Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

ФутТайм від Григорая М.Реви.

«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 43.

                                  До вашої уваги

— Віталій СІМБІРЦЕВ – загадковий  містер Х.

—Чому 60 років  тому  матч у Конотопі  не відбувся?

—  Яка ринкова вартість  сумських футболістів?

Зірки сумського  футболу

 Володимир ВАЩЕНКО: володар бронзової медалі

      18  серпня  –  75 років від Дня народження нападника  сумського  «Спартака» Володимира ВАЩЕНКА. 

    ЙОГО футбольна кар’єра тривала  15 років, з них –  7 сезонів він  відіграв  за нашу  команду майстрів класу «Б», яка  тоді виступала  в Українській зоні чемпіонату СРСР.

       ФОТО з АРХІВУ. 1968 р. Разом  з колегами по  команді, з якими  грав з «Кайратом» і виборював «бронзу» чемпіонату.

     Дебютував Володимир у 18-річному віці в  1975-у.  За перший сезон  провів усього 5 матчів і раз відзначився.  Наступні були вже його. А найбільш вдалим  став 1968 рік, коли  він, забивши  14 м’ячів,  став кращим бомбардиром команди і посів 3 місце серед снайперів зони.  У тому сезоні Володимира  запросили до  криворізького «Кривбасу», який  виступав у класі «А»  Другої  групи. Але щось  у гравця не склалося . Відігравши 8 матчів, він повернувся до  свого  «Спартака». Наступний сезон був знаковим в історії сумчан – вони підвищилися у класі.  Разом з бронзовими медалями вибороли і путівку до класу «А».

       …У класі «Б» Володимир  посів  друге місце  за результативністю серед гравців нашої команди. На його рахунку 33 м’ячі, на  два більше у Геннадія ЄРОФЄЄВА. Він дев’ятий за кількістю зіграних матчів.   У сезоні 1967 року у 5 матчах забив вирішальні м’ячі, які принесли перемоги або нічиї. Зокрема    із «Шахтарем» (Красний Луч) -1:1  і «Шахтарем» (Кадіївка)- 2:2 – в них зрівняв рахунки,  у зустрічах із макіївським «Авангардом» – 3:2  (2 м’ячі  в доробку Володимира  і один – Михайла ФОМЕНКА),  константинівським «Сіталлом» -1:0 і керченським «Авангардом» – 2:1 завдав  переможних ударів.  Чотири  роки  Володимир  виходив на поле  разом з Михайлом ФОМЕНКОМ. Серед пам’ятних  матчів –   на Кубок СРСР   з алма-атинським «Кайратом» (див. Матч з історії).

     У класі «А» сумчанам закріпитися не вдалося, і з 1971 року  вони  розпочинають свої виступи  в  новоствореній  Другій лізі Української  зони чемпіонату СРСР.  Після  дебютного сезону  Володимир  залишає команду. Надалі він продовжив кар’єру  у севастопольському «Авангарді», тираспольський «Зірці», а заключні  5  сезонів –  у  «Торпедо» (Тольятті). Тут сумчанин був на висоті.   У 128 матчах забив 60 м’ячів.  Результативністю відзначився  у 1976 році:   38 поєдинків – і рекордні 24 влучні удари і він –  кращий бомбардир  змагань.

     В активі Володимира кілька міжнародних товариських матчів з командами Болгарії і В’єтнаму. У складі «Спартака» він став володарем Кубка  «Кримський  пролісок», який у  1971 році розігрували команди  першої і другої ліги. У фінальному матчі сумчани тоді  перемогли  сімферопольську «Таврію» – 2:1.

     На жаль, не можемо назвати  точної  кількості  зіграних матчів і забитих м’ячів Володимиром ВАЩЕНКОМ за 15 років його професіональної кар’єри. Статистики не зафіксували  два  роки  у Тирасполі і один – у Тольятті.  Тож наразі маємо 291 матч і  113 м’ячів.

        МАТЧ з ІСТОРІЇ. Кубок  СРСР.

         “Спартак», увійшовши до числа 3-х команд-переможниць підгрупи 2 розіграшу Кубка  СРСР  1967-68 рр.,  завоював право  участі у фінальній частині турніру  (1/16 фіналу – фінал) під №27.

