ФутТайм від Григорія М.Реви.
«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 151.
У випуску:
— Олександр ЛЕБЕДЕНКО продовжує зростати.
— Снайперські постріли Володимира ВАЩЕНКА.
— Ювілейний матч Владислава ШАРАЯ.
— Чи поїде на ЧС Олександр СІРІЦЬКМЙ?
— Рекордний матч «Велетня».
— Команда з «маленького Києва».
Вітання
Олександр ЛЕБЕДЕНКО: Перший у «Яворі» і області
Він перший вихованець краснопільської ДЮСШ і сумського футболу, хто відповідно зіграв у Прем’єр-лізі і наразі у ТОП-5 гравців, які провели найбільше матчів у Першій лізі чемпіонату України. У нього їх уже 219. Днями Олександр ЛЕБЕДЕНКО відзначив свій 35-й День народження.
ЗА СЛОВАМИ почесного президента ФК «Явір» Володимира САЄНКА, Олександра вже в 10 класі залучали в команду, яка виступала у Другій лізі чемпіонату України. До того вихованець тренерів Анатолія ПРИЛЄПИ і Анатолія ЛИСЕНКА добре зарекомендував себе у змаганнях ДЮФЛ України (50 матчів – 4 м’ячі).
-З часом , набравшись ігрового досвіду у майстерності, Олександр став не тільки гравцем основного складі , а й хорошим виконавцем, – згадує Володимир Данилович. – Він вправно виконував штрафні і кутові удари, мав потужний поставлений удар, добре взаємодіяв із партнерами на полі. Мені подобалися його бійцівські якості, як він боровся до кінця в будь-якій ігровій ситуації, інколи навіть на шкодуючи себе, але завжди в інтересах команди. Все робив, здається, без викрутасів і ця простота оберталася для суперників неприємностями.
Дебютував Олександр 27 серпня 2007 року у Кіровограді у матчі з «Олімпіком» (2:2), вступивши у гру на 38-й хвилині. А через місяць відкрив лік забитим м’ячам. Відзначився на 90-й хвилині у домашній зустрічі із луганським «Комунальником», в якій краснопільці зазнали невдачі (2:4).
Наступним етапом у кар’єрі юнака став виступ за городян Сум. Тут захисник розкрився сповна і заявив про себе. Разом з командою виграв змагання у Другій лізі і повернув Сумам місце у Першому дивізіоні. За 5 сезонів напрацював на 143 матчі, в яких відзначився 21 влучним ударом.
На гру Олександра звернули увагу тренери інших команд. З маріупольським «Іллічівцем» став переможцем першолігових перегонів, однак пограти на вищому рівні не вдалося. 27-річний гравець почав «шукати» свою команду. Ним міг стати липоводолинський «Альянс» після ФК «Полтава», харківського «Геліоса» і житомирського «Полісся». Проте керівництво клубу несподівано відмовилося від команди. Послугами 33-річного гравця скористалися тренери рівненського «Вереса». Як зізнався Олександр, мав запрошення від закордонних клубів, однак пріоритетом для нього була гра в Україні. Так відбувся його дебют у Прем’єр-лізі. У 31 матчі забив один гол. Ним відзначився у зустрічі з харківським «Металістом-1925» на його полі, яку виграли гості (4:1). У матчі з «Дніпром-1» сталася цікава ситуація. Олександр вийшов на заміну у футболці, де у написанні його прізвища ніхто не угледів помилки. Замість ЛЕБЕДЕНКО було ЛЕБІДКО.
Коли миколаївська «Вікторія» почала виступати у Першій лізі, Олександр перейшов до неї.
-Моє завдання – бути корисним для своєї команди, віддати на полі все, що я можу, а для себе – прогресувати і зростати як гравець – цього правила Олександр дотримувався у кожній із 8 команд, в яких йому довелося грати.
За свою уже 18-річну кар’єру вихованець краснопільського футболу провів 375 матчів і забив 32 м’ячі (за команди області: 273 і 21 – відповідно). Відіграв на полі 27959 ігрових хвилин і заробив 41 «гірчичник».
Вішати, як кажуть футболісти, бутси на цвях молодий ветеран ще не збирається. Схоже, разом з «Вікторією» мріє про підвищення в класі.
МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонат України 2007/2008. Друга ліга. Група Б. «ЯВІР» (Краснопілля) – «КОМУНАОТНИК (Луганськ) – 2:4 . 28 Вересня 2007 р. Стадіон « Колос». 200 глядачів.
