Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

ФутТайм від Григорія М.Реви.

 «ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 99.

У випуску:

—-  Вітання Марині і ветеранам конотопського футболу.

—-  У Семенівці  вшанували пам’ять Віктора БАБЕНКА.

—-  Яна КАЛІНІНА іде на рекорд!

—-  «Автографи» вихованців сумського футболу на Суперкубку України.

 

Вітання 

Марина СТРІЛЕЦЬКА: Асистент арбітра ФІФА

 

Вона одна з чотирьох  жінок- арбітрів України, хто  має це футбольне звання.  Арбітражем  займається вже 18 років, за плечима  не один десяток матчів різного рівня – від  першості ДЮФЛ до  Олімпійських ігор. 22 серпня у  Марини СТРІЛЕЦЬКОЇ ювілейний День народження.

 

 

У ШКІЛЬНІ роки вона захоплювалася  бігом  з перешкодами на 1500 і 3000 метрів.  Чи отримала б визнання і мала досягнення  у цих дисциплінах – наразі сказати важко.  А ось футбол допоміг дівчині  швидко заявити про себе і стати відомою. Ним вона захопилася, коли  навчалася  в Луганському сільгосп інституті,  де здобула диплом ветеринара.  Грала за команду вузу «Луганочка», у її складі стала  переможницею  першолігового чемпіонату України.

По закінченні  дівчину направили працювати на Краснодонську  птахофабрику. Грати  стала менше, бо захопилася суддівством.  Їй  одного  разу сказали:  – У нас робочий графік, треба курей перевіряти, а не зі свистком бігати…

Марина  стала перед вибором. Виручив і допоміг їй тренер «Луганочки» Микола НІКІШИН.

– Всі дівчата  тоді навчалися в інституті на бюджеті, мали гуртожиток і отримували стипендію,- згадує тренер. –  Коли Марина була перед вибором, я  був головою ради «Спартак». Вона  в мене рік працювала інструктором і мала  можливість обслуговувати матчі.  Тепер вона відома, а була б ветеринаркою на птахофабриці…

Працювати на матчах розпочала  у  2005 році.  Пройшла всі сходинки  арбітражу. Вона  обслуговувала  зустрічі  дитячих команд і аматорів, другої і першої ліг ЧУ, жіночих команд  на чемпіонатах світу і Європи, Ліги націй, Олімпійських ігор, а також  поєдинки УПЛ.  Вже кілька років Марина  є першою асистенткою  головного арбітра Катерини  МОНЗУЛЬ. Нещодавно вони  провели кілька матчів на ЧС-2023 серед жінок.  У листопаді 2020 року  увійшла  до жіночої бригади, яка вперше  в історії обслуговувала матчі чоловічих збірних. Торік  працювала  на  благодійному  матчі «Базеля» і «Динамо».

Після  початку війни Марина  разом з донькою виїхала до Швейцарії, де проживала у її сестра. Тут  працювала  на  матчах третього місцевого дивізіону.  Допоміг голова комітету арбітрів УАФ Лучано ЛУЧІ. Він  написав листа Швейцарському футбольному союзу з проханням, аби Марину призначили на якісь ігри.

-Тут трохи інша система,-  поділилася враженнями Марина. –  Вони призначають  арбітра на цілий місяць. Тому  кожних вихідних  я мала роботу. Отримувала гонорар перед грою. Але це  було не головне, важливо, що я була при ділі, підтримувала  свою кваліфікацію.

Марині, можна сказати, пощастило. ЇЇ чоловік Сергій Миколайович – відомий футболіст і  досвідчений арбітр  з футболу  і футзалу. Разом вона обслуговують матчі обласних змагань. Їх поєднала любов  і футбол. Наразі обоє працюють дитячими тренерам у ФЦ «Барса»,, готують  команду дівчат до майбутніх  випробувань. Коли Марина раніше працювала тренером, кілька її вихованок  згодом заграли у  жіночих команд різних ліг.  Сімейний дует сподівається, що з їхнього випуску хтось із дівчат обов’язково  «засвітиться»  на професіональному рівні.

 

 Тріо гвардійців конотопського футболу

 

   Днями свої Дні народження відзначили  двоє гвардійців  конотопського футболу, які вписали в його історію свої прізвища.

Кожен з них впродовж багатьох років  виступали за місцеві команди  «Харчовик» (Попівка), «Локомотив», «Слав’янець» і «Шахтар» у чемпіонатах області і України серед КФК, у 2- й лізі ЧУ,  неодноразово вони  ставали  чемпіонами і призерами обласних змагань.

