ФутТайм від Григорія М.Реви.
ФутТайм від Григорія М.РЕВИ. Випуск 119.
Вітання
Юрій КОРОБКО: «Подарунок» від «ФЛ-99»
. У складі юнацької збірної області він став володарем Кубка України, а згодом його та ще двох вихованців Володимира БОЙЧЕНКА взяли у команду майстрів сумського «Фрунзенця», яка виступала у чемпіонаті СРСР. На жаль, вони потрапили в той час, коли команда балансувала на грані вильоту, тож «прописатися» було важко. З тих пір минуло більше 40 років . 19 січня Юрій Анатолійович відзначає уже свій 61-й День народження.
ФОТО з АРХІВУ. 1980 р. Юрій КОРОБКО – у другому ряду третій праворуч.
НА ЦЬОМУ фото – та команда Володимира БОЙЧЕНКА, яка у 1980 році вперше виграла Кубком України серед юнаків. Знайомі всі обличчя: Віталій ДАВИДЕНКО, Валерій БЕЗДІДЬКО,Петро ПУСТИННИК, В’ячеслав ВАСЄКА, Олександр СЕМЕРНЯ, Юрій КОРОБКО.та інші. Останніх трьох було запрошено до «Фрунзенця». В’ячеслав і Олександр у складі юнацької збірної СРСР стали бронзовими призерами Кубка Хельсінкі.
Сходження на кубкову вершину було досягнуто у напруженій боротьбі з кращими вихованцями сильних клубів і престижних на той час футбольних інтернатів із Києва, Донецька, Дніпропетровська, Харкова і Львова. А ще були у команди БОЙЧЕНКА срібні медалі першості серед спортивних товариств України.
Згадує екс-воротар «Фрунзенця» Сергій КИРІЄВСЬКИЙ: – Тоді у кожному матчі мали грати юнаки до 18 років. Тож не завжди той чи інший гравець міг потрапили до основи. Юрій виділявся старанністю, був перспективним гравцем, однак по-справжньому заграти так і не зміг. Як кажуть, не розкрив сповна свій потенціал і свої можливості. Можливо, психологічно не зміг себе налаштувати, адже того року команда була на грані «вильоту».
Після Сум Юрій прагнув заграти у чернігівській «Десні», але, на жаль, і там не склалося. Він повернувся додому і продовжив свою кар’єру в аматорських командах обласного центру.
Згодом разом однодумцями організували команду «Фрунзенець-Ліга – 92». Юрій став президентом однойменного ФК. Як писала тоді преса, «прийшов час відродження сумського футболу». Сумчани швидко заявила про себе спочатку на обласному рівні, а потім – і на всеукраїнському. Ставали чемпіонами і володарями Кубка області, два сезони впевнено виступали у Другій лізі ЧУ, де посіли у групі 7 і 5 серед 16 команд. Мріяв Юрій, як і вся команда, про підвищення в класі. Проте через 3 роки «ФК-99» зник з футбольної карти. Як завжди, команда не мала підтримки.
Юрій Анатолійович гордиться тим, що «ФЛ-99» дав путівку у великий футбол Олегу ГУСЄВУ. У команді він провів 53 матчі і забив 17 м’ячів.
Анатолій БЕЗСМЕРТНИЙ:
Вдячний Михайлу Івановичу за довіру
21 січня у екс-гравця київського «Динамо», а нині тренера сумської «Вікторії» 55-й День народження. Ювілей співпав ще з однією знаковою подією у його життя: 30 років у складі столичної команди він вдруге став чемпіоном України. За свою 20-річну кар’єру Анатолій Петрович провів майже 500 матчів і, як захисник, забив 8 м’ячів.
ПІСЛЯ закінчення СДЮШОР «Динамо» до основного складу Анатолій не взяли. Довелося починати з низів, у друголігових «Таврії», з якою виграв змагання, «Галичині і «Приладисту». За 5 років провів 92 матчі, набрався досвіду, впевненості і стабільності. На це звернули увагу тренери «Динамо» і повернули його в команду. Анатолій Петрович вдячний Михайлу ФОМЕНКУ, що він повірив у нього і дав змогу заграти.
