Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

Фут-Тайм від Григорія М.Реви.

«Фут-Тайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 116.

 

У випуску:

— Вітання ветеранам сумського футболу.

—  Артем ФАРЕНЮК і збірна України їдуть на ЧС-2024!

—  Навесні »Барса» змагатиметься за медалі.

—  Скільки тисяч доларів АЛІЄВ програвав за ніч?

 

Вітання

Валерій САМОЛЮК: Кращий снайпер «Явора»

 

     40 влучни х ударів у 162 матчах завдав він суперникам, граючи у чемпіонатах України за краснопільський «Явір».  Не кожен нападник  наразі зможе  похвалитися таким здобутком.  25 грудня  у зіркового гравця  сумського футболу ювілейний День народження.  Валерію Васильовичу – 60!.

                                             

       В ІСТОРІЮ  сумського футболу вихованець Ворошиловградської школи-інтернату спортивного профілю вписав  важливу сторінку.  Він став одним із найрезультативніших  півзахисників за роки, впродовж яких  грав  за сумський «Автомобіліст»  і  «Явір».  За плечима мав  8 років  виступів на професіональному рівні  за команди Першої і Другої  ліг  чемпіонату СРСР, де провів  212 матчів і забив 31 м’яч.

Спочатку  Валерій  разом з  «Автомобілістом» дебютував у Другій лізі  чемпіонату СРСР, а  весною 1992 року – у Першій  незалежного  чемпіонату України. У 40 матчах  відзначився 8 разів. Весною-92 став кращим бомбардиром команди (6 м’ячів). Однак надалі в Сумах не склалося. Скоріше всього, тренери  не бачили   потенціалу у  30-річного гравця. Згодом вони, схоже,про це шкодували…На горизонті  з’явився «Явір», який  виборов путівку до Другої ліги  національних перегонів. Для Валерія це були зіркові роки у його кар’єрі.

-Він завжди прагнув  ефектно завершувати атаки,- згадує екс-тренер «Явора» Валерій ДУШКОВ. –  Діяв різносторонньо, використовуючи  усю ширину поля,  за першої нагоди бив  по  воротах суперника.  Що б не говорили, а футболістои треба  народитися.  Природа щедро обдарувала Валерія талантом.

У дебютному сезоні  він забив 4 м’ячі. А надалі  стабільно  збільшував свій бомбардирський доробок. За три  сезони  наколотив  35 м’ячів., з яких 8 були вирішальними.  У матчі з костянтинівським «Металургом» (5:0) відзначився «хет-триком»,  а в зустрічах із  донецьким «Шахтарем- 2»(3:0),  «Ратушею»  з Кам’янця-Подільського (4:0) , черкаським «Дніпром» (4:2) і хмельницьким «Темпом» (4:0)  –  «дуплетами».  Відзначився влучними ударами в кубкових поєдинках, коли довелося пробивати післяматчеві пенальті  двічі у Пархомівці з «Кристалом» і в  Кіровграді  із «Зіркою», в яких краснопільці  виходили переможцями. Свої автографи Сом  – як по-дружньому називали його  партнери і друзі –  «залишив» у воротах 30 (!) команд. Найбільше дісталося  «Чорноморцю-2», черкаському «Дніпру», херсонській «Таврії» та маріупольському «Азовцю».  Не без його зусиль  «Явір»  виграв малі бронзові медалі, а потім і  золоті у Другій лізі, підвищившись у класі.  У сезоні 1994/95 він забив 14 м’ячів і посів 7 місце у ТОП-10 кращих бомбардирів  Першої ліги.

Згадаймо деякі матчі, в яких Валерій забивав.

      «АВТОМОБІЛІСТ» – «ДИНАМО-2»  (Київ) – 2:1. «Атаки почергово накочувалися  то на одні, то на  інші ворота, але  м’яч оминав  їх. І все ж наполегливість сумчан принесла успіх.  На 30 хвилині РУДНЯК вправно пройшов  правим  краєм, зробив вивірену передачу  і  САМОЛЮК  красивим  ударом у «дев’ятку»  змусив вдруге гостей розпочати з центра поля.  Через 8 хвилин  киянам вдалося відіграти один м’яч . Від голу сумчан був у захваті  тренер киян Володимир ОНИЩЕНКО».

     «ЯВІР» – «ЧАЙКА» (Севастополь) – 3:1. «На початку другого тайму гості  відігралися.  Та коли господарі підсилили гру,  захисні редути севастопольців  не витримали. Впродовж 10 хвилин   САМОЛЮК (з пенальті) і  ПРОНІН зробили перемогу «Явора» переконливою».

