—  Ювілейні дати в історії сумського футболу.

—  Чому 16 вересня назвали  «червоною  суботою»?

Ювілей

…І два м’ячі  на згпдку

З нагоди  поважного ювілею ветерана краснопільського футболу Анатолія КУЛІША у його  селищі проведено турнір  з футзалу  серед ветеранів.

ПРИВІТАТИ   Анатолія Володимировича  із 75  Днем  його народження  приїхали  «діди»   із Сум, Тростянця і Охтирки. До речі, ювіляр  продовжує ще виходити на майданчик. Приміром, брав участь у  нинішньому чемпіонаті Сум  серед ветеранів 55+.

У першому матчі краснопільці, завдяки двом м’ячам ювіляра,  «підписали» мирову  з  охтирчанами (4:4). У наступній зустрічі  Анатолій Володимирович допоміг  землякам  перемогли сумчан (5:3). Останній  матч був вирішальним для розподілу призових місць. Охтирчани обігрують  футболістів із обласного центру (7:3) і завдяки кращій різниці м’ячів, ніж у  команди ювіляра,  здобувають перше місце.

Кращих гравців  Юрія СЛАБОСПИЦЬКОГО, Андрія  ЛАЗАРЄВА, Анатолія ЛИСЕНКА і винуватця торжества Анатолія КУЛІША  відзначено  пам’ятними призами.

А в третьому таймі самодіяльні  митці–футболісти Вололимир  СЕРГІЄНКО і Віктор  КУЗЬМЕНКО  влаштували міні-концерт, вітаючи піснями  ювіляра і гостей турніру.

А наступного дня Анатолій Володимирович  взяв участь у матчі розіграшу Кубка Сум і забив  один м”яч (!). Є ще порох у порохівниці ветерана  і бажання грати. Так тримати!

НА ФОТО: вітання ювіляру від  ветерана краснопільського “Явора» Миколи ЗАВАЛІЯ.

Кубок Сум 55+

За прикладом СУВОРОВА – не числом, а умінням

Не знаю, чи пам’ятають  цей афоризм Олександра СУВОРОВА гравці  «Сержа»,  але завдяки цьому   вони сенсаційно і  впевнено обіграли  «Динамо» у відбірковому матчі  Відкритого розіграшу Кубка Сум з футзалу  серед ветеранів 55+. За  кількістю  виконавців  «динамівці»  переважали  суперника вдвічі.

ПЕРЕВАГА  «сержівців» зростала наче після замісу тіста. М’ячі влітали у ворота  «Динамо» на будь-який смак і викликали бурю оплесків у вболівальників.  Лише під кінець протистояння, коли все вже було  зрозуміло,  «сержівці» дещо розслабилися  і дозволили супернику  уникнути поразки з більш непристойним рахунком, ніж  8:4.  «Серж» – у півфіналі. У переможців «хет-триком» відзначився  Анатолій РОГОВИЙ. По двічі –  Сергій БАРАННІК і Володимир ТАНЧИК, який забив і собі, і суперникам!  У динамівців двічі поцілив у ворота Сергій СТРІЛЕЦЬКИЙ.

До речі, нинішнього сезону «Динамо» зіграло  11   матчів і у всіх зазнало поразок із загальним рахунком 23:70.

Другим півфіналістом стала «Фортуна», гравцям якого довелося добряче попітніти, аби  здолати дебютанта  змагань – команду «Липоводолинці» з Липової Долини.  У першому таймі Олександр КОРЕНЄВ відкрив рахунок. Суперник мав кілька нагод відігратися, навіть після того, як сумчани не реалізували пенальті,  але  «провалили» заключні дві хвилини. Їх вистачило, аби  Віктор ГОНЧАРЕНКО і Андрій ПАНІН  зробили перевагу  своєї команди – 3:0.

-Нашим гравцям не вистачає ще досвіду виступів на такому рівні,- відзначив після матчу тренер  «Липоводолинців» Микола  КЛЮС.

