Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

ФутТайм від Григорія М.Реви.

«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 127.

У випуску:

—-  Подвійний ювілей Віктора СОЛОДОВА.

—-  Чому Вадим КОЛЕСНИК не прислухався до порад тренера?

—-  55 весна Павла ФЕСЕНКА.

— «Лідер» серед  призерів Чемпіонату України.

—-  Яких досягнень добився Юрій ЛЕНЬ у «Нафтовику»?

 

Зірки сумського футболу

Віктор СОЛОДОВ:  … І бронзовий «автограф» «Спартака» на згадку

 

Його кар’єра на професіональному рівні тривала 10 років і пройшла у двох командах  майстрів – сумському «Спартаку» і севастопольському «Авангарді».  Провів  майже 200 матчів і забив 30 м’ячів. 15 березня – 80 років від Дня  його народження  і виповнюється 55 років, як  «Спартак» став бронзовим   призером  чемпіонату СРСР-1969  класу «Б» Української зони.  

 

                 

  

     ФОТО з АРХІВУ. 1969 р. Гравці легендарного «Спартака»- бронзового призера класу «Б».

 

ТРЕНЕРИ  сумської команди майстрів відразу звернули увагу на юнака, коли він виступав  за  міське «Торпедо» у чемпіонаті області. Перші матчі за «Спартак» зіграв у 1965 році, а з наступного сезону вже мав постійне місце в основі.

Команда почала  поступово  заявляти про себе. Зростав з нею і Віктор. Щосезону забивав суперникам м’ячі. Найвдалішим  у його кар’єрі був  1969 рік, коли сумчани вибороли бронзові нагороди і путівку до класу «А» Другої групи.  Віктор увійшов до трійки кращих бомбардирів команди, забивши 10 м’ячів після Віктора КИСЛЯКОВА (14) і Володимира БОГАЧА (12). Ця трійка стала  головною ударною силою і визначала малюнок гри «Спартака».  На їх рахунку 38 м’ячів із 58 командних.

Ось як Віктор СОЛОДОВ забивав деякі з них. У 6 матчах вони були вирішальними.

     «СПАРТАК» – «ШАХТАР» (Красний Луч) – 6:1. Перевага сумчан  була незаперечною. З інтервалом у 10 хвилин  КИСЛЯКОВ – НАУМОВ- СОЛОДОВ влучними ударами закріпили успіх сумчан.  У другому таймі господарі забили ще три м’ячі, на що суперник  відповів одним.

    «СПАРТАК» – «ДЗЕРЖИНЕЦЬ» (Дзержинськ) -2:0.  Перший гол було забито після впертої боротьби. Відразу після перерви красивим ударом метрів з 25- и у нижній кут м’яч надіслав СОЛОДОВ,

    «СПАРТАК» – «КОЛОС» (Якимівка) – 3:0.  Не встиг інформатор по стадіону оголосити склади команд, як м’яч затріпотів у воротах якимівців.  Це СОЛОДОВ перевірив пильність  воротаря ударом метрів з 30-и. Через 3 хвилини  комбінація КИСЛЯКОВ-ШПАК-СОЛОДОВ завершилася влучним ударом останнього.

     «СПАРТАК» – «АВАНГАРД» (Антрацит) – 2:1. На 65-й хвилині СОЛОДОВ обвів воротаря гостей, але захисник зупинив його підкатом, за що був покараний 11-метровим штрафним ударом.  Його чітко реалізував СОЛОДОВ.

Того року Віктор відзначився у товариських матчах з ветеранами Москви (3:1 – забив  2 голи) і ЦСКА (1:1 – він зрівняв рахунок).

А роком раніше  Віктор допоміг «Спартаку» у матчах розіграшу Кубка СРСР, коли сумчани  здивували  спеціалістів і вболівальників  своїм  успішним виступом.  У повторній зустрічі 1/64 фіналу зі ставропольським «Динамо» (виграли 2:1в додатковий час) він забив обидва м’ячі, а затим закріпив перемогу сумчан (2:0) у зустрічі із липецьким «Металургом».

У 1970 році «Спартак» дебютував у класі «А» Другої групи.