      «ЯВІР» – «ТАВРІЯ» (Херсон) – 2:1. «Лише на  останніх хвилинах першого тайму господарям вдалося знайти шпаринку  в  обороні  суперників. САМОЛЮК дальнім ударом змусив херсонців розпочати з центра поля. А  закріпив перемогу ЛЮТЕНКО, який вийшов на заміну».

      «ЯВІР» – «ТЕМП-АДВІС» (Хмельницький) -4:0. «… У першому таймі  краснопільці  перегравали суперника за всіма статтями, але забити не змогли.  А після перерви, коли отримали від тренера  на горіхи, впродовж 25 хвилин ЄРМАК, ЛЮБИМОВ і двічі САМОЛЮК  зробили перемогу «Явора» впевненою».

… Через важку травму, яка  й донині  нагадує про себе, Валерію довелося рано завершити виступи на професіональному рівні. За 16 років провів 419 поєдинків, в яких відзначився 80 разів.  Він входить  до  символічного Клубу  «Твоя висота. 100 +» Бориса ШУРШИНА і Клубу бомбардирів імені Григорія ЛАЗАРКА.

 

МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонат України 1993/1994. Друга ліга. «ЯВІР» (Краснопілля) –  «МЕТАЛУРГ» (Костянтинівка) – 5:0.   24 квітня 1994 р. Стадіон “Явір”. 1 500 глядачів.
      «ЯВІР»:  Симакович (Глупаченко, 80), Єрмак, Дем’янець, Танасюк, Пронін (Садовой, 82), Фомін, Дієв (Ткаченко, 74), Сушко (Любимов, 46), Самолюк, Богач, Пестряков. Тренер: В.Душков.
«МЕТАЛУРГ»:  Кураєв, Зотов (Климовський, 80), Король, Масальський (Слинько, 65), Діденко, Шестопалов (Доценко, 46), Красников, Барабаш, Пічугін, Дгебуадзе, Завгородній (Бабич, 75). Тренер: Є.Король.
      Голи:  Самолюк 6, 22 (з пенальті),  83, Сушко  ( 20), Пестряков (90).

 

Євген ЧИЖИК:

12 років і все життя

        Він став першим вихованцем відділення футболу Роменської ДЮСШ, який отримав звання «Майстер спорту СРСР» і першим зіграв у Вищій лізі Всесоюзного чемпіонату. У великому футболі  Євген провів 15 сезонів. Зіграв 303 матчі, забив 44 м’ячі. Входить до Клубу «Твоя висота. 100+» Бориса ШУРШИНА та Клубу бомбардирів імені Григорія ЛАЗАРКА.  28 грудня  Євген Анатолійович відзначає  66-й День народження.

 

НА  ЄВГЕНА – вихованця тренера Віктора ГРЕЧАНОГО –  звернули увагу, коли він  грав у зональних змаганнях  чемпіонатів України і СРСР серед  спортшкіл та інтернатів, де  суперниками  роменчан були ровесники  дніпропетровського «Дніпра», «Металіста» і  Спортінтернату з Харкова,  кіровоградської «Зірки» та ін..  Посідали  місця у «золотій» середині. А  наш центрфорвард  таранного типу  Євген ЧИЖИК став кращим бомбардиром, забивши із 20 м’ячів майже половину. У пам’яті – ще  матч  із молодіжною  збірною України, якій поступилися… 0:16.

А через рік рівень майстерності молодого гравця  перевіряли  вже тренери сумської команди майстрів «Фрунзенець» і  запросили на участь у матчах Кубка Дружби, який розігрували  «Фрунзенець» і курський  «Авангард». За підсумками двох поєдинків (5:0 і 1:0) ним заволоділи сумчани. Євген  забив  один м»яч.  Йог  взяли в команду.

Ось що писала тоді місцева преса про дебютний сезон  Євгена.

«…Добираючи поповнення, ставку взяли на перспективних юнаків, що добре показали себе  в чемпіонаті області.  Серед них – нападаючий Борис ШУРШИН з Білопілля та Євген ЧИЖИК з Ромен, які добре  зарекомендували себе в товариських матчах» (Із інтерв’ю старшого тренера «Фрунзенця» Геннадія ПУТЕВСЬКОГО).

«Коли вийшов Євген ЧИЖИК, тиск на ворота гостей посилився і Анатолій ПОМАЗАН з лету послав м’яч у сітку криворіжців» («Фрунзенець» – «Кривбас» -1:1. 23 квітня 1976 р.)

