ФутТайм від Григорія М.Реви.
«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 115.
У випуску:
— У ветеранів – Дні народження. Вітаймо їх!
— Чому «Спартак» відмовився грати «золотий» матч?
— Відверто від Олександра АЛІЄВА.
— Цікаві факти з історії сумського футболу.
Вітання
Валерій КЛІЩЕНКО: І гвардієць, і бомбардир
Все його футбольне життя пов’язане з роменським футболом. Кілька сезонів виступав за «Електрон», потім кілька сезонів тренував «Агробізнес-ТСК», встановивши з ним рекорд за кількістю виграних призів в обласних змаганнях. 20 грудня у Валерія Миколайовича 52-й День народження.
ВІН – вихованець Роменської ДЮСШ. Займався футболом, коли навчався в Сумському педінституті. А повернувшись додому, продовжив грати за «Електрон» в чемпіонатах області і України – спочатку серед аматорів, а потім – у Другій лізі.
ФОТО з АРХІВУ. Валерій КЛІЩЕНКО у центрі.
. Став чемпіоном України серед аматорів, переможцем і володарем Кубка області. Його кар’єра тривала 12 років. За цей час провів 166 матчів і забив 5 м’ячів. Практично всі вони були вирішальними, як скажімо, у домашньому матчі ЧУ з «Іллічівцем-2» (див. Матчі з історії) – йому вистачило 4 хвилин, аби закріпити перемогу «Електрона», або в зустрічі з «Металістом-2» – після його голу і гравці, і вболівальники полегшено зітхнули. Відзначався і в матчах чемпіонату області, особливо у принципових зустрічах із «Фрунзенцем», забивши у 6 матчах 3 м’ячі. А про цей матч (тоді КЛІЩЕНКО був уже тренером команди) згадав Олександр КВАША: – Команда грала в Сумах з «Фрунзенцем». Дзвоню Валерію після першого тайму. – Виграємо 4:1,- радісно повідомив він. А в підсумку команда тоді програла…
По завершення активних виступів Валерій став тренером місцевого «Агробізнесу – ТСК», який 5 сезонів був беззаперечним лідером обласних змагань. За цей час вони виграли більше десятка змагань. Чого вартує уваги 4 поспіль титули чемпіонів області! Це – новий рекорд ! Успішно виступали роменчани і в чемпіонаті, і розіграшу Кубка України серед аматорів, дійшовши до півфіналу розіграшу КУ. І якби не передчасна смерть президента ФК Геннадія СВІРСЬКОГО, то команда могла б ще не один рік радувати своєю грою і здобутками своїх вболівальників.
Не менш успішно Валерій грав у футзал за команду ветеранів «Агробізнес» 35+, яка виграла кілька змагань. А цей результат вартує уваги Книги рекордів України: 62 матчі – 62 впевнені перемоги. Валерій серед кращих бомбардирів чемпіонатів міста і району. Він на 3 місці Рейтингу бомбардирів чемпіонатів міста і району з футзалу за всі роки їх проведень, забивши 982 м’ячі (!)
Валерій ставав кращим бомбардиром чемпіонату міста і району, входив до Десятки кращих футболістів Роменщини. Він також у Рейтингу «40 гвардійців «Електрона», які виступали за команду 10 і більше років.
МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонат України 2002/2003. Друга ліга. Група В. «ЕЛЕКТРОН» (Ромни) – «ЛЛІЧІВЕЦЬ-2» (Маріуполь) – 2:0. 28 липня 2002. Стадіон «Електрон» 4 000 глядачів.
«ЕЛЕКТРОН»: Вольваков, Каліненко, Матюха, Брагінець, Кирилюк, Луценко ( Кондратенко, 87), Марусич ( Бабинець, 82), Тітаренко (Задоєнко, 89), Лашук, Зайчук ( Касьян, 71), Стріляний ( Кліщенко, 81).
