ФутТайм від Григорія М.Реви.
«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 141.
У випуску:
— Згадаймо й пом’янемо Михайла ФОМЕНКА.
— Сумчани на чемпіонатах Європи.
— ЧЄ-2014: як зіграє збірна України?
— Соккер-футбол 6х6 : Кубок Сум.
Пам’ять
Михайло ФОМЕНКО: «Я не можу жити чужими ідеями»
Минуло 40 днів, як відійшов у вічність вихованець сумського футболу, заслужений майстер спорту СРСР з футболу, гравець збірної СРСР і київського «Динамо» Михайло ФОМЕНКО. Це була легендарна особистість, яка вписала в історію українського футболу своє ім’я.
З інтерв’ю з Михайлом ФОМЕНКОМ у різні роки.
-Характер у вас принциповий і непохитний. Як ви себе поводили, коли у 72-у, перейшовши із «Зорі» у «Динамо», були незадоволені тим як головний тренер Севідов використовував вас?
-В основу він мене ставив, але не туди, куди я звик: то правим захисником, то лівим. Мене це не влаштовувало, я вважав, що граю не гірше тих центральних захисників, які були в команді. Приїхало до нас керівництво із ЦК. Зібрали всю команду, стали цікавитися думками кожного. Я встав і заявив: – Або я буду грати на своєму місці, або повертаюсь у «Зорю».
-Якщо футболіст і до того ще й талановитий скаже вам, що не влаштовує його місце на полі, визначене вами, як ви поступите?
-Якщо не захоче грати там, де я його поставлю, значить на його місці буде грати інший. А талановитий не буде розпочинати такої розмови. Його здібності можуть проявитися тільки тоді, коли він буде виконувати функції тренера.
-Роботу в якому клубі згадуєте з особливим задоволенням?
-В усіх без винятку, в тому числі і в рідних Сумах в «Автомобілісті». За кожною назвою команди стоять люди, які багато зробили для того, аби втілити всі сучасні задуми.
–Футбольні ідеї яких великих тренерів вас надихають і підтримують?
-Як я можу жити чужими ідеями? Я досить назбирав своїх. У мене свій процес, своє розуміння, свої думки. Де б я не працював, я ставив перед собою максимальні завдання. Майже скрізь їх вдавалося реалізовувати. Потрібно ставити найвищі завдання і намагатися їх виконувати.
-У вас є хобі?
-Рибалка і полювання. Але мисливець я за компанію. Для мене головне – спілкування з природою, з людьми, з друзями.
-Що, окрім футболу, вас живить?
-Сім’я, сім’я і ще раз сім’я. А ще – дружина і онука. Донька, на жаль, померла…
Знай наших!
П’ята «золота» вершина дівчат
Достроковою перемогою полтавської «Ворскли», яка стала правнаступницею харківського «Житлобуду-2»- триразового чемпіона цих змагань- завершився жіночий чемпіонат України серед команд Вищої ліги. Вдруге поспіль полтавки підкорили чемпіонську вершину.
ВП’ЯТЕ його володарками золотих відзнак стали наші землячки Катерина САМСОН – вона захищала ворота і нападниця Яна КАЛІНІНА. Команда впевнено провела два етапи перегонів, і за всіма показниками випередила суперниць. На висоті були і наші дівчата. Катерина провела 13 матчів, Яна – 21, в яких забила 14 м’ячів. Краща бомбардира 4-х попередніх чемпіонатів цього разу посіла 5 місце серед усіх снайперів. Минулого сезону вона першою в Україні взяла рубіж у 200 м’ячів. Наразі на її рахунку 212 влучних ударів.
Яна КАЛІНІНА (у другому ряду – перша ліворуч) – капітан «Ворскли»: – Ми знову чемпінки!.
У цьому ж ряду – третя праворуч – Катерина САМСОН.
У СКЛАДІ «Пантери» з Умані грає вихованка Конотопської ДЮСШ Юлія ДЕХТЯР. У її доробку – 11 матчів і 1 м’яч. Нинішнього сезону цій команді довелося проводити матчі плей-офф за місце у Вищій лізі з першоліговим «Минаєм». В обох зустрічах «пантерівки» виявилися сильнішими, підтвердивши свій статус-кво – 3:0 і 4:0. Вони залишилися в когорті найсильніших.