            «СПАРТАК» (Суми) – «КАЙРАТ» (Алма-Ата) -1:3 (1:2)   28  червня 1968 р. 1/16 фіналу Кубка СРСР. 18:30. Суми. Стадіон “Спартак”.14700 глядачів.
         “СПАРТАК”: Микола АСТАФЬЄВ,  Володимир Сіренко, Анатолій Морозов, Михайло  Фоменко, Микола  Воронько, Іван Дугінов, Віктор Солодов, Володимир Богач, Володимир Ващенко, Віктор Кисляков, Віктор Козырев.  Головний  тренер – Олександр  Сербин.
         “КАЙРАТ”: …, Валентин Дишленко, Володимир Асилбаєв, Володимир Кисляков, …, Олег Долматов, …    ….   Головний тренер – Олександр  Келлер.
        Голи: 0:1 … (12), 1:1 Віктор Кисляков (22, пен), 1:2 … (43), 1:3 … (80).
        АВТОРИ ГОЛІВ: “Кайрат” – Валентин Дишленко (?), Олег Долматов (?), Володимир Кисляков (?).
Преса  про  матч
          ТАБЛО МАТЧЕЙ.  Закончились игры 1/16 финала Кубка страны. Известны их результаты. Но болельщики, особенно те, кто ведет статистику, кто любит анализировать ход борьбы, хотят знать имена забивших голы…  ..А вот кто отличился в остальных матчах:  …«Спартак» (Сумы) – «Кайрат» (Алма-Ата) – 1:3 (Кисляков – «Спартак»; Дышленко, Долматов и Кисляков – «Кайрат»)…
                                                                          Журнал «Футбол-Хоккей» (Москва) № 27 (424) от 07.07.1968 г.
          КУБКОВЫЙ РАЗГОВОР.  …В Сумах играл с местным «Спартаком» алма-атинский «Кайрат» и победил – 3:1. Теперь «Кайрат» встретится с динамовцами Москвы, которые выиграли у краснодарской «Кубани» со счетом 3:0…                                         Газета «Прапор перемоги» (Луганск).
      БИТВА ЗА КУБОК.   В пятницу состоялись еще девять матчей 1/16 финала розыгрыша Кубка СССР по футболу…  …«Кайрат» также в гостях нанес  поражение сумскому «Спартаку» – 3:1…
(ТАСС).                                                                         Газета «Волжская коммуна» (Куйбышев)от 30.06.1968 г.
         ЧЕМПИОН СТРЕМИТСЯ К КУБКУ…   Вчера в девяти городах страны были проведены игры, в которых дебютировали клубы высшей лиги…   …а «Кайрат» в Сумах одержал верх над местным «Спартаком» – 3:1…                                                           Неизвестная газета от 29.06.1968 г

                Хто він, Віталій СІМБІРЦЕВ?

         ПРО Віталія СІМБІРЦЕВА вдалося дізнатися із замітки  в газеті  «Ленінська правда»  за 1962 рік. Вона розповіла про товариську зустріч в Сумах між місцевим  «Авангардом» і  ризькою «Даугавою» – командою класу «А», яка відбулася в Сумах влітку 1962 року.

      …На 7-й хвилині матчу сумчани відкрили рахунок.  З подачі Володимира БОГАЧА  Джамір ЧАВЧАНІДЗЕ в красивому  стрибку  забиває головою м’яч. На 40-й хвилині  гості зрівнюють рахунок. У другому таймі  воротар  сумчан допускається прикрої помилки і рахунок стає 2:1 на користь  суперників.  Сумчани наполегливо атакують. Особливо багато роботи  було у   центрального захисника  НАШОГО ЗЕМЛЯКА  СІМБІРЦЕВА   команди  гостей.  Реалізувати своєї переваги  «авангардівцям»  не вдалося.  2:1 – за «Даугавою».