«Вперше весь матч  провів нападаючий  Євген ЧИЖИК,  від якого гості також дістали клопоту, хоча спочатку він побоювався брати  на себе відповідальність за завершення атаки, але надалі грав добре» («Фрунзенець» –  «Буковина» -2:2, 15 травня).

Останній матч  чемпіонату 9 липня  з вінницьким «Локомотивом» був 20-м і останнім  для Євгена у складі сумчан. В ньому він забив перші свої 2 м’ячі у складі команди майстрів. «Фрунзенці» виграли – 6:3. Виступ завершили на 18-у місці. Наприкінці  чемпіонату  відбувся помітний спад у грі команди і її очолив новий, вже третій тренер.  Разом з колишнім тренером Геннадієм ПУТЕВСЬКИМ юнак перейшов у  «Локомотив»  (Калуга). З ним він виграв Другу лігу (зона РРФСР) чемпіонату СРСР, отримав звання майстра спорту СРСР.  За три роки провів 45 матчів, в яких  відзначився 18 разів, ставши одного  сезону кращим бомбардиром команди. Граючи за «Локомотив», отримав запрошення від  тренерів вищолігового «Локомотива» з Москви.  Але, схоже, не підійшов, бо після двох матчів повернувся знову до Калуги.

Потім були  «Спартак»  ( Костроми),  вищолігове дніпропетровське «Дніпрі».  Закріпитися не вдалося. Зіграв  11 матчів за «дубль»,  5 за основу і  один м’яч. Євген гордиться , що  грав разом  з   Борисом  ШУРШИНИМ, Олегом ПРОТАСОВИМ, Геннадієм  ЛИТОВЧЕНКОМ, Володимиром  ЛЮТИМ та іншими майстрами футболу.

ФОТО з АРХІВУ. 1983 р.  Наші в нікопольському «Колосі».  У третьому ряду – крайній ліворуч Євген ЧИЖИК,  у першому ряду (сидить) – третій ліворуч Борис ШУРШИН.

Надалі  продовжував  грати  у  нікопольському «Колосі», дніпродзержинському «Металурзі» і кіровоградській «Зірці», в якій  і завершив свою професіональну кар’єру. Ще  кілька сезонів  виступав на любительському рівні за  новотроїцьку «Таврію», яку згодом тренував. Під його  керівництвом вона виграла чемпіонат і Кубок Херсонської області.

 

    «ФутТайм» і АФСО  надсилають  Валерію САМОЛЮКУ і Євгену ЧИЖИКУ  найщиріші вітання з побажанням їм здоров’я, щастя, миру  і добра!

 

Знай наших!

На черзі  – Узбекистан, матчі  ЧС-2024

 

        Впевнено обігравши у заключному матчі  кваліфікаційного відбору до Чемпіонату світу-2024 з футзалу команду Польщі на її майданчику  – 5:3, збірна України  здобула  путівку на фінальну частину змагань.

 

 

ВШОСТЕ   наші хлопці  змагатимуться  за нагороди. Доклав зусиль до успішного  виступу нашої команди і вихованець сумського футболу Артем ФАРЕНЮК. Він відіграв усі 6  відбіркових матчів , в яких забив 2 м’ячі.

Заключний матч  з поляками вирішував, яка команда напряму поїде на ЧС. Суперників влаштовувала і нічия, тоді, як українцям треба було  обов’язкоао  ВИГРАВАТИ. І з цим завданням  вони впоралися на  «відмінно», не давши конкуренту жодних надій.

–  Я дякую хлопцям, вони  дійсно заслужили  вихід на  чемпіонат світу. Я завжди добре ставлюся до людей, які нас підтримують  і в радості, і в горі завжди з нами. Розумію, що критика повинна бути, без критики буде застій, не буде прогресу. Критика нас рухає вперед, підштовхує щось робити, змінювати і прогресувати, – зазначив головний тренер збірної Олександр КОСЕНКО,

Україна  перша, випередивши Польщу на одне очко. Наша команда стала останньою,  п’ятою  представницею Європи на ЧС-2014  після Казахстану, Франції, Португалії та Іспанії.      Вирішальні змагання пройдуть в Узбекистані  з 14 вересня по  6  жовтня наступного року. За нагороди змагатимуться 24 збірні.

 

Підсумки

Тепер –  двобій за місце в лізі В

 

Жіноча збірна України, в якій грають  сумчанка Катерина САМСОН і охтирчанка  Яна КАЛІНІНА, завершила  виступ  у лізі В жіночої Ліги націй.- 2023/2024.

