ФутТайм від Григорія М.Реви.
«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 109.
У випуску:
— В Олександра БОЛОТОВА – День народження.
— Перший кубковий автограф «Велетня».
— На турнірі ветерани вшанували пам‘ять тренера.
— Як пройшов перехідний чемпіонат області-1992.
— За що тричі покарали «Спартак»?
Вітання
Олександр БОЛОТОВ: Син Олександра БОЛОТОВА
Його батько Олександр ІВАНОВИЧ входить до рейтингу «Гвардійці роменського футболу». Через травму йому рано довелося завершити кар‘єру на аматорському рівні. А ось у сина вона склался значно краще. Впродовж кількох сезонів БОЛОТОВ – молодшмй пограв у командах різних ліг чемпіонату України. 3 листопада Олександр Олександрович відзначає свій 49-й День народження. Він входить до символічної збірної «Зірок сумського футболу». Наші найщиріші вітання ветерану футболу!
На фото: Олександр БОЛОТОВ зі своїми вихованцями після чергової перемоги.
ПЕРШИЙ крок у великому футболі вихованець тренера Роменської ДЮСШ Анатолія ДЖУРА зробив у першоліговому сумському «Автомобілісті», граючи на позиції захисника. В ньому забив і свій перший м’яч. 31 березня 1992 року його надіслав у ворота чортківського «Кристала» ударом голови на 65 хвилині. Він приніс сумчанам перемогу – 1:0. Ще одного влучного удару Олександр завдав у Києві «Динамо»-2, в якому наші футболісти поступилися (1:2).
Після Сум Олександр 5 сезонів провів на аматорському рівні, виступаючи за команди Бахмача, Ромен і Конотопа. На професіональний рівень повернувся, коли конотопський «Слов’янець» сезон пограв у Другій лізі ЧУ. Впродовж наступних і 7 сезонів Олександр був гравецм охтирського «Нафтовика», «Явора-Суми», хмельницького «Поділля», «Фрунзенця-Ліги- 99» і сумського «Спартака». Скуштував футбольного хліба і у Вищій лізі, зігравши 3 матчі за «Поліграфтехніку» із Олександрії. Але проблеми зі спиною не дали змогу юнаку продовжити кар’єру на високому рівні. Тому в 31 році довелся, як кажуть, «зав’язувати» з професіональним футболом. Грати продовжував на аматорському рівні. 11 років був лідером і капітаном конотопського «Шахтаря», який задавав тон в обласних перегонах. Олександр БОЛОТОВ – одни із найтитулованіших гравців команди. 4 рази ставав чемпіоном області і стільки ж – призером, тричі вигравав Кубок і 5 разів Суперкубок Сумщини. Останній матч провів, коли йому було вже за 40.
За чверть століття Олександр БОЛОТОВ зіграв майже 550 матчів. З них на професіональному рівні – 194, в яких забив 14 м’ячів.
За словами екс-тренера сумського «Спартака» Валерія БЕРМУДЕСА, Олександр був одним з найкращих захисників, який досить вправно грав на “другоиу поверсі». Він вміло вибирав позицію і м’яч після його ударів завжди опинявся у воротах суперників. Жаль, що через проблеми зі спиною, він не зміг грати на повну силу і рано довелося завершувати кар’єру.
Олександр продовжує себе у футболі в якості дитячого тренера Конотопської ДЮСШ. Його вихованці дебютували у чемпіонаті ДЮФЛ України серед юнвків вікової категорії Ю-15.
МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонат України 2002/2003. Перша ліга. «СТАЛЬ» (Алчевськ)- «СПАРТАК» (Суми) – 0:3. 13 червня 2003 р. Стадіон «Сталь». 5 000 глядачів.
Голи: 0:1 – Шевченко (37), 0:2 – Болотов (58), 0:3 – Болотов (88)\
«СТАЛЬ»: Старцев, Артьомов, Бояринцев, Матвійчук ( Касьянов, 59), Полушин, Цвік, Манько ( Ігнатенко, 74), Моргунов, Якименко, Арефьєв, Лопаткін ( Саванчук, 55).
«СПАРАК»: Гребенюк, Болотов, Іваненко, Совенко, Охріменко, Шевченко, Драницький ( Панін, 60, Храбров, 89), Богач, Бабинець, Ворона, Мащенко.