Півфінальні матчі – у неділю.  «ЗіКоНі»  зіграє  із «Сержем», а  «Хлібодар»  екзаменуватиме  «Фортуну». У чемпіонаті Сум  «Хлібодар» двічі обіграв  суперника- 4:1 і 5:1, а «ЗіКоНі» один матч виграв – 6:4, а інший завершив внічию – 2:2.

Календар

Ювілейні  дати  в історії команд  в чемпіонатах і розіграшах Кубка області та інших турнірах

Чемпіон області                 Володар Кубка області

1954 рік    «ТОРПЕДО» (Суми)                                    «ТОРПЕДО» (Суми)

(ушосте поспіль)                                           (вчетверте поспіль)

1964 рік    «ЕЛЕКТРОН» (Ромни)                                 ЗБІРНА Ромен

1974 рік    «СВЕМА» (Шостка)                                    «ФРУНЗЕНЕЦЬ» (Суми)

(втретє поспіль)

1984 рік     «ЯВІР» (Краснопілля)                               «НАФТОВИК» (Охтирка)

1994 рік    «СВЕМА» (Шостка)                                     «ЛОКОМОТИВ» (Конотоп)

2004 рік    «ШАХТАР» (Конотоп)                                «ШАХТАР» (Конотоп)

2014 рік    «АГРОБІЗНЕС-ТСК» (Ромни)                    «АГРОБІЗНЕС- ТСК» (Ромни).

Суперкубок області Михайла ФОМЕНКА

2004 рік   «ШАХТАР» (Конотоп).

Кубок губернатора  області

2004 рік  «СПАРТАК» (Суми).

Здобутки команд

1964 рік. Чемпіонат СРСР. Клас «Б». Українська зона. «СПАРТАК» (Суми) – 15 місце.  Стикові матчі  за 31 – 36 місця.   Сумчани  на 34 місці.

Кубок СРСР. «СПАРТАК»  –  «ТЕМП» (Київ) – 2:1,  –  «СПАРТАК» (Івано –  Франківськ) – 3:0, – «ДЕСНА» (Чернігів) – 1:3.

Кубок ЦК ЛКСМУ.  «СПАРТАК» – «ЛОКОМОТИВ» (Донецьк)- 2:2, 1:2.

1974 рік  Чемпіонат СРСР. 2 ліга. Українська зона.  «ФРУНЗЕНЕЦЬ» (Суми) – 4 місце.

У списку 22 найкращих футболістів:  воротар Володимир ШАТОХІН, захисник  Сергій СИМУШИН і нападаючий Валерій ЖИЛІН. Забивши 16 м’ячів він на 2 місці  серед кращих бомбардирів зони.

Кубок УРСР серед команд майстрів. 1/16 фіналу. «АВТОМОБІЛІСТ» (Житомир) – «ФРУНЗЕНЕЦЬ» – 2:0.

Вперше було  розіграно  «Кубок Дружби» між командами майстрів «ФРУНЗЕНЕЦЬ» (Суми) – «АВАНГАРД» (Курськ).  Ним заволоділи сумчани – 4:1 і 2:1. 4 м’ячі забив Валерій ЖИЛІН.

1984 рік. Чемпіонат УРСР серед КФК. 3 зона. «НАФТОВИК» (Охтирка) – 2 місце.

1984 рік. 10 вихованців сумського футболу  виступали у  чемпіонаті СРСР. У Першій лізі  за нікопольський «Колос» дніпропетровське «Дніпро» грали  Борис ШУРШИН і Євген ЧИЖИК, Віктор ПОПОВИЧ («Кузбас» Кемерово), у командах Другої ліги – Андрій ШУРЕНКОВ («Турбина» Брежнєв),  Григорій ЛАЗАРКО  (у складі «Колоса» з  Павлограда став срібним призером), Ігор МІЛЮКІН (у складі миколаївського «Суднобудівника»  виграв «бронзу»),  Сергій  СТРАШНЕНКО –старший («Закарпаття Ужгород), Василь САРАЄВ («Зарафшан»  Навої), Сергій КИРІЄВСЬКИЙ і Віктор ЧИПИЖНИЙ  (обоє – «Нива» Бережани). Разом вони  провели  270 матчів і забили 36 м’ячів.

