Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

“ФутТайм” від Григорія М.Реви.

«ФутТайм»  від Григорія М.РЕВИ. Випуск 140.

  У випуску:

— Як директор полюбив футбол. 

—Чому спіткнувся «Нафтовик»?  

—Прем’єр-ліга: здобутки  наших земляків.

—Запрошуємо на товариську зустріч із соккеру 6х6.

 

 Вітання    

Віктор ВОДОТИКА:  Футбол збагатив моє життя

    

З іменем цих двох керівників Краснопільського лісгоспзагу тісно пов’язана історія створення і становлення команди «Явір». З Володимиром Даниловичем САЄНКОМ (нещодавно відзначив свій 84-й День народження) 40 років тому «Явір»  став чемпіоном області, а за рік – володарем Кубка області і швидко вийшов на  всеукраїнську аматорську арену. Коли  він  очолив обласне профільне управління, його естафету продовжив Віктор Васильович ВОДОТИКА, який обіймав посаду  директора  29 (!) років. З ним  команда пройшла серйозні випробування на професіональному рівні, ставши переможцем і бронзовим призером змагань у Другій лізі чемпіонату України.  Впевнено затим тримався «Явір»  і в Першому дивізіоні. За 14 сезонів  краснопільці  провели 506 матчі.

    Наразі команда виступає в обласних перегонах.  На матчі «Явора»  в Сумах ми  і зустрілися з Віктором Васильовичем. Привід був вагомий – 29 травня він відзначає свій 75-й День народження.  Тож  є що згадати  і розповісти про ті часи, коли Краснопілля і область ЖИЛИ  ФУТБОЛОМ, гравці радували і  грою, і результатами.

    Матч молоді гравці  «Явора» завершили  внічию (2:2), відігравшись за кілька хвилин до фінального свистка. Мій співрозмовник  був задоволений  підсумком зустрічі.

     Вашій увазі – інтерв’ю з ювіляром.

 

                                                

 

-Як живеться вам, Вікторе Васильовичу? Чим займаєтеся, адже вже багато літ на  заслуженому відпочинку?

-Настрій, звичайно, не той, щоб радуватися, думки про одне.  Скоріш би завершилася ця клята  війна і ми повернулися  до мирного життя.  Чекаю, як і всі, перемоги. Від негативних думок відволікає  пасіка, де проводжу багато часу, отримуючи велике задоволення від  цього заняття.

     -Перейдемо до футболу. Яку роль він відіграв у вашому житті?

-Не повіриш, але футболом до того, як став працювати директором  не захоплювався і дуже ним не цікавився. У дитинстві разом з пацанами  ганяли м’яча  на вигоні  у селі Рибальське  Охтирського району, де народився, та влаштовували  товариські  зустрічі з хлопцями сусідніх сіл. Їздили до них на велосипедах.  Коли вигравали, то швиденько  тікали  додому, аби  не отримати на горіхи.

А якою була радість, коли нам привозили  з Донецька справжні футбольні м’ячі. Коли камера  приходила в негодність,  набивали м’яч  ганчір’ям або ще чимось  і продовжували грати.  Ось таким був футбол нашого дитинства.

Потім  –  роки навчання у лісовому технікумі, сільськогосподарській академії, робота лісником. Не до футболу було.

А коли призначили директором,  довелося серйозно до нього долучитися. Завдяки  Володимиру САЄНКУ, який  прищепив любов до футболу.

    -Чи важко було , окрім основної роботи, тягнути ще й футбольного воза, як кажуть, вдень  і вночі займатися  вирішенням тих чи інших питань?

– Важко, але приємно, коли  мали результати.  Адже виробництво було різноманітне.  Заготовляли лісоматеріали,  займалися лісокультурними роботами, заготівлею  продукції  побічного користування, розбудовою інфраструктури.  Успішно справлялися з виробничими завданнями. Гордістю став дендропарк, де понад 120  різних дерев. Разом з деревами зростали і люди.  Адже  САЄНКО  з відсталого  лісгоспу  вивів його в лідери  серед споріднених підприємств в області. Треба було тримати марку.

