Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

ФутТайм від Григорія М.Реви.

«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 90.

У випуску:

— З ювілеями вас, шановні наші ветерани!

— Ще один земляк заграв у “Динамо»!

— Який футбол у бермудському трикутнику?

Вітання

Валерій БЕЗДІДЬКО:  Шість знакових років

У свого часу  він був безпосередньо причетний до відновлення в Сумах  після 7-річної перерви команди майстрів.  Було це 27 років тому. Днями у  ветерана  сумського футболу Валерія Ілліча  був ювілейний 60-й День народження.

ДО ТОГО, як заграти у команді майстрів  сумського «Автомобіліста» у Другій лізі чемпіонату СРСР вихованець тренера  Володимира БОЙЧЕНКА  пройшов хорошу ігрову практику і набув досвіду в аматорському «Ливарнику», «Будівельнику» і «Автомобілісті».

Команда «водіїв» з’явилася з легкої руки директора АТП 18021  Бориса БАРАНЕНКА, яка  відразу кинула виклик  лідерам обласних перегонів  і зайняла їхнє місце. Саме в «Автомобілісті» Валерій  добився вагомих результатів.  За  6 років  12 разів  ставав переможцем і призером  обласних і всеукраїнських  перегонів. Це були  найбільш знакові   сезони у кар’єрі  Валерія БЕЗДІДЬКА.

1986 р. Перемога в чемпіонаті і виграш кубка області , 2 місце  в першості Укрради ДСТ «Спартак», вихід  до півфіналу розіграшу  Кубка УРСР серед  КФК, де  в серії післяматчевих пенальті  поступилися  «Машинобудівнику» з Бородянки-  володарю почесного призу.

1990 р. Впевнена перемога у чемпіонаті УРСР серед КФК. Валерій зіграв 30 матчів, в т.ч/  4 у «Фіналі шести».  –Успіх команди – це внесок кожного гравця.  Надійно в обороні поруч з партнерами працював і Валерій БЕЗДІДЬКО.  Своє грамотною і  і самовідданою грою  допомагав  кувати перемоги на полі,- так  відзначив  27-річного оборонця сумчан  заслужений майстер спорту СРСР, екс-гравець «Динамо» Анатолій КОНЬКОВ.

1990 р. У складі збірної області став срібним призером Спартакіади УРСР.

-1991  р. Як гравець  «Автомобіліста»,  4 травня дебютував у Другій лізі чемпіонату СРСР.  На поле вийшов на 85 хвилині у матчі з «Прилади стом» (2:0). Зіграв 14 матчів.

– 1995 р.  За нагороди першості   Укрради ДСТ «Спартак» у Керчі  змагалися 8 команд.  У матчі із львівським «Автомобілістом»  (3:1) Валерій відзначився «хет-триком».  У фіналі сумчани перемогли  (1:0) ТТУ з Донецька.  Валерій став кращим бомбардиром змагань (6 м’ячів  із 10 командних).

1995 р. 1  серпня.  Кубок України. 1/64  фіналу. «Фрунзенець» (Суми) – «Космос» (Павлоград) – 1:0.

Сезон 1995/1996.  У складі «Агротехсервіса» зіграв 35 матчів у Другій лізі чемпіонату України.

…Надалі  кар’єру Валерій продовжував  вже в аматорських командах.  Влітку грав у футбол,  а в міжсезоння  переключався на фут зал. І наразі  Валерій Ілліч залишається  з м’ячем на «Ти». Так тримати, друже!!!

МАТЧ з ІСТОРІЇ. Кубок України 1995/1996. 1/64 фіналу. «ФРУНЗЕНЕЦЬ» (Суми) – «КОСМОС» (Павлоград) – 1:0.  1 серпня 1995 р. Стадіон «Авангард». 1000 глядачів.
«ФРУНЗЕНЕЦЬ»:
Таранущенко,  Шелехов,  Гриценко,  Семерня, БЕЗДІДЬКО, Лушпа (Ткаченко, 46), Стеценко, В. Іваненко,  Бакузов ( Сербін, 46), Бобух, Загорулько.
         «КОСМОС»:   Бєлов, В. Цокур, Гревцов, Чалий (О. Цокур, 46),  Головір, Булгаков,  Гречка, Трофимюк, Демиденко ( Боженар, 82),Чуяс Астраханцев.
Гол: 1:0  Семерня (75). Попередження:  Чалий (38), Астраханцев (55), Шелехов (58), В.Іваненко (78).  Вилучення: Чуяс (70).