Підвищилася у класі і київська «Оболонь», обігравши рівненський «Верес» (1:1 і 2:1 – в додатковий час).
Сторінки історії
Троє сумчан, не рахуючи інших
За всю історію проведення чемпіонатів Європи до участі в ньому були причетні і троє вихованців сумського футболу, які грали в київському «Динамо».
Михайло ФОМЕНКО: гравець і тренер
Як гравець, він провів 7 матчів у складі збірної СРСР. Дебютував 2 квітня 1975 року у відбірковій зустрічі до ЧЄ з командою Туреччини (2:0).
ФОТО з АРХІВУ. 1975 р. Збірна СРСР. Михайло ФОМЕНКО третій праворуч.
Взяв участь ще в 4-х матчах цього етапу – з футболістами Ірландії (2:1), Швейцарії (1:0 і 4:1) і Туреччини (0:1). В активі також два чвертьфінальні поєдинки зі збірною Чехословацької РСР, за підсумками яких наші збірники поступилися супернику (0:2 і 2:2).У трьох – зі Швейцарією (двічі) і ЧРСР – ФОМЕНКО виходив на поле з капітанською пов’язкою. Усі матчі наш земляк провів без замін.
Здобуток команди: 4 перемоги, 1 нічия і 2 поразки за різниці м’ячів 11 – 7.
ПІД керівництво Михайла ФОМЕНКА збірна України вперше у своїй історії подолала кваліфікаційний плей-офф і вийшла до фінальної частини ЧЄ-2016.
Відбірковіі матчі: Українп – Словаччина – 0:1, 2:0, – Білорусь – 2:0, 3:1, – Північна Македонія – 1:0, 2:0, -Люксембург – 3:0, 3:0, – Іспанія – 0:1, 0:1.
10 матчів склали: 6 перемог, 1 нічию і 3 поразки, м’ячі 14 -4. У групі команда посіла 3-є місце, що дало їй право поборотися за путівку на ЧЄ зі збірною Словенії. Перемога (2:0) і нічия (1:1) вивели українців до фінального етапу ЧЄ-2016.
У групп і С вони зіграли невдало, зазнавши поразок із «сухими» рахунками – від Німеччини і Північної Ірландії ( по 0:2) і Польщі (0:1). Це було останнє місце у групі.
Після ЧЄ Михайло ФОМЕНКО залишив посаду головного тренера збірної України.
“Який сенс продовжувати співпрацю, якщо завдання, яке було поставлене перед нами, ми не виконали? Я беру відповідальність за відсутність результату на себе і подаю у відставку”, – сказав ФОМЕНКО.
Перший євроматч М.ФОМЕНКА.
2 квітня 1975 р. Відбірковий матч у групі 3-го чемпіонату Європи. СРСР – ТУРЕЧЧИНА – 3:0. Київ. Центральний стадіон. 100 000 глядачів.
Склад збірної СРСР: Рудаков, Коньков (Буряк,65), Матвієнко, ФОМЕНКО, Решко, Трошкін, Мунтян, Онищенко (Федоров, 80), Колотов – к., Веремеєв, Блохін. Тренер – В. Лобановський.
Голи: Колотов (25, 56 – обидва з пенальті), Блохін (75).
19 матчів і 4 м’ячі Олега ГУСЄВА
Олег виступав на різних етапах 4 турнірів.
Перший євро матч матч і другий за збірну він провів 6 вересня 2003 року проти збірної Північної Ірландії (0:0). На 17 хвилині замінив Андрія ГУСИНА. Затим була поразка від іспанців (1:2). Олег вийшов на поле на 52 хвилині замість Андрія ВОРОНІНА. Це були два заключні матчі нашої команди у групі, де вона посіла останнє,3-є місце.
ФОТО з АРХІВУ. 2012 р. Олег ГУСЄВ і Андрій ШЕВЧЕНКО. Як все добре розпочиналося…
2008 рік. У кваліфікаційному турнірі Україна фінішувала четвертою, набравши у 12 матчах 17 очок. Цей виступ був для Олега найуспішнішим. Він відіграв усі матчі і забив 4 м’ячі. Три надіслав у ворота футболістів Фарерських островів і один – Литви. Забивав їх впродовж 43- 58 хвилин.
