Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

ФутТайм від Григорія М.Реви.

«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 147.

 

У випуску:

—  Вітаймо нашим ветеранів!

— Хто він, кращий захисник «Фрунзенця»?   

 — Двоє охтирчан у Символічній збірній ААФУ.

— Чемпіонат області:  підсумки першого кола.

 

Вітання  

Сергій БІЛОЗОР: Захисник із серцем бомбардира

 

     Із  майже 450  матчів,  зіграних Сергієм  за 17 років його  професіональної кар’єри,  за сумську команду віy провів усього 6 матчів і забив 1 м’яч. Надалі продовжив грати за  колективи інших міст, де  заявив про себе.  Днями  Сергій  Володимирович  відзначає свій ювілейний, 45 День народження.

      ВПЕРШЕ про  Сергія – вихованця  тренера  ДЮСШ «Фрунзенець» Олександра ДЯКОВА-  ми дізналися  на Першому Різдвяному турнірі з міні-футболу  серед юнаків,  що  розпочав проводитися в Сумах. 13-річний  захисник став героєм фінальної зустрічі, в якій  сумчани обіграли   шосткинський «Імпульс» -4:2. Сергія, який відзначився «хет-триком», було названо  кращим гравцем  вирішальної зустрічі.

    А в 16 років Сергій дебютував  у команді майстрів сумського «Агротехсервісу», що виступав у Другій лізі ЧУ. Єдиний м’яч забив вдома у ворота херсонського «Кристала», вивівши  команду вперед (2:1), але  у підсумку  сумчани  поступилися (2:3).

Після Сум кар’єра захисника пішла по висхідній.  У  Ф К «Черкаси» він зміцнів.  Тут навчився підключатися до атак і за 5 років забив 9 м’ячів. Виділявся  на полі, коли грав у вищолігових київських командах  «ЦСКА-Борисфен» і «Арсенал»,  одеському «Чорноморці» і  донецькому «Металурзі». У складі армійців провів 5 поєдинків у розіграші Кубка УЄФА.  У «Чорноморці»  зіграв свій 100-й матч у на  вищому рівні.

Сергій добре пам’ятає свій перший м’яч у вищій лізі. Було це  у 2000 році  в Алчевську, де «Сталь» приймала  ЦСКА, яке тренував Михайло ФОМЕНКО, Гості виграли – 2:1. Після матчу хлопці і особисто Михайло Іванович тепло привітали Сергія з дебютом. Тренер потиснув  йому руку і сказав: -Так тримати!.

Серед пам’ятних м’ячів той, що забив у 2007 році «Динамо» у складі   «Металурга». На 86-й хвилині  вдало підібрався  до воріт і зрівняв рахунок, але  в компенсований час пропустили м’яч. Також  знаковий  гол, який  надіслав в Одесі у ворота «Іллічівця». Сергій  піймав його на підйом і спрямував  у дальній кут.  «Чорноморець» виграв – 2:1. Це був хороший подарунок тренеру Семену АЛЬТМАНУ на його День народження.

Запам’ятав Сергій і  установку Михайла ФОМЕНКА  на кубкову зустріч в Сумах. Тоді «Спартак» вивів  з боротьби «Динамо» і «Таврію». Тренер сказав: – Поле погане, тож зробіть так, щоб м’яч  просто не падав донизу. Це було  висловлено  таким наказовим тоном, що відразу подіяло на гравців. Матч був за киянами –  4:1.

Останні матчі  Сергій  завершував  в Одесі, де став проживати, у команді городян. Йому було 33 роки, міг ще  пограти, але  вирішив поставити крапку у  своїй кар’єрі. Вона склала  442 матчі, 23 м’ячі імайже 35 тисяч ігрових хвилин. Був  захисником  із серцем бомбардира.  З часом  Сергій продовжив себе  у футболі вже на аматорському рівні.

 

     МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонт України- 2002/2003. «МЕТАЛІСТ» (Харків) – «АРСЕНАЛ» (Київ) – 1:1. 6  жовтня  2002 р.  Стадіон «Металіст». 8 500 глядачів.