– Михайло Іванович – чудова людина і чудовий тренер. Людина, яка зробила дуже багато для розвитку українського футболу. Дай Бог йому здоров’я
У складі «Динамо» Анатолій став 2-разовим чемпіоном і володарем Кубка, провів кілька матчів на євро арені. Відрадно, що грав тоді разом з вихованцем роменського футболу Владиславом ПРУДІУСОМ і екс-гравцем сумського «Автомобіліста» В’ячеславом ХРУСЛОВИМ.
Коkи Михайла ФОМЕНКА змусили піти, довелося залишати команду і кільком футболістам. Новому тренеру Йожефу САБО вони не підходили під його малюнок гри. За порадою Віктора ЛЕОНЕНКА четверо гравців поїхали грати в тюменське «Динамо-Газовик». Анатолій швидко забронював місце в основі на позиції обороцяі. Після кількох успішних сезонів перейшов до «Ростсільмашу», де був капітаном і лідером команди. Продовжував кар’єру у новоросійському «Чорноморці» і ставропольському «Динамо» – в ньому українця було визнано кращим захисником зони. З «Чорноморцем» виборов путівку до Вищої ліги чемпіонату Росії, але пограти в ній не вдалося,бо не знайшов спільної мови з керівництвом клубу. Так проминули 10 років. Було зіграно майже 300 матчів, в яких відзначився 8 разів.
Повернувшись в Україну пограв у першоліговому черкаському «Дніпрі» і в 2007 році перейшов на тренерську роботу. Працював з кількома командами різних ліг. У 2017 році допоміг врятували ПФК «Суми» від пониження в класі. А з минулого року очолив сумську «Вікторію», яка впевнено дебютувала у Першій лізі і наробила шороху у розіграші Кубка України. Навесні підопічні Анатолія Петровича будуть змагатися у чемпіонській групі.
Коли в інтерв’ю в Анатолія Петровича запитав – чи потрібна Сумам команд Прем’єр-ліги, він не задумуючись сказав: – Команда повинна бути не тільки в Першій лізі? а і в Прем’єр-лізі. Сумський регіон на це заслуговує.
Як бачимо, з першим завданням Анатолій Петрович і команда впоралися. Тепер будемо чекати на появу в Сумах великого футболу!.
МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонат України 1993/1994. Вища ліга. «ДИНАМО» (Київ) – «КАРПАТИ» (Львів) – 2:1. 8 серпня 1993 р. Республіканський стадіон. 5 000 глядачів.
«ДИНАМО»: Кутепов, Лужный , Пономаренко, Хруслов, Шматоваленко (Шаран, 60), Ковалець (Ребров, 78), Анненков, Грицина (Прудіус, 72), Топчієв , Леоненко, Безсмертний. Тренер: М.Фоменко.
«КАРПАТИ»: Стронцицький, Євтушок, Чижевський, Мазур, Мокрицький, Петрик (Рафальчук, 46), Покладок, Кардаш, Шулятицький А. (Шулятицький Ю., 80), Плотко , Стельмах (Різник, 38).
Тренер: М.Маркевич.
Голи: Леоненко (33, з пенальті), Кардаш (50), 2:1 – Топчієв (75).
Календар
1994 рік в історії сумського футболу
Розпочинаємо серію матеріалів про здобутки і досягнення наших команд і гравців в тому чи іншому році.
У випуску:
— Турніри з першим Суперфіналом!
— «Пента-трик» Олександра БОБУХА.
— Як дві команди стали бронзовими призерами?
— Чому субота 16 вересня 2000 року стала «червоною»?
До Кубка – 600 000 преміальних
У Сумах за участю 7 команд пройшов Другий Різдвяний турнір з міні-футболу серед юнаків.
ВИГРАВШИ усі 6 матчів із загальним рахунком 51:5, переможцями стали вихованці Олександра ДЯКОВА першої команди сумського «Фрунзенця». Вдруге поспіль фрунзенці «прописали» Кубок вдома, Окрім нього, вони отримали футбольний м’яч і 600 000 карбованців преміальних.
На відстані перемоги – сумська «Зміна» (тренер Валерій БОЙЧЕНКО). Третім призером стала юні футболісти ДЮКПФ з Армавіра Краснодарського краю.
