Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

“ФутТайм” від Григорія М.Реви.

 «ФутТайм» від Григорія М. РЕВИ».  Випуск 166.

 

    У випуску:

— Ювілейний турнір пам’яті тренера. 

—  Хто на чолі  рейтингу кращих гравців?

— Згадує ветеран футболу… 

— Футзал  потребує уваги і  підтримки.

-– Які команди області  канули в Лету?

 

Пам’ять 

Друге  соло  «Авангарду»

 

У Сумах проведено ювілейний, вже 10-й  за ліком розіграш Кубка пам’яті  Костянтина ЗІНОВЬЄВА –  гравця команди майстрів сумського «Авангарду» і дитячого тренера. Він став  автором  першого, історичного  м’яча сумчан у класі «Б»  чемпіонату СРСР  дебютного, 1960 року.

 

ТРИ  матчі з великими рахунками.

      ТРИ  «хет-трики» і  7 «дублів»,  по «хет-трику» і «дублю»  в активі  Вадима  ПІВНЕНКА і Олега  БОРДУНОВА,

      ДРУГА   поспіль  вікторія «Авангарду» – цим був позначений  цьогорічний турнір.

 

ЗА КУБОК традиційно  розпочинав  боротьбу квартет команд ветеранів, в кожній з яких грали  вихованці  Костянтина ЗІНОВЬЄВА.  Цікава статистика.  Торік суперники забили 17 м’ячів, цього разу  перевиконали норму вдвічі, відзначившись результативністю в кожній зустрічі, забивши загалом  36 (!) голів.

      «АВАНГАРД» – «ЗіКоНі» – 6:1.

Неочікувана поразка  «ЗіКоНівців» з великим рахунком.  Погоду на майданчику  зробили, забивши по 2 м’ячі,  Вадим ПІВНЕНКО і Володимир МИГАЛЬ.  Вадим міг  щонайменше ще на 3 голи   збільшити свій доробок, але щоразу, надсилаючи м’яч з центра поля у порожні ворота, його ударам бракувало влучності.

     «ФРУНЗЕНЕЦЬ» – «ФОРТУНА»- 0:8. 

Все практично вирішилося  у першому таймі, коли було вже – 0:6. Таку перевагу забезпечили  троє гравців –  Олег БОРДУНОВ – своїм «хет-триком»,  Олександр ЗІГУНОВ і Ярослав МАРЧЕНКО – в їх активі  яких по 2 влучні удари.  Ще один зробив Віктор КУЗЬМЕНКО.

Матч за 3-є місце.  «ЗіКоНі» – «ФРУНЗЕНЕЦЬ» – 8:2.

Оплесками нагородили вболівальники і гравці  «ЗіКоНівця» Павла ЗАХАРОВА  і  воротаря команди суперників Анатолія КУЦА.  Павло відкрив рахунок, надіславши м’яч у «дев’ятку»,  а  Анатолій,  вправно підключившись до розіграшу кутового , надіслав «смугастого» у нижній кут воріт. У переможців «дуплетами» вистрілили  Павло ЗАХАРОВ і  Микола ДАЦЕНКО.

     ФІНАЛ. «АВАНГАРД» – «ФОРТУНА» – 6:5.

Фінал усім фіналам! Треба було його бачити! Коли після розіграшу  м’яча вже на перших секундах поєдинку Роман  ТЕТЯВКІН  потужним ударом з центра майданчика  відкрив рахунок, а до кінця  першого тайму двічі Вадим ПІВНЕНКО  довів перевагу до  3:0, здавалось, суперника очікує поразка з непристойним рахунком.  Проте після перерви  ситуація кардинально змінилася на користь «фортунівців», які виграли тайм – 5:3.  На останніх секундах вони  догнали суперника – 5:5. Миттєво розігравши м’яч, Роман ТЕТЯКІН встиг забити переможний гол.  Це був його третій влучний удар у фінальній зустрічі. «Хет-трик» зробив і Вадим ПІВНЕНКО.  У суперників двічі відзначився  Олег БОРДУНОВ.