ФОТО з АРХІВУ. 1982 р. «Ливарник» (Суми). Валерій БЕЗДІДЬКО  ( у центрі) з тренером Володимиром ПОПОВИМ і  Олександром ТКАЧЕНКОМ,

 

Владислав ПРУДІУС:  Перший динамівець з Ромен

30 років тому  він  першим із вихованців  сумського футболу  зіграв у складі збірної України і став   другим після Михайла ФОМЕНКА гравцем київського «Динамо», чемпіоном і володарем Кубка України. Професіональна кар’єра півзахисника тривала  15 років. За цей час зіграв 411 матчів, в яких забив 33 м’ячі. 22  червня  у Владислава  Миколайовича   ювілейний  День народження. Йому вже 50!

         

    ФОТО з АРХІВУ.1993 р. Владислав ПРУДІУС у боротьбі за м’яч.

ВЛАДИСЛАВУ, можна сказати, пощастило. Він  бачив становлення молодих ШЕВЧЕНКА і РЕБРОВА, мав особисті рахунки з Дель П’ЄРО, пам’ятає роботу МАРКЕВИЧА і спілкування з ЛОБАНОВСЬКИМ…. Щоб стати футболістом, він 6 разів вступав до різних спортінтернатів і лише з 3-ї спроби  його прийняли до  Харківського  закладу. Словом, є  що згадати ветерану футболу….

Владислав – один із шести вихованців тренера Роменської ДЮСШ  Анатолія ДЖУРИ, які виступали на вищому рівні. Гравець став першим роменчанином, хто підкорив таку футбольну планку. У 18 років  виступав у друголіговому  харківському «Маяку», де забив свій перший м’яч.  Потім були місцеві «Олімпік» і «Металіст».  У 20 років у доробку мав уже 95 матчів.  На здібного гравця  швидко звернули увагу тренер «Динамо» Михайло ФОМЕНКО і Олег БАЗИЛЕВИЧ – наставник національної команди. За «Динамо» провів 17 матчів і забив один м’яч. Відзначився у поєдинку  з  «Волинню», вийшовши на заміну. У складі збірної зіграв 3 зустрічі під час її турне до Північної Америки. Став чемпіоном України і взяв участь у матчах національного  Кубка.  Коли з «Динамо» змусили піти М. ФОМЕНКА, Й. САБО не бачив у складі команди Влада. Він перейшов до «ЦСКА-Борисфена», де разом з ним виступали Володимир БОГАЧ- молодший і Олег ПЕСТРЯКОВ з краснопільського «Явора». У цій команді завершилася українська сторінка у кар’єрі нашого земляка. А це – 181 матч  і 16 м’ячів. В його активі ще 7 поєдинків за молодіжну збірну України на відбірковому етапі ЧЄ-1996.

Наступні 9 сезонів Владислав  провів у чемпіонаті Росії, де виступав  у 6 командах. Він відверто зізнався, що на багажі  Михайла ФОМЕНКА впевнено тримався  ще кілька років. Командою ПРУДІУСА став вищоліговий  «Ростсільмаш». З ним  роменчанин провів міжнародні матчі у рамках розіграшу Кубка Інтертото. Два етапи  вони пройшли, а на «Ювентусі»  спіткнулися.  Доробок виступу за ростовчан вагомий – 170 матчів і 12 м”ячів.  Після завершення кар’єри на вищому рівні, продовжував  себе в аматорському футболі.  Наразі Владислав Миколайович працює дитячим тренером/

Анатолій ДЖУР задоволений тим, як склалася кар’єра його зіркового вихованця.

