Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

ФутТайм від Григорія М.Реви.

«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 98.

У випуску:

—  Був класним нападаючим.

—  Третій похід «Нафтовика».

—  Чим знаменний 1968 рік для сумського футболу?

—  Кому дістанеться Кубок області?

—  Хто клюне на ХОБЛЕНКА?

Пам’ять

Володимир ВАЩЕНКО:  Кращий в Сумах і Тольяті

     За 6 років у сумському «Спартаку», який виступав у класі «Б» чемпіонату СРСР, він забив 32 м’ячі, поступаючись трьома кращому бомбардиру Геннадію ЄРОФЄЄВУ. За цей час  провів 117 матчів і ще близько 30 у класі «А» і Другій лізі, де сумчанин виступав по року. 18 серпня Володимиру Леонідовичу  виповнилося  б  76 . Кілька років тому він відійшов у вічність.

ВИХОВАНЕЦЬ групи підготовки при команді майстрів «Спартак»  у чемпіонаті дебютував у 18 років.  Першого року двічі вийшов на поле і відзначився одного разу. У наступні два сезони молодий нападник був уже серед кращих бомбардирів, забиваючи по 8 м’ячів. А в 1968 році Володимир  «вистрілив», записавши на свій рахунок відразу14 влучних ударів.  Як писала тоді місцева преса, «після першого кола нападаючі почали діяти більш результативно, форварди відчули смак до голів». У першому колі Володимир забив усього 3 м’ячі, а в другому – 11.  Тоді сумчани стали срібними призерами зональних змагань, вийшли до фінальної пульки (6 місце) і стали єдиною командою класу «Б», яка  пробилася до 1/16 розіграшу Кубка СРСР.  Сумчани поступилися  1:3 вищоліговому алма-атинському «Кайрату».

Наступного сезону «Спартак» впевнено виграв зону і, посівши 3-є місце,  став  бронзовим призером  і вийшов  до  2 групи класу «А». Однак дебют виявився невдалим і сумчани повернулися до класі «Б», який реорганізували у Другу лігу. Це був останній сумський період у кар’єрі Володимира ВАЩЕНКА. Його здобутки: 150 матчів і 39 м’ячів

Ще майже  220 зустрічей він провів і забив 80 м’ячів, виступаючи  за криворізький «Кривбас», «Зірку» з Тирасполя і тольятинське «Торпедо». В останній команді  відіграв 5 років. Показав 3-й результат в історії команди  – 66 м’ячів. Приміром, у кубових зустрічах  забив 3 м’ячі із 5 командних.  В одному сезоні  встановив  рекорд, надіславши у ворота  суперників 24 м’ячі у 38 зустрічах. Двічі  відзначався  «хет-триками» і 9 «дуплетами».  З тих пір пройшло вже 47 років, а перевершити рекорд результативності сумчанина  нікому так і не вдалося.

За свою кар’єру Володимир ВАЩЕНКО зіграв щонайменше 350 матчів і забив 115 м’ячів. Він входить  до Символічного клубу «100+. Моя висота» майстра спорту СРСР Бориса ШУРШИНА,

-Класним  Володимир був нападником, – згадує ветеран сумського футболу Юрій ПАНЧЕНКО. –  Ми тоді тренувалися у групі підготовки і нас залучали на товариські матчі за участю команди майстрів. Для популярності і розвитку футболу  виїжджали на  зустрічі у міста і села області. У майстрів ми вчилися  і брали приклад  з  ВАЩЕНКА, ФОМЕНКА,  ДЕРИПАСКІНА, СОЛОДОВА та інших  гравців. Мені імпонувала, зокрема гра  ВАЩЕНКА. Він сміливо атакував ворота суперників, ліз, як кажуть, на захисників, вправно грав головою і забивав красиві м’ячі. Особливо пам’ятним стало  кубкове протистояння з «Кайратом», в якому наші  футболісти сміливо  боролися з досвідченим суперником. Як завжди, на висоті був  Володимир ВАЩЕНКО.

ФОТО з АРХІВУ. 1976 р. Ворота  суперників атакує сумський «торпедівець» Володимир  ВАЩЕНКО,

        МАТЧ з АРХІВУ.  Кубок СРСР 1966/1967.13 липня 1966 р. 1/1024 фінлу. (УРСР. Зона 2. ¼ фіналу).  «АВАНГАРД» (Жовті Води) – «СПАРТАК» (Суми) – 4:0. Стадіон «Авангард». 5 000 глядачів.
      «АВАНГАРД» (футболки жовті, труси голубі): Онопко, Волков-к., Варакута, Чебанов, Новіков, Козинець, Лазарчук, Нуштаєв, Журавко, Криж, Литовкін (Кришталюк, 46). Головний тренер – Микола Заворотний.

