбардирів групи –  Олександр ВАСИЛЬЧЕНКО, який забив 3 м’ячі. У лідера – 5. Очолюють перегони команди з Київщини: «Дружба» (Мирівка) -17 очок і «Штурм» (Іванків) – 16.

«Нафтовик» поповнився двома гравцями- вихованцями ФЦ «Барса». Виявили бажання  грати  Максим ЧЕГЛОВ  і  Ярослав ПЛЕЧІЙ, яким цьогоріч виповнюється по 24 роки. Вони мають вже  довід виступів на професіональному рівні.  Максим провів 97 матчів і забив 3 м’ячі, а Ярослав у 85 зустрічах відзначився 6 разів.

 У грі – Ярослав ПЛЕЧІЙ. 

 

 Історія      

Ювілейний матч з присмаком гіркоти

       Черговий матч збірної України з Англією  став ювілейним – ТРЬОХСОТИМ  за час її існування, з  29  квітня  1992 року, коли вона  провела свій перший матч. Тоді в Ужгороді українці поступилися  угорцям – 1:3. І ювілейний  поєдинок  з Англією теж  завершився з присмаком гіркоти – 0:2.

ЗДОБУТОК  за 31 рік  такий: 134 перемоги, 85 нічиїх і 81 поразка за різниці м’ячів 413 – 305.  Це  – матчі відбору та фінальні турніри  Чемпіонатів світу і Європи,  Ліги націй і товариські поєдинки.  Із 6 їх статусів  лише у фінальних  турнірах ЧЄ негативний здобуток: 3 перемоги і 8 поразок, м’ячі 8 – 19. Також негативна різниця м’ячів  (5-7) у фінальних турнірах ЧС.( 2 перемоги, нічия і 2 поразки).

Зі збірною свого часу працював  наш земляк Михайло ФОМЕНКО. Під його керівництвом  у фінальних турнірах ЧЄ усі 3 матчі футболісти програли за різниці м’ячів  0 – 5.  У відборі до ЧЄ команда провела 12 матчів: 5 перемог, 2 нічиї і 5 поразок, м’ячі 18-16. На ЧЄ  Україна вперше вийшла  через  плей-офф.  Кращого результату  наша команда, коли її тренував Андрій ШЕВЧЕНКО – 8 матчів, 6 перемог  і 2 нічиї,  м’ячі  17- 4. На ЧЄ команда вийшла з першого місця.

Четверо вихованців сумського футболу виступали у складі збірної України. Олег ГУСЄВ  провів 98 матчів і забив 13 м’ячів. Сергій РИБАЛКА взяв участь у 9 зустрічах, тричі виходив на поле Владислав ПРУДІУС і двічі – Антон ШИНДЕР,

Факт

 Квітневі голи Олега ГУСЄВА

        У квітні  вихованець сумського футболу Олег ГУСЄВ, який виступав  у складі «Динамо», забив  9 м’ячів. Ось в які числа і в які роки наш земляк відзначався.

2.04. 2011 р.   «Динамо» – «Кривбас» – 3:0. М’яч забив на 83 хвилині.

Квітень 2016 р. ФК «Олександрія» – «Динамо» – 0:2.  44 хв.

4.04. 2015 р. «Чорноморець» – «Динамо» – 0:2.  49 хв.

8.04. 2006 р.  «Волинь» – «Динамо» – 1:3.   7 хв.

10.04. 2016 р.  «Динамо» –  «Волинь» – 3:0.   34 хв.

18.04. 2011 р. «Динамо» – «Зоря» – 3:0.   6 хв.

20.04. 2013 р.  «Зоря» – «Динамо» – 0:5.   90+1 хв.. ( див. фото).

23.04. 2011 р. «Арсенал» К. – «Динамо» – 0:3.  88 хв.

  1. 04. 2007 р. «Таврія» – «Динамо» – 2:4. 90 хв.

9 матчів  – 9 перемог за різниці м’ячів 27 – 3

 

Фото для історії

          Воно  увійшло до 12 найзнаковіших  в історіях чемпіонатів світу. Впізнали?      

Це Олег ГУСЄВ після забитого вирішального і переможного м»яча у матчі 1/8 фіналу зі швейцарцями. Він готовий літати від  цього м’яча. Його влучний удар після 120 хвилин  напруженої боротьби  ( 0:0)  вивів Україну до чвертьфіналу. Тут наші футболісти  поступилися  італійцям –  майбутнім  чемпіонам світу.