 

НАБРАВШИ  6  очок,  українки  посіли 3 місце, поступившись футболісткам Сербії (10 очок)   і Польщі (16). В активі українок – 2 перемоги, у пасиві – 4 поразки. Причина невдалого виступу, на думку в.о. головного  тренера Володимира ПЯТЕНКА, проблеми з реалізацією моментів. У кожній грі було їх вдосталь, однак забивало  мало: у  5 матчах із 6 – не більше одного м’яча, у  4 зустрічах програли з різницею в один гол.

Катерина  провела  3 матчі, в яких пропустила 6 м’ячів, в доробку Яни – 7 поєдинків, в яких відзначилася одним влучним ударом.

На черзі у наших дівчат  – стикові матчі за місце в лізі В зі збірною Болгарії, яка посідає 90 сходинку світового рейтингу. Перший  – у лютому на полі суперниць.

Сезон Україна завершила на 33 місці  в рейтингу ФІФА (1634.05). У першій трійці – футболістки Іспанії ( 2066.0), США (2045.12) і Франції (2021.66).

 

 

Наші дівчата – у другому ряду: третя ліворуч Катерина САМСОН , порус – Яна КАЛІНІНА.

 

За  медалі «барсівці» боротимцться  навесні

 

      В Івано-Франківську  зіграно матчі 2 тру чемпіонату України з футзалу серед  юнаків Ю-15. У двох групах змагається 16 команд  Сумщину  у групі  А  представляють вихованці шосткинськїої  КДЮСШ «Барса», яких тренують  Владислав ПЕТРЕНКО і Юрій ЛИТВИНОВ.  «Барсівці» зііграли 3 зустрічі.

 

Після  першого   туру вони посідали 3 місце, а після цього  опустилися  на рядок нижче. Спочатку вони  без надзусиль перемогли «Тайм» із Сновська  – 4:1 ( 2 м’ячі забив Артем МАСЮТА, по одному –  Данило КУШТА і  В’ячеслав ЛУГОВИЙ). А ось у матчах з лідерами зазнали невдач, поступившись – «Чонрному морю»  – 0:1 (м’яч пропустили   на 18 хв.) і  «Любару» – 2:9 (відзначилися В’ячеслав ЛУГОВИЙ і двічі – Дмитро КУШТ А: один м’яч забив у свої ворота).

 

 

Становище команд після 7 турів

В ВП ПП П М О
1.»Любарт» (Луцьк) 7 36 – 11 21
2.»Чорне море» (Одеса) 6 1 22 – 10 18
3.СК «Боратин» (Волинська обл.) 3 1 1 2 14 – 11 12
4.”БАРСА» (Шостка) 3 2 2 18 – 16 11
5.»Тайм»  (Сновськ Чернігівська обл 2 1 4 10 – 23 8
6.ДЮСШ «Академія футболу» (Житомир) 2 1 4 12 – 17 8
7.»Ураган» (Київ) 1 1 5 7 – 18 5
8.ДЮСШ Маневичі  ( Волинська об 1 6 8 – 21 1

Результати «Барси»  в першому турі. «Барса» – «Академія футзалу» – 3:0,  – «Ураган» – 3:3 ( пен.- 2:3)  , – ДЮСШ Маневичі – 3:1, – СК «Боратин» – 1:1 (пен. 3:5).

     Примітка.

Якщо матч завершувався внічию, суперники  пробивали  серію пенальті.

В-виграш,  ВП- виграш в серії  пенальті, ПП – поразка в серії  пенальті, П – поразка. В – 3 очки,  ВП – 2, ПП- 1, П – 0 очок.

Кращі бомбардири   «Барси»:   Данило КУШТА – 8 м’ячів (він на 5 місці серед  бомбардирів( і В»ячеслав ЛУГОВИЙ – 5.

За рейтингом  забитих м’ячів «Барса» на 8 місці. На першому «Любарт».

Матчі 3-і 4 турів відбудуться  весною наступного року  в Івано – Франківську.

 

 Відверто

Гудбай, «Минай»!

      Тренер «Миная»  Желько ЛЮБЕНОВИЧ розповів, чому закарпатський клуб попрощався, зокрема з досвідченим воротарем, капітаном команди, вихованцем сумського футболу Олександром БАНДУРОЮ.

–  Олександра БАНДУРУ  і Дмитра НЕМЧАНІНОВА  я хотів залишити, але от якраз у питанні стосовно цих хлопців не все залежало від мене. Їх не влаштовували фінансові умови. От і все. Шкодую, що не втримали  їх.

      – Тобто, в «Минаї» є проблеми фінансового характеру?