«ЯВІР»: Бандура, Волков, Охріменко, ЛЕБЕДЕНКО, Тиєчко, Пукась (к), Матлаш, Нишкур, А. Ткаченко, Перетятько, Сєміхов ( Корсун, 83).
«КОМУНАЛЬНИК»: Поліщук ( Шаповалов, 71), Берун, Ростовський ( Малий, 63), Хлапонін, Задорожній, Дремлюк ( Гаманенко, 46), Чернишов ( Бермудес, 55), Пономар ( Сорока, 66), Князєв, Кудінов (к) ( Крикливий, 59), Коробкін (Галюк, 46).
Голи: 0:1-Кудінов (27, пенальті), 0:2 – Коробкін (39), 0:3 – Галюк (60), 0:4 – Бермудес (76), 1:4 – Пукась (84, пенальті), 2:4 – ЛЕБЕДЕНКО (90) .
У складі гостей грав вихованець сумського футболу Дмитро БЕРМУДЕС.
Пам’ять Володимир ВАЩЕНКО: Двічі кращий бомбардир і двічі призер
Він входить до Десятки кращих бомбардирів в історії сумської команди майстрів, двічі був найвлучнішим снайпером команди, рекордсменом за сезон і двічі ставав призером чемпіонатів УРСР. Це здобутки «зіркового» нападника «Спартака» Володимира ВАЩЕНКА. 18 серпня – 77 років від дня його народження.
ВИХОВАНЕЦЬ юнацької групи підготовки при команді майстрів «Спартак» дебютував в ній у 18 років. І виступав впродовж 8 сезонів.
Особливо успішним і вдалим для нападника був 1968 рік. Із 15 м’ячами він був третім у Десятці кращих бомбардирів серед гравців команд класу «Б» Української зони чемпіонату СРСР. І став рекордсменом команди за час її виступів в цих змаганнях.
Цього сезону «Спартак» – єдиний з усіх команд класу «Б», хто дійшов до 1/16 фіналу розіграшу Кубка СРСР, де його екзаменував вищоліговий алма-атинський «Кайрат». Сумчани поступилися (1:3), але отримали схвальні відгуки за свою гру, а Володимир був одним з найкращих на полі. Ось що писала, зокрема місцева преса про гру ВАЩЕНКА у кубковій зустрічі.
«…У грі своїми діями вирізнявся ВАЩЕНКО. …Він обводить на лівому краю кількох захисників і робить передачу вздовж воріт. Однак партнери не використовують її. У середині першого тайму йде передача у штрафний майданчик ВАЩЕНКУ, але захисник перепиняє політ м’яча рукою. Пенальті. Рівновагу відновлено -1:1. М’яч просто був змушений побувати у воротах гостей після ударів ВАЩЕНКА і КИСЛЯКОВА. Їм не вистачило спортивного щастя».
Коментуючи підсумки сезону, головний тренер нашої команди Олександр СЕРБІН зазначив: у нападі показали справді самовіддану гру тільки Володимир ВАЩЕНКО і Володимир БОГАЧ.
Того року «спартаківці» стали срібними призерами своєї групи і посіли 6 місце у фінальній частині, де розігрувалися путівки до другої групи класу «А». А за рік вони впевнено виграли свою зону, стали бронзовими призерами і завоювали путівку. Однак дебют на вищому рівні виявився невдалим і «Спартак» повернувся до класу «Б», який було реорганізовано у Другу лігу. В ній Володимир пограв ще 2 роки, із 7 м’ячами став кращим бомбардиром команди у 1971 році. У її складі переміг на традиційному турнірі «Кримський пролісок», взяв участь у кількох міжнародних товариських матчах з командами Болгарії і молодіжною збірною В’єтнаму. Це був останній сумський період у кар’єрі Володимира/ Його здобутки: майже 200 матчів і 39 м’ячів.
– Володимир був класним нападником, – згадує ветеран сумського футболу Юрій ПАНЧЕНКО. – Ми тоді тренувалися у групі підготовки і нас залучали на товариські матчі команди майстрів у містах і селах області. У старших ми вчилися і брали приклад з ВАЩЕНКА, ФОМЕНКА, ДЕРИПАСКІНА, СОЛОДОВА та інших гравців. Мені імпонувала гра ВАЩЕНКА. Він сміливо атакував ворота суперників, ліз, як кажуть, на захисників, вправно грав головою і забивав вирішальні м’ячі, зокрема авнгардівцям Макіївки і Керчі, торпедівцям Бердянська та іншим. На високому рівні провів він і незабутню кубкову зустріч з «Кайратом».