МАТЧ х ІСТОРІЇ.  Чемпіонат України 1993/1994.  Вища ліга. «ВОЛИНЬ» (Луцьк) – «ДИНАМО» (Київ)- 1:2. 3 жовтня 1993 р. Стадіон «Авангард». 8500 глядачів.
       «ВОЛИНЬ»:  Марчук, Гула, Круковець, Федюков, Сарнавський, Богунов, Бенько (Никитин, 6; Височанський, 83), Федецький (Пилипенко, 60), Шевчук, Вовчук, Мозолюк.
Тренер: Р.Покора .
«ДИНАМО»: Кутепов, Лужний, Пономаренко, Бессмертний (Ващук, 35), Шматоваленко, Мізін, Анненков (Призетко, 68), Ребров, Топчієв, Леоненко, Шкапенко (ПРУДІУС, 57). Тренер: М.Фоменко.
Голи: Шкапенко  (4), Круковець  (23, з пенальті), Леоненко  (77, з пенальті), ПРУДІУС  (89). Попередження: Анненков (11).

Анатолій ЄРМАК:  55 000  хвилин на полі

       За 16  років у професіональному футболі він провів 639 матчів і, як захисник, забив 37 м»ячів, відігравши  55 000 хвилин.Один з небагатьох гравців, хто, виступаючи за команди області, пограв в усіх лігах  чемпіонату України. 40 років тому –  дебютував у Другій лізі чемпіонату СРСР і 35 років тому – у розіграші всесоюзного Кубка.  23  червня  у зіркового і легендарного футболіста  юілейний, 65-й День народження.           

За команду  Анатолій ЄРМАК виступав  8 сезонів. Рекордсмен за кількістю  проведених матчів і один з кращих бомбардирів. Був переможцем і бронзовим призером ЧУ,  капітаном і тренером команди.

     ЗГАДУЄ  екс-президент ФК «Явір» Краснопілля Володимир САЄНКО: 

-Для мене Анатолій був кращим, надійним і улюбленим гравцем. Він грав, як свого часу Михайло ФОМЕНКО, – просто, але надійно. Вирізнявся потужними, розумними, тактично грамотними  і самовідданими діями.  Атакував скрізь і кожного, у кого був м’яч, сміливо  вступав у боротьбу, ніколи не ховав ноги у вирішальних поєдинках. Маючи чималий ігровий досвід,  він легко  розгадував» задуми суперників, полюбляв підключатися до атак ( свою кар’єру розпочинав нападником в аматорському «Нафтовику»), після яких  біля воріт  суперника загострювалася ситуація і  виникали небезпечні моменти.  Кар’єра  Анатолія Івановича вражаюча. Вона пронизана  такими подіями, що сплутати її з футбольною дорогою когось іншого просто неможливо.

Анатолій був прикладом для молодих гравців, які вчилися у нього і набиралися футбольного розуму. Важко пригадати матчі, в яких  він допускався серйозних  помилок, граючи на останньому рубежі оборони.  Роки не були йому на заваді.  Кар’єру завершив у 42 роки – дай Боже кожному футболісту, як кажуть, дотягнути до такого  віку.

В досягнення «Явора» Анатолій  зробив вагомий внесок і вписав в його історію своє ім’я. Мені приємно привітати рицаря без страху і докору – саме таким був Анатолій Іванович – з його  ювілейним Днем народження.  Здоров’я і нових перемог у житті і на  футбольних полях тобі, шановний, друже!

      ФОТО з АРХІВУ. 1986 р. Дебют «Нафтовика» у Другій лізі чемпіонату СРСР. Анатолій ЄРМАК – третій праворуч у нижньому ряжу.

    Анатолій ЄРМАК у футболі

–  ЧЕМПІОН СРСР (2ліга, 1991 р), переможець першості УРСР серед КФК (1985 р.), фіналіст розіграшу Кубка України серед команд 2 ліги (!990 р.), переможець і призер  чемпіонату України ,3-разовий володар Кубка області, неодноразовий призер всеукраїнських  і обласних змагань з футзалу серед ветеранів різних вікових категорій, входить  до  рейтингу «60 гвардійців сумського футболу»  і Символічного клубу «100+ Перша висота» Бориса ШУРШИНА.