Попередження: Бояринцев (14), Арефьєв (27) – Шевченко (28), Драницький (59),Моргунов (72). Вилучення: Полушин (82).
Ювілей
«Велетень» з першим Кубком
10 років тому футболісти глухівського «Велетня» вперше заволоділи Кубком області.
ФОТО з ІСТОРІЇ. 2013 р. Суми. «Велетні» з Кубком області
НА ШЛЯХКУ до фіналу вони обіграли в Сумах «СумДУ» – 3:0 і за підсумками двох півфінальних матчів – ФК «Тростянець» – 3:1 і 1:0.
Фінальну зустріч сумський «Спартак-Сумбуд» і «Велетень» провели в обласному центрі на стадіоні «Ювілейний». Це дійсно був справжній фінал з напругою боротьби впродовж 120 хвилин ігрового часу. Основний вони завершили – 1:1. В овер-таймі пані Фортуна була схильною до «велетнів», а точніше до Артема БЕЗУГЛОГО, який забив переможний м’яч. У складі переможців виступав Артем БЕЗРОДНИЙ, який перед цим красивим ударом зі штрафного зрівняв рахунок. Так «Велетень» зійшов на першу у своїй історії кубкову вершину. Володарем почесного призу став Олексій СЛЕДЮК, якому було 48 (!!!) років.
Як сказала на той час директор агрофірми «Велетень» Надія ВАЙЛО, «ми 13 років йшли до цієї серйозної нагороди і 15 років – до бронзової у чемпіонаті області. План у нас один – підтримка глухівського футболу і подальше вдосконалення гри команди».
Через 2 роки «Велетень» ще раз повторив свій кубковий успіх. На своєму полі глухівчани перемргли роменський «Агробізнес-ТСК» – 1:0.
Турніри
Кубок виграли вихованці Миколи АБРАМОВА
Вдруге ветерани футболу Сум розіграли Кубок пам‘яті відомого дитячого тренера Миколи АБРАМОВА. 26 жовтня йому виповнилося б 77 років. Але два роки nому він залишив цей світ. Вічна Миколі Павловичу пам’ять і вічний спокій!
ЦЬОГО разу за Кубок змагався квартет команд ветеранів вікової категорії 40 років і старші. Грали вони за олімпійською системою.
«АВАНГАРД» (збірна випускників М. АБРАМОВА) – «ЗіКоНі» – 1:0.
Долю матчу вирішив влучний удар Костянтина КУРИЛОВА за 4 хвилини до завершення поєдинку. Двічі Вадим ПІВНЕНКО влучав у стійку і поперечину. За 254 секунди до завершення основного часу «ЗіКоНівці» підсилили атаку п’ятим польовим гравцем, однак це їх не врятувало. 1:0 – «Авангард» у фіналі.
«ПРЕСИНГ-2000» – «СЕРЖ» – 6:4.
Швидкі м’ячі В’ячеслава ЙОЛКІНА і Степана ТИМЧЕНКА були обнадійливі для «СЕРЖівців». Але не надовго. За кілька хвилин зусиллями Віталія НАДТОЧІЯ (двічі) і Сергія ПРОВОЗЬОНА попереду був уже суперник – 3:2. Після перерви конкурент відігрався (Володимир ТАНЧИК). У ці хвилину високу майстерність продемонстрували Іван ВЕЛЬБОЙ і Сергій ПРОВОЗЬОН: 6:3 – «ПРЕСИНГісти» попереду. Павло БАТУРИН скоротив різницю м’ячів. 6:4 – «Пресинг- 2000» виходить до фіналу.і.
МАТЧ за 3-є місце. «СЕРЖ» – «ЗіКоНі» – 1:9.
Долю матчу було вирішено вже після першого тайму (ветерани грали 2х15 хв.), коли «ЗіКоНівці» забили супернику 4 «сухих» м’ячі. Відзначилися Ярослав МАРЧЕНКО – двічі, Руслан ДЯДЧЕНКО і Олександр КАРПЕНКО. Після перерви вони помітно збільшили свою перевагу. Це зробили Ярослав МАРЧЕНКО (тричі), Олександр ЄВТУШЕНКО і Олександр КАРПЕНКО. «Розмочити» рахунок вдалося Степану ТИМЧЕНКУ. «ЗіКоНі» – бронзовий призер турніру.