Вдруге поспіль «Авангард»  став переможцем турніру.  По троє гравців з кожної команди  відзначено пам’ятними призами.

По закінченні змагань  гравці вшанували пам’ять Костянтина ЗІНОВЬЄВА,  побувавши на його могилі.

1 грудня ветерани двох вікових категорій  розпочинають боротьбу  за нагороди  в чемпіонаті Сум з футзалу.

 

«Золотий» фінал – з «нуля»

       Завершився відбірковий етап Відкритого, 39-го  чемпіонату Роменщини з футзалу пам’яті  екс-воротаря місцевого «Електрона» Сергій БІЛАШОВА.

 

                                         

 

У ДВОХ групах  змагалися 12 команд,  які  вели боротьбу  за  6 путівок до «золотого» фіналу.

У групі А, не втративши жодного очка,  перемогли футзалісти роменської «Вікторії». Вони єдині, хто у 5 матчах  добився 100-відсоткого результату. За ними , поступившись 6 пунктами, фінішували «Колос» з Василівки  і роменський «Прометей».

Переможцем у групі Б вийшов «Арсенал» з Русанівки, який набрав 12 очок. По 10  напрацювали  роменський  «Гефест» і «Старт» із Синівки.

В  очному протистоянні  цього секстету  і визначаться  чемпіон та призери змагань. Заключний етап, за домовленістю представників команд,  суперники  розпочинають з «нуля».

Серед бомбардирів  попереду Денис ВАСИЛЬЧЕНКО («Старт»), який забив 15 м’ячів. По 10 – на рахунку  Ігоря СКЛЯРА, 9 –  Вадима ЛЕСЯ – обоє з «Арсеналу».

Жодного очка не заробили на «відборі» футзалісти Мокіївrи  і роменського «Маяка», пропустивши  у 5 матчах 30 і 60 м’ячів – відповідно.

 

Рейтинг   

Фоменко, Гусєв, Шуршин

 

      Це трійка кращих вихованців  обласного  футболу, які грали  в сумській команді майстрів  за всю її  історію  виступів у чемпіонатах СРСР і України, а також в інших  командах. Такі підсумки  опитування наших респондентів – ветеранів футболу і вболівальників.

 

       

 

     Уточнення. За всю історію наша команда  10 разів змінювала свою назву. Їх ми об’єднали в одну.

     Очки нараховувалися таким чином: перше місце -3 очки, друге – 2 і третє – 1 очко.

 

  Підсумковий рейтинг

1.Михайло ФОМЕНКО – 58 очок.

2.Олег ГУСЄВ  – 36.

3.Борис ШУРШИН – 30.

4.Григорій ЛАЗАРКО  –  19.

5.Сергій СТРАШНЕНКО-старший – 15.

6.Віктор ЧІПІЖНИЙ – 5.

7.Валерій ДЕРИПАСКІН -4.

8..Дмитро РУДНЯК – 4.

9.Володимир ШАТОХІН -3.

10.Артем БЕЗРОДНИЙ -3.

11.Валерій ЖИЛІН -1 очко.

 

 Трійки кращих гравців, які назвали  наші респонденти

 

Валерій ДУШКОВ  – Фоменко, Лазарко, Шуршин.

Альберт МОЛГАМОВ – Фоменко, Гусєв, Шуршин.

Григорій РЕВА – Шуршин, Фоменко, Лазарко.

Олександр КВАША – Гусєв, Фоменко, Шуршин.

Петро ФОМІН – Фоменко, Гусєв, Безродний.

Віктор КОРНІЄНКО – Фоменко, Шуршин, Гусєв.

Микола КОРЖ – Фоменко, Гусєв, Шуршин.

Григорій САСІН – Фоменко, Безродний, Шуршин.

Микола ДОВГАНЮК – Страшненко–старший, Фоменко, Шуршин.