      «МЕТАЛІСТ»: Горяінов, Бермудес (Костюков, 63), Пец, Березовчук, Осадчий, Мацигура, Шопін, Адам (Назаров, 81), Паляница  (Погорелов, 90+1), Кучер, Гольдін. Тренер: Фоменко Михайло.
     «АРСЕНАЛ»:  Кернозенко,  БІЛОЗОР  (Клименко, 46), Чернов, Ібанда  (Гусєв, 60), Першин, Островський , Наконечний,, Бондаренко, Іванов, Полтавець, Апхазава (Окодува, 87).Тренер: Грозний Вячеслав.
Голи: Апхазава (5), Бермудес (18).
Попередження:  Осадчий  (35), Пец (45+1), Мацигура (52), Адам (78) – Островский (57). Вилучення:  Гольдін (37, за бійку) – Наконечний (37, за  бійку).

 

У складах  обох команд грали вихованці сумського футболу. У «Металісті» – Дмитро БЕРМУДЕС,   Сергій КОСТЮКО В і Сергій ОСАДЧИЙ,  а тренував його Михайло ФОМЕНКО,  в «Арсеналі» дебютував Олег ГУСЄВ.

 

  Олег МИЛЮТА:   26 років і все життя

 

    За  кількістю років (26)  ігрового стажу, нагород, виграних  в обласних змаганнях він на 3-у  місці  серед футболістів-довгожителів Глухова . А ще – кращий  гравець  чемпіонату області 1991 року, входить до  Символічної збірної  міста за останнє десятиліття минулого століття. 18 липня  глухівський  Марадона  (таке футбольне прізвище присвоїли йому вболівальники)  приймає вітання з нагоди свого  58-го Дня народження.

ЗА СВОЮ кар’єру вихованець тренера  Глухівської ДЮСШ Сергія РУДЕНКА зіграв не одну сотню матчів і забив не один десяток м’ячів, з яких чимало  були вирішальними.

Першого успіху  юнак добився на змаганнях на приз клубу «Шкіряний м’яч», виступаючи за збірну області  на зональному турнірі.  Паралельно Олег займався  ще й  хокеєм. Тричі його називали  кращим гравцем на змагання на призи клубу «Золота шайба».  Надалі продовжив займатися футболом.

У 17-річному віці  вже почав грати  за дорослий «Спартак» .Згодом його обрали капітаном команди. Разом з нею  дебютував у чемпіонат УРСР  серед команд КФК. Після цього отримав запрошення від тренера кемеровського «Гірника», у складі якого  отримав право  виступати у Другій лізі чемпіонату  СРСР.  Грали разом із  Олексієм СЛЕДЮКОМ і Андрієм ЗИКОВИМ.

У цей час у Глухові  взялися за створення  нової команди «Сирзавод». І хлопці  повертаються до рідного міста аби  вже грати в ній.  Футболісти  виправдали сподівання  своїх шефів місцевого сирзаводу, і вболівальників.  Вперше команда  Глухова стала чемпіоном області. Добротною грою і майстерністю  відзначився Олег МИЛЮТА.  У протистоянні із сумським «Ливарником» (11:1) забив 3 м’ячі, двічі відзначився у кубковій зустрічі із конотопським «Слов”янцем» (6:1). Не  вийшов  тоді  у глухівч дубль. У фінальному кубковому  матчі вони поступилися  охтирському «Спартаку» (1:3).  За рахунку 1:2  Олега  «підвів» м’яч, який по – зрадницьки від грудки зрикошетив у бокову стійку воріт.

Того сезону у 24 матчах Олег забив 10 м’ячів, маючи третій показник результативності в команді.

Знаковою і пам’ятною на той час для 35-річного ветерана стала перемога  у фінальній зустрічі розіграшу Кубка губернатора області серед сільських команд.

    МАТЧ з ІСТОРІЇ. Кубок губернатора  серед сільських команд. ФІНАЛ. Збірна Глухівського  району – Збірна Сумського – 4:0.  3 листопада 2002 р. Ромни. Стадіон «Електрон». 1 000 глядачів.