-Ми вперше приїхали на цей турнір, – зазначив тренер армавірської команди С.КАРИЧЕВ. – Задоволені і гостинністю, і турніром, і своїм виступом. Залишаємо ваше місто з приємною згадкою. Спасибі сумчанам за організацію цього футбольного свята для юнаків.
Серед кращих гравців – захисник Андрій КИРІЄНКО («Фрунзенець-2»). Кращим бомбардиром став Дмитро БЕРМУДЕС («Фрунзенець-1») – 11 м’ячів.
«Явір» і «Нафтовик» у Болгарії.
Під час підготовки до заключного етапу чемпіонату України краснопільці іі охтирчани збір провели у Болгарії.
ЗА словами члена ради ФК «Добруджа» з м Добруч пана Пей ДИМОВА, вони планували провести міжнародний турнір і запросили з України кілька команд, але з об’єктивних причин довелося його відкласти. Команди готувалися за своїми планами. Вони провели кілька товариських матчів. Як зізнався пан ДИМОВ, гра «Явора» і «Нафтовика» йому сподобалася і він звернув увагу на кількох гравців.
Результати матчів за участю наших команд.
«ЯВІР» – «КАРПАТИ» (Львів) – 2:0, – «ЛОКОМОТИВ» (Ліхтерськ) – 2:2, – ЗБІРНА «Карпат», «Шахтаря» і «Нафтовика» – 0:2.
«НАФТОВИК» – «ЛОКОМОТИВ» – 1:0, – «ШАХТАР» (Донець) – 3:3, – «КАРПАТИ» – 1:2.
«Кримський пролісок-94»
У ході підготовки до весняного етапу чемпіонату України сумський «СБТС» взяв участь у традиційному турнірі «КП-94», матчі якого пройшли Алушті.
ВІСІМ команд змагалися у двох групах. Сумчани перемогли по 1:0 дніпропетровське «Дніпро» ( м’яч забив С.Черношвець) і миколаївський «Евіс» (О.Теслик), зіграли – 1:1 з новотроїцькою «Таврією» (В.Рубан) і поступилися чернівецькій «Буковині» – 0:2. Нашій команді не вистачило очка, щоб поборотися за головний приз із луганською «Зорею», яка у фіналі обіграла «Евіс» – 2:0. Сумчани змагалися за 3-є місце з вищоліговим запорізьким «Металургом». Досвідчений суперник мав перевагу і виграв – 3:0.
До речі, у 1971 і 2001 роках сумський «Спартак» був переможцем турніру «Кримський пролісок». У 1995 році охтирський «Нафтовик» став срібним призером.
Двоє бомбардирів у ТОП-10
У Першій лізі чемпіонату України сезону 1993/1994 виступали два представники Сумщини.
ОХТИРСЬКИЙ «Нафтовик» посів 5 місце серед 20 команд. Сумський «СБТС» – 18. У ТОП-10 кращих бомбардирів – Олексій ГРАЧОВ (3 місце) -14 м’ячів у 38 матчах.
Також на 5 рядку турнірної таблиці серед 22 команд завершив свій виступ краснопільський «Явір». Володимир БОГАЧ – молодший увійшов до ТОП-10 (5 місце) кращих бомбардирів У 35 зустрічах він відзначився 13 разів.
Через фінансові негаразди після 20 туру перестав грати у Перехідній лізі роменський «Електрон» У підсумку він опинився на передостанньому, 17 місці.
Два турніри, а на додачу – Суперфінал
Восьма зимова першість на приз обласної газети «Сумщина».
«Фрунзенець» – «Промінь» (Яструбине Сумського р-ну) – 5:1, – «ЗеВС» (Суми) – 3:0, – «Темп» (Червоне Сумського р-ну) – 5:2, «Темп» – «ЗеВС» – 2:0, – «Промінь» – 2:3, «ЗеВС» – «Промінь» – 5:3.
