ФутТайм від Григорія М.Реви.
«ФутТайм» віл Григорія М.РЕВИ. Випуск 144.
У випуску:
—- Дмитро РУДНЯК: Є ще сили і бажання.
—- Артем ФАРЕНЮК: плюс 32 в доробок.
—- Як зіграли «Спартак» і «Кайрат» 64 роки тому?
«У всьому світі вже зрозуміли, що готувати власних гравців за своїми програмами буде значно дешевше і навіть краще».
Валерій ЛОБАНОВСЬКИЙ – головний тренер київського «Динамо» і збірної СРСР, заслужений тренер СРСР.
Вітання
Дмитро РУДНЯК: А спокій ветерану тільки сниться
Він із того випуску легендарного дитячого тренера Миколи АБРАМОВА, хто, як кажуть, «засвітився» на високому рівні. Так воно й мало статися, бо він помітно вирізнявся серед інших своєю манерою гри.
29 червня ветерану сумського футболу Дмитру Геннадійовичу виповнюється 54 роки. Проте він продовжує себе у футболу вже як тренер і діючий гравець
. ВПЕРШЕ Дмитро разом зі своїми ровесниками заявив про себе у 1990 році. Тоді збірна області, за яку виступали, зокрема Павло ФЕСЕНКО, Володимир БОГАЧ, Олег ЛУКАШ, Володимир ГНАТИШИН та інші стали срібними призерами останньої Спартакіади УРСР, де грали юнаки до 19 років. Тоді наші збірники вдома впевнено виграли зональний відбір у футболістів Дніпропетровської, Луганської і Львівської областей із загальним рахунком 7:2. На фінальному етапі у вирішальному матчі поступилися збірній Донецької області (2:4), яку представляли дублери «Шахтаря». А перед цим тричі обіграли суперників по 2:0 і одну зустріч завершили – 2:2. У кількох поєдинках відзначився і Дмитро. І саме у заключній зустрічі із господарями вирішувалося питання чемпіонства…
Потім був дебют у сумському «Автомобілісті» , який виступав у Другій лізі чемпіонату СРСР. Вийшов на поле 9 вересня у домашньому матчі із «Десною» (1:1), замінивши у другому таймі Павла ФЕСЕНКА. Схоже, гра Дмитра справила на тренера Михайла ФОМЕНКА приємне враження, бо вже з наступної зустрічі він став грати в основі. А 27 вересня забив переможний м’яч «Поділлю» (1:0). Після 3-х сезонів Дмитро, як і більшість гравців змушений був залишити команду, у якої розпочалися серйозні фінансові проблеми. На черзі був охтирський «Нафтовик», де юнак набув ігрового досвіду поруч з досвідченими гравцями. А згодом сумчанина ми побачили вже у харківському «Металісті», який очолив Михайло ФОМЕНКО.
-Запрошуючи Дмитра, я не сумнівався в його професіоналізмі, бо ще в Сумах побачив в ньому неабиякий потенціал для зростання,- говорив тоді М. ФОМЕНКО. – Я не помилився. Дмитро слугував прикладом для інших на тренуваннях і у грі, не випадково його обрали капітаном команди.
До речі, треба подякувати Михайлу Івановичу. З його легкої руки заграли у команді Віктор ІВАНЕНКО, Сергій ОСАДЧИЙ, Олег ЛУКАШ, Сергій КОСТЮКОВ і Олександр ЖУК.
У складі «Металіста» Дмитро провів 7 сезонів, з них у вищій лізі – 5. Став бронзовим призером Першої ліги ЧУ.
Дебютував на вищому рівні 17 липня 1998 року у матчі з маріупольським “Металургом». У зустрічі з «Дніпром» (2:0) відзначився сумський дует : Дмитро забив перший м’яч, а Віктор ІВАНЕНКО – другий. 30 серпня стало особливо пам’ятним для Д.РУДНЯКА та історичним для «Металіста». У матчі з «Ворсклою», в якому харків’яни поступилися -2:4, Дмитро забив 500-й м’яч команди за час її виступів у Вищій лізі чемпіонатів СРСР і України.
Дмитро разом з Віктором ІВАНЕНКОМ входять до ТОП-20 гвардійців «Металіста». Це рейтинг гравців, які мають найкращі здобутки. У доробку нашого земляка 179 матчів і 26 м’ячів. З них – 91 і 9 голів – здобутки у Вищій лізі.