На той час важливою  була кадрова проблема. Аби залучити спеціалістів, будували житло – по 6 – 8 квартир  здавали  щорічно. Отримували  їх і футболісти –  інженери  Іван  ПАХОМОВ та Віктор ПАЦЮК,  виконроб КРУГЛЯК,  водій Микола ЗАВАЛІЙ,  слюсар Іван НАЛИВАЙЧЕНКО, майстер  Микола ПАНАСЕНКО та ін..

Не втратили  високих позицій і при  переході з планової економіки на ринкову, хоча було не легко виживати.

     -Що сприяло  успіхові  у  роботі, хто допомагав і підставляв плече?

-Щодо виробничих питань, то  тут особливих проблем не було, адже мали  високопрофесіональний колектив. За прикладом  Володимира САЄНКА  спеціалісти вчилися  у вузах і технікумах.

У пошані   у трудівників  був і спорт.  Мали свій затишний стадіон «Явір», який вболівальники називали «Стадіон у лісі». Тут  команда проводила матчі, тут  облаштували містечко здоров’я. Мали свій  музей спортивної слави.

Коли «Явір» почав грати на  в першості України, він став народною командою, йому допомагали всі господарства і підприємства району Палкими вболівальниками  були, як не дивно,  і керівники  місцевої влади.«Явір» для району, як «Динамо»  для України.  Завдяки  «Явору» про Краснопілля дізналися  у багатьох  куточках  країни. Краснопілля – не Кривий Ріг чи, скажімо, Херсон або Черкаси, де можливості значно більші. Але ми  вирішували  всі питання, аби  не було  проблем з командою,  гравці вчасно отримували  зарплати і преміальні.

     -Що таке «Явір»? Ось  як тоді  писала «Правда України»  у своєму матеріалі: «Цей  невеликий автобус з широкою зеленою смугою, на якій полум’яніють  червоні  літери «Явір», в цьому році бачили  жителі багатьох міст області.  Що означає це  коротке слово з поетичним відтінком? Явір – білий клен, а «Явір», взятий у лапки, назва футбольної команди Краснопільського лісгоспзагу». Пригадую: коли «Явір»  грав удома,  то це було свято для  району.

-Вболівальники любили «Явір», палко його підтримували навіть тоді, коли  він програвав. По 2-3 тисячі  осіб збиралося на матчі. До Краснопілля приїздили  «Шахтар»,  «Дніпро», «Ворскла», «Зоря», «Чорноморець» (останніх двох перемагали, а з донеччанами зіграли внічию), а «Динамо»  приймали  в Сумах.

Для вболівальників регулярно  проводили  безпрограшну  речову лотерею, де розігрували  різноманітні  призи – від  сувенірної продукції одного з наших підприємств – до мішків з пшеницею і машин дров  та жому.  Тоді футбол був і для нас, і для вболівальників  неабиякою  віддушиною  і  давав стимул  для  роботи.

 

 

     ФОТО з АРХІВУ. 1988 р. З командою «Явір» Віктор  ВОДОТИКА (у другому ряду крайній праворуч)і Володимир САЄНКО  (поруч  з  ним).

 

     -З ким із тренеріві гравців познайомив вас футбол?

– Всіх наразі і не  згадаєш. Окрім тренерів, які працювали в нашій команді (дякую кожному з них, хто  доклав свого хисту і  вміння) були приємні і незабутні  розмови  з Валерієм  ЯРЕМЧЕНКОМ, Андрієм БІБОЮ, Йожефом  САБО, Анатолієм  КОНЬКОВИМ, Володимиром ОНИЩЕНКОМ та іншими зірками. А найчастіше  спілкувалися  із земляком Михайлом ФОМЕНКОМ – царство йому небесне. Й до цього часу  згадую  наші зустрічі, їхні поради. Із гравців найбільше  запам’яталися Андрій  ГУСИН,  Максим ШАЦЬКИХ,  ЖАДСОН, ПЛЕТИКОСА та інші.