1994 рік. Другий Різдвяний турнір з міні-футболу  серед юнаків. 7 команд. Вигравши усі матчі, переможцем стали  вихованці Олександра ДЯКОВА  першої команди  сумського  «Фрунзенець».

1993/1994   Чемпіона України. Перша ліга.  «НАФТОВИК» (Охтирка – ) 5 місце, «СБТС» (Суми) – 18.  Друга ліга.  «ЯВІР» (Краснопілля) – 5 місце. Перехідна ліга. «ЕЛЕКТРОН» (Ромни) – 17 місце.

2003/2004  Чемпіонат України. Перша ліга. «НАФТОВИК» – 3 місце, «СПАРТАК-ГОРОБИНА» (Суми) – 9.   Друга ліга. Група В. «ЕЛЕКТРОН» -15 місце.

2004  рік.  Дев”ятий чемпіонат області з міні-футболу. 44 команди. Фінальний турнір – 9 команд. Фінальний матч «СУМИГАЗ» (Суми)- «ЗІРКА» (Шостка) – 2:1. Матч за 3-є місце «СНАУ» (Суми) – «ЗЕРНОПРОМ» (Кролевець) – 2:2, пен.- 5:6.  Відзначився воротар кролевчан  А. СОРОКА, який парирував 3 пенальті.

2004 рік.   «Спартак» (Суми) стала бронзовим призером  чемпіонату України серед жіночих команд Вищої ліги.

2013/2014  Чемпіонат України. Перша ліга. «НАФТОВИК» -7 місце, ФК «СУМИ» – 11.

Здобутки гравців

1974 рік.  Михайло ФОМЕНКО.  Чемпіон і володар Кубка СРСР. Провів 4 матчі у розіграші Кубка кубків. У списку 33 найкращих футболістів СРСР під №1.

ФОТО з АРХІВУ. 1974 р. Михайло ФОМЕНКО (у верхньому ряду – другий праворуч) у складі «Динамо».

1984 рік. .  Віктор ПОПОВИЧ дебютував  у  Першій лізі чемпіонату  СРСР у складі кемеровського «Кузбасу».

1984 рік.  Григорій ЛАЗАРКО – срібний призер чемпіонату СРСР  серед команд  2 ліги у складі павлоградського «Колоса».

Ігор МІЛЮКІН – бронзовий призер чемпіонату СРСР серед команд 2 ліги  у складі миколаївського «Суднобудівника».

1994 рік.  Дмитро РУДНЯК  27 березня дебютував у першоліговому охтирському «Нафтовику».  Матч у  Чернігові з «Десною» завершився -0:0.

1994 рік. Владислав ПРУДІУС. Чемпіон України у складі «Динамо».

1994 рікк. Володимир Якович БОГАЧ очолив “ЯВІР», який виступав у Другій лізі чемпіонату СРСР.

2004 рік. Олег ГУСЄВ. Чемпіон і володар  Суперкубка України. 31 березня зіграв свій 5 матч за збірну України. Це була товариська зустріч з Македонієї на її полі, яку суперник виграв – 1:0.  Олег на 46 хвилині замінив  Сергія РЕБРОВА.  17 листопада у відбірковому матчі на ЧС з Туреччиною, який українці виграли в гостях 3:0, на 9 хвилині Олег забив свій перший м’яч.

2004 рік.  Катерина САМСОН у складі сумського  «Спартака» стала бронзовою призеркою чемпіонату України серед жіночих команд.