2012 рік. Команда на 3-у місці у групі. Олег відіграв усі матчі – проти Швеції (2:1), Франції (1:2) і Англії (0:1).
2016 рік. Олег взяв участь лише у 2 матчах відбіркового етапу зі Словенією (0:1) і Білорусією (3:1). А на фінальний не поїхав – багаторічному лідеру збірної України і «Динамо» у заявці, на жаль місця, не знайшлося.
МАТЧ з ІСТОРІЇ.
Кваліфікація на ЧЄ-2008. .Група В. УКРАЇНА – ФАРЕРСЬКІ острови – 5:0. Київ. Стадіон НОК «Олімпійський». 17 жовтня 2007 р. 3 000 глядачів.
Склад збірної УКРАЇНИ: Пятов, Несмачний, Русол, Чигринський, Тимощук (Грицай, 69), ГУСЄВ ( Воробей, 62), Гай, Назаренко, Калініченко, Воронін, Гладкий (Мілевський, 46). Тренер – О. Блохін.
Голи: Калініченко (40, 49), ГУСЄВ (43, 46), Воробей (64).
та 6 матчів Сергія РИБАЛКИ
Сергію, можна сказати, пощастило. До списку він потрапив в останній момент. Його викликали до збірної замість Сергія СИДОРЧУКА.
Наш земляк взяв участь у зустрічах відбору на ЧЄ- 2-16 з командами Білорусії (2:1), Словаччини (0:0), Північної Ірландії (0:0) та Іспанії (0:1) і плей-офф зі Словенією (2:0 і 1:1).
Перший матч С.РИБАЛКИ.
Чемпіонат Європи-2016. Кваліфікаційний раунд. Група С. УКРАЇНА –БІЛОРУСЬ -3:1. 5 вересня 2015 р. Арена-Львів.
Склад збірної України: Пятов, Кравець (Гладкий 86), Ракицький, Гармаш, Федецький, Ротань (РИБАЛКА, 75), Шевчук, Коноплянка, Ярмоленко (Гусєв 69), Степаненко, Хачеріді.
Голи: Кравець (7), Ярмоленко (30), Коноплянка (40- пен.) – Корніленко (62 – пен.).
Попередженя: Гармаш (14), Ротань (64) – Сіваков (40), Корніленко ( 62), Мартинович (79).Вилучення: Гармаш 90+2
Разом сумчани зіграли 32 матчі: перемог – 15, нічиїх – 6, поразок -11 м»ячі 47 – 32.
57 РОКІВ ТОМУ у відбірковому матчі в групі Першого чемпіонату Європи дебютувала збірна СРСР. 11 червня 1967 року вона обіграла Австрію – 4:3. Один м’яч забив Анатолій БИШОВЕЦЬ. Збірна взяла участь у 6 ЧЄ. Двічі ставала срібним призером (1972 і 1988 рр.). Нагороди отримали 16 гравців київського «Динамо» і один – донецького «Шахтаря». Тренером був Валерій ЛОБАНОВСЬКИЙ (1988 р.).
Зіграно 53 матчі: перемог – 29, нічиїх – 13, поразок – 11, м’ячі 87 – 49, в т.ч у фінальній стадії 9 матчів:, +4, =2, -3, м’ячі 8 -9.
ДЛЯ ЗБІРНОЇ УКРАЇНИ – це буде вже 8-й ЧЄ. Перший відбірковий матч на ЧЄ-2006 вона провела 7 вересня 1994 року, в якому українці поступилися Литві – 0:2 Тренував команду Олег БАЗИЛЕВИЧ. Першу перемогу здобули над Хорватією (4:0). Перший м’яч забив Сергій КОНОВАЛОВ на 29 хвилині.
Зіграно 83 матчі: перемог – 38, нічиїх – 19, поразок – 26, м’ячі 113 – 86, в т.ч у фінальній стадії 11 матчів: перемог -3, нічиїх – 0, поразок – 8, м’ячі 8 – 19.