  – Гордитеся, впевнений, тим, що саме  в «Яворі» розпочинали  шлях у великий футбол багато гравців, були й такі, хто  виступав за збірну України.

– Як не гордитися ними. Віктор ІВАНЕНКО, Сергій  ОСАДЧИЙ, Сергій КОСТЮКОВ, Володимир БОГАЧ-молодший,  Сергій ТКАЧЕНКО, Олег ПЕСТРЯКОВ, Олександр БАНДУРА,  а також місцеві вихованці –  Віктор ПАЦЮК із синами  Віктором  і Денисом,  Володимир МИГАЛЬ із сином  Максимом,  Микола  ЛЕБЕДЕНКО,  Олександр ШАТЬОРНИЙ, Олександр ЛЕБЕДЕНКО та ін.. Допомагали команді у становленні  досвідчені  гравці Анатолій ЄРМАК,  Сергій ДІЄВ,  Ігор ЗАХАРЯК, Борис ШУРШИН,  Сергій ФОМІН, Віктор ПОПОВИЧ та інші.  Грали в «Яворі» Олександр ЄВТУШОК і Сергій СНІТКО, які згодом  провели по кілька матчів за збірну України.

     -Неабияку увагу ви приділяли також  розвитку дитячого футболу.

-Це  питання було постійно на порядку денному, коли пішов процес підготовки резерву для команди.  В ДЮСШ ввели дві ставки тренерів з футболу, почали регулярно проводити змагання серед школярів району, впевнено вийшли наші юнаки на всеукраїнський рівень. Плідно працюють з дітьми Анатолій ПРИЛЄПА і Анатолій ЛИСЕНКО, підготувавши чимало юнаків для команди.

     -А як часто зустрічаєтеся з колишніми гравцями команди?

-При кожній нагоді, коли приїжджаю до Краснопілля і не тільки –  з Миколою ЗАВАЛІЄМ, Іваном КРУГЛЯКОМ, Олександром АЛФЬОРОВИМ,  а також  з тренерами – Валерієм ДУШКОВИМ, Василем ЄРМАКОМ.

     -На яке запитання  й до цього часу не отримали відповіді?

-Мені важко зрозуміти, чому  Суми, до яких з Краснопілля  двічі переводили  «Явір» і  рятували місто від ганьби, втрачало команду. Невже така байдужа влада  до футболу і не знайшлося людини, яка  могла б цим  питанням серйозно зайнятися?  Скажуть: є «Вікторія», але це не те, це не своє…Були  свого часу «Фрунзенець», «Автомобіліст», ПФК «Суми», «Альянс». І де вони?  Доки не буде зацікавленості влади і людини – великого футболу в Сумах ніколи не дочекаємося.

    -На вашу думку, як скоро відродиться  футбольна слава «Явора» і він заграє, як у кращі часи, на високому рівні?

-Команда є, підтримка з боку  селищного голови Юрія  ЯРЕМЧУКА  є. Але цього недостатньо, навіть для участі у чемпіонаті області, не говорячи вже про виступив  на всеукраїнському рівні  навіть серед аматорів.  У найближчі десятки років цього не буде. Не ті пріоритети у керівників, не ті для футболу часи, який втрачає свої позиції.  А жаль…

    – І на завершення –  про що мріє Віктор Васильович ВОДОТИКА  у свої 75?

-Як і всі  – про Перемогу, за яку борються наші ЗСУ. Щоб скоріше  у наші домівки  прийшов мир і вони наповнилися дитячим сміхом!

      -Дякую  вам, Вікторе  Васильовичу, за цю розмову. І з ювілейним  Вас Днем народження!

 

Слово про ювіляра

Володимир САЄНКО – почесний президент ФК «Явір»:

-З Віктором Васильовичем добре знайомі майже півстоліття. Знаю його як хорошого спеціаліста,  і як керівника, який багато років керував лісгоспом.  Він був першим моїм помічником, правою рукою у «Яворі».  Багато уваги приділяв виробництву. За час його роботи було  посаджено  5400 гектарів  лісів, побудовано  два цехи переробки  деревини,  газифіковано будинки працівників  лісгоспу і селища тощо.