2014 рік. Катерина САМСОН – чемпіонка Росії у складі «Зірки-2005» (Перм) Учасниця  матчів Ліги чемпіонів.13  лютого зіграла першу зустріч  у складі жіночої збірної України.  Це був відбір  до ЧС-2015. Українки перемогли Туреччину на її полі – 1:0. Катерина провела 6 матчів, пропустивши в них 5 м’ячів.

2014 рік. Олег ГУСЄВ – володар Кубка України.  У складі збірної України – 4 матчі.

2014  рік. Яна КАЛІНІНА – кращий бомбардир чемпіонату України серед жіночих команд Вищої ліги – 15  м’ячів.

2024 рік. В Олега ГУСЄВА народився другий син.

Чемпіонат  області: 1964 р.

Чому зірвано матч?

Позавчора  сумчани придбали квитки на календарну зустріч першості області з футболу між торішнім чемпіоном області – командою Сумського заводу імені Фрунзе «Торпедо» і збірною Ромен, яка проходила на стадіоні «Спартак».

ОБИДВІ команди грали слабо. В кінці першого тайму,  при рахунку 2:2,  на полі стався випадок, який в деякій мірі з’ясовує  причини  нинішніх бід сумського футболу.

Гравець «Торпедо» ПРОТАСОВ  допустив негідний вчинок, навмисно вдарив по ногах суперника. Суддя тов. ТЕСЛЕНКО , який двічі попереджав цього гравця,  запропонував йому  залишити поле. Та покинула поле вся команда.

У суддівській кімнаті стояв гамір, не вірилося, що тут були представники  спортивних організацій, люди, яким доручено виховувати  фізкультурників.  Більшість вимагала від судді матчу скасувати своє рішення.  Коли в роздягальню зайшов роменський футболіст, в нього полетів ботинок, кинутий хуліганом-болільником.

Гравці «Торпедо»  хороші виробничники і могли б бути хорошими  футболістами, коли б на заводі по-справжньому  дбали про виховну   і тренувальну роботу.  Мабуть, зробить з цього висновок і обласна рада спортивного Союзу, поцікавиться,  кому віддано на відкуп  виховання футболістів у деяких колективах.

«Ленінська правда» від 12 серпня  1964 р.

Сторінки історії

Як стріляли в «Елетроні» СТРІЛЯНИЙ і БРАГІНЕЦЬ

«Урожайним» на забиті м’ячі для гравця роменського «Електрона»  Геннадія СТРІЛЯНОГО  став дебютний  сезон  команди  (1997/1998) у Другій лізі чемпіонату України.

ВІДРАЗУ  наші футболісти  стали бронзовими призерами змагань у групі  «В».  Геннадій разом із  одноклубником  Андрієм БРАГІНЦЕМ  увійшли  до ТОП-10 кращих  снайперів, посівши  2 і 4 місця  – відповідно. Геннадій залишився  на 2-й  позиції  і серед 30  голеадорів  трьох  груп.

Про свої  бомбардирські якості  він заявив сезоном раніще, коли «Електрон» впевнено  виграв  чемпіонат України серед аматорських команд. Кожний четвертий забитий м’яч був  тоді на його рахунку.

Долю 16 матчів  дебютного сезону у Другій лізі  вирішував тандем  СТРІЛЯНИЙ -БРАГІЕКЦЬ.  У 6 зустрічах   кожен з них забивав по одному або по два м’ячі, в  яких роменчани  обіграли суперників із загальним рахунком 20:7.   Андрій 12 разів, а Геннадій 17 разів  змушували  суперників розпочинати з центра поля.  Разом це склало 29 м’ячів із 53 командних. В доробку обох гравців по 3  «дуплети». Найбільше  дісталося  полтавській «Ворскла-2», якій  хлопці завантажили  5 м’ячів із 8- и, і ФК «Миргород» –  4 – із 7 –и. Від влучних ударів СТРІЛЯНОГО постраждали воротарі  10 команд, БРАГІНЦЯ – 7.