Прогнози
Шанси збірної України на ЧЄ-2024
Впродовж 14 червня – 14 липня у Німеччині 24 збірні розіграють звання чемпіона Європи.
Збірна України стартує 17 червня, зустрічаючись з командою Румунії. 21 числа суперниками українців будуть футболісти Словенії. Завершать груповий відбір синьо-жовті 26 червня з Бельгією..
Про шанси збірної України ми дізнавалися у гравців, ветеранів і вболівальників футболу.
Андрій ЛАЗАРЄВ: – Що збірна на чемпіонаті Європи – це вже добре. Вийти з групи – це буде досягнення. Такої думки також Євген КОТЕНКО, Володимир БАБКОВ, Руслан ДЯДЧЕНКО, Дмитро БЕРМУДЕС, Сергій ПРОВОЗЬОН, Богдан ПАРАЩЕНКО, Петро ФОМІН (далі шанси дуже малі), Григорій САСІН, Петро БЕРЕСТОК, Олександр ІГУМНОВ (А далі ?..), Станіслав ТАРАНУШЕНКО, Іван ШКУРАТ, Микола КОРЖ (потрапимо на Голландію), Олександр ЛОТІШКО, Микола ДОВГАНЮК.
Володимир САЄНКО: -Україна посяде 4 місце.
Юрій ІВАНОВ: -Виступить успішно – буде у четвірці.
Віталій ВЕЛИКОДНИЙ: – Якщо вийде з групи – буде успіх.
Костянтин ШЕЛЕХОВ: – З групи не вийде.
Нікіта ГЕТЬМАН, Роман ГОЛУБ: – Україна зіграє у півфіналі.
Віктор Єрмоленко, Олександр КВАША (а потім додому), Денис ЦЬОМА, Віктор КОРНІЄНКО, Григорій ОНИЩЕНКО , Андрій ПРОХОРОВИЧ (у фіналі Німеччина переможе Англію), Альберт МОЛГАМОВ – Збірна України зіграє в ¼ фіналу.
Не вірю! 1/8 – мрія. Не може команда скільки матчів грати на везінні. – Григорій РЕВА, Микола СЛІПУХН, Олександр ДЯКОВ (з такою грою, як з поляками – нам нічого не світить).
Гроші викинуті на вітер. Немає ні гравців, ні тренерів. Пішов Лобановський, а з ним пішов і український футбол – Микола ЛИСЯНСЬКИЙ.
Фінал. Грузія –Україна – Важа РЕВАЗІШВІЛІ.
Статистика
Чемпіонат області-2024: 5 тур – мовою цифр
У чемпіонаті області зіграно 5 турів. Чого добилися команди і гравці?
КОМАНДИ зіграли 21 матч (1 перенесений, у 3-х – одному із суперників за неявки присуджена технічна перемога). Забито 81 м’яч (без 3:0 – т/п) – майже по 4 за гру, 5 – з пенальті. Автори м’ячів – 53 гравці.
ПЕРЕВАГА за гостями +12, =1, -8, м’ячі 40 -41, 37 очок. У виграних матчах більше одного м’яча гості не пропускали.
ЗАФІКСОВАНО: 1 «хет-трик», 7 «дуплетів» і 2 автоголи.
НАЙБІЛЬШЕ м’ячів забито у 3-у турі – 20. В ньому гості виграли усі 5 матчів за різниці м’ячів 17 -3. .
«ШВИДКИЙ» м’яч забив і «швидкий» пенальті реалізував на 1 хвилині у ворота ФК «Кролевець» глухівчанин Максим ГОЛОЛОБОВ. Його команда виграла в гостях – 6:1.
«НАЙПІЗНІШИЙ» гол на рахунку Руслана ОКОПНОГО на 90+4 хвилині у матчі «Аграрник-Авангард» – «Явір» – 7:0.
8 матчів завершилися з великими рахунками: Три в активі «України» (16 – 2), два– у «Віталії» (10 -0).
БЕЗ поразок виступають «Україна» і «Колос» С.- у них по 2 перемоги вдома і по 3 – в гостях.
НЕ ЗАБИВ жодного м’яча «Колос» В. (0-12).
У 4-х матчах забито по 7 м’ячів.