    Склад Збірної  Глухівського  району: Шокотько (Лежавський, 55), Следюк, Бутчак,  Петрусенко (Семененко, 85), Е. Милюта (Свистельник, 70),  О. МИЛЮТА, Ільченко (Голіков, 65), Фещенко,  Сидоренко (Вайло, 80)),  Луценко, Гололобов (Мінаков, 46). Тренер Борис Москаленко.

    Голи: О. МИЛЮТА (6, 38), Луценко (30), Следюк (90 – з пенальті). Попередження:  Лежавський (55) Следюк (75).

… Цього дня капітан глухівчан Олег МИЛЮТА був, як кажуть, в ударі.  Завдяки його зусиллям і голам команда  першою виграла почесний приз. Спочатку він вправно зіграв на добиванні м’яча, а потім, після того, як ЛУЦЕНКО результативно реалізував свій вихід  з воротарем  і подвоїв рахунок, Олег завдав потужного удару і м’яч влетів у дальній кут воріт. Міг оформити і «хет –трик», але суперників виручила поперечина.  Тоді Олега було названо одним із кращих гравців цього матчу.

…У футбольній колекції ветерана футболу 5 бронзових нагород, які виграв у складі місцевих команд «Авангард», «Колос». «Аваль» і «Спартак» у чемпіонатах області, «золото» обласної Універсіади. Має дві відзнаки, як фіналіст розіграшу Кубка області, де глухівчани поступилися сумському «Фрунзенцю» (2:3) і попівському «Харчовику» (1:2).

Пам’ятним для Олег став і його прощальний матч, в ході якого у боротьбі за м’яч він зламав руку. Та повернувшись у стрій,  продовжив  грати за команду  «Спартак-ветеран», з яким завоював  близько 20  кубків.  Олег  виходить на поле і продовжує  радувати  вболівальників своєю  грою.

 

 

ФОТО з АРХІВУ.  Олег МИЛЮТА (у нижньому ряду – крайній ліворуч) –  у складі  «Спартака» -учасника  чемпіонату УРСР серед КФК.

 

Майстри сумського футболу

 Віктор ДАНИЛЕВСЬКИЙ: Кращий захисник «Фрунзенця»

     У Сумах він розпочинав  свою кар’єру на професіональному рівні.  Згодом його командою стала чернігівська «Десна».  18 липня – 73 роки від Дня народження Віктор  Миколайовича.

 

       

 

ДО Сум він перейшов з аматорського  чернігівського «Хіміка», який у 1973 році  виступав у фінальній пульці першості УРСР серед КФК.

-Тоді у нас  підібрався хороший ансамбль виконавців,- згадує екс-гравець  «Фрунзенця» Василь КАТКОВ. – Згадаймо,  хто грав:  Віктор  ПОЛЄВЩИКОВ, Валерій ДЕРИПАСКІН,  Валерій Жилін, Віктор ГАЛЬЧЕНКО та інші.  Впевнено  вписався в той «зірковий» склад і  23-річний Віктор ДАНИЛЕВСЬКИЙ.  Грав він просто, але надійно і впевнено, сміливо вступав у боротьбу і чіплявся, як кажуть,  зубами  за суперника.

Дебютний сезон був найкращим в історії нашої команди.  Ми посіли 4 місце  у Другій лізі  чемпіонату  СРСР і взяли  Кубок Дружби, який розігрувався вперше. В цьому теж заслуга дебютанта  команди.

І хоча в наступному, 1975 році «Фрунзенець» опустився на 12 рядок турнірної таблиці,  гру Віктора  було високо оцінено. Його  разом з воротарем Володимиром  ШАТОХІНИМ  (вдруге) і півзахисником Ігорем  ТЕРНОВИМ було включено до Списку 22 найкращмж футболістів України Другої ліги.  До речі, Віктор  один із 6 гравців «Фрунзенця», які за всю його історію входили до цього  списку.