Паралельно вирішувалися питання життєдіяльності команди. І чого вона  досягла – це його недоспані ночі, нерви і переживання. Особливу увагу Віктор Васильович  приділяв  молодіжному складу, гравці якого  під керівництвом Анатолія ПРИЛЄПИ і Анатолія ЛИСЕНКА  впродовж кількох років радували своїми виступами на всеукраїнському рівні, а потім успішно заграли  в  основному складі «Явора». За розбудову  футболу Віктора Васильовича нагороджено  Золотою відзнакою ПФЛ.

Його роки – його багатство. Хай здоровиться  і бадьориться іще багато літ тобі, друже!

 

 Валерій ДУШКОВ – екс-тренер «Явора» (1992 – 1997 рр. з перервами):

– Впродовж  5-и  сезонів роботи  з «Явором»,  мені щастило на керівників, як району, так  і тих, хто безпосередньо опікувався командою. З Віктором Васильовичем  було легко працювати. Як професіонал своєї справи,  він робив  усе і навіть більше, аби  команда впевнено виступала, а гравці не мали проблем. Для невеликого  району,  погодьтеся, вирішувати питання було не так просто. Але футбол виконував свою соціальну роль.

Відмінною рисою Віктора Васильовича були доброта  і душевне ставлення до людей. За це його поважали на виробництві, а футболісти прагнули віддячити  своєю  грою. У більшості випадків це нам вдавалося. Тож від імені  нашої команди передаю ювіляру найщиріші вітання!

 

Анатолій ПРИЛЄПА –  тренер «Явора»-2024:

– Віктор Васильович був людиною слова. В цьому я переконувався багато разів, працюючи з ним  не один десяток років. Свого часу він дав не тільки поштовх розвитку дитячого футболу, а й постійно підтримував  вихованців місцевої ДЮСШ.

Як тут не згадати успішні виступи у Всеукраїнському турнірі «Шкіряного м’яча», де у «Фіналі восьми»  посіли 4 місце, поступившись у матчі  за бронзові медалі  в серії післяматчевих пенальті полтавській «Ворсклі». У Вищій лізі чемпіонату ДЮФЛ України  не вистачило одного очка для  виходу до плей-офф. Довго згадували  юнаки  успішні виступи на міжнародних турнірах у Севастополі і Києві, перемогу  на Різдвяному – в Сумах.

Двічі «Явір»  відроджувався після того, як його переводили до Сум. І щоразу основу його складали  гравці нашої ДЮСШ. Приміром, у 2003 році  в команді грали 18 (!)  вихованців, зокрема Денис і Андрій ПАЦЮКИ,  Сергій САВЧЕНКО, Олександр СТРИБАК, Олександр ЛЕБЕДЕНКО та інші. У «Яворі»  заявили про себе  Ігор ШЕЛЕСТ, Микола БІЛОЦЕРКІВЕЦЬ, Микола РУБАН, Сергій ВЕРЕМІЄНКО та інші. Це зіркові гравці, їхні  прізвища наразі добре відомі  у футбольних колах.

Ми вдячні Віктору Васильовичу за підтримку і увагу, яку він приділяв  вихованцям краснопільського футболу. Традиції продовжуються, на арені – нове покоління гравців. Від «Явора»- 2024 ювіляру здоров’я і оптимізму та домашнього затишку!.

 

 

    Підростає зміна в «Яворі».  Юні вихованці ДЮСШ з тренером Анатолієм ПРИЛЄПОЮ,

 

  Підсумки 

«Нафтовик»: втрати  у  дорозі    

                                                

Завершився чемпіонат України серед аматорських команд.

У 2-й групі  змагався охтирський «Нафтовик, доля якого з виходом до чвертьфіналу  вирішувалася в очному протистоянні в Одесі з «Титаном». В обох суперників були шанс на продовження виступу далі. Господарів влаштовувала тільки   перемога, тоді як гостей – і нічия. Цим одесити сповна   і  скористалися.