-Будемо грати так, щоб не соромно було стрічатися із сумчанами, – сказав тоді  в інтерв’ю Віктор. Він попросив вболівальників підтримувати команду, коли їй буде важко.

Та якби там не було, дебют команди , як сама гра не вдалися.  Практично з перших турів  «Спартак» перебував  внизу турнірної таблиці і 21 місце не врятувало його від пониження в класі.  Віктор забив  5 м’ячів, зокрема два «Азовцю» із Жданова (2:3), «Кривбасу» (2:0), калінінградській «Балтиці» (2:0) і  «Неману» з Гродно  (2:0).

Після невдалого сезону  Віктора  запросили до севастопольського «Авангарда», де  за 4 роки провів  62 матчі і двічі відзначився.

Але роки у «Спартаку», як потім зізнавався Віктор  Олексійович,  були найкращими у його кар’єрі.  Бо грав разом з Миколою АСТАФЬЄВИМ, Михайлом ФОМЕНКОМ,  Валерієм ДЕРИПАСКІНИМ, Миколою ВОРОНЬКОМ, Володимиром БОГАЧОМ та іншими  дійсно майстрами футболу, які вписали «бронзову» сторінку в історію  сумської команди  майстрів.

 

Вітання

Вадим КОЛЕСНИК: Зробив по-своєму і пошкодував

 

     Від вихованця ДЮСШ  – до  команди майстрів Другої ліги чемпіонату СРСР – таким був шлях  одного з кращих бомбардирів і гравців охтирського «Нафтовика». На це у нього пішло 8 років. Потім були  Вища ліга чемпіонатів СРСР і України. На професіональному рівні провів 16 сезонів. Відіграв майже 495 матчів, в яких  забив 110 м’ячів.  Днями ветеран футболу  відзначив  свій 57-й  День народження.

 

 

.     ВАДИМУ, можна сказати, пощастило. У Ромнах, де проходив військову службу, його  командир виявився футбольною людиною, разом вони  приходили на  стадіон і працювали з м’ячем. На молодого воїна відразу звернув увагу тренер  місцевого «Електрона» Олександр КВАША і запросив  пограти  за  команду міста.  У Ромнах не затримався. Його  забрав «Нафтовик». Перший м’яч забив через рік після того, як дебютував у команді – 2 червня 1988 року у Луцьку у матчі з «Торпедо». Гості виграли – 3:2 і два  м’ячі  записав на свій рахунок Вадим.

Саме у  нашій команді він заявив про себе сповна. За 4 союзні роки забив 31 м’ячі  (13  з них були вирішальними) у 142 зустрічах. Був фіналістом розіграшу Кубка України, де став кращим бомбардиром – 7 м’ячів у 8 поєдинках. Перебуває на 6 місці у  «Золотій сотні «Нафтовика».  Став автором 200  м’яча команди у Другій лізі. Його забив «Зорі» (1:0). За підсумками 1990 року Вадим увійшов до списку кращих футболістів України під №1 на позиції правого  нападника. За «Нафтовик» у чемпіонатах СРСР і України  відіграв 262 матчі  і забив 47 м’ячів.

Як відзначив   екс-тренер  охтирчан Валерій ДУШКОВ, козирями  Вадима   були непогана дистанційна швидкість, ривок з м’ячем і відчуття голу.

Заявив про себе гравець і у  вищоліговому харківському «Металісті».   Знову став кращим снайпером у кубкових перегонах і зіграв у фінальному матч розіграшу  Кубка  України, в якому харків’яни мінімально  поступилися «Чорноморцю». У матчах чемпіонату забив вирішальні м’ячі  «Дніпру», «Волині», «Зорі» і «Прикарпаттю».  А в поєдинку з «Кривбасом», який «металісти» виграли -2:0, став його героєм. До речі, разом з Вадимом  тоді грав вихованець роменського футболу  Владислав ПРУДІУС. Ось що писала, зокрема про гру Вадима місцева газета «Харків». «Наприкінці першого тайму «Кривбас» пропустив м’яч.  ПРУДІУС  зі штрафного подав м’яч у район 11-метрової позначки, звідки ПУШКУЦА переадресував його головою КОЛЕСНИКУ, а вже той,  здалося,  вклав в удар усе, що міг. …КАНДАУРОВ зробив «зрячий» пас КОЛЕСНИКУ під саму завісу матчу (90 хв.- Г.Р.), коли Вадим черговим своїм гарматним ударом установив остаточний рахунок зустрічі і вийшов на чільну позицію у змаганні бомбардирів ліги».А в матчі із торпедівцями Запоріжжя  відзначився «хет-триком» (3:2).