На вправного захисника швидко звернули увагу тренери  дніпропетровського «Дніпра» і запросили його продемонструвати  свої  можливості у  команді Вищій лізі.  Після двох сезонів, провівши на вищому рівні  26 матчів у чемпіонаті і 3  – у розіграші Кубка СРСР,  Віктор залишив дніпрян і повернувся  до міста  своєї футбольної  молодості. Він продовжив  виступати  у друголіговій  чернігівській «Десні».  За 7 сезонів  зіграв  224 матчі і забив 6 м’ячів.. А за 11- річну кар’єру на професіональному рівні  його доробок склав 314  поєдинків, в яких  відзначився 7 влучними ударами. З них 62 матчі  і  один м’яч мають сумську «прописку».

 

Знай наших!   

 Серед  найкращих – воротар і захисник.

     “СпортАрена” оприлюднила   збірну сезону 2023/2014 за підсумками   чемпіонату та розіграшу Кубка  Асоціації аматорського футболу України. Її склали 22 найкращі гравці.  В рейтингу – двоє гравців охтирського «Нафтовика», який посів 4 місце у своїй групі.

                       

Під №3  серед воротарів –  Олег ШВАРЦ.  У 14 матчах  він пропустив 14  м’ячів, зіграв 7 «сухих»  поєдинків.

30-річний воротар   з 2023 року  захищає ворота  «Нафтовика».  Дуже сильно провів осінню частину сезону, коли в восьми матчах пропустив  двічі. Навесні команді  було важче, тож і більше пропускав, це був проривний сезон Олега.

Під №1  серед центральних захисників – Владислав СОСЄДКО,  Провів  12 матчів  і забив 2 голи

Лише 14 м’ячів пропустили охтирчани – це другий  результат  у чемпіонаті в цілому та беззаперечно найкращий серед команд, які не вийшли в плей-офф.  Досвідчений, 32-річний  гравець  відзначився у важливих матчах з «Олімпією» і  «Зіркою», які  команда виграла.

«Нафтовик»  готується до виступу у чемпіонаті ААФУ в сезоні 2024/2025.

 

Дати      230  років – на чотирьох

     Цьогоріч  у чотирьох ветеранів глухівського футболу – Дні народження. Кожен з них зробив помітний внесок у розвиток цієї гри і виступу команд  міста  в обласних змаганнях. Загальний  їхній ігровий стаж – 76 років!

65 років Володимиру  РУДКУ. Захищав ворота 15 років.  Чемпіон і 4-разовий бронзовий призер чемпіонату області.  Входить до Символічної збірної Глухова двох десятиліть.

65 років Юрію ВЕРТІЄВЦЮ. 17 років грав на позиції півзахисника.  У Символічній збірній міста 70-80 років.

50 років  Євгену КУЗЬМЕНКУ. Ігровий стаж захисника – 23 роки. Чемпіон і 4-разовий бронзовий призер чемпіонату області. Входить до Символічної збірної 1990-2000 років.

50 років  Віктору БУТЧАКУ. 21 сезон відіграв захисником.  Чемпіон і 4-разовий бронзовий призер чемпіонату,  володар Кубка і Кубка губернатора області.  У матчі із сумським «Ливарником»  (11:1)  у 1992  році встановив рекорд, забивши 5 м»ячів. Включений до Символічної збірної Глухова 1990- 2000 років.

 

Підсумки    Хто передбачив 2:1?

 

 У 146  випуску «ФутТайму»  запропонував любителям футболу  спрогнозувати  результат  фінального матчу ЧЄ-2024 між збірними спанії  та Англії.

    11 прогнозистів  були впевнені  у  перемозі іспанців. Частина з них  не вказали рахунку, інші  –  вони виграють в серії післяматчевих пенальті. А ось  рахунок 2:1 передбачили   Олександр Северин,  Сергій Сухарєв, Володимир Смирнов,  Віталій Матлаш, Борис Шуршин. ВІТАЄМО!

Прогнози  інших вболівальників

1:1 – по пенальті переможе  Іспанія – Максим Мисловський, Олег Паращенк.