–  КРАЩИЙ бомбардир  чемпіонату області- 1981 – 22 м’ячі. У 3-х матчах забив – тростянецькому «Спартаку» (11:1) – 5, сумському «Кристалу» (::1) і роменському «Електрону (6:0) – по 3.

–  РЕКОРДСМЕН  «Нафтовика» за кількістю зіграних матчів і забитих м’ячів на аматорському рівні – 133 і 65 відповідно.

–  ПЕРШИЙ матч на професіональному рівні провів (2 ліга чемпіонату СРСР) у 1983 році за сумський «Фрунзенець».

–  АВТОР  50-го  м’яча «Нафтовика» у 2 лізі чемпіонату СРСР (3 травня 1987 р з «Поділлям» – 3:2).

– У КОЖНОМУ із 7 сезонів у 2 лізі  забивав м’ячі (14).

–  АНАТОЛІЙ – єдиний гравець, який зіграв за «Нафтовик» зіграв 270 матчів із 280 і провів усі 18 зустрічей у Вищій лізі Першого  весняного чемпіонату  України (1922 р.).

–  У СКЛАДІ «Явора» провів 295 матчів (23 м’ячі).

– НА СВІЙ День народження – 23 червня 1986 року забив переможний м’яч у Житомирі «Спартаку» (2:1). За рік з таким рахунком   партнери зробили  подарунок Анатолію, обігравши вдома «Ворсклу».

–  ЗА 30 РОКІВ виступів на професіональному і аматорському рівнях Анатолій ЄРМАК  785 разів виходив на поле, в яких забив  102 м’ячі.

МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонат України 1996/1997. Перша ліга. «ЯВІР» (Краснопілля) – «ХІМІК» (Житомир) – 1:0.  1 жовтня 1996 р. Стадіон «Колос». 2500 глядачів.
     «ЯВІР»: Симакович, А.ЄРМАК, Дем’янецm, Захаряк, Садовbй, Листопадов, Снитко, Шуршин, Завгородній, Костюков (Горох, 46), Острівний (Артюхов, 77). Тренер: В.Душков.
      «ХІМІК»:  Баталов, Воронежський, Романов, Комзюк, Ткачук, Серіков, Пащук (Василишин, 46), Желтоносов, Никончук (Мохунько, 74), Кошинський, Зінченко (Задворный, 69). Тренер: Г.Іщенко.
Гол: А.ЄРМАК (89).   Попередження: А ЄРМАК – Кошинський, Воронежський, Ткачук.

 

Знай наших!

Антон ЦАРЕНКО  грає в основі «Динамо»

АНТОН – уродженець Конотопа.  Народився  17 червня 2004 року в Конотопі.

– З легкої руки дідуся , який свого часу був футболістом, хлопчина  захопився  цією грою і онук. , – згадує ветеран конотопського футболу Микола ТЕЛІПКО. –    Свого часу Микола Федорович ЖУК  багато років успішно грав за команди Попівки і міста у чемпіонатах міста і району.  До речі, він входив до складу  команди ветеранів , яка першою стала чемпіоном  області  у віковій категорії 60 +.  Торік  Микола Федорович відзначив свій 70-річний ювілейний День народження.

ФОТО з АРХІВУ. 8 квітня 2023 р. Антон ЦАРЕНКО: -Лік м’ячам відкрито!

Коли батьки переїхали до Києва, з  6 років  хлопчина став  займатися в  ДЮФШ «Динамо» імені Валерія Лобановського. Він був чи не найнижчим  серед своїх  партнерів, але перебував на провідних ролях. Антона було  визнано найкращим гравцем атакувального плану за підсумками сезону-2020/2021 у ДЮФЛУ.А потім   відбувся дебюту у чемпіонаті U19. Свій перший матч за юнацьку команду «Динамо» Антон провів 21 серпня 2020 року проти донецького «Олімпіка» (4:3). У тому сезоні півзахисник, незважаючи на те, що йому було лише 16 років, був основним виконавцем «біло-синіх» – 24 матчі – 6 м’ячів, плюс один матч у чемпіонаті U21. У сезоні-2021/2022, Антон знову був на провідних ролях –  15 матчів-  8 м’ячів у чемпіонаті U19  і 7 матчів у Юнацькій Лізі УЄФА. Єдиний свій гол у турнірі він забив у ворота іспанського «Депортиво» в раунді плей-оф, і цей поєдинок поки залишається найпам’ятнішим для нього.