Підсумкова таблиця:
В П М О
- «Фрунзенець» 3 – 13 -3 9
- «Темп» 1 2 6- 8 5
- «ЗеВС» 1 2 5 – 8 5
- «Промінь» 1 2 7 – 12 5
Кращі гравці: воротар – С. ТАРАНУШЕНКО («Фрунзенець»), захисник – В.ОЛЬШАНЧЕНКО («Промінь»), півзахисник – Ю.ІВАНОВ («ЗеВС»), нападаючий – А. МЕДВЕШ («Темп»), кращий бомбардир – С.СТУЛЕНЬ («Фрунзенець»)- 7 м’ячів.
Міський турнір «Пролісок-94».
У зв’язку з фінансовими труднощами кілька команд не змогли взяти участь в обласних змаганнях. Голова міської Федерації футболу Микола АБРАМОВ організував ці перегони. Турнір пройшов за переваги «Будівельника», який впевнено відіграв усі матчі. В його активі 3 перемоги з великими рахунками. Єдиний м’яч переможцю забили спартаківці. З найкращого боку показали себе юні футболісти, яких тренував М.АБРАМОВ.
Підсумкова таблиця
В Н П М О
- «Будівельник» 5 – – 15 – 1 10
- «Водник» 3 1 1 11 – 3 7
- СДЮШОР «Зміна» 3 – 2 12 – 13 6
- «Гумотехніка» 2 1 2 6 – 7 5
- «Артилерист» 1 4 4 3 – 9 2
- «Спартак» – – 5 2 – 16 –
Кращі гравці: воротар – П. ФОМІН («Водник»), захисник – В. БЕЗДІДЬКО («Будівельник»), півзахисник – О. СВИСТУН ( «Спартак»), нападаючий – О. САВЧЕНКО («Водник»), бомбардир – О. СЕМЕРНЯ («Будівельник» ) – 4 м’ячі, кращий гравець – В.ЗАЇКА (СДЮШОР «Зміна»).
СУПЕРФІНАЛ. Проводився уперше, що додало змаганням інтриги.
Перший матч. «Будівельник» – «Фрунзенець» – 1:1. Рахунок відкрили «фрунзенці». М’яч забив С..СТУЛЕНЬ. Суперник мав чимало нагод, аби не лише відігратися… Але дива у воротах творив С. ТАРАНУШЕНКО. А незадовго до завершення протистояння пропустив м’яч від Ю. СОРОКИ.
ФОТО з АРХІВУ. 1998 р. Так вітали дівчата Станіслава ТАРАНУШЕНКА під час матчу ветеранів футболу з нагоди його ювілею.
Повторна зустріч. «Будівеьник» – «Фрунзенець» – 1:1. Вона пройшла за сценарієм першої. Вперед після удару Е.БАКУЗОВА знову виходять «фрунзенці». Знову відмінно грає у «рамі» С. ТАРАНУШЕНКО. І знову за 3 хвилини до фінального свистка суперник відігрується (О. СЕМЕРНЯ).
Аби визначити переможця, команди грали 3-й тайм. І в ньому «золотий» м’яч забив О. СЕМЕРНЯ, який приніс «Будівельнику» ще один Кубок. Команда втретє стала переможцем зимової першості. В ній грали, зокрема Ігор ГЕРАСИМЕНКО, Валерій БЕЗДІДЬКО, Михайло ОХРІМЕНКО, Олександр СЕРБІН, Сергій ОСАДЧИЙ, Олександр ІГУМНОВ та ін.. Кращим гравцем визнано Олександр СЕМЕРНЮ.
За 3-є місце довелося голосувати
Чемпіонат області-94. Стартували 16 команд, які змагалися у двох зонах.