Ювілейний, 45-й День народження  зустрів  Максим КАЛУГІН.  Окрім, виступів за місцеві команди, у різні  роки  грав  у першоліговій ужгородській  «Верховині», друголігових «Слов’янці» і краснопільському  «Яворі»,  які  виступали у чемпіонаті України. Провів  48 матчів і забив один м’яч. Відзначився  у  протистоянні «Слов’янця»  з полтавською «Ворскла-2» (4:1).

15 років  присвятив активному футболу Олександр НОРА, якому  виповнилося  49 років.  Вся його кар’єра  пройшла, як і у Максима , у місцевих командах. У складі «Слов’янця»  відіграв 15 матчів у Другій лізі чемпіонату України. А свій єдиний м’яч забив  у домашньому матчі  із донецьким «Шахтарем-2» (2:1) 5 серпня 1997 року.

 

 

 

     25 серпня  – 51-й День народження  відзначає  Михайло  ЛИСЕНКА.

За його плечима  майже 20 років футбольного стажу.  Він впевнено захищав  ворота попівського «Харчовика»,  «Локомотива» з Дружби  і конотопських команд. Маючи від природи зріст  і хорошу реакцію,  вирізнявся впевненою грою. І в тому, що  «Шахтар» тривалий час перебував  серед лідерів  обласних турнірів, безперечно, значна  заслуга  трьох іменників.

– Грати розпочинав за  «Локомотив» з Дружби,- згадує ветеран футболу екс-воротар  Микола КОРЖ.-Він  виступав після мене. Імпонувала його гра. Був фізично сильним і спокійним на полі, впевнено діяв у своєму воротарському майданчику. І головне –  натхненною грою надихав  партнерів на активну гру, мав авторитет серед футболістів  команди  не тільки у грі, а поза  полем. Його активний  футбольний стаж тривав до 40 років. Потім продовжував  не менш успішно  виступати  за команди ветеранів. З перших днів війни, як справжній патріот, пішов боронити рідну країну. Бажаю Миколі і його побратимам ПЕРЕМОГИ!

 

МАТЧІ з  ІСТОРІЇ.

Чемпіонат  України 1997/1998.  2 ліга. Група  «В». «СЛОВ’ЯНЕЦЬ» (Конотоп) – «ШАХТАР-2» (Донецьк) – 2:1.  Стадіон «Юність». 2 000 глядачів.

«СЛОВ»ЯНЕЦЬ»:  Лисенко, Загорулько, Калягін, Дудка (Логвинов, , 60), Савчуков, Горох, Гуденко,  Козін, Жак, Калугін, (Паляниця, 64),  Нора (Гришко, 76). Тренер – А. Грязєв.

«ШАХТАР-2»: Воробйов, Ющенко, Яенко,  Скляренко (Морозов, 25), Кулик, Мухін,  Воробей,  Данченко (Санжар, 46), Хомутов, Акінін (Кравченко,64),  Іванов (Бутенко,55). Тренер – Є. Король.

        Голи:   Нора (37), Козін (75 – з пен.) – Хомутов (31).  Попередження:  Логвинов, – Ющенко, Воробей, Мухін. Вилучення:  Хомутов (80), Мухін (83 – друге попередження).

 

Кубок області. Фінал. 2004 р. «ІМПУЛЬС» (Шостка) – «ШАХТАР» (Конотоп) -1:1, серія пенальті – 1:3. Суми. Стадіон «Ювілейний!». 10 3000 вболівальників.

На 20 хвилині Макисм КАЛУГІН у стрибку ударом голови відкрив рахунок. На 75 хвилині суперник його зрівняв. В серії післяматчевих пенальті відзначився воротар капітан конотопців Володимир ЗАЧЕПА, який парирував два пенальті. Максима визнано кращим гравцем матчу у складі «Шахтаря».

 

 

Знай наших!                     

 200  м’ячів – для Яни не межа!

 

Розпочався чемпіонат України  з футболу серед жіночих команд Вищої ліги. З перемог  стартувала полтавська «Ворскла» – діючий чемпіон, ворота якої захищає сумчанка Катерина САМСОН, а  в нападі  тон задає охтирчанка Яна КАЛІНІНА – капітан команди.

  

                    

 

      Такою Яну ми ще не бачили!

 

 

ДІВЧАТА  обіграли  ковалівський «Колос» – 2:0 і рівненський «Верес» – 9:0. В обох  поєдинках Яна  забила по м’ячу, а Катерина відіграла зустріч із «Колосом».