Гра Царенка сподобалася тренерському штабу і 18-річний гравець  отримав шанс дебютувати за основну команду. На поле вийшов у першому матчі раунду плей-оф Ліги чемпіонів проти  «Бенфіки».

У чемпіонаті УПЛ сезону 2022|23  зіграв перші матчі: 4 – у стартовому складі, ще у 7 виходив на заміну. Зустріч із «Металістом-1925» відіграв   усі 90 хвилин.  У 20 турі  забив свій перший м’яч у ворота «Минаю»  на 35 хвилині (2:0).  На полі провів  456 хвилин.  В активі ще 13 матчів  і 5 м’ячів за молодіжну команду Ю-19.  «Ще вчора дебют за «Динамо» був дитячою мрією, а сьогодні – вже реальність», – з радістю говорить  Антон.

    НАГАДАЮ. Свого часу  гравцями «Динамо» були вихованці сумського футболу – Михайло ФОМЕНКО, Владислав ПРУДІУС,  Сергій РИБАЛКА, Олег ГУСЄВ,  Денис АНТЮХ,  у «Динамо-2» і «Динамо-3»- Дмитро БЕРМУДЕС, Максим ГАВРАCЬ і Олексій ХОБЛЕНКО,  у молодіжному складі виступав Максим ЗАВГОРОДНІЙ,  наразі – Денис ІГНАТЕНКО. Також  грав  у «Динамо» після сумського «Автомобіліста» В’ячеслав ХРУСЛОВ.

 

Визнання

Олександр БАНДУРА  серед 33 найкращих гравців

      «СпортАрена» визначила  33 найкращих гравців  чемпіонату України серед команд Прем»єр-ліги  сезону 2022/23 років.

ПІД  №2 серед воротарів – вихованець сумського футболу Олександр БАНДУРА, який  грає у «Минаї». Він провів 28 матчів (2518 хвилин), в яких пропустив 28 м’ячів  і зіграв 9 «сухих» поєдинків. І в тому, що команда зберегла прописку в УПЛ – значна заслуга  нашого земляка, який  неодноразово виручав команду. Лише одного разу він допустився помилки, коли  його вилучили з поля (зіграв рукою за межами штрафного майданчика)  і «Минай» ледве зберіг переможні – 2:1. В решті  досвідчений футболіст був  залізною стіною: кращий на перехопленнях м’ячів, у трійці  кращих за кількістю  сейвів і  ударів в площину воріт.

Олександра  обійшов  воротар «ШАХТАРЯ»  Анатолій ТРУБІН, якого названо під №1. Чому саме його?  Він рівно провів сезон, команда стала чемпіоном, зіграв 28 матчів (2520 хвилин), пропустив 19 м’ячів і в 14 поєдинках був «сухим». Він стрімко прогресує.  За рік ринкова вартість його  зросла з 8 до 18 млн. євро. БАНДУРА набагато старший за свого  колегу. Подивимося, яким буде розрекламований ТРУБІН, скажімо, років через 10???

 

Актуально

Футбол  у бермудському трикутнику

        Головними дійовими особами футбольного  матчу є  футболісти, судді і тренери.  Кожен з них виконує свою роль, не втручаючись в дії один одного, кожен  відповідає за свою ділянку роботи.  Так має бути в ідеалі.

КОЛИ  мене один з арбітрів запитав: – Хто головний на полі  під час  матчу, я сказав: – Футболісти. – Не правильно. Головним є арбітр. Інший більш досвідчений  його колега  зазначив: – Футбльний м’яч і гравці, без них матч не  відбудеться…

А яка тоді роль арбітра і тренера?  Вести гру у рамках правил – завдання одних і керувати  грою  команди – завдання інших.  Так має бути за Регламентом і логікою.  Але… Ось тут  знову запитання? –Як кожна  із цих сторін  має себе поводити в цьому бермудському трикутнику? Згадав слова колишнього футболіста Миколи СТАРОСТІНА (можливо, хтось і пам’ятає його), який  говорив, виходячи зі свого досвіду: – Якщо команда програє,  то шукає виправдання –  випадковість,  погане поле, погода, невезіння, винен СУДДЯ і т.д.