Підсумкова таблиця Північної зони
В Н П Н/Я О М
- «Свема» (Шостка) 14 1 – 1 44 45 – 4
- «Арматурник» )Кролевець) 11 1 4 – 39 24 – 18
- «Есмань» (Глухів) 10 2 4 – 38 22 – 18
- «Авангард» (Свіса) 7 4 5 – 34 25 – 22
- «Колос» (Воздвиженське) 5 3 8 – 29 23 – 24
- «Імпульс» (Шостка) 5 4 5 2 28 16 – 18
- «Кооператор» (Путивль) 5 3 7 1 28 21 – 28
- «Факел» (Ямпіль) 3 2 9 2 22 12 – 42
- «Зоря» (Буринь) 1 2 8 5 15 11 – 31
Підсумкова таблиця Південнї зони
1.«Фрунзенець» (Суми) 11 – 1 – 34 44 – 11
- «Темп» (Червоне, Сумський район)
10 – 2 – 32 31 – 20
- «Нива» (Тростянець) 7 1 3 – 26 19 – 14
- «Артилерист» (Суми) 6 1 4 – 24 17 – 18
- «Кристал» (Чупахівка, Охтирський район )
4 – 8 – 20 20 – 46
- «Космос» (Сад,Сумський район) – – 5 7 5 2 – 16
- «Лтава» (Велика Писарівка) – – 5 7 5 8 – 19
Примітки.
За порушення правил результат матчу Південної зони «Нива» – «Артилерист» анульовано і очок командам не нараховано.
«Зоря», «Космос» і «Лтава» знялися зі змагань.
У матчі «Фрунзенець» – «Кристал» , який завершився перемогою сумчан з рахунком 15:0, 5 м’ячів забив Олександр БОБУХ.
Рекордні рахунки. «Авангард» – «Факел»- 7:0, «Авангард» – «Зоря» – 7:0, «Колос» – «Свема» – 7:2, «Кристал» – «Космос» – 6:0, «Свема» – «Факел» – 6:0 і т.д.
До заключного етапу вийшли по 3 кращі команди з кожної зони. Ось з якими доро бками вони розпочинали «Фінал шести».
В Н П О М
- «Свема» 4 – – 12 10 – 1
- «Фрунзенець» 3 – 1 10 12 –
- «Темп» 2 – 2 8 8 – 11
- «Есмань» 1 – 3 6 3 – 7
- «Арматурник» 1 – 3 6 4 – 9
- «Нива» 1 – 3 6 6 – 10
Підсумкова таблиця чемпіонату області-1994
В Н П Н/Я О М
- «Свема» 9 1 – – 29 22 – 4
- «Фрунзенець» 5 3 2 – 23 20 – 12
3-4. «Темп» 5 – 4 1 19 13 – 16
3-4. «Арматурнику 4 1 5 – 19 7 – 14
- «Есмань» 2 1 6 1 14 8 – 17
- «Нива» 2 – 5 3 11 11 – 18
Примітка.
За неявки очок командам не нараховано.
Через 20 років «Свема» знову «озолотилася» , а володарів «бронзи» довелося чекати місяць.
Вперше в історії двом командам вручено медалі однакового ґатунку
ЩОДО бронзового призера виникло питання. Дві команди набрали по 29 очок. Згідно з положенням ,при однаковій кількості очок перевага віддається команді, у якої більше перемог у всіх зустрічах. Ось тут і виникло спірне питання – в усіх матчах чемпіонату чи лише фінального етапу?
Якщо брати всі матчі – перевага за «Арматурником», якщо лише заключного етапу – за «Темпом». На цьому і спіткнулися в Асоціації футболу, не знаючи яку команду назвати бронзовим призером. В Асоціації не змогли передбачити таку ситуацію і внести доповнення до положення. До того ж команди провели різну кількість матчів.
Ця першість вартує уваги, аби її занести до Книги рекордів футболу. Змагання виділялися неорганізованістю, неявками (майже 20, з них 5 – у фінальному етапі), зняттям команд, рекордними рахунками (15 матчів – 15:0, 7:2, 7:0, 6:0…) та іншими дрібницями, які впливали на хід перегонів, викликаючи здивування і тренерів, і самих гравців, і вболівальників. За словами тренера «Фрунзенця» Юрія ПАНЧЕНКА, результати багатьох матчів можна було передбачити. А де грати невдахам? Другої групи немає. Тож виходить вони знову повернуться до першої. А де спортивний принцип? Словом, запитань більше, ніж відповідей.
Місяць Асоціація не могла визначити бронзового призера. Кілька разів в.о президента не міг зібрати членів Виконкому – для прийняття рішення не вистачало голосів. За кілька хвилин до початку звітно-виборної конференції Асоціації футболу вдалося нарешті зібрати членів Виконкому і присудити 3 місце. Вперше в історії проведення чемпіонатів області воно дісталося двом командам – «ТЕМПУ» і «АРМАТУРНИКУ»,.