Фінальний матч, «ПРЕСИНГ- 2000» – «АВАНГАРД» – 0:2.
Після того, як вже на 2-й хвилині Олександр КОРЕНЄВ з «Авангарду» відкрив рахунок, у суперників було вдосталь моментів не тільки відновити рівновагу, а і вийти вперед. Але м’яч, як кажуть, не «йшов» у ворота. За півтори хвилини до завершення поєдинку Олександр КОРЕНЄВ зняв питання про переможця турніру. 2:0 – і приз у вихованців АБРАМОВА.
Кращих гравців Асоціація ветеранів футболу Сумщини відзначила пам’ятними призам. Ними названі: воротар Володимир НІКОЛЕНКО, гравець Сергій ПРОВОЗЬОН, найдосвідченіший Михайло ЖОГЛО (наступного року йому 70). Кращим бомбардиром став Ярослав МАРЧЕНКО – 5 м’ячів, а Вадим ПІВНЕНКО отримав приз «Гол, який я не забив». Нагородами «За відданість футболу» відзначено 8 футболістів
Як повідомив голова АВФС Віталій ВЕЛИКОДНИЙ, у найближчих планах Асоціації проведення турнірів серед ветеранів двох вікових категорій.
ФОТО для ІСТОРІЇ.
Сторінки історії сумського футболу
46 «першопроходців»
Саме стільки команд взяли участь у перехідному чемпіонаті області 1992 року після проголошення незалежності України. Він був швидкоплинним, щоб з наступного сезону перейти до змагань за системою «осінь-весна», яка тоді впроваджувалася. Але це, як показав час, виявилося не практично для нашого регіону. Після сезону експерименту довелося відмовитися від цієї системи. Стартували 24 команди у Першій лізі і 22 – у Другій.
Ось яким було представництво команд від міст, районів і сіл. Перша цифра – кількість команд у 1-й лізі, друга цифра – у 2-й лізі, у дужках – команди із сіл.
Суми – 7, 2 (4), Охтирка – 1, 1 (1), Глухів – 1,1, Недригайлів -1 (1). Лебедин -1, Ямпіль – 1,1 (3), Шостка -3, Путивль -1, Кролевець-1, Конотоп -2, Торостянець- 1(1), Буринь – одна команда в 2-й лізі (1), Білопілля – одна в 2-й лізі (2), Ромни – одна в 2-й лізі, Липова Долина – – (2), Краснопілля – – (2), Велика Писарвіка – – (1).У чемпіонаті не були представлені райцентри Краснопілля, Липова Долина і Велика Писарівка.
ПЕРШОЛІГОВІ перегони розпочалися із зональних турнірів. За їх підсумками по 2 переможці змагалися за 1-8 місця, команди, що посіли 3-4 позиції – за 9-16, а решта – за 17-24.
З перших турів лідерство впевнено захопили досвідчені колективи і втручання в їх позиції дебютантів виявилися марними. Виняток склав хіба що путивльський «Сейм», який вперше за останні роки порадував добротною грою, і конотопський «Локомотив-Харчовик», котрий намагався боротися за нагороди. Решта команд проходили своєрідні футбольні університети. Їм не вистачало ще майстерності і вміння відразу зробити погоду на полі і зявити про себе. З часом вони зможуть підтягнутися до рівня лідерів і скласти їм конкуренцію. Таку хорошу можливість їм надав перехідний чемпіонат 1992 – весна. Тож і не дивно, що у відбірковому турнірі 37 матчів із 116 (4 не відбулося) завершилися з великими рахунками. Найбільш рекордні. «Вікторія» – «Ливарник» – 10:1, «Дружба» -«Колос» – 9:1, «Факел» – «Ливарник» – 8:0, «Сирзавод» – «Ливарник» – 11:1, «Іскра» – «Факел» -7:1, «Імпульс» – «Ливарник» -7:0. Найгірше на попередноьму етапі виступили «Ливарник», «Хімік», воздвиженський «Колос» і «Кристал» з Чупахівки.