– Ні. Просто бюджет «Минаю» доволі скромний. Не може клуб платити цим двом гравцям   стільки, скільки вони хочуть. Я хлопців розумію. Претензій не маю. Нічого страшного не відбулося. Значить, будемо шукати нових футболістів, які зможуть їх гідно замінити. Однак, що важливо, ніяких затримок з виплатами у «Минаї» немає. Все чітко. У кого скільки в контракті прописано, той стільки й отримує. І це ще один плюс, скажімо так, що ми можемо і маємо залишитися в УПЛ. Інфраструктура є, фінансування є, зацікавленість керівництва теж.

 

       Для 37-річного Олександра БАНДУРИ  «Минай» був 10 командою у 20-річній кар’єрі вихованця сумського футболу.

 

Сповідь

Олександр АЛІЄВ: 

Програти за ніч 110 тисяч доларів – це жах!

 

       – За свою кар’єру ти міг стати забезпеченою людиною, зібрати грошей, які гарантували б  тобі безбідне життя…

– Так, міг би. Але я купляв дорогі квартири. Я грав дуже сильно в казино. Така була хвороба.  Але нічого…

      – В казино багато грошей  залишив?

– 2 -3 мільйони доларів точно залишив.  Одного разі за ніч 110 тисяч програв на автоматах. Уявляєш?

       –  Не проклинав себе, що таку суму програв?

–  Я не знаходив собі місця дня три.  Тоді сказав собі – все, стоп.

       – Із собою нічого не хотілося зробити?

– Звичайно, хотілося. Я розумів, що, бляха- муха,  110 тисяч доларів – це жах. Та коли отримував  зарплату, я собі ні в чому не відмовляв.  Я весь  час  підсвідомо  мав на увазі – якщо ти, баран, йдеш і програєш 110 тисяч, ти що не можеш якусь річ собі купити? Чому ти на себе шкодуєщ? Йдеш і купляєш.

       –  А яким був у тебе найкрупніший виграш?

– Десь  100 – 130 тисяч  доларів.  Якщо хочеш виграти в казино,  купи своє казино.

        – А зараз спокійно проходиш мимо казино?

– Уже не той азарт, не та тяга.  Можу небагато, від сили тисячу  доларів, чисто програти.  Все. Уже – ні.

       – На тоталізаторі  граєш?

– На багато грошей не граю, від сили 2 тисячі гривень можу  поставити.  Інколи  вигравав. Я люблю, коли набирають багато  матчів, щоб був великий коефіцієнт.  Це мені цікавіше. А на 1-2 матчі я ніколи не ставлю.  Щоб цікавіше було дивитися футбол.

      – Як тобі сьогоднішнє «Динамо»?

– Поки що не вражає.  Якщо програвати «Оболоні» і «Поліссю», то вибач мене…

      – Які слова знаходив  СЬОМІН, щоб ти грав?

– Я відчував, що він почав вірити у мене. Ігор Михалич сказав: – Або ти у футбол граєш і кодуєшся, або кайфуєш – і я тебе з команди прибираю. Я закодувався. Палич в мене почав вірити.

      – Коли закінчиться війна, як ти будеш жити? Чим будеш займатися?

– У мене є  тренерська ліцензія А і Б. Хотів би тренувати дорослих. У мене є дитяча школа, академія Алієва в Бучі.

       – А таку команда, як «Динамо», міг би тренувати?

– А що не впорався б?  Був би відповідний тренерський склад. З усіма можна працювати. Досвіду ще трішки треба набратися.

        –  Син  твій у футбол грає?

–  Наразі він ще слабуватий  за хлопців «Динамо». Але прогресує. Інколи я його ганяю.

 

 

       -У являєш, якщо він буде грати краще тебе?

– Це буде для мене найбільшим подарунком.

       – Береш його на матчі ветеранів?

– Інколи буває.  Він виходить і грає. Приємно, коли коментують матч: з м’ячем АЛІЄВ-старший, а зараз з м’ячем  АЛІЄВ – молодший.  Звичайно, приємно.

– Щоб ти сказав російським громадянам, які до сих пір не розуміють, що з їхньої вини у нас війна.

– Вони правильними стають в полоні. Все розуміють, що йдуть на війну. Це  відговори.  Кажу росіянам. Тут живе чудовий народ, тут дуже хороші люди. Тут гинуть мирні жителі. Вас дуже багато. Якщо всі зберетеся разом  і скинете цього головного ідіота –  і війна закінчиться. Ось такі їм мої слова.

                                                                          (Тижневик «Бульвар Гордона» №51, грудень 2023 р)..