      «СПАРТАК» (футболки і труми білі): Прийменко, Мельник, Сорокопуд, Бпгіян, Сіренко, Солодов-к., ВАЩЕНКО, Кандауров, Литвиненко (Івашов, 59), Рябков, Великоконь. Головний тренер – Дмитро Іванов.

        Голи: 1:0…(1-й тайм), 2:0 …(2 тайм), 3:0 – Кришталюк (2-й тайм), 4:0- Кришталюк (2-й тайм).

 

Сезон

«Нафтовик» знову  стартує.

 

Футболісти охтирського «Нафтовика» виступатимуть у чемпіонаті України серед аматорських команд Другої групи сезону 2023/2024.

Почесний президент – Микола ЗАДОРОЖНИЙ,

президент – Олександр СІКУН,

начальник команди – Сергій ОЛАНДАР,

головний тренер – Антон СІКУН,

тренерам – Руслан ТАБАЧУН,  Віталій  БАЛА.

 

Заявка команди. Дмитро БИЧЕНКО, Валентин БІРЮК, Олександр ВАСИЛЬЄВ, Олександр ВАСИЛЬЧЕНКО,   Роман ГОНЧАР,  Валерій ГРАБЕЦЬ,  Сергій КІСІЛЬ, Олександр ЛАПІН,  Артур МАСЛО,  Максим МИГАЛЬ,  Іван МРЯЧЕНКО,  Олег НАЗАРЕНКО,  Ярослав ПЛЕЧІЙ,  ОЛЕКСІЙ ПОКОСЕНКО, Владислав СОСЄДКО,  Руслан ТАБАЧУН, Олександр ХОМИЧ,  Дмитро ЧЕРЕПАНСЬКИЙ,  Артем ШАПОВАЛЕНКО,  Олег ШВАРЦ, Роман  ЯКИМЕНКО,

У  чемпіонаті і розіграшах Кубка України  «Нафтовик» провів» 27 матчів.  В активі – 14 перемог і 4 – нічиї, у пасиві – 9 поразок за різниці м’ячів 36 – 34.

У сезоні 2023/2014  суперниками охтирчан по 2-й групі будуть: «ШТУРМ»(Іванків, Київська обл..), «АТЛЕТ» (Київ), «ТИТАН» (Одеса), «ЗІРКА» (Кропивницький), АГРОТЕХ» (Тишківка, Кіровоградська обл..), «ОЛІМПІЯ» (Савинці, Полтавська обл..), ХФК «ПЕНУЕЛ» (Кривий Ріг), «АВАНГАРД» (Лозова, Харківська обл..).

Календар ігор у першому колі.

20  серпня. «Нафтовик» – «Штурм».

26 серпня «Пануел» – «Нафтовик».

3 вересня «Нафтовик» – «Олімпія».

9 вересня «Авангард» – «Нафтовик».

23 вересня «Зірка» – «Нафтовик».

30 вересня «Нафтовик» – «Агротех».

7 жовтня «Атлет» – «Нафтовик».

22 жовтня  «Нафтовик» – «Титан».

 

Сторінки історії сумського футболу  

 1968:    Перша висота «Спартака»

Ото б було б!  У чемпіонаті у сумчан не вийшло.  Зате галасу вони наробили у розіграші Кубку СРСР

55 років тому  сумський «Спартак»  добився першого  вагомого успіху за  9 років  своїх виступів у чемпіонаті СРСР серед команд класу «Б» Української зони.  Сумчани посіли 2 місце у зональних змаганнях  і вийшли до  фінальної пульки, де виступали 8 колективів. А ще наші футболісти здивували своїм успішним виступом у розіграші Кубка СРСР.

 

          Фото з історії. Ось вони, спартаківці 1968 року.

РЕГУЛЯРНУ частину чемпіонату  сумчани відіграли добре, зважаючи на те, що  до цього найкращим було 7 місце  у 1965 році.  У другій зоні вони  фінішували  другими, поступившись 3 очками  донецькому «Локомотиву». Перше коло  спартаківці провели добре, зазнавши однієї поразки. Як писала тоді преса, це «свідчить про надійність захисної ланки, активну гру всієї команди. Такого  болільники не пам’ятають. Нападаючі  діяли більш  результативно, форварди, як кажуть, відчули смак  до голів.  Обнадійливим було те, що  команда  краще почала виступати на полях суперників, часто поверталася додому з перемогами. Тоді  команди  проводили  по 3 матчі вдома і по 3 – в гостях. І якби спартаківці зіграли  так  у другому колі, то могли  б обійти суперника. Приміром, вони зазнали 4-х поразок проти однієї – у першому колі, а захист  пропустив 15 м’ячів проти 7. Поразки з кадіївським «Шахтарем» і червоноармійським «Вугликом» (по 0:1),  «Локомотивом» (1:4) і макіївським «Авангардом» (0:3) показали, що наші футболісти  ще не готові бути лідерами.