НАЙБІЛЬШЕ гравці забили з 31-ї по 45 хвилини – 15м’ячів, з 1 по 15 і з 46 по 60 – по 14 м’ячів.
ВОЛЬОВІ перемоги: «Україна» над «Вікторією» (6:1) і «Явора» над ФК «Кролевець» (3:2).
ВДОМА не вигравали ФК «Кролевець» і «Колос» В., в гостях – «Колос» В., «Сейм», ФК «Кролевець» і «Явір».
ТРІЙКУ бомбардирів очолюють гравці «України»: Ілля ШУЛЬГА – 5 м’ячів, по 4 забили – Богдан ЯЦЮК та Юрій ПІМОНЕНКО. У Сергія БАБИНІНА («Велетень») – 3.
15 червня – матчі 6 туру.
«Україна» – «Колос» (Шостка),
«Колос» (Северинівка) – «Віталія»,
«Велетень» – «Колос» (Василівка),
«Явір» – «Сейм»,
ФК «Кролевець» – «Аграрник-Авангард».
Турніри
Кубок – «Славії» і «покер» від Сергія БАБИНІНА на додачу
Вперше розіграно Кубок Сум із соккер-футболу 6х6. Це був уже 6-й матч, відколи новий різновид футболу став культивуватися в обласному центрі. Цього разу зустрілися «Авангард» і «Славія», сформована на базі команди ветеранів «ЗіКоНі».
Досвід і вправність останніх швидко дала про себе знати вже з перших хвилин, від чого вихованці КДЮСШ «Суми» розгубилися і пропустили впродовж 4-х хвилин два «швидкі» м’ячі, автором яких був Сергій БАБИНІН.
Сергій став героєм зустрічі. На його рахунку «покер».
Один м’яч забив у падінні замкнувши дальню стійку Сергій ПРОВОЗЬОН. Вдалося побачити і пенальті, яке в соккері називається булітом, бо виконується по-хокейному – з веденням м’яча з центра поля. Микола ДАЦЕНКО свій вихід на побачення з воротарем завершив влучним ударом.
А що суперник? Відчувалося, що молоді гравці діяли сковано, схоже, побоювалися досвідчених суперників, хоча мали кілька реальних нагод змінити рахунок. Однак зайва поспішність і невпевненість у своїх діях зводила нанівець їхні старання. Кілька разів їх «підвів» воротар «Славії».
Тренер «Авангарда» Юрій ІВАНОВ підказував своїм вихованцям, гнав їх уперед, на ворота суперників. І в другому таймі це спрацювало: двічі Єгор ПУЗАН і Нікіта ГЕТЬМАН врятували команду від «сухої» поразки. 6:3 – за «Авангардом».
Кращим гравцям зустрічі названі Сергій БАБИНІН і Нікіта ГЕТЬМАН, яких відзначено пам’ятними призами. Їх вручив ініціатор розвитку соккер-футболу, ветеран сумського футболу Володимир Данилович САЄНКО.
-Соккер – цікава гра, мені вона сподобалася,- говорить Нікіта. – Граю вперше. Забив перший м’яч, зробив першу результативну передачу і отримав перший приз. Соккер – це точністю передач, швидкісні атаки і впевненість у своїх силах. Нам цього це бракує. Щоб перемогти – треба демонструвати швидкісну гру, а щоб виконувати буліти без тренувань реалізувати їх буде важкувато. Думаю, молоді соккер сподобається.
Віталій ВЕЛИКОДНИЙ – граючий тренер «Славії»:
– Нам, мабуть, легше від інших команд грати у соккер, бо всі діючі гравці з футзалу. Треба трохи підучити правила і попрактикуватися у виконанні булітів. Дебют, вважаю, вдався, рахунок, як кажуть, на табло. Готові грати далі, на вищому рівні. Є стимул. Будемо готуватися до дебюту на всеукраїнському рівні. Проведемо кілька спарингів, які допоможуть визначитися за складом. Перспективи для зростання і розвитку соккеру є!
P.S. Чому назва команди «СЛАВІЯ»? 114 років тому це була перша команда, яка дала поштовх розвитку футболу в Сумах. Потім були «Спорт», «Олімпія» та ін..