Після харківських сезонів Дмитро грав ще у сумській команді. Загалом за неї провів 118 зустрічей і забив 24 м’ячі. Його кар’єра на професіональному рівні тривала 15 років. За цей час 385 разів виходив на поле і 67 разів «розписався» у воротах команд усіх ліг чемпіонату України.
З 2010 року Дмитро Геннадійович працює дитячим тренером у ФЦ «Барса», готуючи майбутніх зірок футболі. І продовжує себе у футзалі, виступаючи за команду ветеранів «ЗіКоНі». Його досвід і майстерність допомогли цьогоріч «ЗіКоНІВЦЯМ» стати володарями Відкритого розіграшу Кубка і срібними призерами чемпіонату Сум серед ветеранів вікової категорії 55+. Є ще сили і велике бажання у Дмитра Геннадійовича грати разом з товаришами. Тож футбольного тобі довголіття, наш шановний ветеране!
Стежкою РУДНЯКА-старшого пішов і РУДНЯК –молодший. Наразі Ян грає у чемпіонаті області за северинівський «Колос». Він серед кращих бомбардирів команди, забивши 3 м’ячі.
«ЗіКоНі» – 2024. Дмитро РУДНЯК (у нижньому ряду – крайній ліворуч): – Я і «ЗіКоНі» – одна команда!
МАТЧ З ІСТОРІЇ.
Чемпіонат України 1992/1993. Перша ліга. «АВТОМОБІЛІСТ» (Суми) – «ЕВІС» (Миколаїв) – 1:9. Стадіон «Авангард». . 3700 глядачів.
«АВТОМОБІЛІСТ»: Гребенюк, Лукаш (Козлов, 80) Хруслов, Таргонський, Шаменков, Лазебний, РУДНЯК, Дудка (Мартинюк, 65), Богач (Теслик, 46), Дошкар (Фесенко, 70), Цисар (Кравченко, 46). Тренер: М.Фоменко.
«ЕВІС»: Ставка, Євсеєв, Жениленко (Дзюба, 58), Мілюкін (Романюк, 78), Ульяницький, Петруня, Високос (Горячев, 70), Пономаренко (А.Фоменко, 70), Грозов, Мизенко, Бугай. Тренер: В.Науменко.
Гол: Рудняк (39).
Попередження: Хруслов (37), Фесенко (75), Рудняк (88) – Бугай (85), Грозов (37), Мілюкін (58), Євсеєв (62), Ульяницький (78). Вилучення: Бугай (85).
У складі гостей виступав вихованець глухівського футболу Ігор МІЛЮКІН.
Знай наших!
Вдруге Артем ФАРЕНЮК – найкращий снайпер
Вдруге у своїй кар’єрі вихованець сумського футболу Артем ФАРЕНЮК, який наразі є гравцем івано-франківського «Урагану», став кращим бомбардиром чемпіонату України в Екстра-лізі сезону 2023/2024.
У 37 матчах наш земляк забив 32 м’ячі. По 6 надіслав у ворота роменського «Рятувальника», київської команди «SkyUp Futsal» та львівської « in.IT «. Сво попереднє своє досягнення Артем поліпшив на 12 ударів.
Шостий сезон сумчанин захищає кольори «Урагану». Серед бомбардирів Екстра-ліги він, забивши 153 м’ячі, посідає 3-є місце, поступаючись Тарасу КУЗІ і Олександру ПЕДЯШУ, у яких 161 і 154 – відповідно
Минулого сезону Артем став володарем Кубка і бронзовим призером чемпіонату України. Він є гравцем національної збірної, яка виступить на чемпіонаті світу-2024, що відбудеться в Узбекистані впродовж 14 вересня – 6
Жовтня. Суперниками українців на груповій стадії будуть футзалісти Аргентини, Афганістану і Анголи.
Статистика
Першолігові ТОП-10
Прес-служба ПФЛ України оприлюднила підсумкові рейтинги змагань за всі роки у Першій лізі чемпіонату України.
ТОП-10 діючих гравців, які зіграли найбільше матчів.
-На 4 місці Антон САВІН (сезон 2003 2024). Виступав за «Нафтовик» (Охтирка), ПФК «Суми» та в 7 командах, провів 230 амтчів.
– На 5 місці Олександр ЛЕБЕДЕНКО (2003 -2024) – ПФК «Суми». «Альянс» (Липова Долина), «Вікторія» (Суми) та ще 2 команди – 219 матчів.
ТОП-10 гвардійців за всі роки
-На 2 місці Богдан ЄСИП (1996 – 2014) – «Нафтовик», ПФК «Суми» та ще 4 команди – 400 матчів.