Ще майже 220 зустрічей він зіграв і 80 м’ячів забив, виступаючи за криворізький «Кривбас», «Зірку» з Тирасполя і тольятинське «Торпедо». В останній команді перебував 5 років. Показав 3-й результат в історії команди – 66 м’ячів. В одному сезоні встановив рекорд, надіславши у ворота суперників 24 голи у 38 зустрічах. Двічі відзначався «хет-триками» і 9 «дуплетами». З тих пір пройшло вже майже 50 років, а перевершити рекорд результативності сумчанина нікому так і не вдалося.
За свою 15-річну кар’єру Володимир ВАЩЕНКО зіграв щонайменше 350 матчів і забив 115 м’ячів. Він входить до Символічного клубу «100+. Моя висота» майстра спорту СРСР Бориса ШУРШИНА.
.
ФОТО з АРХІВУ. 1968 р. Володимир ВАЩЕНКО (у другому ряду – другий ліворуч) разом з колегами по команді, з якими грав з «Кайратом» і виборював нагороди чемпіонатів.
МАТЧ з ІСТОРІЇ. Кубок СРСР 1967-1968 рр. «СПАРТАК» (Суми) – «КАЙРАТ» (Алма-Ата) -1:3 (1:2). 28 червня 1968 р. 1/16 фіналу Кубка СРСР. 18:30. Суми. Стадіон “Спартак”. 11 700 глядачів.
Склад “СПАРТАКА”: Микола Астафьєв, Володимир Сіренко, Анатолій Морозов, Михайло Фоменко, Микола Воронько, Іван Дугінов, Віктор Солодов, Володимир Богач ,Володимир ВАЩЕНКО, Віктор Кисляков, Віктор Козирев. Головний тренер – Олександр Сербін.
Голи: 0:1 – Валентин Дишленко (12), 1:1 – Віктор Кисляков (22, пен), 1:2 – Олег Долматов (43), 1:3 – Володимир Кисляков (80).
Знай наших!
150 матч Владислава ШАРАЯ і перший «Динамо»
Матч рівненського «Вереса» з «Динамо» став для вихованця Роменської ДЮСШ Владислава ШАРАЯ ювілейним, 150 у його професіональній кар’єрі. Хоча його команда поступилася (1:2), він відзначився влучним ударом..
-Якщо відверто- таких м’ячів я ще не забивав,- зізнався Владислав.- Кіпер киян вибивав м’яч, він влучив у мене і залетів у порожні ворота.
На вищому рівні («Інгулець» і «Верес») Владислав зіграв 76 матчів і забив 9 м’ячів. Він виступав ще за краматорський «Авангард», ПФК «Суми» і липоводолинський «Альянс». Загалом забив 27 голів.
«Переможцям» треба вчитися у «барсят» із Шостки
Незвичну програму підготовки до нового сезону запропонував своїм вихованцям тренер Шосткинської КДЮСШ «Барса» Владислав ПЕТРЕНКО. Навчально-тренувальний збір футзалісти 2011 року народження провели у Києві на піщаному майданчику в Гідропарку. Тренувалися юнаки тричі на день.
ЮНАКИ мали змогу переглянути тренування дорослих команд, які беруть участь у ЧУ з пляжного футболу. А потім «барсівці» зіграли товариську зустріч (3 тайми по 12 хвилин) з вихованцями місцевої ДЮСШ «Переможці», які були на рік старшими за наших гравців. Це була дебютна гра вихованців Владислава ПЕТРЕНКА. Але це не вплинули на бойовий дух шосткинців. Вони впевнено почувалися на майданчику і здобули вольову перемогу з рахунком 7:5. Влучними ударами відзначилися Артем ДАНИЛІВ, Андрій ДАЦЕНКО і Олексій ТКАЧЕНКО, які забили по 2 м’ячі, та Єгор МОСКАЛЕНКО,
Чемпіонат області-2024
«Дуплети», «хет-трики» і «покери»
«ДУПЛЕТИ». 11 гравців (13 «дуплетів») забивали в одному матчі по 2 м’ячі. Тричі це вдалося зробити Владиславу КИРІНУ («Колос» Ш.). Найбільше «дуплетистів» в «Україні» – 4.
«ХЕТ-ТРИКИ». Їх авторами стали 4 гравців. Найшвидше 3 м’ячі забив Максим ЗЕНЧЕНКО («Колос» Ш.). Він витратив 34 хвилини. 40 пішло у Максима ГОЛОЛОБОВА («Велетень»), 53 – у Анатолія МІРОШНІЧЕНКА («Аграрник- Авангард») і 81 хвилина – у Юрія ПІМОНЕНКА («Україна»).