В. КОЛЕСНИКА включено до ТОП-50 відомих гравців за всю історію «Металіста». Він входить до  числа 100 кращих бомбардирів українського футболу.

Після  «Металіста» подальшу кар’єру Вадим продовжував  у «Карпатах», ізраїльському «Хапоелі»  і «Маріуполі».

Чи могла  скластися кар’єра гравця по-іншому? Як вважає Вадим, так. Якби  не гарячкував і довірився тренеру «Карпат»  Мирону МАРКЕВИЧУ, який переконував юнака не йти з команди. Досвідчений наставник відчував, що у Вадима є потенціал для зростання, але для цього потрібен час, він гарантував місце в основі. Але амбіційному Вадиму хотілося грати, тож  зробив по-своєму, згодом про це шкодував.

Завершував  кар’єру Вадим в «Електроні» і «Нафтовику», в яких  розпочинав шлях у великий футбол. Затим працював тренером у рідному «Нафтовику» і грав  за аматорський «Нафтовик-2» і команду ветеранів Сум з футзалу.

 

       МАТЧ з ІСТОРІї. Кубок УРСР. 1990 р. Перший матч. «НАФТОВИК» (Охтирка) – «ПОЛІССЯ» (Житомир) – 3:1. 18 жовтня. Стадіон «Нафтовик». 8 000 глядачів.

      «НАФТОВИК»:  Прохоров, А. Єрмак,  Яїчник ( Наумчук, 82), В. Єрмак,  Сухарєв, Фомін, Попович,  Шуршин,   Сараєв,  Колесник, Тимченко ( Матвейченко, 68).

     «ПОЛІССЯ»:  Рутковський,  Баран,  Хруслов, Анненков,  Ракитинець ( Стрихарчук, 80), Присяжнюк, Касанов ( Лапіін 40), Желтоносов ( Ілюхін, 65),  Талько, Леонов, Лукашенко.

       Голи:  Колесник (30, 78), Попович (35) – Леонов (5). Попередження:  Ракитинець, Леонов.

 

Володимир БОГАЧ- молодший:  

За плечима  майже 32 000 ігрових хвилин

 

      Династія  БОГАЧІВ   добре знайома сумським вболівальникам. І батько Володимир Якович, і його син теж Володимир  грали за сумську  команду майстрів у різні  роки. Обоє виділялися вправними діями, були серед кращих бомбардирів команд. Володимир – молодший  17 березня відзначає свій  52-й День народження

 

                                           

 

ФУТБОЛІСТОМ юнак  став  з легкої руки батька, який  тренував маленького Вову прямо у кімнаті. Привчав жонглювати м’яч обома ногами, щоб згодом міг впевнено почуватися на полі. Володимир добре опанував цей технічний прийом, який  допомагав йому  у грі.

.    За 15 років своєї професіональної кар’єри  у командах  різних рівнів він зіграв, виступаючи  на різних позиціях, окрім воротарської,  майже 400 матчів і забив 46 м’ячів. На полі провів майже 32000 хвилини ігрового часу.

    Першою командою був аматорський сумський «Хімік», який виступав у чемпіонаті УРСР серед КФК. У складі збірної області став срібним призером  Спартакіади УРСР. А перші кроки у професіональному футболі  зробив, виступаючи за краснопільський «Явір» у Перехідній лізі Першого  чемпіонату України-1992.  Із  6 м’ячами став кращим бомбардиром команди і третім у підгрупі.  Цікавий факт. Перший м’яч  Володимир  надіслав  у ворота «Андезита» з Хуста на 1-й хвилині зустрічі.  У матчах з «Дністером» (Заліщики) – переможцем  підгрупи, роменським «Електроном»  і харківським «Олімпіком»  забив  вирішальні голи. У поєдинку з харків’янами  команда здобула вольову вікторію  на останніх хвилинах . Спочатку  зрівняли рахунок, а за 3 хвилини  до фінального свистка Володимир поставив переможну крапку.