Віктор ЧІПІЖНИЙ – Фоменко, Гусєв, Шуршин.

Роман ГОЛУБ – Фоменко, Страшненко-старший,  Гусєв.

Олександр СЕМЕРНЯ – Шатохін, Фоменко, Жилін.

Віталій ВЕЛИКОДНИЙ – Страшненко-старший, Шуршин, Лазарко.

Валерій ДЕРИПАСКІН – Гусєв, Фоменко, Страшненко-старший.

Валерій БОЙЧЕНКО – Страшненко-старший, Рудняк, Лазарко.

Дмитро РУДНЯК – Лазарко, Страшненко-старший, Шуршин.

Сергій СТРАШНЕНКО-старший – Фоменко, Гусєв, Шуршин.

Олександр КОРНІЄЦЬ – Лазаркл, Чіпіжний, Жилін.

Дмитро МУРАШКІН – Шуршин, Гусєв, Страшненко-старший.

Станіслав ТАРАНУШЕНКО – Гусєв, Фоменко, Шуршин.

Андрій ЛАЗАРЄВ – Фоменко, Гусєв, Лазарко.

Михайло БЕЗУГЛИЙ – Фоменко, Гусєв, Шуршин.

Сергій КИРІЄВСЬКИЙ – Фоменко, Гусєв, Шуршин.

Віктор КУЗЬМЕНКО – Шуршин, Рудняк, Гусєв.

Віталій ВАЩЕНКО –  Фоменко, Шуршин, Лазарко.

Денис ЦЬОМА – Лазарко, Дерипаскін, Чіпіжний.

Валерій БЕРМУДЕС – Фоменко, Гусєв, Шуршин.

Анатолій ПОЛЯЧЕНКО – Фоменко, Гусєв, Шуршин.

Володимир САЄНКО – Фоменко, Гусєв, Шуршин.

Анатолій КОВАЛЕНКО – Лазарко, Чіпіжний, Жилін.

 

Знай наших!  

 Двоє  земляків –  у збірній!

    

     Чоловіча збірна України з футзалу, яка нещодавно стала бронзовим призером світової першості, розпочинає похід за виступ на Євро -2026. Щоб туди потрапити,  українцям необхідно успішно  провести  відбіркові матчі Основного раунду кваліфікації.

 

                   

 

НАША  команда грає у першій  групі, де її конкурентами  є  футзалісти Румунії, Німеччнини і Кіпру. Перші матчі  вона проведе 13  грудня з кіпріотами і  17 – з румунами. Решту зустрічей –  навесні наступного року.

Готуються до поєдинків у складі національної команди і двоє наших земляків –  воротар  вихованець Шосткинської КДЮСШ «Барса»  Олександр СІРІЦЬКИЙ і  сумського   ФК «Колос» , універсал –  Артем ФАРЕНЮК.

Наразі Олександр  захищає ворота івано-франківського «Урагану». У  чемпіонаті вже відзначився забитим м’ячем  «Атлетіку» з Дніпра. Він зрівняв рахунок (2:2), після чого  команда  довела зустріч до перемоги  (4:2).

Артем з нинішнього сезону  грає в Екстракласі чемпіонату Польщі за «Євробус» з Перемишля. Забив 2 м’ячі.  Після 11 матчів команда посідає 5 місце (28 очок). До цього  6 сезонів виступав за «Ураган», де двічі був кращим бомбардиром в  Екстра-лізі чемпіонату України.

Прямі путівки за Євро-2026, матчі якого пройдуть у Литві і Латвії, здобудуть переможці груп. 8 кращих других місць серед усіх  команд 10 груп  розіграють 4 путівки до фінальної частини європейських першості.

 

Турніри                    

 Влучні удари Назара ЩЕРБАКА

 

У Коломиї Івано-Франківської області завершився розіграш  Кубка України з футзалу серед юнаків  Ю-13. На жаль, невдало завершили виступ вихованці Шосткинської КДЮСШ «Барса».