Ось з яким доробком трійка лідерів завершила  виступ  у зональному турнірі:

І В Н П М О
1. «Локомотив»  (Донецьк) 40 24 11 5 73 – 29 59
2. «СПАРТАК» (Суми) 40 21 14 5 48 –  22 56
3. «Десна» (Чернігів) 40 24 6 10 50 – 27 54

З усіх виконавців  найнадійніше  провів сезон  воротар Микола АСТАФЬЄВ, який у 37 матчах пропустив  15 м’ячів, 27 з них  провів на «0». До речі, Микола Васильович входить до Десятки  (на 5 місці) кращих воротарів України класу «Б».Із 215 матчів –  у 80 його ворота були «сухими».  Михайло ФОМЕНКО  – єдиний із гравців, хто взяв участь в усіх 40 матчах. 10 футболістів забивали м’ячі. Кращий бомбардир  Володимир   ВАЩЕНКО – 14 влучних ударів.  10 разів відзначився Віктор КИСЛЯКОВ, 6 – Анатолій ПОМАЗАН, по 5 – Володимир БОГАЧ-старший і Віктор СОЛОДОВ, 2 – Геннадій  ЄРОФЕЄВ. ‘П’ятеро гравців  відзначилися по разу. Ще 2 м’ячі суперники забили у власні ворота.  21 серпня  сумчани зіграли  300 – й матч  у Макіївці і перемогли «Шахтар» – 3:0, а 18 вересня у зустрічі з черкаським «Дніпром» (1:1) Віктор КИСЛЯКОВ забив  300 – й м’яч команди у чемпіонатах.

             ФОТО з АРХВУ. Вболівальники сумського «Спарака».

У турнірі  за звання чемпіона і путівки до класу «А», де змагалися 8 команд, сумчани виступили невдало. Після трьох ігор  вони мали 1 очко, потім втратили ще 3 і  задовольнилися 6 місцем. Результати: «Спартак» – «Шахтар» (Олександрія) – 0:0, – «Десна» (Чернігів) – 0:1, – «Авангард» (Тернопіль) – 0:1, –  «Динамо» (Хмельницький) – 1:0, –  «Шахтар» (Кадіївка) -0:0, –  «Буковина «Чернівці) – 0:1, – «Локомотив» (Донецьк) – 1:0.

      Коментар до виступу команди  головного  тренера Олександра СЕРБІНА:     – Дуже розчарували нас нападаючі  Анатолій ПОМАЗАН, Геннадій ЄРОФЕЄВ і Володимир ДЕРКАЧ. Ми могли обійтися і без них, але через хвороби  Віктора КИСЛЯКОВА, Володимира БОГАЧА і Володимира СІРЕНКА замінити їх не мали можливості. У нападі  справді самовіддану гру показали  тільки Володимир ВАЩЕНКО, який став автором переможного  голу у матчі з «Динамо», і Володимир БОГАЧ. Ми знаємо, що за 6 місце, зайняте в пульці, вболівальники не дають нам ніякої знижки. Що ж, почнемо все спочатку…

        З огляду  в газеті «Ленінська правда» . «Досить крутий підйом взяли спартаківці – за один сезон вони піднялися із середніх сходинок турнірної таблиці на 2 місце.  Можна поздоровити з великим успіхом гравців і їх тренерів Олександра СЕРБІНА і Костянтина ЗІНОВЬЄВА і сказати: – Так тримати!. Коли б вони ще й  у клас «А» прямо з ходу вийшли! Ото було б!» .  (У 1969 році «Спартак» заявив про себе, як кажуть, на повний голос!).