Посівши 3-є місце, «Явір»  вийшов до  Другої ліги, де відразу   став бронзовим призером, а  через рік  і переможцем. Таким  був  початок  кар’єри  Володимира БОГАЧА – молодшого.

Надалі, окрім українських команд ,у різні роки виступав  у  колективах  3-х країн. У чемпіонатах Словаччини, Росії і  Азербайджану  провів 45 матчів. В Україні спробував себе  у  4 лігах. У Вищій – за «Верес» (10 матчів – 3 м’ячі)  і «ЦСКА-Борисфен» (22 – 2). В останній команді  грав  разом з вихованцем  роменського  футболу Владиславом ПРУДІУСОМ . Та найбільше  сезонів  і  матчів  Володимир провів у «Яворі»  і сумських командах  –  7  і 163 та 5 і 138 – відповідно.  Він, забивши 33 м’ячі, серед кращих бомбардирів «Явора».

Серед десятків  матчів – найпам’ятніші у розіграші Кубка України, коли  сумський «Спартак» наробив галасу, обігравши «Динамо» і «Таврію», а спіткнувся  у чвертьфіналі з ЦСКА. У цьому поєдинку  Володимир надіслав м’яч у власні ворота, який надалі негативно вплинув на  гру  сумчан і підсумковий результат (1:4).

У «Яворі»  Володимир розпочинав свою кар’єру, у  «Яворі» її і завершував. Працював дитячим тренером у ФЦ «Барса», головним тренером  мелітопольського «Олкому» і сумської «Барси», які виступали у  друголіговому  чемпіонаті України.

 

МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонат України 1994/1995. Вища ліга.  «ВЕРЕС» (Рівне) – «ВОЛИНЬ» (Луцьк) – 2:1. 31 липня 1994 р. Стадіон «Авангард». 6 000 глядачів.

     «ВЕРЕС»:  Долганський,  Свистунов,  Закотюк, Танасюк,  Богач,  Ковтун, Любимов (Харьковщенко, 39), Новак, Самардак, Филимонов (Шапоренко, 63), Паляниця (Дьомушкін, 85). Тренер Михайло Фоменко.

    «ВОЛИНЬ»:  Марчук, Бенько (Нікітін, 46).Круковець,  Михайлів,  Сарнавський, Дикий, Заваляк, Богунов, Шевчук,  Вовчук, Сошко (Камзюк, 46, Бонецький,70). Тренер Роман Покора.

Голи:  Филимонов (20), Дикий (23),  Богач (69). На 20 хвилині  Самардак не реалізував пенальті – воротар.

   Попередження:   Танасюк (26), Шапоренко (78),  Богунов (60), Заваляк (72).

 

Павло ФЕСЕНКО: До Сотні не вистачило одного матчу

       За його плечима  10  років  виступів за команди області на професіональному рівні. 18 березня у  ветерана  сумського футболу ювілейний  День народження. Павлу Івановичу виповнюється 55 років!

 

      ГРАТИ Павло розпочинав  в аматорському  сумському «Хіміку».  Першого значного успіху добився  у складі збірної області, яка  у 1990 році стала срібним призером  турніру за програмою останньої Спартакіади УРСР. У фінальному матчі сумчанм з рахунком 2:4 поступилися  збірній  Донецької області, яку представляли  дублери «Шахтаря».  Це було  найвище досягнення в  історії сумського футболу. Практично всі гравці  з часом заграли  у командах різних рівнів.

У 1991 році Павло став гравцем  сумського «Автомобіліста», з яким  дебютував у Другій лізі чемпіонату СРСР. Перший матч, який  зіграв 4 серпня,  запам’ятав надовго. Адже тоді   «водії»  зазнали фіаско  в гостях  від «Кривбасу» – 0:4. Того сезону  юнак провів 17 матчів і забив  один м’яч. Відзначився у  домашній зустрічі зі стахановським «Вагонобудівником». Тоді авторами всіх 3-х м’ячів (один – у власні ворота)  стали сумчани. А виручив команду дебютант команди, який став  автором переможного голу наприкінці зустрічі.