«ІЛЛІЦІВЕЦЬ-2»: Федунов, Міклашевич, Ковтунов, Мясніков, Ємельянов ( Іванов, 75), Булгаков ( Папуш, 75), Таран ( Ваганов, 46), Артьоменко, Мазуренко, Кілікевич ( Кривошеєв, 76), Афонін ( Ляхов, 76).
Голи: Брагінець (56), Кліщенко (85). Попередження: Федунов (22), Мясніков (73).
Андрій КУДИМОВ: 118 матчів за «Явір»
Вихованець харківського футболу – рекордсмен серед українських воротарів. За 19 років на професіональному рівні провів майже 400 матчів. Окрема сторінка у його кар’єрі – виступи за сумський «Автомобіліст» і краснопільський «Явір». 22 грудня Андрій Єгорович відзначає свій 59-й День народження.
.
КАР’ЄРУ розпочинав у Другій лізі чемпіонату СРСР. В «Автомобіліст» прийшов уже досвідченим гравцем , маючи за плечима більше 150 матчів, зіграних за «Маяк», «Металіст» і «Кремінь». У Сумах йому не судилося стати основним воротарем. Тож подався за кордон.
За 3 роки повернувся в Україну, відгукнувшись на запрошення тренера «Явора» Валерія ДУШКОВА. Тоді наша команда дебютувала у Першій лізі чемпіонату України. Своєю впевненою і надійною грою 30-річний голкіпер допоміг краснопільцям не тільки закріпитися в другому ешелоні українського футболу, а й гідно триматися на цьому рівні у наступні сезони.
Як тут не згадати переможні матчі з «Динамо-2», «Вересом», ФК «Львів», «Скалою» та іншими, в яких Андрій був на висоті. Краснопільці випереджали більш досвідчені команди, які мали значно кращі фінансові можливості, ніж сільська команда (як її тоді називали суперники) з невеликого райцентру Сумщини. Із 178 матчів, зіграних “Явором» за 4 сезони, Андрій захищав ворота у 118.
Завершив кар’єру на професіональному рівні у 2001 році у харківському «Арсеналі». Надалі працював тренером воротарів у різних командах. Наразі Андрій Єгорович – у тренерському штабі СК «Дніпро- 1».
МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонат України 1995/1996. Перша ліга. «ЯВІР» (Краснопілля) – «СКАЛА» (Стрий) – 4:1. 23 серпня 1995 р. Стадіон «Колос». 28 градусів. 1 100 глядачів.
«ЯВІР»: Кудимов, .Єрмак, Демянець, Захаряк, Листопадов (Лютенко, 60), .Фомін, Снитко, Любимов, Самолюк, Подугоров (Єфимов, 46), Грищенко (Острівний, 46). Тренер: В.Душков.
«СКАЛА»: Пироженко (Венчак, 46), .Таран, Антонюк, Шпирка, Кріль (Панченко, 38), Логінов, Балашов, Камінський, Федик, Яцурак, Ломакін (Усатий, 46). Тренер: Р.Покора.
Голи: Захаряк (11), Єрмак (35), Єфимов ( 48, 62) – Панченко (73). Попередження: Таран.
Сторінки історії
1968: Срібний «хет-трик» кролевецького «Спартака».
55 років тому кролевецький «Спартак» вперше став срібним призером чемпіонату області. Через 45 років ФК «Кролевець» повторив його успіх, поступившись у «золотому» матчі охтирській «Укрнафті». Сезон 1968-го був, мабуть, одним з найуспішніших в історії кролевецької команди.
СТАРТУВАЛА вона тоді з перемоги в Сумах над «Автомобілістом» – 1:0. Автором м’яча став Микола ДАЦЕНКО. З цього матчу розпочалася впевнена хода «Спартака». Першої поразки він зазнав через 5 місяців незадовго до фінішу від конотопського «Шахтаря». У багатьох матчах спартаківці демонстрували змістовну і потужну гру. З рахунком 7:0 обіграли сумський «Будівельник» (4 м’ячі забив Микола ДАЦЕНКО), перемогли конотопський «Шахтар» -5:2, команду Сумського артучилища – 6:1, білопільський «Авангард» – 8:2 («хет-трик» на рахунку Віктора ПАЛЬЧИНСЬКОГО), по 4:0 завдали поразок шосткинському «Хіміку» і «Гвардії» з Ромен і т.д.