-На 6 місці Олександр АГАРІН (1994 – 2010) -«Нафтовик» та ще 4 командт – 373 матчі.
-На 9 місці Олексій ТАРГОНСЬКИЙ (1992 – 2003) – «Спартак» (Суми), «Нафтовик», «Металіст» (Харків) – 336 матчів.
Тренери-гвардійці
Сеоед них – наставник «Вікторії» Анатолій БЕЗСМЕРТНИЙ. Провів 139 ігор, працюючи з ФК «Полтава», ФК «Суми» і «Вікторія» .
ТОП-10 арбітрів та їхніх асистентів
На чолі рейтингу арбітрів сумчанин Євген КОТЕНКО. Впродовж 1994 – 2009 рр. працював на 163 матчах. Він на 26 випереджає Олександра ЦИГАНКОВА з Тернополя.
Серед асистентів на 4 місці Ігор СИДОРУК з Конотопа (2005 – 2015). Взяв участь у 135 зустрічах.
Сторінки історії
28 червня 1968 року. Кубок СРСР
Цього дня 56 років сумський «Спартак» вперше зіграв матч із представником Вищої ліги (на той час – Перша група класу «А») чемпіонату СРСР – «Кайратом» із Алма-Ати.
До цього сумчани провели 6 кубкових поєдинків.
Три перші вони зіграли у Кримській зоні.
¼ фіналу.
«Спартак» – «Торпедо» (Харків) – 1:0. Гол забив Віктор КОЗИРЄВ). У залік розіграшу Кубка СРСР – це матч 1/1024 фіналу.
½ фіналу.
«Спартак» – «Колос» (Акимівка) -2:1 (Володимир БОГАЧ, Борис РЯБКОВ), 1/512 фіналу.
Фінал.
«Спартак» – «Десна» (Чернігів) – 1:0 (Віктор КИСЛЯКОВ). 1/256 фіналу.
1/64 фіналу.
«Спартак» – «Динамо» (Ставрополь)- 1:1 – дод. час (Володимир БОГАЧ).
«Спартак» – «Динао» (Ставропрль) – 2:1 – дод. час (Віктор СОЛОДОВ-2),
1/32 фіналу.
«Спартак» – «Металург» (Липецьк) – 2:0 (Віктор КИСЛЯКОВ, Віктор СОЛОДОВ).
Ось що розповіла про той матч місцева преса.
Суперником сумчан був представник 2-ї групи класу «А». Матч викликав великий інтерес, зібравши на трибунах «Спартака» 10 000 вболівальників.
Організатором і душею спартаківців був Володимир БОГАЧ. Його гострі проходи по правому краю весь час тримали у напруженні захист «Металурга». Вчасно виходив на передачі Богача КИСЛЯКОВ і ДУГІНОВ. Відбиваючи атаки спартаківців, захисники гостей вдаються до грубощів.
Справжнім штурмом сумчан розпочався другий тайм. Нападаючих вдало підтримують захисники ФОМЕНКО і СІРЕНКО. І ось в один з моментів м’яч потрапляє на штрафний майданчик «Металурга» і його проштовхнув у сітку воріт КИСЛЯКОВ. 1:0.
На висоті у кількох моментах був воротар «Спартака» АСТАФЬЄВ. Одного разу він парирував м’яч , який пробивали гості з трьох метрів. Здавалось, неминучий гол. Наші нападаючі кидаються у нову атаку. За кілька хвилин до кінця матчу СОЛОДОВ забиває другий м’яч.
Вперше в історії наша команда виходить до 1/16 розіграшу Кубка СРСР. Впродовж 9 років (включно із 1968 р.) сумчани провели 19 матчів: 9 перемог, 2 – нічиї і 8 поразок за різниці м’чяів 22-24.
Матч під №17. «Спартак» – «Кайрат» – 1:3. Досвід є досвід
28 червня 1968 р. 1/16 фіналу Кубка СРСР. 18:30. Суми. Стадіон “Спартак”.14700 глядачів.
“СПАРТАК”: Микола Астафьєв, Володимир Сіренко, Анатолій Морозов, Михайло Фоменко, Микола Воронько, Іван Дугінов, Віктор Солодов, Володимир Богач, Володимир Ващенко, Віктор Кисляков, Віктор Козирев. Головний тренер – Олександр Сербін.
“КАЙРАТ”: …, Валентин Дишленко, Володимир Асилбаєв, Володимир Кисляков, …, Олег Долматов, … …. Головний тренер – Олександр Келлер.