За повідомленням сайту одеського клубу, з перших  хвилин  «титани» захопили контроль над м’ячем. А забили його, що  називається, «у роздягальню» на   44-й хвилині.  Після перерви   заробили небезпечний стандарт біля штрафного майданчика «Нафтовика».  Після його розіграшу – і вже  2:0. Третій м’яч господарі забили після  чергової атаки.

Так  «Титан» забезпечив собі історичний вихід до плей-офф  Аматорської ліги.

 

 

НА  ФОТО: Момент зустрічі в Одесі

 

Як показує практика, аби дістатися поставленої мети,  одного бажання виявляється мало.  Воно обов’язково має  бути підкріплене  добротною  грою  Причому стабільною і високим бойовим  настроєм  гравців упродовж  усієї турнірної дистанції.  А ось цього «нафтовикам»  якраз і  забракло  у 2-у колі. Вони його відверто провалили, програвши усі  4 виїзні матчі із загальним  «сухим» рахунком – 0:11 (?), заробивши 12 очок проти 16 – у першій частині змагань.

Минулого сезону «Нафтовик» завершив виступ на стадії чвертьфіналу, а цього разу не зміг вийти до нього. Він посів 4 місце, набравши у 16 матчах 28 очок (8 перемог, 4 нічиї і 4 поразки за різниці м’ячів 20 – 14). За три  сезони охтирчани  провели 41 зустріч, в яких здобули 22 вікторії, 7  завершили внічию і зазнали 12 поразок. Суперникам забили 55 м’ячів, пропустивши у власні 45. Питання переноситься на наступний сезон.

 

 Скільки зіграли, скільки забили? 

 

    Завершився чемпіонат України серед команд Прем’єр-ліги. Якщо чемпіон і призери визначилися достроково, то за місце під сонцем до останнього туру йшла боротьба.  Не пощастило рівненському  «Вересу», в якому грає  роменчанин Владислав ШАРАЙ, і київській «Оболоні» із охтирчанином Сергієм  СУХАНОВИМ, команди яких  зіграють перехідні матчі  із «Епіцентром»  та  «Лівим берегом» – відповідно. До речі, другий сезон поспіль рівненці  проводять такі зустрічі..

    Нагадаю, у складах  команд  виступало  8 вихованців сумського футболу (наразі  Станіслав ШАРАЙ –  в оренді у «Вікторії»).

 

Ось скільки вони провели матчів і забили м’ячів.

Денис АНТЮХ («Зоря») – 27 матчів – 4 м’ячі.

Владислав ШАРАЙ («Верес»)  – 28 – 2.

Сергій СУХАНОВ («Оболонь») – 27 – 3.

 

 

ФОТО з АРХІВУ. 23 вересня 2023 р. Матч 1/8 фіналу  розіграшу Кубка України. «Оболонь»  – «Динамо» – 1:0. Переможний м’яч на рахунку  Сергія СУХАНОВА.

 

Олексій ХОБЛЕНКО («ЛНЗ») – 22 -1.

Сергій РИБАЛКА («ЛНЗ») – 17 -1.

Олександр БАНДУРА  («Минай») – 15 – воротар.

Станіслав ШАРАЙ («Верес») – 11 -1.

Антон ЦАРЕНКО («Динамо») – 8 -1.

Разом збірна  вихованців сумського футболу провела 155 матчів  і забила  14 м’ячів.

У молодіжному складі  СК «Дніпро-1» грає  вихованець сумської «Барси»  Артем КОРЖ. Він провів  15 матчів і забив 1 м’яч.  Став бронзовим призером. 23 травня юнак  відзначив свій  16-й День народження.

У складі «Динамо» виграв золоту медаль син Олега ГУСЄВА – Олексій. У 29 матчах відзначився 8 разів. Минулого сезону  Олексій був срібним призером (28 матчів – 4 м’ячі).