      Що  ми знаємо  про Віталія СІМБІРЦЕВА? На жаль, інформації поки що мало. Народився  у  1935 році, день і місяць – невідомі, як і де тренувався і де починав грати.  Відомо, що  у  1955-56 рр. виступав  за  «Саркамайс металург» з Лієпаї, а потім  – за СКВО Рига в чемпіонаті Латвійської РСР серед КФК.  З 1960 по 1964 роки перебував у складі ризької  «Даугави РВЗ».  За 5 сезонів  провів 132 матчі  і забив 1 м’яч. В активі – 2 зустрічі  в розіграші  Кубка СРСР.  Про подальшу долю футболіста нічого не відомо.                                                                                         Можливо,хтось із ветеранів сумського футболу щось знає або чув про цього гравця. Будемо вдячні, якщо ви  поділитися спогадами  про  Віталія СІМБІРЦЕВА.

      На копії фото з газети, не вказано де на ньому наш земляк…

МАТЧІ  з АРХІВУ. 

      ЧЕМПІОНАТ СРСР. “ДАУГАВА-РВЗ” (Рига) – “ТОРПЕДО” (Москва) 1:0 (0:0)
     18 липня 1960 р. Рига. Стадіон “Даугава”. У другому таймі проливний дощ, сильний вітер 30 хвилин.                                                                                                                                                                “ДАУГАВА-РВЗ”: Тучкус, Страуме, СІМБІРЦЕВ, Каляпін, Хундадзе, Гришин, Квлівідзе, Латинцев, Г.Смірнов (к), Анашкін, Бірзгаліс.
      “ТОРПЕДО”: Глухотко, Медакін, Шустіков, Островський, Воронін, Маношин (Савушкін), Денисов, Батанов, Гусаров, Фалін, Доронін.
        Гол: 1:0 Г.Смірнов (80).

      КУБОК СРСР.  «ЕНЕРГЕТИК» (Душанбе) – “ДАУГАВА-РЭЗ” (Рига) – 3:1 (0:0).

       26  травня  1964 р.  1/32 фіналу. Душанбе. Республіканський стадіон ім. М.В. Фрунзе. 9 500 зрителей.
     «ЕНЕРГЕТИК»: Журавов, Сапожников,Ринков, Фролов, Хлєбніков, Пекшев, Гулямхайдаров, Р Хамідов,  Султанов, Кузяєв, Красіков. Головний тренер – Микола Потапов.

      «ДАУГАВА-РЕЗ»:Бубенець,Страуме (к), Віталій СІМБІРЦЕВ, Аболтиньш,Рожков, Герасименко,  Улманіс (Янковікаускас, ?),  Бизов,  Смірнов,  Маркін, Медведєв.
Головний  тренер – Вадим Улберг.

      Голи: 0:1 Смирнов (46), 1:1 Кузяєв (68), 2:1Хамідов (72), 3:1 Салімджон (86).

 З історії сумського футболу

       Вартує уваги  замітка із газети «Ленінська правда» ,  надрукована  5 жовтня 1962 року (№197).

                 Матч не відбувся вдруге

       1 ВЕРЕСНЯ  ц.р. в Конотопі  мала відбутися чергова календарна зустріч  на першість області з футболу між  тростянецьким «Локомотивом» і місцевою командою «Спартак»  О 17 годині 30 хвилин стадіон був переповнений. Та даремно болільники чекали  початку матчу.  Залізничники Тростянця приїхали в Конотоп лише о…19 годині вечора. Матч, звісно, не відбувся.

      Керівництво команди пояснило це «запізненням» поїзда.  Однак, як виявилося,  того дня всі поїзди прибули до Конотопа за графіком.

       Другу гру призначили на  30 вересня. Залізничники приїхали напередодні.  Болільники  на цей раз були спокійними. Та ось диктор оголошує: матч не …відбудеться.

     Виявляється, футболісти «Локомотива» , не попередивши нікого,  виїхали додому,  у Тростянець.

      І ви думаєте, що в Обласній раді  Союзу спортивних товариств і організацій вжили  якихось  заходів?  Аніяких! І тільки тому, що  такі  випадки не  новина.

                                                                                                                            Ю.ГОЛЕНКО.

Матчі  з  історії

              Вдома і в гостях – на «нуль»  

       У 1961 році  роменський «Машинобудівник»  виграв Кубок області з футболу. У фінальному матчі в Сумах він переміг  конотопський «Металіст» – 1:0.  Все вирішилося  у 2-у таймі.  На 70-й хвилині роменчанин  Іван  ІЛЛІН відкрив рахунок, суперники   швидко відновили рівновагу. Але за 3-и хвилини до завершення основного часу  Володимир ТЕРЕЩЕНКО після  того, як воротар відбив  м’яч після його удару, на добиванні не схибив. Роменчани завоювали Кубок і добилися права виступити у розіграші Кубка України.