0:0 – по пенальті виграє Іспанія – Валерій Лютий, Олександр Беліба.

Виграє Іспанія – Дмтро Бермудес,  Віталій Великодний.

 

Статистика

 «Колос»  із Шостки  порушує спокій лідерів.

Перше коло  чемпіонату області – 2014  – мовою цифр

 

           

 

Впродовж  двох місяців – саме стільки тривали ігри першого кола – команди зіграли 41 матч  (у 4-х одна  з команд отримала технічну поразку на неявку).

Забито 160 м’ячів – в середньому –  3,9 за гру.

Перше коло пройшло за переваги гостей: 41 матч, перемог – 21,  нічиїх – 5, поразок – 15, різниця м’ячів 76-83,  очок – 68.

Найрезультативніший 9-й тур, в якому суперники забили 29 м’ячів (5,8  за гру).

Зафіксовано 3 «хет-трики». Ними відзначилися: Юрій ПІМОНЕНКО («Україна», забив за 81 хвилину),  Максим ЗЕНЧЕНКО («Колос» Ш. – 34 хв.) і  Анатолій МІРОШНІЧЕНКО («Аграрник-Авангард» – 53 хв.).

Зафіксовано  13 «дуплетів». Два в активі  Владислава КИРІНА («Колос» Ш.).

Два гравці  відзначилися «авто голами».

З пенальті забито 11  м’ячів. Двічі  їх реалізував  Андрій ГОНЧАРЕНКО з «Явора».

У 3-у турі  усі 5 матчів виграли гості за різниці  м’ячів  17 – 3.

Господарі найкраще зіграли у 6-у турі : +2,  =2, – 1, м’ячі 8 -6, очок – 8.

Популярні рахунки:  2:0 – 7 разів,  3:0 – 6 разів.

«Швидкий» гол  на 1-й хвилині з пенальті забив Максим ГОЛОЛОБОВ ( («Велетень»).

«Пізній гол» на рахунку Ігоря ПОСНОГО  з «України». Його він надіслав у ворота  «Аграрника-Авангарда» на 90+5 хвилині.

9 турів без  очок  «Колос»  з Василівки.

9 турів виступає без поразок «Україна» з Токарів.

У 7-у турі  «Колос» В. забив 1-й  м’яч.

У пасиві «Колоса» В. – 2 технічні поразки.

У 8-у турі ФК «Кролевець» здобув першу перемогу за неявку «Колоса» В.

В гостях найкраще  зіграли:

«Україна» 5 матчів – 5 перемог, м’ячі  13 – 2, 15 очок,

«Аграрник-Авангард»: 4 матчі – 4 перемоги, м’ячі 11 – 1, 12 очок.

«Велетень»:  4 матчі, +3, = 1, м’ячі 13 – 4,  10  очок.

«Колос» Ш.: 5 матчів, +3, = 1, – 1, м’ячі  9 -6, 10 очок.

Вдома найкраще виступили:

«Віталія» 4 матчі, +3, – 1, м’ячі  19 -4,

«Аграрник-Авангард» 5 матчів, +3, – 2. м’ячі  14-3,

«Колос» Ш. 4 матчі,  +3, – 1, м’ячі 15 -6.

78 футболістів забивали м’ячі.  Кращі бомбардири:  Анатолій ладислав КИРІН ( обоє – «Колос» Ш.) – по  7,  Ілля  ШУЛЬГА («Україна») – 6.

17 матчів завершилися з великими рахунками. Найбільше перемог  в «Аграрника-Авангарда» – 4 за різниці м’ячів 17 – 0.

Вольові перемоги:  «Україна»  – 2 –  над  «Віталією» – 6:1 і «Аграрником-Авангардом» – 2:1, по одній  «Явір» -над ФК «Кролевець» – 3:2 . «Колос» Ш.  над «Колос» С.- 5:2.

21 матч завершився із «сухими» рахунками. Найбільше, 6  перемог  здобув «Аграрник-Авангард». 4 –  в «України».