За 15 хвилин – 5 м’ячів
Обласне товариство профспілок «Україна» і редакція газети «Сумщина» провели першість області з міні-футболу серед вихованців ДЮСШ.
У 3- групах путівки до плей-офф виборювали 12 команд – із Сум – 4, Шостки – 3, по одній – із Конотопа, , Охтирки, Путивля, Кролевця і Краснопілля. Продовжили боротьбу переможці гру пі краща друга команда.
В П М О
Група А. 1. «Фрунзенець» (Суми) 3 – 25 – 4 6
Група Б. 1. «СДЮШОР» (Суми) 3 – 24 – 3 6
Група В. 1. «Імпульс» (Шостка) 2 1 13 – 1 5
- «Сейм» (Путиль) 2 1 – 5 – 3 5
Півфінали. «Імпульс» – СДЮШОР – 1:1 ( пен. 3:2), «Фрунзенець» – «Сейм» – 14:0. 4 м’ячі забив Дмитро БЕРМУДЕС.
Матч за 3-є місце. «СДЮШОР» – «Сейм» – 6:0.
ФІНАЛ. «Імпульс» – «Фрунзенець» – 1:5. Шосткинці першими відкрили рахунок. Це зробив Є.Орел. Все вирішилося у заключні 15 хвилин, коли сумчани 5 разів змусили суперників розпочати з центра майданчика. Тричі відзначився Дмитро БЕРМУДЕС, який у підсумку з 10 м’ячами став кращим бомбардиром змагань.
Два фінали – в один рік
Кубок області 1993/1994. Фінал. «ЛОКОМОТИВ» (Конотоп) – «АРМАТКРНИК» (Кролевець) – 2:0. М’ячі забили Віктор СТАРИКОВ (70) і Олександр БОЛОТОВ (80).
Кубок області 1994. Фінал. «ФРУНЗЕНЕЦЬ» (Суми) – «ІМПУЛЬС» (Шостка) – 3:2. Голи забили Олександр БОБУХ, Володимир БАРЛІТ і Сергій КОБЕЦЬ – у сумчан, Андрій СПЄВАК і Сергій ЩАСЛИВИЙ – у суперників. Ворота шосткинців захищав 40-річний Олександр ПИЩИК.
Післяматчеве інтерв”ю Сергія ШАСЛИВОГО.
Успіх через 10 років
За участю 8 команд із Донецька, Києва, Дніпропетровська, Кривого Рогу, Одеси, Львова і Шостки у місті хіміків пройшов фінальний етап першості України серед юнаків.
ЧЕСТЬ Сумщини захищали вихованці тренера Василя ЄСІНА із шосткинського «Імпульса».
Господарі виграли груповий відбір. Вони перемогли київський РУФК – 1:0 і львівські «Карпати» -3:0, а матч з другою командою дніпропетровського «Дніпра-75» завершили внічию – 1:1. У фіналі шосткинців очікували ровесники першої команди «Дніпра-75», яким наші футболісти поспупилися (0:2). Друге місце «Імпульса» – це досягнення, якого не було у нас майже 10 років.
Салютували «Салюту»!
З нагоди Дня працівників лісу ФК «Явір» (Краснопілля) влаштував Міжнародний турнір серед ветеранів. Він пройшов за участю квартету команд.
ПЕРША зустріч сумського «ЗеВСа» і «Спартака» з Готні не виявила переможця. Післяматчеві пенальті вправніше виконали футболісти з Харківщини. Бєлгородський «Салют» святкував перемогу над «Явором» – 2:0. З таким рахунком краснопільці у матчі за 3-є місце переграли сумчан.
Головний приз розіграли ветерани «Салюта» і «Спартака». Вправнішими були бєлгородця, які, забивши 3 «сухих» м’ячі, і стали переможцями. Кращих гравців у кожній команді нагороджено призами. У господарів відзначено вправну гру Леоніда КЛАДІЄНКА, у сумчан – Віктора ГАЛЬЧЕНКА.