«ПОКЕРИ». Першими «покеристами» стали гравці «Велетня» Назарій ГУРБА і Сергій БАБИНІН (на фото). Вони відзначилися у матчі «Явір» – «Велетень» (0:12). 4 м’ячі Назарій забив за 44 хвилини, а його колега витратив 79. У цій зустрічі на рахунку Максима ГОЛОЛОБОВА «хет-трик».
На фото: автор «покеру» Сергій БАБИНІН і кращі бомбардири шосткинського «Колоса» Максим ЗЕНЧЕНКО і Антон МОСКАЛЕНКО.
Футзал
На жаль, двоє зайвих
Головний тренер збірної України з футзалу Олександр КОСЕНКО оголосив прізвища гравців, яких він викликає на навально-тренувальні збори перед Чемпіонатом світу 2024.
У СПИСКУ – 16 виконавців. На ЧС поїдуть лише 14. Двоє будуть зайвими. Серед 4-х воротарів один, а то й двоє можуть не потрапити до заявки.
Серед кандидатів і вихованець шосткинського футболу воротар Олександр СІРІЦЬКИЙ, який зможе дебютувати у збірній України. Поїде на ЧС сумчанин Артем ФАРЕНЮК, який наразі є гравцем «Євробуса» з польського Перемишля. Наші земляки є гравцями івано-франківського «Урагану», який став бронзовим призером і володарем Кубка України. Артем виграв змагання серед бомбардирів,забивши 32 м’ячі у 37 зустрічах.
Як повідомив Олександр КОСЕНКО, у ході підготовки до ЧС наша команда проведе 3 товариські зустрічі у Португалії впродовж 22-25 серпня. Її суперниками будуть збірні Португалії, Коста-Ріки та Куби. . Також заплановані ще матчі, про які буде оголошено пізніше.
– А який результат на ЧС буде успіхом для нашої збірної?
– Хочу щоб ми вигравали кожен матч. Я дуже часто стикався з тим, коли щось озвучуєш, то не завжди це добре. Скажу лише одне, будемо намагатися і віддавати всі сили в кожній грі для здобуття медалей Чемпіонату світу, але будемо налаштовуватися на кожну гру і не дивитись далеко вперед. Будемо фокусуватись на кожну наступну гру!
Світова першість стартує 14 вересня в Узбекистані. Суперниками українців на груповому відборі будуть збірні Аргентини, Анголи і Афганістану.
На фото: вихованець шосткинського футболу Олександр СІРІЦЬКИЙ
Феномен «Агробізнес-ТСК» – «команда з маленького Києва»
Так свого часу називали команду з Ромен, яка впродовж 4 років і 2 місяців була одноосібним лідером в обласних змаганнях і впевнено почувалася на всеукраїнському аматорському рівні. «Аграрії» виграли 13 обласних перегонів.
КОМАНДУ було створено 10 років тому, 16 квітня 2014-го. Дебютного сезону вона оформила «хет-трик», вигравши чемпіонат, Кубок і Суперкубок області. Згодом роменчани не менш успішно заявили про себе у чемпіонаті України серед аматорів, де посіли 2 місце у групі після «Вікторії» з Миколаївки, і розіграші Кубка, дійшовши до півфіналу. За підсумками двох матчів вони поступилися «Балканам» з Одеської області (1:0 і 0:2). Дві зустрічі зіграли футболісти у Кубку України. В активі – перемога над командою Нікополя – 3:1, у пасиві – поразка від вінницької «Ниви» – 0:2.
За 4 сезони «Агробізнес-ТСК» по 4 рази вигравав чемпіонат, Кубок і тричі – Суперкубок області, двічі – Кубок ФФС/АФСО , в якому виступали професіональні команди. В одному розіграші роменчани розгромили першоліговий ПФК «Суми» – 4:0 і друголігову «Барсу» – 3:0.
На жаль, після того як у 2018 році передчасно пішов із життя президент ФК «Агробізнес-ТСК» Геннадій СВІРСЬКИЙ, команда швидко зникла з футбольної карти, залишивши в історії роменського футболу історичну сторінку.