Ветерани кролевецького футболу різних поколінь.
Після 16 турів «Спартак» на 6 очок випереджав сумський «Харчовик». І, як писала тоді преса, «за 4 тури до завершення чемпіонату можна з впевненістю сказати, що футболісти кролевецького «Спартака» вже забезпечили собі почесне звання чемпіонат області 1968 року». На той час команда випереджала «Шахтар» на 7 очок.
На фініші через травми і хвороби кілька гравців, зокрема лідер команди Миколу ЛАВРИНЦЯ призвали на військову службу, кролевчани підсіли. У заключних 5 матчах вони набрали 5 очок, тоді як «Шахтар» – 12 у 6 зустрічах. Все мало вирішитися у Ромнах у протистоянні із «Гвардією». Спартаківців влаштовувала і нічия, аби вперше взяти «золото».
Але упереджене суддівство В.НОВАКА, про що писала тоді преса, «звело нанівець всі зусилля. Спочатку він призначив безпідставне пенальті, а наприкінці не зарахував гол Миколи ДАЦЕНКА у ворота «Гвардії». Обласна Федерація футболу зробила все можливе шляхом махінацій та викривлень результатів у протоколах, щоб позбавити кролевчан першого місця».
У підсумку «Спартак» і «Шахтар» набрали по 42 очки. Але спартаківці відмовилися грати «золотий» матч. Вони стали срібними призерами, а «Шахтар» – чемпіоном.
Ось як завершила виступ трійка призерів.
В | Н | П | М | О | |
1. «Шахтар» | 20 | 2 | 4 | 71 – 20 | 42 |
2. «Спартак» | 18 | 6 | 2 | 61 – 22 | 42 |
3. «Автомобіліст» | 15 | 6 | 5 | 65 – 29 | 36 |
До речі, від Сум тоді виступали 5 (!) команд.
Кращим бомбардиром став Микола ДАЦЕНКО – 18 м’ячів. 14 забив капітан команди Віктор ПАЛЬЧИНСЬКИЙ.
Не пощастило «Спартаку» і в розіграші Кубка області. Обігравши в Охтирці «Нафтовик» – 1:0, вдома конотопський «Локомотив» – 3:0 і в Сумах «Харчовик» – 1:0, кролевчани вийшли до фіналу, де зустрілися із шосткинським «Екраном». Матч відбувся в Сумах на стадіоні «Спартак» 18 липня. З рахунком 4:3 виграв «Екран». За словами деяких гравців, причина поразки через помилки з визначення складу і невдалі дії в обороні.
І в розіграші Кубка облради ДСТ «Спартак» кролевчани були другими, поступившись – 0:1 «Автомобілісту».
Після цього команди Кролевця ( під різними назвами) ще 5 разів виступали у фіналах розіграшу Кубка області. І щоразу поступалися суперникам.
Відверто
Олександр АЛІЄВ: Я дивлюся тільки вперед
-Зіркова хвороба була у тебе?
-Ні, ніколи зіркової не було. Навіть коли грав у «Динамо», завжди врівні був з усіма.
-Найбільший штраф за весь час в «Динамо» був саме в тебе…
-Так. Ігор СУРКІС кайфував від гри, в яку грав я, грав МІЛЕВСЬКИЙ. Так, десь ми поводили себе неправильно. Але я знав, коли потрібно до Ігоря Михайловича підійти. Він приїжджав на дубль, дивився гру. Якщо зіграю добре, підходжу: -Михайловичу!… –Добре, востаннє пробачаю.
-Що ви з МІЛЕВСЬКИМ дозволяли собі?