Саме він і став головним винуватцем поразки  «Явора» у грі з «Аграрником-Авангардом». Це на думку одного з тренерів «Явора», який працює без року тиждень, і все вже знає і все уміє. З етичних міркувань не називаю його прізвища.  Він більше «коментував» дії арбітрів і провокував інспектора матчу, давав їм цінні  «поради», говорив про якісь чемодани грошей для  арбітрів  від суперника. Свої «коментарі» підсилював  словами з ненормативної лексики. Його  поведінка ледве не призвела до бійки, добре , що все обійшлося  штовханиною і обміном  «люб’язними» словами.

На жаль, з тренерів у більшості випадків беруть приклад і гравці, які , мов  ті коршуни,  налітають на  арбітра, який, на їхню думку, не  правильно свиснув, не туди  призначив порушення, часто їм погрожують,  обіцяють, що розберуться після гри. Згоден, арбітри, як і гравці,  допускаються певних  помилок. Як і одні, так й інші отримують  за це гонорари. Тож  вони повинні професіонально виконувати свою роботу. А чи впливають  їхні, так би мовити, помилки на  хід гри, на результат?. Я не сказав би. А ось кожен гол – це вже конкретна помилка того чи іншого гравця. Ну, скажіть, будь ласка, причому тут суддя, коли «Явір» поступився – 1:5? А якби тренер не відволікався на «коментарі», а мотивував гравців, керував грою, то, можливо, команді вдалося б змінити хід матчу. У таких випадках арбітри чомусь жаліють і тренерів-«коментаторів», і гравців-забіяк, не нагороджують їх  відповідними картками?  Чи не з цього все і починається?.  Бо згідно  з відповідними статтями Регламенту,  на винуватців очікують серйозні фінансові санкції. Про це вони, схоже, не знають, бо, впевнений, того Регламенту ніхто не вивчав, а гравці і в очі не бачили, як і правила гри, які вони добре «знають», коли перебувають на полі. Час уже нарешті взятися за вирішення проблеми футбольного бермудського трикутника, а точніше – поведінки  кожної із її сторін.  Є певні проблеми з дитячими тренерам, які. не гребують  образливими словам на своїх вихованців, від яких інколи аж вуха  в’януть. Хотілося б нагадати тренерам, які полюбляють себе виставляти далеко не в кращому вигляді, слова судді Костянтина ВИХРОВА: -Знаєте, яку позицію займають такі тренери? Аби вдома їм арбітри допомагали, а на виїзді судили чесно.  Взагалі тренери не можуть об’єктивно оцінювати суддівство. І в світовій практиці не прийнято , щоб вони це робили. Для цього є інспектори…

Аби  надалі уникати подібних явищ, як  у матчі «Явір» – «Аграрник-Авангард»,  доцільно, мабуть, запровадити складання тренерами і гравцями контрольних тестів з правил гри на початку сезону. Підготувати  десятка два запитань і хай  кожен з них  над ними подумає, а заодно і вивчить правила гри. Можливо, це підвищить їхню відповідальність і вони більше  будуть  думали  про гру і  працюватимуть на позитивний результат. А емоції залишатимуть  поза полем

ЦІКАВО ЗНАТИ!  Раніше до ігор допускалися  футболісти, які здали контрольні тести, до яких входили-  біг на 100 м.,  стрибки у довжину і висоту , метання диску і штовхання ядра обома руками, а після завершення чемпіонату  гравці змагалися  у легкоатлетичному триборстві, яке складалося  зі стрибків у висоту,  метання диску і естафети 11 по 100 метрів.  Можливо  АФСО проведе експеримент??? Я впевнений, що не всі гравці впораються із такими  завданнями.

                                                                                                                 Григорій РЕВА, член КДК АФСО