 

НА груповому етапі вони поступилися  команді «Іква – Стир» з Рівненської області – 1:5 і місцевій «Фурнітурі» – 2:6. Усі 3 м’ячі у шосткинців забив Назар  ЩЕРБАК. Він продовжив  збільшувати свій бомбардирський доробок і у втішних матчах за 9-12 місця.  Розпочали  з перемоги над хмельницьким «Соколом» -1:0. Виручив  Назар ЩЕРБАК. Потім зазнали поразки  від   «ХІТа» з  Кривого Рогу – 1:3  і цей єдиний м’яч на рахунку Назара.  В останній зустрічі зустрілися  з криворізьким  «Ураганом»- ДЮСШ-7. Основний час  суперники  завершили  внічию -1:1 (цього разу відзначився Іван  ЧЕРНЕНКО), в серії післяматчевих пенальті шосткинці були влучнішими  (3:2).  У підсумку –  11 місце серед 12 команд.

З 5  м’ячами Назар ЩЕРБАК  на 5 місці серед кращих бомбардирів чемпіонату.

Володарями Кубка України стали вихованці ДЮСШ  зі Снятина  Івано-Франківської області, обігравши у фіналі  ровесників  ДЮСШ з  Маневичів  Волинської області – 1:0.   З таким рахунком у матчі за 3-є місце  футзалісти ДЮСК «Вікторія» з  м. Роздільна  Одеської області  перемогли   «Ікву-Стир»  з  Рівненшини.

 

Сторінки історії  

Лебедин, 1949 рік: «Торпедо», «Зірка» та інші…

 

     Цим матеріалом розпочинаємо  розповідати про те, як зароджувався і робив перші кроки   футбол  в області.  Це допоможе  написати  історію  розвитку цієї гри  на теренах Сумщини.

 

НА ЦЮ  ідею наштовхнув матеріал- спогад  вчителя фізвиховання Лебединської СШ №6 Івана РАДЧЕНКА. Свого часу він познайомився  із капітаном  місцевої команди «Торпедо» Миколою Івановичем ІВАННІКОВИМ і записав його  розповідь про те, яким  були перші кроки  футболу в Лебедині у повоєнні роки. До міста  він приїхав з Краматорська, де  грав за місцевий «Авангард».

А  Іван РАДЧЕНКО пригадав, як на початку 50-х років вони хлопчаками  пішки із  Червленого, долаючи  8 кілометрів, йшли до Лебедина на матчі за участю «Торпедо» і  гвардійської «Зірки», гравці яких  були їхніми кумирами.  А вдома, на сільському полі, наслідуючи приклад  старших футболістів, ганяли  замість м’яча обмотану ганчірками банк у з під консервів…

 

    -То був незабутній для мене час,- згадує  Микола ІВАННІКОВ. –  В авторемонтних майстернях (згодом ВАТ  «Завод поршневих кілець»)  пропрацював досить  довго. Половину  чоловіків  складала молодь, серед якої  було чимало любителів футболу.  А тому, коли  постало питання  про  організацію своєї  футбольної команди,  вирішили однозначно: команді бути!

В неробочий час,  відремонтувавши  автомобільний мотор, продали його. А на виручені гроші  купили, форму, бутси, сітки для воріт. Тренувалися після роботи і у вихілні дні.  Хлопці часто були напівголодні,  але м’яч ганяли з азартом. Тренера  не було, довелося все робити самим:  підтягувати фіз- і техпідготовку, відпрацьовувати  елементи і стандарти тощо. Грали не гірше за футболістів  Сум і Шостки.

Хто тоді був  у команді?  Приємно згадати прізвища гравців: воротаря  Василя ЧАЙКУ, захисника  Григорія  ХОРУЖЕНКА, півзахисника Семена  ДЕМЧЕНКА, нападників   Василя КОРНІЄНКА,  Олега СОРОКІНА та інших  виконавців, які  демонстрували змістовну гру. Чому назвали  «Торпедо»?  Так  вирішили робітники заводу, адже тоді всі команди  автомобільної галузі  мали однакову назву.