-Все. Зарплата була хороша. Ми перлися в ті місця, де тусувався весь бомонд Києва. Добре розуміли, що нас побачать, що Ігорю скажуть, а ми перлися. Як не ховалися: і кепки надівали, і VIP-місця брали. Тільки заходили до клубу – все. Наступного дня дзвінок з приймальні. Знову, блін, попали. Це було в основному після матчів.
Коли почали вже вигравати, я завжди сам дзвонив Михайловичу після ігор: – Пацани хочуть погуляти. –З перемогою! –Що знову? -Так. –Якщо вам так йде –значить, до трьох. Але скажи всім, щоб розуміли, хто вони і що представляли. –Пацани! Зелене до трьох можна.
Він знав прекрасно, що я не п’ю. Я був закодований. Двічі чи тричі кодувався, були проблеми з алкоголем. Вшили «торпеду». Зараз випиваю, але з розумом.
-Найбільш гучний скандал у тебе з МІЛЕВСЬКИМ?
-Харків, фінал Кубка України. Коли Ігор Михайлович на всю країну сказав, що ми оштрафовані на 100 тисяч доларів.
-Ви п’яні прийшли на гру? Чи що?
-Ні, ми відіграли на Закарпатті. У середу. А фінал у неділю. Після Закарпаття ми з Тьомою відразу поїхали відпочити. Це було із середи на четвер. А не так, як розповідали: -Вони в суботу напилися.
Тоді, пам’ятаю, нас міліція зупинила. Ми дали по 100 чи 200 доларів. Приїжджаємо на базу в п’ятницю – знову дзвінок. Ігор каже: – Я поки що СЬОМІНУ не скажу. Подивимося, як зіграєте. Ми програли – і він у роздягальні як почав. Тільки зайшли і відразу: – АЛІЄВ і МІЛЕВСЬКИЙ на 100 тисяч оштрафовані. Вони бухали! Палич мене в дубль відправив, а Мілю поки залишив.
Я добре розумів, що сам винен. Я боявся, що знову штраф, знову розмови.
-Це правда, що горе у МІЛІ?
– Слава богу, все йде на поправку, лікується. Я знаю, що багато людей бажають йому зла. Головне – йому треба перебудуватися, забути, що він був футболістом. Цей час пройшов. Можливо, життя буде ще кращим. Так, важко перебудуватися, але необхідно. Для цього ти й мужик. Я знаю, Тьома сильний, він викарабкається. Головне, щоб він зрозумів – люди, які раніше були з ним, не повинні бути поруч.
-З ким із гравців «Динамо» підтримуєш контакти?
-З Тарасом МИХАЙЛИКОМ бачимося. З ГУСЬКОМ – Олегом ГУСЄВИМ – можемо поспілкуватися. Інколи бачимося. Інколи пише РОДРІГО з Бразилії. З РУДОЛЬФО переписуємося в Інстаграм.
-Матчі свої переглядаєш?
-Я не люблю повертатися й оглядатися. Я люблю дивитися тільки вперед.
-Після того, як перестав грати, мабуть, краще пізнав Україну?
-Нарешті я пізнав нашу країну. Раніше їздили містами, за ветеранів виступав. Якби не війна, не знав би таких міст, як Ізюм, як Бахмут, як Лисичанськ…
-Коли ти приїжджаєш на фронт, чи немає в тебе озлоблення, коли чуєш гучну музику в ресторанах, бачиш людей, які розважаються, голосно сміються?
-Є таке. В Ізюмі, коли заїжджали, бачиш зовсім іншу картину. Тут був значно сильніший геноцид, ніж у Бучі. Дивлюся на тих жінок, які там живуть, у жодної не бачу посмішок. Але люди там живуть, вони великі молодці. Через таке пройшли, але живуть!
…У Києві люди не відчувають, що таке війна. Повертаються ті, які повиїжджали на її початку. Приїжджають, живуть собі, розважаються, спокійно гуляють. Які розваги? Там пацани сидять в болотах. А ви тут розважаєтеся! Я нещодавно бачив репортаж, як ці створіння вночі, під час комендантської години, в ресторані «Бохо» розважалися. Взяти б їх усіх – і туди відправити. І депутатів усіх. Колю, який ходить у кол-центр розносити – теж, щоб туди поїхав. Я не розумію, на якій підставі він носить військову форму?