Найбільше поразок із «сухими» рахунками : «Колос» В. –  і «Сейм» – 5.

Найбільші рахунки: «Віталія» – ФК «Кролевець» – 9:0, – «Сейм» – 7:0.

«Колос» Ш. – «Явір» – 7:2, – «Колос» С.-5:2.

«Аграрник-Авангард» –  «Явір» – 7:0.

По  6:1  «Велетень» – ФК «Кролевець» і  «Україна» – «Віталія».

Найбільше м’ячів забивали:  із 76-ї  по 90 + хвилини – 36, найменше із 61-ї  по 75 –у – 16.

 

 

Символічні призи сумського футболу:

«Великого рахунку» –  «Аграрник-Авангард» – 4 матчі.

«За волю до перемоги» – «Україна» -2 матчі.

«Безпрограшна серія» – «Україна» – 9 матчів.

«Найбільше перемог із «сухими» рахунками» – «Аграрник-Авангард» -6.

«Гроза авторитетів» – «Колос» С.  –  відібрали 4 очка  у трійки лідерів.

«Команда бомбардирів» –  «Віталія» – 16 гравців забивали м’ячі.

«Агресивний гість» – «Україна»: 5 матчів – 5 перемог.

«Кращий бомбардир» – Анатолій МІРОШНІЧЕНКО («Аграрник-Авангард» – 8  м’ячів.

«Найдраматичніший матч» –  «Аграрник-Авангард» -«Україна» – 1:2.

Кращі гравці по лініях і  Символічна збірна чемпіонату-2024  – по завершенні сезону.

 

     Піл час  тритижневих «літніх» канікул буде розіграно Суперкубок області. За нього змагатимуться  охтирський «Нафтовик» і білопільський «Аграрник-Авангард».  

     Друге коло команди  розпочинають 3 серпня.

 

Історія        

 Перший матч в Україні. А в Сумах?

     130  років тому, 14 липня  1894 року, в історії  українського футболу відбулася знакова подія.  У Львові  на стадіоні  у  Стрийському парку  було зіграно  перший офіційно зареєстрований  матч на території України.

 

За присутності майже 3 000  вболівальників  гравці місцевого «Сокола» приймали  одноклубників з польського Кракова. Господарі  грали у сірих гімнастичних штанях і білих футболках, гості  – у синіх штанях і білих футболках.

Як такої  тактики й стратегії у діях  гравців  не було — головним завданням було проштовхнути м’яч повз воротаря у ворота. Стійками воріт слугували  два прапорці, увіткнуті у землю.

Львів’яни перемогли:  м’яч на 7-ій хвилині забив у північні ворота  другокурсник  учительської гімназії  Володимир ХОМИЦЬКИЙ.

 

 

 

               А  КОЛИ  БУЛО  ЗІГРАНО  ПЕРШИЙ  МАТЧ

                              НА  ТЕРИТОРІЇ СУМЩИНИ?

На жаль, точної дати поки що немає. Є кілька версій.  За однією –  початок розвитку футболу в Сумах – 1910-1914 роки.  На той час  у місті була одна команда «Славія», яка проводила матчі  з футболістами Харкова,  Одеси і Москви.

Є фотографія футбольної команди Михайлівського Шосткинського порохового заводу, датована  1913 роком.  На ній –  23 гравці у формі (на фото). Того часу на промислові підприємства  приїжджали  іноземні спеціалісти і пропагували серед місцевого населення захоплення цією грою.

 

На фото: переможці того першого історичного матчу.

 

Не виключено, що раніше футбол міг з’явитися в Сумах, коли в 1896 році  запрацювала «Сумська машинобудівна майстерня» Бельгійського акціонерного товариства.  Для роботи на підприємство з Бельгії,  Франції, Чехії і Польщі були запрошені провідні спеціалісти і  кваліфіковані робітники.  Тож не виключено, що  і вони влаштовували  футбольні поєдинки.

Якщо це так, то задовго до появи  «Славії» перші матчі були проведені в 1899-1900 роках. Пошук триває…