 

Дебют відбувся  2 травня 1949 року з командою  пілотів лебединського  військового аеродрому «Сокіл».  Гра завершилася з рахунком 3:3.То було  незабутнє  міське свято. Пізніше «Торпедо»  виступало в першості області серед комад першої групи.  Підсилили його кілька  футболістів із гарнізонної комади  «Зірка». Вона  виступала впродовж  1951-57 років. До її складу входили  гравці  полку пілотів та школи молодих сержантів. Більшість з них  мали досвід виступів, бо грали за сильні команди Москви, Ленінграда та інших міст СРСР.  Це дало змогу провести в Лебедині товариську зустріч   «Зірки» з другим складом куйбишевських «Крила Рад». За них  до Лебедина раніше виступав  капітан Сергій БІЛЯЄВ. На стадіоні, як кажуть,  яблуку  ніде було впасти. Виграла «Зірка» – 3:1.

Була у місті  і третя  молодіжна команда  «Спартак», яка була учасницею  першісті області. В ній грала здібна молодь, яка потім поповнила  «Торпедо».

Згодом  з’явилися «Ливарник» (представляв завод поршневих кілець), «Хімік» (фабрику пластмасової фурнітури),  «Трактор», «Автомобіліст»,  «Вікторія», «Лебединець». А в 1991 році «Вікторія» вперше стала чемпіоном області.

 

На часі                                                                                                                                            

Чому  футзал в «офсайді» уваги???

       На  сесії Сумської міської ради депутат Євген ЗЮСЬ  звернувся до секретаря СМР  з депутатським запитом щодо відкриття відділення з футзалу в одній із дитячо-юнацьких спортивних шкіл , адже жодна із них його немає. Цей вид спорту найближчим часом планують ввести до переліку олімпійських видів.

 

                             

 

ФУТЗАЛ  у Сумах вже давно став популярним  серед молоді  і аматорів різних вікових категорій.  Свого часу  саме в нашому обласному центрі  було зроблено перші кроки до його розвитку  на теренах Смущин. Згадаймо, дебют у чемпіонаті України серед команд Вищої ліги «Колоса» і виступи «Сумигазу», «СумДУ» та інших команд.  Дитячий «Колосок»  дав поштовх  розвитку футзалу серед молоді. Саме в ньому розпочинали   свою кар’єру Артем   ФАРЕНЮК – гравець національної збірної України, Євген ЗМИСЛЯ, який грає за кордоном. Наразі  9  вихованців сумського футзалу виступають у командах Екстра-ліги ЧУ.

За участю  майже 40 команд  під егідою АФС проходить  чемпіонат області і змагання за програмою Дитячої ліги, серед ветеранів – чемпіонат міста, чимало турнірі в пам’яті  ветеранів футбол  тощо.

Так що відкриття відділення футзалу – нобхідна  річ, аби юнаки мали змогу повноцінно займатися цим видом спорту, а не роздвоюватися: влітку грати у футбол, а в міжсезоння – у футзал. Бо кожен з них  вимагає різної підготовки.

У Сумах  є заклади, де  культивується  футзал, але варто, щоб він мав  офіційну прописку і з дітьми працювали  тренери з відповідною підготовкою. Є ФЦ  «Барса», ОЛСП «Барса», КДЮСШ «Суми». Невже  так важко в одному із цих закладів  відкрити відділення футзалу?

Пригадуєте: була   в обласному центрі команда з дивною  назвою  «АФФК «Суми». Це, виявляється, була  Академія футзалу футзальний клуб «Суми». Здавалось би, в  академії повинні  були  займатися  ще й діти. Да те там? Окрім назви, нічого не було, гроші  «працювали» на  команду, яка грала у Вищій лізі. Зникла команда – зникла й «академія».

Тож пропозиція депутата Євген ЗЮСЯ вартує підтримки депутатів  СМР.