Багато людей не любить правди. А я завжди говорив і буду говорити тільки правду!
Тижневик «Бульвар Гордона» №49,грудень 2023 р.
Олександр АЛІЄВ (в центрі) з побратимами.
АЛІЄВ отримав посвідчення учасника бойових дій.
– За що отримав? – писали йому критики.
– Мені приємно, що нагородили.
Критикам відповів по-чоловічому в Інстаграм.
– Тоді, коли почалася війна, ви всі були на дорогах і з’ї…ся. Хто на захід України, хтось – у Європу. Я залишився тут, тому, що я – українець, я тут. В Україні я став АЛІЄВИМ. І завдяки «Динамо». Я став і почав захищати нашу країну, а ви зараз почали кукарікати. Пи…ці, сосіть х…й, – написав Олександр.
Спочатку АЛІЄВ пішов в тероборону Києва, а згодом підписав контракт і почав військову службу в ЗСУ.
Статистика
«Вікторія»: цифровий калейдоскоп від Wyscout
Міжнародна статистична платформа проаналізувала змагання першого етапу чемпіонату України серед команд Першої ліги.
-108,89 рази в середньому втрачала м’яч «Вікторія» – це найгірший показник. Найменше помилок у «Лівого берега» – в середньому – 91,70
-Номер один за відбиранням та підбиранням м’яча – «Вікторія» (в середньому -83,03 рази).
-За верховими єдиноборствами лідерство у «Вікторі» – в середньому 51,60, вдало – 40%.
З історії сумського футболу
Як Олександр ІВАНЧЕНКО врятував «Факел»…
Силу волі і найкращі чоловічі бійцівські якості продемонстрували у повторному домашньому чвертьфінальному матчі розіграшу Кубка області 2009 року проти ФК «Шостка» футболісти «Факела» з Дружби. У першій зустрічі вони поступилися на полі суперника – 1:2.
ЯК РОЗПОВІВ екс-воротар місцевої команди Микола КОРЖ, героєм протистояння став Олександр ІВАНЧЕНКО
На перших хвилинах він не реалізував пенальті – воротар гостей відбив м’яч. Згодом Олександр відкрив рахунок, але дві помилки у захисті – змусили господарів розпочати гру з центра поля, а після перерви гості втретє добиваються успіху, збільшуючи перевагу до 3:1. Здавалось, ловити, як кажуть, було вже нічого – треба забивати 4 м’ячі.
Але того вечора дружбівців було важко стримати. Андрій ГОНЧАРОВ красивим ударом голови випереджає голкіпера – 2:3. Потужний удар зі штрафного метрів з 30-и Олександра ІВАНЧЕНКА – і вже 3:3. Олександр МОЛЧАНОВ, який вийшов на заміну, виводить «Факел» вперед – 4:3. А за 3 хвилини до завершення матчу закріплює перемогу Олександр ІВАНЧЕНКО – 5:3. «Факел» виходить до півфіналу. 4 м’ячі дружбівці забили за 21 хвилину.
А у півфіналі дружбівцям ловити було вже нічого. Поступившись у Сумах «Автолюксу» – 0:6, вдома спромоглися завершити зустріч внічию – 2:2. Олександр ІВАНЧЕНКО забив свій гол. У 5 кубкових зустрічах він відзначився 4 рази. Разом з Артемом ЛИННИКОМ (3 м’ячі) вони стали кращими бомбардирами команди в кубковому турнірі 2009 року.
… А «Шахтар» втратив «золото»
Цікавою і непедбачуваною була розв’язка у чемпіонаті області 2010 року. Серед команд Першої групи.