Через два роки  Павло  виступав вже у складі  охтирського «Нафтовика» , в якому провів 5 сезонів.  До СОТНІ  йому не вистачило одного зіграного матчу. У складі охтирчан  двічі став бронзовим призером  традиційного турніру «Кримський пролісок» і  міжнародного  розіграшу «Кубка Полісся» у білоруському Пінську.

 

ФОТО з АРХІВУ. 1995 р. Павло ФЕСЕНКО  (у нижньому ряду – другий ліворуч) у складі охтирського «Нафтовика».

Сезон  1999/2000 став останнім  у кар’єрі гравця. Продовжувати виступати на  професіональному  рівні завадила травма. За 10 років  доробок Павла  склав 214 матчів і 10 забитих м’ячів. Кілька сезонів він продовжив  грати  за  аматорський «Нафтовик-2», у складі якого тричі став чемпіоном і володарем Кубка області.

Звернув увагу на такий факт. І друзі, і вболівальники завжди його називали Паша. А це багато про що говорить.

 

МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонат України 1998/1999. Перша ліга.  «НАФТОВИК» (Охтирка) – «КРЕМІНЬ» (Кременчук) – 5:1. 25 листопада. Стадіон «Нафтовик». 1 500 глядачів
      «НАФТОВИК»:  Стороженко,  Сухарев ( Зайнулін, 83),  Пронін,  Басов,  Фесенко,  Охріменко, Харченко-Жуковський,  Міхно ( Федораєв, 69),  Захаров ( Курбатський, 73),  Корощенко ( Артьоменко, 60),  Грачов (гТеслик, 76).
        «КРЕМІНЬ»:  Прихожий,  Коваленко,  Бережний,  Чесноков,  Задорожний ( Берун, 79),  Свистун,  Маткевич,  Павлик,  Кучирка,  Матвійченко, Михальцов.

Голи:  Корощенко (27),  Міхно (52, 55), Вадим Харченк- Жуковськи) (57),  Захаров (68), Свистун (90).  Попередження:  Павлик (19), Кучирка (49),  Пронін (70).

 

Кубок 55+

Бенефіс Віталія ВЕЛИКОДНОГО

Окрасою  завершення сезону серед ветеранів вікової категорії  55 + став фінальний матч розіграшу Відкритого Кубка Сум з футзалу.

 

У ВИРІШАЛЬНОМУ  протистоянні  зустрілися переможець і срібний призер чемпіонських перегонів – «Хлібодар» і «ЗіКоНі» – відповідно. Треба віддати належне суперникам, які порадували добротною грою та інтригою.  А героєм зустрічі став граючий тренер «зіконівців» Віталій ВЕЛИКОДНИЙ.  І в тому, що  команда  перемогла конкурентів – його чимала  заслуга. Він відкрив рахунок, надіславши м’яч з гострого кута у дальній верхній кут воріт.  Не менш красивим за технікою виконання був гол Сергія ЛУШПИ.  Обманним рухом він поклав на підлогу воротаря «хлібодарів» і, підсікнувши  м’яч, перекинув його через кіпера. 2:0.

У другому таймі «зіконівці» на деякий час втратили пильність, чим відразу «хлібодарівці»  результативно  скористалися. Після ударів Анатолія  ЛИСЕНКА і Сергія БРУХНА рахунок за кілька хвилин  став 2:2. Це був останній успіх  суперників, а останнє слово  було за  «зіконівцями», які швидко відновили свій статус-кво. Дмитро МУРАШКІН вивів свою команду вперед, а Віталій ВЕЛИКОДНИЙ поставив ПЕРЕМОЖНУ крапку. 4:2 –  «ЗіКоНі» – володар Кубка Сум-2024.

 

 

Ось вони, щасливі володарі Кубка Сум-2024.

 

Фінальний  матч співпав з Днем народження гравця «Хлібодара» Віталія МАТЛАША, якого всі щиро привітали.

Наразі  проходить розіграш Кубка Сум серед ветеранів 40+. На черзі – традиційні турніри пам’яті легендарних гравців сумської команди майстрів «Спартак» Володимира БОЙЧЕНКА і Костянтина ЗІНОВЬЄВА.

 

Знай наших!

Сумські «ЛІДЕРівці» – в ударі!