Успішно  виступили  сумчани у розіграші Кубка СРСР-1968. Спочатку вони вивели з боротьби  харківське «Торпедо» – 1:0 ( Віктор   КОЗИРЄВ), «Колос» з Якимівки – 2:1 (Борис  РЯБКОВ -2), і чернігівську «Десну -1:0 (Віктор КИСЛЯКОВ). На 2 етапі обіграли представників  Другої групи класу «А» ставропольське «Динамо». Суперники  грали два матчі і обидва  – з додатковим часом- 1:1 (Володимир БОГАЧ) і 2:1 (Віктор СОЛОДОВ – 2). Склав зброю в Сумах і липецький «Металург» – 2:0 після  ударів Віктора КИСЛЯКОВА і  Віктора СОЛОДОВА. В 1/16фіналу наших футболістів екзаменував  вищоліговий (на той час – клас «А» перша група)  «Кайрат» з Алма-Ати. Зіграли  сумчани  по максимуму, але поступилися досвідченому супернику – 1:3. М’яч  на рахунку Віктора  КИСЛЯКОВА.

     Із звіту в газеті “Ленінська правда». « Спартак» грав  енергійно. Мали моменти  В.БОГАЧ, В.СОЛОДОВ, В.ВАЩЕНКО, І.ДУГИНОВ, однак їхні удари не досягали мети.

Сумчани забивають м’яч, але  суддя його не зараховує – наш  гравець  перебував був  поза грою. На 12 хвилині  захисник  В. ВАЩЕНКО  перехоплює подачу м’яча  у штрафному майданчику. Пенальті.  0:1.  Швидко «Спартак» відновлює рахунок після того, як В. КИСЛЯКОВ реалізував пенальті.  Господарі мали  ще два хороші моменти  вийти вперед. Відразу після перерви  двічі В. КОЗИРЄВ влучає у воротаря. М’яч відскочив до В. БОГАЧА – і знову  удар прийшовся на голкіпера.  «Кайрат» підвищив темп і втретє їхній центрфорвард  спрямував м’яч  у сітку. Цікавий факт. Гості подавали 3 кутові  і  після розіграшу один м’яч забили. Сумчани це робили 9 разів  і жодного використати не змогли. Ніхто  не докоряв  сумчан  за поразку. «Спартак» був  єдиною командою класу «Б», якому вдалося  в кубкових іграх  пройти так далеко і наробити галасу серед суперників».

Того року «Спартак» зіграв дві міжнародні товариські зустрічі  з болгарськими командами.  Вони перемогли  «Чавдар» (Бяла Слатіна) – 1:0 і «Мізію» з Кнєжи – 7:0.

За сезон наша команда провела 56 матчів. У 30 – святкувала перемоги,17 – завершила внічию і в 9 – поступилася суперникам за різниці м’ячів 69 – 32.

Чемпіонат (зона) 40 21 14 5 48 – 29
Фінальна пулька 7 2 2 3 3  –  4
Кубок СРСР 7 5 1 1 10 – 6
Міжнародні матчі 2 2 8 – 0

      МАТЧ з ІСТОРІЇ.   «Спартак», увійшовши до числа 3-х команд-переможниць підгрупи 2 розіграшу Кубка  СРСР  1967-68 рр.,  завоював право  участі у фінальній частині турніру  (1/16 фіналу – фінал) під №27.                                                                                                                           Кубок СРСР 1967-1968 рр  «СПАРТАК» (Суми) – «КАЙРАТ» (Алма-Ата) -1:3 (1:2)   28  червня 1968 р. 1/16 фіналу Кубка СРСР. 18:30. Суми. Стадіон “Спартак” .11 700 глядачів.
         “СПАРТАК”:  Микола Астафьєв,  Володимир Сіренко, Анатолій Морозов, Михайло  Фоменко, Микола  Воронько, Іван Дугинов, Віктор Солодов, Володимир Богач,Володимир Ващенко,  Віктор Кисляков, Віктор Козирев.  Головний  тренер – Олександр  Сербін.
         “КАЙРАТ”: …, Валентин Дишленко, Володимир Асилбаєв, Володимир Кисляков, …, Олег Долматов, …    ….   Головний тренер – Олександр  Келлер.
        Голи:  0:1  – Валентин Дишленко (12), 1:1 Віктор Кисляков (22, пен), 1:2 –  Олег Долматов  (43), 1:3 – Володимир Кисляков  (80).       

Фото з історії. Матч на «Спартаку».

 

Прогноз

Куди «поїде» Кубок області?

    На черзі – півфінальні матчі розіграшу Кубка області.  На цьому етапі діючий  його володар  – охтирський «Нафтовик»  зустрінеться із краснопільським «Явором», а ще одну путівку розіграють  глухівський «Велетень» і «Україна» з Токарів Сумського  району.  Хто з них вийде  до фіналу і кому підкориться  кубковий Олімп? Ось що спрогнозували  наші респонденти.