ОХТИРСЬКА «Укрнафта», яка очолювала турнірну таблицю, програла в Сумах «СНАУ-Автолюксу» – 0:4. Цим не зміг скористатися конотопський «Шахтар», аби стати чемпіоном. У заключному турі він поступися городянам Кролевця на їхньому полі – 0:1. До речі, це була єдина поразка футболістів міста залізничників у сезоні. Тож розв’язка була такою. Чемпіоном стала «Укрнафта» – 30 очок. «Срібло» дісталося «Шахтарю», «бронза» – «СНАУ-Автолюксу», у яких по 29. За ними фінішував «Факел» з Дружби – 28 очок. «Ромни-інвест», що посів 5 місце, відстав …на 14 очок.
«Факел» двічі по 4:1 обіграв «Надію» з Тростянця, яка зазнали 3-х поразок з великими рахунками – від «Шахтаря» – 1:8, «Ромни-Інвест» – 0:7 і ФК «Ромни» – 2:7. Замкнули турнірну таблицю городяни Кролевця, зазнавши 12 поразок у 14 матчах. «Надії»- сусіду по «турнірці» – програли – 2:6 і 1:3.
Матч, що тривав… 28 хвилин
Матч чемпіонату області 3 вересня 2011 року у Ромнах між «СМС» і ФК «Дружба», мабуть, був найкоротшим в історії обласних перегонів: його було зупинено на 28 хвилині.
НА ТОЙ ЧАС гості могли двічі відкрити рахунок. Напруга на полі зростала. На 28 хвилині гравець гостей Олександр ІВАНЧЕНКО увірвався у штрафний майданчик, але захисник «СМС» відверто поклав його на газон. Суддя Ярослав ПЄСОЦЬКИЙ призначив пенальті. Що тут розпочалося!? Гравці господарів влаштували на суддю справжню атаку. Затим тренер роменчан вивів команду з поля. Після тривалої перерви на полі вона так і не з’явилася.
Рішенням Контрольно-дисциплінарним комітетом обласної Федерації футболу «СМС» зараховано технічну поразку і оштрафовано на 500 грн.
Микола КОРЖ – тренер ФК «Дружба»: – На мою думку Олександр Дмитрович вчинив не зовсім коректно по відношенню до нас, до своїх вболівальників, які прийшли підтримати команду.
Олександр КВАША – тренер «СМС»: – За 29 років у футболі я і не таке бачив. Вперше у Ромнах призначили таке пенальті. У такий футбол я не граю…
5 «хет-триків». У кого найшвидший?
У чемпіонаті України сезону 2001/2002 серед команд групи В Другої ліги грали 3 представники області: ФК «Суми», «Фрунзенець-Ліга-99» і роменський «Електрон». У 5 матчах гравці відзначилися «хет-триками».
ВИСТУПИЛИ команди добре. Городяни виграли групові змагання, «фрунзенці» фінішували на 5 місці, роменчани – на 8. У своєрідному міні-турнірі земляків усі 4 матчі виграв ФК «Суми» – 12 очок (м’ячі 9 -4), у «Фрунцензя-Ліги- 99»- 6 очок (11-5), в «Електрона» – 0 очок (3-14). «Електрон» зазнав тоді відчутних поразок від «фрунзенців» – 1:4 і 0:5.
У кожній команді були гравці, які того сезону відзначилися «хет-триками» .
ФК «Суми».
ФК «Суми» – «Ворскла-2» (Полтава) – 4:1. Олександр КАРАБУТА . Йому знадобилося 20 хвилин, щоб забити 3 м’ячі.
«Торпедо» (Запоріжжя) – ФК «Суми» – 2:4. Олександр КАРАБУТА. 55 хвилин.
«Фрунзенець-Ліга-99».
«ФЛ-99» – Металург-2» (Маріуполь) – 4:1.Олексій ЯКИМЕНКО. 33 хвилини.
«Електрон»
. «Електрон» – «Металург-2» (Маріуполь) – 5:0. Руслан БОЯР. За 37 хвилин першого тайму він забив 3 м’ячі.
«Електрон» – «Зоря» (Луганськ) – 3:0. На «хет-трик» Олег витратив 27 хвилин.