       У Львові  пройшов чемпіонат України з футзалу  серед  юнаків вікової категорії Ю-12.  Вдало виступили вихованці  сумського МФК «Лідер», які повернулися додому з нагородами.

 

 

      

НА ГРУПОВОМУ   етапі  вони були другими, поступившись  одним очком   майбутньому фіналісту  команді «Іква-Стир» з  Рівненської області.  Очне протистояння в  основний час  завершилося без забитих м’ячів, а в серії післяматчевих пенальті  влучнішими були суперники.  У «Любарта» з Луцька  сумчани виграли більш, ніж переконливо – 8:1.  По 2 м’ячі забили  Матвій ЧУМАКОВ і  Максим МАЛІК.

У чвертьфіналі  «ЛІДЕРівці» мали помітну перевагу над  вихованцями ДЮСШ зі Снятина- 8:0.  Двічі відзначився  Богдан ЗУБАТОВ.  У півфіналі сумчан очікували  майбутні чемпіони  – футзалісти ДЮСШ  з Маневичів. До 24 хвилини суперник  був попереду – 1:0. Схоже,  автогол нашого гравця  вплинув на гру команди і вона поступилася – 0:2.  А в матчі за 3-є місце сумчани  відігралися, забивши  вихованцям ДЮСШ «Штурм» з Одеської області 7 «сухих» м’ячів. Два  на свій рахунок записав  Максим МАЛІК.  Так «ЛІДЕРівці»  стали бронзовими призерами ЧУ. Вітаємо! А чемпіонський титул  вибороли  юнаки ДЮСШ з Маневичів, які у фінальному матчі обіграли  ровесників «Ікви –Стир» – 5:1.

Нашого  Іллю ВИНОГРАДОВА  визнано кращим воротарем, а  Івана КОЗОЛУПА  названо кращим гравцем змагань.

У рейтингу по забитим м’ячам у ТОП-10  на 6 місці  Максим МАЛІК , який відзначився 5 влучними ударами, на 9-у –  Матвій  ЧУМАКОВ, у якого 4.

В рейтингу серед команд на 1 місці наш «Лідер», гравці якого забили  23 м’ячі, випередивши і чемпіонів , і срібних призерів. МОЛОДЦІ!

 

Цікава статистика

Досягнення Юрія ЛЕНЯ

      За два роки (1988-89) в охтирському «Нафтовику» на його рахунку кілька досягнень, перевершити які жодному із футболістів за всю історію команди так і не вдалося.

 

 

 

ДО  «Нафтовика» він виступав за черкаське «Дніпрі»  і київський СКА, де провів 85 матчів і забив  8 м’ячів.

В Охтирці за  два роки відіграв 96 матчів і 29 разів змушував суперників розпочинати з центра поля.

На його рахунку – 7 «дублів».  Відзначився у зустрічах з «Новатором» (2:2), «Кристалом» (2:0),  луцьким «Торпедо» (3:0), «Авангардом» (4:0), павлоградським «Шахтарем» (4:2), «Дніпром» (2:1) і нікопольським «Колосом» (3:2).  Забив 14 м’ячів із 20 командних.

Кращий бомбардир «Нафтовика»: 1988 р. – 13 м’ячів, 1989 р. – 15.

Посідає 3 місце у ТОП-10  кращих снайперів команди за всі її роки.

Юрій забивав  м’ячі у 21 матчі ( із 102-х), в яких  команда мала такі здобутки: 15 перемог, 4 нічиї і 2 поразки за різниці м’ячів 51-27.

У 9 зустрічах у ворота суперників  надсилав  вирішальні голи. Реалізував 8 пенальті із 9.

Двічі забивав у 4 матчах поспіль: у 1988 році – 6 м’ячів із 9, у 1989 році – 5 м’ячів із 10 ( з них  3 – з пенальті). Один раз відзначився у 3-х  поспіль поєдинках – 3 м’ячі із 8 (2 – з пенальті).

В активі – 1 матч у розіграші Кубка СРСР (з кишинівським «Ністру» – 1:2) і одна міжнародна товариська зустріч із  командою «Уніон» (Берлін) -2:0. Обидва м’ячі забив Юрій ЛЕНЬ.

За свою кар’єру він провів 388 матчів, в яких відзначився 73 рази.