За 9 сезонів виступів за  об’єднану наразі  команду «Житлобуд-2» /»Ворскла»  Яна забила вже 194 (!) м’ячі. Ще 6 влучних ударів – і вона розміняє третю сотню.  Це могла зробити і раніше, але через  воєнні дії ЧУ  2021/22 було припинено, тому м’ячі  не зараховано. Тоді команди провели по 10 матчів.

Після 2-х турів перегони очолює  «Дніпро-1», який провів 3 матчі і має 9 очок. По  6 – після  двох зустрічей – у «Ворскли» і «Кривбаса».  У наступному турі  (2 вересня)  у Полтаві принципове протистояння  з дніпрянками.  А перед цим полтавчанки проведуть зустріч 1/8 фіналу розіграшу Кубка України.  У Києві їх прийматиме  місцевий «Атекс».

За  10 років своєї професіональної кар’єри  Яна 4 рази ставала кращим бомбардиром.  28 травня у матчі з київським  «Атексом» встановила рекорд, забивши  14 (!) м’ячів, а команда виграла – 23:0. Це футбольний тетра-дека- трик –своєрідна комбінація дека-трика (10 м’ячів і тетра-трик (4).

Яна і Катерина є основними гравцями  жіночої збірної України. 22 вересня наші дівчата  стартують у дебютній  Лізі націй з командою Сербії. Суперницями надалі будуть  також  Польща і Греція.

А «Ворскла»  представлятиме Україну на першому кваліфікаційному етапі жіночої Ліги чемпіонів 2023/2024 у групі 2 Шлях чемпіонів. Вона зіграє матчі міні-турніру. 6 вересня –  півфінальна зустріч з естонської «Флорою». Іншу пару складуть  «Сараєво- 2000» (Боснія і Герцеговина) – «Осієк» (Хорватія). 9 вересня фінальний матч  і поєдинок за 3 місце.

 

МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонат України -2023/2024 серед жіночих команд Вищої ліги.  22 тур.  «АТЕКС» (Київ) –  «ВОРСКЛА» (Полтава) – 0:23. 27 травня 2023 р. Стадіон «Лівий берег». 27 травня.

 «АТЕКС»: Сидоренко, Куліченко (Смаглюк, 74), Швидченко, Колесник, Щур, Ястремська (Гончарук, 46), Ткаченко (Смілянець, Кошеварова, 46), Мошарова, Шевченко, Калітинська, Гончарук. Тренер – Алла Гресь

«ВОРСКЛА»: Герасимчук, Подольська (Чувилка, 81), Корсун (Кулеба, 46), Котик, Петрик (Луцан, 81), Осіпян, Кульмагамбетова, Котяш, Калініна – к (Забитівська, 81), Андрухів (Радіонова, 46), Кравчук.  Тренер – Наталія Зінченко.

Голи:  Кравчук (2), Калініна (4, 13, 17, 37, 45, 47, 54, 55, 61, 62, 67, 68, 72, 76), Осіпян (12, 32, 79), Андрухів (16), Кравчук (24) Подольська (36, з пенальті), Петрик (40, 44). На 65 хвилині Калініна не реалізувала пенальті.

Попередження:   Шур (71).

  «ХІТ» і двоє  Олександрів із Суперкубком  України!

Новий футзальний сезон в Україні розпочався розіграшем Суперкубка .

В ОЧНОМУ  поєдинку зустрілися  діючий чемпіон – київський «ХІТ» і володар Кубка  – «Кардинал» з Рівного.  У склад столичної команди  виступають  двоє вихованців сумського футболу двоє  Олександрів –  ЛІФЕР  з  Бурині  і  СМЕТАНЕНКО  зі  Степанівки  Сумського району.

Долю  поєдинку було вирішено у другому таймі, коли на першій і останній його хвилинах «ХІТівці» двічі результативно завершили свої атаки.  В ході матчу було оголошено 3 повітряні тривоги, тому він розтягнувся  аж на 4 години. Вдруге кияни  стали володарями Суперкубка. А кілька днів  тому вони  провели  хорошу  репетицію, вигравши   «Кубок  Львівщини- 2023 ЗСУ».

26 серпня розпочинається чемпіонат  України – 2023/2024 серед команд Екстра-ліги. Вдруге візьме в ньому участь роменський «Рятувальник».  У першому турі наші земляки приймають команду «in.ІТ» зі Львова, а  «ХІТ» зіграє  із  МСК «Харків» на його майданчику.