У чемпіонаті «Елетрон» зіграв 30 матчів. 17 зустрічей завершив на свою користь, у 7 – розділив очки і  в 6 зазнав поразок. Це склало 58 очок за різниці м’ячів 57 – 36. Роменчан випередили  «Факел» із Варви (69 очок) і донецький «Шахтар-2» (70).

ФОТО з АРХІВУ. 1997 р. З м’ячем – кращий бомбардир «Електрона» Геннадій СТРІЛЯНИЙ.

Цікавий факт

«Червона субота» в Сумах

Саме нею  для  сумських команд  стало 16 вересня  2000 року. Цього дня  вони  впевнено  зіграли свої матчі.

ПЕРШИМИ порадували  гравці «Сумигазу», які у черговому турі вищолігового чемпіонату України  з футзалу  на своєму майданчику пригальмували  лідера перегонів  «ІнтерКас» з Києва, зігравши з ним  внічию – 2:2.

…На початку матчу  кіпер сумчан Ігор ОСТРОГА рукою ввів м’яч у гру  на Сергія ГОРБАСЯ, який перебував  неподалік воріт гостей. Він  швидко і вправно його опрацював  і надіслав  за адресою.  Кияни зрівняли рахунок, а потім і вийшли вперед. Здавалось, зустріч завершиться перемогою суперника.  Але за хвилину до фінального свистка після розіграшу кутового Едуард  ПАЛЯНИЦЯ врятував сумчан від поразки. 2:2  – очко до активу «Сумигазу».

А ЗА КІЛЬКА ГОДИН  естафету  «сумигазівців» підхопили  футболісти «Спартака», які на «Авангарді»  у матчі 1/16 фіналу  розіграшу Кубка України приймали  київське «Динамо».  До цього  гості  виграли 20  кубкових  поєдинків  поспіль  і жодного разу не вибували  з боротьби на цьому етапі. Сумчани порушили  їхню традицію,  зробивши  свою перемогу сенсацією   кубкового турніру. Наша команда виступала  в ньому після 5-річної перерви.

120 хвилин боротьби  не виявили переможця.  На останніх хвилинах  господарі могли забити  переможний м’яч після розіграшу кутового. Воротар динамівців Ілля БЛИЗНЮК «провалився» на виході і м’яч після удару  Романа СОВЕНКА, здається,  вже досяг мети, але  Ілля  встиг виправити свою помилку. 0:0.  В серії післяматчевих пенальті  сумчани були влучнішими – 4:2.

ФОТО з АРХІВУ. 16 вересня 2000 р.  «Спартак» (Суми) – «Динамо» (Київ)- 0:0, пен. 4:2.  Роман СОВЕНКО радіє перемозі.

До «червоної» суботи можна домашній  і домашній матч  групи В  Другої ліги сумського «Фрунзенця-Ліги-99» з харківським «Металістом- 2».  Через кубкову зустріч «Спартака» його перенесли на  неділю. Рахунок на  44 хвилині відкрив Олександр БОЛОТОВ з  пенальті, а за 15 хвилин  до завершення поєдинку Олексій ЛИТВИНОВ закріпив перемогу – 2:0.

У суботу  футболісти  охтирського «Нафтовика»  (тоді вони теж грали у групі В Другої ліги) вдома  перемогли  «Оскіл» з Куп’янська – 1:0.  Виручив Олег ЛУКАШ, який  на 85 хвилині реалізував пенальті.  Не пощастило цієї суботи лише роменському «Електрону».  Він мінімально  поступився  кременчуцькому «Кременю» на його полі.  М’яч господарі забили на початку  другого тайму. А в середині  другого  не реалізували пенальті.  Воротар роменчан Микола ЦАРІЦИН виявився на висоті!