Становие команд після зональних турнірів (перемога – 4 очки, нічия- 2, поразка -1, неявка -0 очок)
1 зона.
І В Н П М О
1.Сирзавод (Глухів) 10 7 1 2 36 – 17 32
2.Іскра (Недригайлів) 10 7 – 3 32 – 10 31
3.Вікторія (Лебедин) 10 6 1 3 33 – 11 29
4.Факел (Ямпіль) 10 5 1 4 21 – 24 26
5.Імпульс (Шостка) 10 2 2 6 18 – 22 18
6.Ливарник (Суми) 10 – 1 9 7 – 65 11
«Сирзавод» 5 матчів виграв із великими рахунками (м’ячі 27-3), «Іскра» – 4 (22-3). «Ливарник» 9 матчів програв з великими рахунками (6 -55).
2 зона.
1.Фрунзенець (Суми) 10 9 1 – 29 – 8 38
2.Сейм (Путивль) 10 7 1 2 18-11 32
3.СДЮШОР (Суми) 10 5 1 4 18 – 19 26
4.Зірка (Шостка) 10 3 2 5 14 – 19 21
5.Авангард (Свіса) 10 3 – 7 9 – 19 19
6.Хімік (Суми) 10 – 1 9 6 – 18 10
У «Хіміка» – одна неявка.
3 зона.
1.Будівельник (Суми) 10 8 2 – 28 – 6 36
2.Свема (Шостка) 9 6 2 1 20 – 6 29
3.Гумотехніка (Суми) 9 4 2 3 16 – 16 23
4.Дружба (Дружба) 10 3 2 5 16 – 20 21
5.Арматурник (Кролевець) 10 3 2 5 7 – 12 21
6.Колос (Воздвиженське) 10 – – 10 5 – 32 10
4 зона
1.Спартак (Охтирка) 10 8 2 – 26 – 6 36
2.Локомотив- Харчовик
(Конотоп) 10 6 3 1 19 – 8 31
3.Слов’янець (Конотоп) 10 6 1 3 16 – 12 29
4.Спартак (Суми0 10 2 2 6 14 – 28 18
5.Нива (Тростянець) 10 1 3 6 7 – 11 15
6.Кристал (Чупахівка) 10 1 1 8 6 – 23 14
У «Ниви» – одна неявка.
До фінального етапу команди вийшли із «золотими» очками, набраними в іграх між собою.
Якщо поглянути на підсумкову турнірну таблицю, то можна сказати, що практично всі команди (окрім «Сейму») мали непогані шанси на призові місця. Приміром, «Локомотив-Харчовик» , зазнавши двох поразок на фініші, поступився суперникам. Не витримали напруги боротьби «Фрунзенець» і «Свема», які невиразно провели матчі фінального етапу.
Ледве не втратив чемпіонське звання «Сирзавод». Перед заключним туром він поступився «Свемі» на її полі (0:2) і випереджав «Спартак» на 2 очки. А «Будівельнику», аби стати бронзовим призером», потрібна була лише перемога, бо йому на п’яти наступала «Іскра». Саме у заключному матчі «Сирзавод» приймав «Будівельник». Ціна зустрічі була високою. Але, як з’ясувалося перед виходом команд на полі, для глухівчан цей матч не мав уже ніякого значення. Їх виручив «Фрунзенець», який «пригальмував» «Спартак» в Охтирці, зігравши внічию. На зустріч з «Будівельником» гравці «Сирзаводу» виходили вже в ранзі чемпоінів області. Вони поступилися -1:2 і підсобили сумчанам взяти бронзові медалі. Так вперше команда Глухова підкорила футбольний Еверест!. «Сирзавод» здобув путівку на виступ у чемпіонаті України серед КФК.
ФОТО з АРХІВУ. 1992 р.«Сирзавод» – чемпіон області.
Того сезону «Сирзавод» встановив кілька рекордів. У чемпіонаті виграв 6 матчів з великими рахунками ( м’ячі 33 -3) і 2 – у розіграші Кубка, перемігши «Слов’янець» – 6:1 і сумський «Спартак» – 9:1. У матчі з «Ливарником» (11:1) Віктор БУТЧАК забив 5 м’ячів. Олексій СЛЕДЮК серед кращих бомбардирів – 15 м’ячів. А переміг Юрій МОШКОВСЬКИЙ з охтирського «Спартака», який відзначився 25 разів.