«Агробізнес-ТСК» взяв участь у 4-х обласних і 3-х всеукраїнських змаганнях. Проведено 119 матчів, в яких здобуто 102 перемоги, 8 зустрічей завершено внічию і лише у 9 перевагу мав суперник. У його ворота наші футболісти забили 357 м’ячів, пропустивши у свої 82. У чемпіонаті області із 76 матчів виграно 68 і лише у 3-х зазнано поразок.
Із усіх забитих м’ячів більша половина на рахунку п’ятірки кращих бомбардирів. З помітною перевагою попереду Андрій АНЦИБОР. Він наколотив 76 голів. У Євгена РОДІОНОВА – 31 м’яч (цього результату він досяг за один сезон), Максима СТАДНИКА – 30, Максима ГАВРАСЯ – 29 і Сергія САВЧЕНКА – 23 м’ячі.
Окрім цих футболістів, за команду виступали, зокрема Руслан ПІСНИЙ, який наразі воює у складі ЗСУ, Олександр ТКАЧ, Олександр ШИМКО, Агіл ВЕЛІЄВ, Дмитро ЛОЙКО та ін.. Тренували команду Валерій КЛІЩЕНКО і Олег ШЕСТАКОВ.
На запитання – коли у Ромнах знову з’явиться новий «Агробізнес-ТСК», голова Асоціації футболу Роменщни, а на той час директор клубу «Агробізнес-ТСК» Олександр КВАША відповів:
-Пройшло вже 6 років, як Геннадія СВІРСЬКОГО немає з нами, футбол залишається на обочині уваги влади і бізнесменів. Я пригадую той час, коли «Електрон» був на грані розвалу і Геннадій Анатолійович, з яким ми ще грали у команді «Сільгосптехніка» (він захищав ворота), дізнавшись про це, відразу взявся нам допомагати. 14 квітня 2014 року розпочався проект ФК «Агробізнес-ТСК» Ромни. Хто сказав, що «команда за два тижні не робиться?»
Наді мною насміхалися, адже на той час всі гравці вже були розібрані. Першим підписав Максима СТАДНИКА. За 3 дні з’явилися Артем РОДІОНОВ, Сергій ДОЛБІН, згодом – висадився полтавський десант…
Про те, що сплатив їм зарплату, президент дізнався не відразу. Потрібно було вкласти свої гроші та виграти щось – Кубок. А вирішальний фактор успіху – це поява в команді Левана АРВЕЛАДЗЕ, якого нам «підігнав» на 3 місяці Вадим КОЛЕСНИК – на той час тренер охтирського «Нафтовика». Місцеві вболівальники повірили в проект. Далі було вже легше…
І в тому. що команда досягла, заслуга, в першу чергу, цієї ЛЮДИНИ.
А коли в Ромнах з’явиться новий «Агробізнес-ТСК»? – питання риторичне. У місті, на жаль, не народився ще один такий Геннадій СВІРСЬКИЙ. А «Електрон» буде грати у чемпіонаті області, коли городяни оберуть нового мера міста.
Не кожна аматорська команда за 4 роки спроможна виграти 13 обласних призів і добитися таких результатів.. Схоже, таких в Україні немає. Тож на досягнення і здобутки «Агробізнеса-ТСК» варто звернути увагу експертів Книги рекордів України.
ФОТО з АРХІВУ. З іменами цих двох людей пов’язані успіхи і досягнення «Агробізнеса-ТСК». За це вболівальники завдячують Геннадію СВІРСЬКОМУ (ліворуч) і Олександру КВАШІ.
МАТЧ з ІСТОРІЇ. Кубок України 2016/2017. Перший раунд. «АГРОБІЗНЕС-ТСК» (Ромни) – «НІКОПОЛЬ- НПГУ» (Нікополь) – 3:1. 20 липня 2016 р. Стадіон імені Окіпного . 1 600 глядачів.
«АГРОБІЗНЕС-ТСК»: Крупниченко, О.Ткач, Лубашев, Лойко, Ретушняк ( Прокопчук, 84), Шимко –к., Варченко, Гаврась ( Велієв, 77), Ярошенко, Стадник ( Савченко, 71), Анцибор.
«НІКОПОЛЬ-НПГУ» : Петриченко, Астахов, Литвяк, Шеремет –к. (Донець, 82), Махнєв, Марцінюк (Воронін, 36), Вакулінський, Кірєєв, Росляков, Ходарченко ( Гіберт, 75), Шарай.
Голи: О. Ткач (5), Гаврась (23), Шарай (41), Анцибор (73, пенальті)
Попередження: Савченко (80), Марцінюк (16), Ходарченко (47). Воронін (53), Астахов (77), Махнєв (82).