 

Цікаво знати     

Михайло ФОМЕНКО ще в одній збірній

          

      Свого часу були складені Символічні збірні  СРСР, гравці якої виступали в тому чи іншому десятилітті.

До команди 1971 – 1980 років  включено і нашого земляка  Михайла ФОМЕНКА.

Цікаво: до неї входять 8 гравців київського «Динамо» (окрім Фоменка, Євген РУДАКОВ,  Володимир МУНТЯН, Анатолій  КОНЬКОВ, Володимир ВЕРЕМЄЄВ, Віктор КОЛОТОВ, Володимир ОНИЩЕНКО і Олег БЛОХІН),  двоє  футболістів тбіліського «Динамо» (Реваз ДЗОДЗУАШВІЛЛі і Муртаз ХУРЦИЛАВА) та один представник московського «Спартака» (Євген ЛОВЧЕВ).

 

  Єдиний м’яч за «Динамо»

     В останній рік своєї кар’єри  в «Динамо» Михайло ФОМЕНКО забив свій єдиний м’яч за киян.

Сталося це 6 квітня 1978 року  у повторному  чвертьфінальному матчі розіграшу Кубка СРСР  з «Чорноморцем». Першу зустріч одесити виграли- 2:1. Динамівці реваншувалися з рахунком 4:0. Автором останнього м’яча  на останній хвилині став  Михайло ФОМЕНКО. Він вдруге  заволодів  Кубком  СРСР. У фіналі із «Шахтарем»  кияни  вирвали вікторію у додатковий час  – 2:1.

 

  Їх в області  двоє

    90 років тому  (27 травня 1934 року) було засновано почесне  звання «Заслужений майстер спорту».

Першим серед вихованців сумського футболу його отримав  у 1975 році Михайло ФОМЕНКО. У чемпіонаті України  таке звання  присвоєно  Олегу ГУСЄВУ. Обоє грали в сумських командах майстрів, а потім у  київському «Динамо».

 

Календар 

Ці дні в історії сумського футболу

 

28 травня 1991 р.  Чемпіонат СРСР. 2 ліга. «Полісся» (Житомир) – «Автомобіліст» (Суми) – 1:0, «Нафтовик» (Охтирка) – «Динамо» (Біла Церква) – 3:0.

29 травня 1963 р. Чемпіонат СРСР. Клас «Б».  «Гірник» (Кривий Ріг) – «Спартак» (Суми) – 1:3.

29 травня 1989 р. Чемпіонат СРСР. 2 ліга.  «Нафтовик» (Охтирка) – «Маяк» (Харків) – 3:1.

29 травня 1990 р.  Чемпіонат СРСР. 2 ліга.  «Кристал» (Херсон) – «Нафтовик» (Охтирка) -2:0.

30 травня 1953 р. Чемпіонат області. 1 група.  «Насосний завод» (Суми) – «Машинобудівник» (Суми) – 0:4, «Іскра» (Шостка) – «Локомотив» (Конотоп) – 8:2.

31 травня 1963 р. Чемпіонат області. 1 група. «Хімік» (Шостка) – «Динамо» (Суми) – 3:0,  «Нафтовик» (Ромни) – «Спартак» (Глухів) -1:2, «Зірка» (Конотоп) – «Вимпел» (Лебедин) – 1:0,  В/Ч «Суми) – «»Шахтар» (Конотоп) – 4:1.

 

Турніри                             

Запрошує Соккер 6х6

 

Минулого року  ініціативи ветерана сумського футболу, екс-президента ФК «Явір» Володимира САЄНКА в обласному центрі  було зроблено перші кроки  у розвитку  СОККЕРУ 6х6 – різновиду футболу. Проведено 5 матчів.

                     

Якщо у вас є бажання познайомитися  за цим видом, який набуває популярності,

запрошуємо  на товариську зустріч між командами

                     «АВАНГАРД»  і  Збірною  СУМ .

     Місце зустрічі – 6 червня на стадіон «Авангард»  о 17:00.