Анатолій ПОЛЯЧЕНКО – журналіст: – «Нафтовик» – «Велетень» – 1:1 і перемога в серії післяматчевих  пенальті глухівчан.

Євген ПЕТРАКОВ – голова АФС: – «Нафтовик» – «Україна» – 2:0.

Валерій БОЯРКО – викладач машинобудівного коледжу: – «Нафтовик» – «Велетень» – 2:1.

Микола ЖЕЛЄЗНИЙ – екс-голова  ФФС: – «Нафтовик» – «Україна» -2:2, післяматчеві пенальті  за футболістами Токарів.

Валерій ЛЮТИЙ – президент ФК «Аграрник-Авангард»:  «Нафтовик» – «Україна» – 1:0.

Володимир СИДОРЕНКО – вболівальник: – «Нафтовик» – «Україна» – 2:1.

Петро БЕРЕСТОК – директор КЗ «Спорт для всіх» (Білопілля): – «Нафтовик» – «Україна» – 2:0.

Олександр ДЯКОВ – дитячий тренер: – «Нафтовик» – «Україна» – 1:0.

Віталій МАТЛАШ  – ветеран  сумського  футболу: – «Нафтовик» – «Україна» – 2:0.

Юрій ПАНЧЕНКО – екс-тренер заводської команди «Фрунзенець»: – «Нафтовик» – «Велетень» – 2:1.

Іван КИРИЧЕНКО – вболівальник: – «Нафтовик» – «Велетень» – 2:1

Іван – вболівальник: – «Нафтовик» –  «Велетень» – 2:1.

ЧИ зможе  увосьме «Нафтовик» завершити фінальний матч на свою користь, втретє –  виграти Кубок «Велетень», через 38 років  вдруге заволодіти  Кубок «Явір» і вперше  поставити на ньому автограф «Україна»?   Кубкові фінали за участю квартету чотирьох.

 «НАФТОВИК»:

1970 р    СВАКУ (Суми) – «Нафтовик» – 2:1

1981 р.   «Ливарник» (Суми) – «Нафтовик» – 3:1.

1982 р.   «Нафтовик»  – «Фрунзенець» – 1:0.

1983 р.   «Нафтовик» – «Автомобіліст» –  5:2.

1984 р.   «Нафтовик» –  «Фрунзенець» – 1:0.

1999 р.  «Фрунзенць» – «Нафтовик-2» – 4:2.

2000 р   «Нафтовик» – «Фрунзенець – Ліга -99» –  3:2.

2005 р.  «Нафтовик-2» – «Імпульс» (Шостка) – 3:0.

2007 р.   «Нафтовик-2» – «Шахтар» (Конотоп)- 1:1, пен.- 5:4.

2011 р.  СумДУ – «Укрнафта» – 3:1.

2014 р. «Агробізнес – ТСК» (Ромни) – «Нафтовик» – 3:1.

2021 р.  «Нафтовик» – «Велетень» (Глухів) – 2:1.

2022 р  «Нафтовик» – «Віталія» (Чернеча Слобода Конотопського р-ну) – 3:0.

 

«ЯВІР»:

1985 р. «Явір» – «Фрунзенець» -3:2.

1980 р. «Фрунзенець» – «Явір» – 1:0.

 

«ВЕЛЕТЕНЬ»:

2013 р   «Велетень»  – «Спартак – Сумбуд» «Суми)   – 2:1.

2016 р. «Велетень» – «Агробізнес-ТСК» – 1:0.

2021  р. «Нафтовик» – «Велетень» – 2:1.

«УКРАХНА»   ?  ? .

 

Ринок
Хто купить чи орендує ХОБЛЕНКА?  

       Як стало відомо Sport.ua, у «Кривбасі» ухвалили рішення про швидке розставання з трьома гравцями, в тому числі із  нападником Олексієм ХОБЛЕНКОМ, шлях якого у великий футбол розпочинався на Сумщині.

КОНТРАКТ  із гравцем дійсний  до середини 2024 року. Наразі ФК «Кривбас» працює над тим, щоб працевлаштувати футболістів в інших командах.

29-річний Хобленко весняну частину минулого сезону відіграв на правах оренди за першолігові «Карпати», а до цього провів за криворіжців 8 матчів і забив 1 м’яч в УПЛ. Олексій – рекордсмен за кількістю команд, де йому довелося  вже пограти. Наступна  стане  12- ю у його кар’єрі. Найбільше ігор він провів за «Динамо» – 71 і «Чорноморець» -53, в яких забив по 11 м’ячів.