Голи: 0:1 – Валентин Дишленко (12), 1:1 – Віктор Кисляков (22, пен), 1:2 – Олег Долматов (43), 1:3 – Володимир Кисляков (80).
Ось що писала обласна газета «Ленінська правда» у звіті про цей матч від 30 червня 1968 р.
Глядачам було приємно, що спартаківці проти авторитетних гостей діяли сміливо і рішуче, запропонували швидкий темп. Воротар «залізничників» весь час перебував у грі. Ось Володимир ВАЩЕНКО обводить на лівому краю кількох захисників і робить передачу вздовж воріт. Але партнери не використали її. У штрафний майданчик гостей прориваються Віктор КИСЛЯКОВ, Володимир БОГАЧ, Віктор СОЛОДОВ, Іван ДУГІНОВ. Однак їх удари не досягають мети. Нарешті м’яч влітає у сітку воріт «Кайрата». Та суддя визначив, що хтось із сумчан якусь мить до цього побував у положенні поза грою.
А що ж гості? Відчувалося, що їм не до вподоби тактика сумчан, які застосовували пресинг, нав’язали боротьбу по всьому полю, не даючи вільно обробляти м’яч. Але «залізничники» намагаються перевести гру у спокійне русло, щоб скористатися технічною перевагою. І це їм вдалося, після чергової атаки вони забивають гол. «Спартаківці» продовжують грати енергійно і подають 5 кутових.
На 22 хвилині нападаючі адресують дуже зручну для удару передачу у штрафний майданчик В. ВАЩЕНКУ і захисник гостей змушений перетнути політ м’яча рукою. Пенальті. Відмінним ударом В. КИСЛЯКОВ реалізував його. Рівновагу відновлено – 1:1.
Згодом гості одержали право на кутовий. Вони розіграли його, як по нотах: три передачі і рахунок став 2:1. Йшла 35 хвилина. (Див. протокол матчу – хвилини різняться – Г.Р.). До кінця тайму, здавалося, м’яч мусив побувати у воротах «залізничників» після ударів головою В. КИСЛЯКОВА і В.ВАЩЕНКА. Але трохи не вистачило спортивного щастя.
Вдруге у сумчан виникла реальна нагода зрівняти рахунок на початку другого тайму. Двічі б’є В.КОЗИРЄВ і двічі влучає у воротаря. М’яч відскочив до В.БОГАЧА – і знову удар припав на воротаря.
«Кайратівці» підвищили темп. З аута А. АСИМБАЄВ вкинув м’яч до самої 11-метрової позначки, до чого не звикли наші молоді захисники, і центрфорвард спрямував його у сітку воріт.
Цікаво відзначити й таке. Гості подавали лише 3 кутових і один з них призвів до голу. Сумчани 9 кутових ударів виконували і жодного використати не вдалося. В цілому «спартаківці» створили більше моментів для взяття воріт, ніж гості. Але досвід є досвід.
Загалом футболісти «Спартака» матч з більш досвідченим суперником провели на рівних, зробили все, що могли, аби пробитися до 1/8 фіналу.
«Спартак» виявився єдиною командою класу «Б», яка зайшла так далеко у кубковому турнірі.
Календар
Ці дні в історії сумського футболу
28 червня 1968 р. Кубок СРСР. 1/16 фіналу. «Спартак» (Суми) – «Кайрат» (Алма-Ата) – 1:3.
28 червня 1963 р. Чемпіонат СРСР. Клас «Б». «Спартак» (Суми) – «Трубник» (Нікополь) – 0:1.
28 червня 1991 р. Кубок України. 1/8 фіналу. «Нафтовик» (Охтирка) – «Дніпро» (Черкаси) – 2:1.
29 червня 1967 р. Чемпіонат СРСР. Клас «Б». «Спартак» (Суми) – «Авангард» (Макіївка) – 0:0.
29 червня 1969 р. Чемпіонат СРСР. Клас «Б». «Спартак» (Суми) – «Шахтар» (Свердловськ) – 0:0.
29 червня 1989 р. Чемпіонат СРСР. Друга ліга. «Нафтовик» (Охтирка) – «Океан» (Керч) – 2:0.
30 червня 1986 р. Чемпіонат СРСР. Друга ліга. «Кристал» (Херсон) – «Нафтовик» – 1:0.
30 червня 1990 р. Чемпіонат УРСР серед КФК 3-ї зони. «Автомобіліст» (Суми) – «Ротор» (Черкаси) – 4:0.