 

 

«ХІТ»  вдруге із Суперкубком Уукраїни.

 

 

Футбол у регіонах

Перемоги юнаків  і доросли

 

   6 команд юнаків 2000 року народження  стали учасниками традиційного турніру  в Конотопі.

ВІН був присвячений пам’яті колишнього гравця і тренера  «Шахтаря» Ігоря КУЛІША, який передчасно пішов із життя.

 

 

Кубок  не «поїхав» з Конотопа.

 

Інтрига була до останнього матчу, бо всі команди мали шанси на  перемогу Вирішальний та єдиний гол у фіналі забив  Даніїл МОЗГОВИЙ з першої команди Конотопської ЛЮСШ  вправно виконав  штрафний удар, надіславши м’яч  майже з центра поля  у ліву “дев’ятку”. Тож  вихованці Олександра БОЛОТОВА  стають переможцями турніру.  Наступні призові місця посіли футболісти Глухова і  і Шостки. Всі команди  отримали подарунки, а кращих гравців відзначено  призами. Сім’я КУЛІШ  ним нагородила  Даніїла МОPГОВОГО, який забив вирішальний м’яч, що приніс господарям перемогу.

 

 

 

     У 1992 РОЦІ у сім”ї гравця семенівського  «Факела» Михайла  ГРИЦАЯ народилася донька Вікторія. 

ХТОСЬ  із футболістів запропонував саме таку назву дати  команді. Швидко вона стала лідером змагань у районі і встановила  два рекорди, які  важко  суперникам й до цього часу перевершити.  «Вікторія» по 7 разів поспіль виграла  золоті  чемпіонські медалі і Кубок Липоводлинського району! І всі ці роки одним із лідерів колективу був  Віктор БАБЕНКО, який доклав чималих зусиль, аби  «Вікторія» завжди була на висоті і футбольні традиції мали продовження.

На жаль, минулого року Віктор БАБЕНКО завершив свій земний шлях.  В пам’ять про «зіркового» гравця «Вікторії»  його хрещеник  Володимир ГРИЦАЙ за підтримки керівника АФ «Семенівська» Василя ВЬЮНА  ( у минулому теж гравця)  влаштували турнір  серед ветеранів, які розіграли Кубок  пам’яті  Віктора БАБЕНКА. За нього змагалися  три команди.

Головним призом заволоділи, обігравши  «Метеор» з Московського – 2:0 і місцеву «Вікторію»  – 1:0, заволоділи  липоводолинська «Нива». Друге місце  у «метеорівців», які перемогли господарів – 2:1. Кращим гравцем  названо Віталія МАТЛАША з «Ниви».

Віднині  розіграш Кубка пам’яті Віктора  БАБЕНКА» у Семенівці стане традиційним турніром.

 

 

Фото для історії: вони були першими учасниками турніру у Семенівці.

 

                                                        

 

      ВЕТЕРАНИ  глухівського «Спартака»  взяли участь  у турнірі в Новгород- Сіверському Чернігівської області.

А ПРИВІДОМ  став  ювілейний  День народження гравця місцевої команди  Андрія ЦИГАНКОВА, який наразі у лавах ЗСУ захищає Україну. Додому він приїхав  у короткочасну відпустку і  друзі вирішили  разом привітати  бійця  і влаштували цей турнір. Він пройшов за участю господарів і 3-х команд із Сумщини.

Нічия з господарями – 0:0 і перемоги  над шосткинським  «Хіміком» – 4:0  та кролевецьким «Авангардом» – 4:1  і разом з ветеранами Новногоро – Сіверського  глухівчани набирають однакову кількість очок.  Але у наших футболістів  краща різниця м’ячів.. А відтак – вони повернулися додому з Кубком переможців. Забивши 4 м’ячі, приз кращого  бомбардира отримав  Ігор ПЕТРУК.

 

 

 

         «Спартак»: Кубок –  у нас!

 

 

Сторінки історії сумського футболу

20-е місце чи 39- е?

 

Здобуток  сумського  «Спартак»  у 1963 році виявився одним з найгірших в історії сумської команди за роки  її виступів  у класі «Б» Української зони чемпіонату СРСР. Він посів 20-е місце, набравши у 38  матчах 21 очко (6 перемог, 9 нічиїх і 23 поразки за різниці м’ячів 28-63. Для визначення підсумкових місць,  команди  тоді проводили стикові матчі.  Обігравши в них кременчуцьке «Дніпро», завдяки двом влучним ударам Едуарда ЖУРАВЛЬОВА ( 2:0 і 0:0), зайняли підсумкове 39 місце із 40, а не  20-е, як всі ці роки друкувалося  у різних довідниках. А про «стики»  взагалі ні слова.