      30 липня вони дебютували в цьому турнірі  у 5-й зоні вже як «Авангард».  У першому колі вдома  приймади  одноклубників  зі Сміли.  Ось що написала роменська газета  «Прапор жовтня» про цей матч у номері за  3 серпня. « … Долю матчу у другому таймі  вирішив Володимир ТЕРЕЩЕНКО. Після точної передачі Анатолія КЛИМЧЕНКА, він вийшов один на один з  воротарем і пробив мимо  воротаря, який кинувся йому назустріч. Це сталося за 10 хвилин до кінця зустрічі. Рахунок 1:0 не змінився до фінального свистка судді. Наступний виїзд  у роменчан у Сталінградську (наразі – це Донецька  – Г.Р.)  область».

      У 2-у колі наших футболістів приймали  команда  шахти №11 «Смолянка»  зі Сталіно (наразі – це Донецьк – прим. Г.Р.). Чи то негативно вплинув на роменчан довгий переїзд, чи то був сильний суперник?- сказати важко. Гості зазнали поразки  з рекордним рахунком – 0:10.  До речі, суперник   у фіналі тоді поступився «Старту» з Чугуєва, який вдруге поспіль  виграв Кубок України серед КФК. Рік тому  «Старт» за підсумками  двох матчів із шосткинським «Екраном» (0:0 і 3:1)  заволодів почесним призом.

                             У  Сумах – перші, в Одесі – четверті

     У 1960 році  збірна  Сумської області  добре виступила  у  зональних змаганнях з футболу  серед юнацьких команд  за програмою 15  республіканської Спартакіади  школярів.  Цей етап  пройшов у Сумах  за участю збірних  Сумської, Полтавської, Чернігівської  і Київської областей.

      Наші земляки виграли усі  три матчі із загальним рахунком 13:1.  Єдиний м’яч вони  пропустили від ровесників  Київщини (3:1). Чернігівцям забили  4, а  полтавчанам  6 «сухих» м’ячів. Тож сумчани виграли  1-е місце  і путівку в Одесу на фінальний турнір. А тут зіграли гірше.  Перемога над кіровоградцями – 1:0, нічия  з тернопілянами – 3:3 і поразки  від закарпатців – 0:3 та  запоріжан – 1:3 не дали  змоги  поборотися  за нагороди. Виступ завершили за крок від п»десталу пошани.

Ціна

 Сумські футболісти стали мільйонерами.  Хто їх купить?

       ФУТБОЛЬНИЙ портал Трансфермаркт  визначив ринкову вартість  уродженців Сумщини, які  виступатимуть  у командах Прем’єр-ліги чемпіонату України.

       Наразі їх 8.  Найдорожчий, звісно, вихованець Охтирської ДЮСШ «Нафтовик»  Денис АНТЮХ з «Динамо». Не скільки він, а скільки  на нього  спрацювала   назва клубу.  Ринкова вартість гравця  500000 євро. У стільки оцінюється і Олексій ХОБЛЕНЕКО з «Кривбасу». На  300000  напрацював  Владислав ШАРАЙ ( Роменська  ДЮСШ) ,  який  став  гравцем «Вереса». 200000  євро  коштує  Олександр  БАНДУРА  (сумська СДЮШОР «Зміна»)  – він у «Минаї»  і Сергій  РИБАЛКА (уродженець  с. Ямне Великописарівського району) –  у  ФК «Олександрія».  175000 євро –  вартість Сергія СУХАНОВА (Охтирська ДЮСШ «Нафтовик»),  який  перейшов до «Чорноморця»,  150000 – Станіслава  ШАРАЯ (Роменська ДЮСШ) – він  з’явився  у «Вересі». Найдешевший  із наших земляків – Олександр ЛЕБЕДЕНКО (Краснопільська ДЮСШ).  Його ціна – 125 000  євро.  Він  гратиме  у «Вересі».

     Загалом  сумська збірна Прем’єр-ліги  коштує  1 мільйон  950  тисяч євро, або майже 78 000 000 гривень.