У матчі «Фрунзенець» – «Спартак» (1:1) у складі сумчан виступав 44-річний Михайло ФОМЕНКО.
Підсумкова таблиця перехідного чнипілнаьу області – 1992
І В Н П М О
1.Сирзавод (Глухів) 14 8 2 4 16 – 17 40
2.Спартак (Охтирк) 14 7 4 3 30 – 18 39
3.Будівельник (Суми) 14 7 3 4 28 – 15 38
4.Іскра (Недригайлів) 14 7 2 5 21 – 17 37
5.Локомотив-Харчовик
(Конотоп) 14 5 7 2 18 – 17 36
6.Свема (Шостка) 14 6 1 7 26 – 20 33
7.Фрунзенець (Суми) 14 5 3 6 21 – 20 32
8.Сейм (Путивль) 14 – – 14 7 – 53 13
У «Сейма» – она неявка.
У фінальному матчі розіграшу Кубка області зустрілися «Сирзавод» і «Спартак». На жаль, глухівчанам не вдалося покласти золоті медалі в Кубок – вони поступилися – 1:3. В охтирчан, які вперше заволоділи почесним призом, м’ячі забили: Володимир ОЛЬШАНЧЕНКО і два Юрій МОШКОВСЬКИЙ, у суперників – Олексій СЛЕДЮК.
«100 -200 команд – це не страшно»
ЗГІДНО концепції розвитку футболу в регіоні, голова обласної Федерації футболу Микола КОЛОМОЙЦЕВ зазначив: головне завдання, над яким треба працювати – це об’єднати усі команди під одним дахом. І хай їх буде 100 чи 200 – це не страшно. Чим місцніші корені масового футболу, тим більшу підтримку матиме верхівка- команди майстрів.
Якщо розібратися, то сьогодні всі спортшколи працюють вхолосту, бо чемпіонату для них немає. Плануємо організувати першість серед юнаків різних вікових груп.
Колективи ще можуть розраховувати на допомогу місцевих організацій, нам же треба покладатися лише на власні сили. Очікуванням манни небесної займатися не збираємося. Треба «крутитись» і вирішувати конкретні справи.
Словом, вчаться не лише футболісти, а й ті, хто прагне зробити змагання цікавими і змістовними. Хай на сьогодні це не вдасться сповна, сподіваюсь, що завтра того буде досягнуто, – підкреслив Микола КОЛОМОЙЦЕВ.
За підсумками перехідного Ч/О-1992 було сформовано Першу і Другу ліги, які змагалися за системою «осінь- 92- весна-93». У Першій виступали 11 команд, у Другій (у двох підгрупах) – 21.
Факт
За що “Спартак» отримав технічні «бублики» і штрафи
В історії першолігового сумського «Спартака» було 3 випадки, коли в одному сезоні він отримував 3 технічні поразки, а ФК двічі зазнав фінансового покарання.
СТАЛОСЯ це у сезоні 2002/03. На матч першого туру 6 липня 2002 року з «Прикарпаттям» до Івано-Фрагківська сумчани не виїхали і отримали технічну поразку.
А зустріч в Сумах 19 березня 2003 року із ужгородським «Закарпаттям» не відбулася через неготовність поля на «Ювілейному». Її відмінив арбітр Геннадій КОВАЛЕНКО. Рішення Бюро ПФЛ: за незабезпечення належної підготовки поля «Спартаку» зарахована технічна поразка, а клуб оштрафовано на 1 000 у.о.
Через два тури 9 квітня сумчани знову попалися. Матч із ФК «Красилів» команди мали грати у Ромнах . Але арбітр Юрій ІСАЄВ не дав дозволу на його проведення через, на його думку, неготовність поля. Щоб його підготувати залишалося прибрати сніг із площа не більше 100 кв.м., на це пішло б десь з півгодини. Арбітр не захотів зачекати.
Бюро ПФЛ зарахувало «Спартаку» технічну поразку і наклало на клуб штраф у розмірі 2 000 у.о.
Сезон сумчани завершили на 10 місці серед 18 команд. Вони набрали 45 очок. А могли і більше, якби не техпоразки.