 

ТОГО  року команда перейшла під опіку облради ДСТ «Спартак» (тому і змінила назву). Але це не вплинуло на її позитивний виступ.  Дав про себе знати перехід в інші команди молодого Віктора ЄРЬОМЕНКА  і досвідченого Аркадія ШУЛЬМАНА, щоб позначилося на колективних діях.

За сезон тренеру Володимиру ВОРОНЦОВУ, який задіяв 31 виконавця, так і не вдалося поставити командну гру на належний рівень. Весь час йшла  перестановка гравців  у захисті і середній лініях, однак позитивного результату це не  принесло. У 10 стартових турах сумчани взяли 9 очок,  у 9 заключних першого кола – лише 2.  У 2 колі заробили 10 очок. У 12 зустрічах, що програли,  забили лише 1 м’яч, а пропустили 21.  У двох домашніх зустрічах з «Авангардом» (Жовті Води) і  криворізьким «Гірником», яких перемогли по 3:2,  відзначився, забивши 3 м’ячі, молодий  Геннадій ЄРОФЄЄВ, Кращим бомбардиром став Костянтин ЗІНОВЬЄВ – 6 м’ячів, по 5 – на рахунку  Геннадія ЄРОФЄЄВА, Володимира ХАРИТОНОВА і Миколи БЕРЕЗІНА.

Один матч «Спартак» провів у розіграші Кубка СРСР. З рахунком 0:1 поступився  у Мелітополі «Буревіснику» (див. Матч з історії).

28 квітня  сумчани зіграли ювілейний, Сотий (100) матч у чемпіонаті ( 0:0 із горлівським «Шахтарем»), а 29 травня  здобули 25 перемогу.Вони завдали  поразки «Шахтарю» з Кадіївки – 1:0. М’яч в активі  Олега АВЕРЧЕНКА,

 

 

ФОТО з АРХІВУ. Футбол 60 років минулого століття.

 

   МАТЧ з ІСТОРІЇ. Кубок СРСР. 1963 р. 1/1024 фіналу (УРСР. Зона 2. 1/8 фіналу). «БУРЕВІСНИК» (Мелітополь) –  «СПАРТАК» (Суми) – 1:0. 17 квітня. Стадіон «Авангард». 4 000 глядачів.
      «БУРЕВІСНИК» (футболки сині, труси голубі): Микола Кандауров, Геннадій Митрофанов, Анатолій Мельниченко, Валерій Леонідов (к), Микола Гостєв, Борис Кисельов, Володимир Чаплигін, Леонід Чепурін, Володимир Кулінченко, Анатолій Снісаренко, Мустафа Назмутдінов (Ігор Каряка, 70). Головний тренер – Петро Тищенко.
«СПАРТАК» (футболки жовто-червоні, труси голубі):
Микола Астафьєв, Микола Воронько, Василь  Луговий, Джамір Чавчанідзе (к), Михайло Лабузов, Володимир Бойченко, Валентин Філімонов, Микола  Березін, Володимир Харитонов, В.Нікітін, Рафід Трюков. Запасні – Юрій Сорокін, А.Борисов, Віктор Китайгородський. Головний тренер – Олександр  Сербін.
     Гол: Анатолій Снісаренко (?).

Квартет  з «Вікторії» у збірній туру

«СпортАрена « визначила Символічну збірну  4 туру першого етапу Першої ліги чемпіонату України сезону  2023/2024.

До неї увійшли  відразу четверо гравців «Вікторії», яка в цьому турі перемогла «Діназ» на його полі – 1:0. Цей  вирішальний м’яч забив  Богдан БИЧКОВ, який у збірній  кращий на позиції правого захисника.   Відзначено впевнену гру воротаря Олександра ЛИТВИНЕНКА,  центрального захисника Максима САСОВСЬКОГО і атакувального півзахисника  Вадима ШАВРІНА,

Після 4-х турів  «Вікторія» на 2 місці. У  неї – 8 очок. 12 – в «Інгульця» –  і він лідер групи «Б». Вони грають без поразок.

Матч наступного туру –  28 серпня, в якому «Вікторія» приймає «Гірник- Спорт». Він, маючи 6 очок,  на  4  місці..