Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

“ФутТайм” від Григорія М.Реви.

“ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ.  Випуск 167.

 У випуску: 

— Хто він, лебединський «самородок».

— Мужній  гравець  краснопільського «Явора». 

— «Україна»: секрет «золотого» дубля. 

 

 Вітання

Микола Білоцерківець: Лебединський «зірковий» універсал

 

       Футзалом серйозно він розпочав займатися, коли став студентом СумДУ.  Саме  у команді  вузу швидко заявив про себе  і розпочав робити кар’єру по висхідній.  Впродовж кількох сезонів успішно  виступав у складі національної збірної України, входить до Десятки кращих бомбардирів  ЧУ.

      5 грудня в одного  з натитулованіших  вихованців сумського футзалу «зіркового» універсала День народження. Йому – 38 років.

 

      ТРЕНЕР  Лебединської ДЮСШ  Олександр КОРЖ по праву може гордитися своїм вихованцем.  Микола став першим лебединцем, хто досяг таких  успіхів і результатів за свою 17-річну професіональну кар’єру.   Вона пройшла  у трьох командах, в яких відбулося його  становлення і зростання

2006-2009 – «СумДУ» (Суми). У складі команди  студентів Микола став  2-разовим  переможцем і стільки ж – бронзовим призером чемпіонату України серед ВНЗ. У  фінальному матчі (2009 р.) зі студентами Луганського національного університету забив «золотий»  м’яч (2:1).

Затим  завоював  свою першу міжнародну нагороду  у  2009 році  на  чемпіонат Європи серед студентів. У фіналі сумчанам протистояла команда університету іспанської Малаги.  На перерву  суперники  пішли за рахунку 2:1 на користь  іспанців – діючих чемпіонів.  У середині  другого  тайму  зусиллями  Володимира САЄНКА і Миколи БІЛОЦЕРКІВЦЯ  сумчани вийшли вперед. Однак  іспанці відновили  рівновагу,  а за три хвилини до завершення основного часу забили  «чемпіонський»  м’яч (4:3).

 2009-2018  – «Локомотив» (Харків). Швидко заявив про себе  Микола  у цій команді, ставши одним з її лідерів. Тут розпочалися його  «золоті» сезони, із «залізничниками» дебютував  у розіграш іКубка УЄФА.  Тут  зібрав  найбільшу колекцію нагород.  Виграв 3  золоті, 2  срібні і одну  бронзову медаль чемпіонату, володар Кубка і чотири рази здобував Суперкубок  України.  Забив 82 м’ячі. З «Локомтива» Миколу запросили до  збірної  України. У складі  студентської збірної  став чемпіоном світу.

Але через відмову залізниці фінансувати спорт,  команда  зникла з футзальної карти України. Микола  отримав запрошення від  «Продексіма».
2018 – 2022 – «Продексім» (Херсон).  І  в складі «мельників»  наш земляк  був лідером.  Грав у Лізі чемпіонів. Згадаймо перемоги  і забиті голи у зустрічах з  командами  Північної Македонїі (5:1),  Ірландії (28:1). З новою командою  теж добився помітних успіхів:  двічі ставав чемпіоном і володарем Кубка України. Посідає 3-є місце у Рейтингу  кращих бомбардирів  «Екстра-ліги (51 м’яч, був кращим  гравцем  чемпіонату. Але через війну  команда припигила своє існування.

         ЗБІРНА УКРАЇНИ. У її складі   дебютував  17 вересня 2013 року  у матчі з командою  Угорщини (2:1). Виступав впродовж  9 років. Входить до ТОП-15 кращих її бомбардирів ( 63 матчі – 27 голів). Виступав на  світовій і європейській першостях.

За словами головного тренера збірної  України Олександра КОСЕНКА, Микола був  одним із  найсильніших «стовпів»  в українській збірній і  вітчизняній Екстра-лізі в тактичній побудові  атакувальних дій. Це переконливо показав  чемпіонат Європи- 2016 у Сербії, який, на жаль, через травму  Миколі  довелося пропустити.  На позиції «стовпа» його  ніхто не міг замінити у повній мірі.

ОДИН сезон Микола пограв  у «Норільському нікелі», але  довелося розпрощатися з клубом.  За словами гравця,  мало отримував  ігрового часу, а сидіти на лавці запасних  не бажав.

-У кожному матчі  викладався сповна, бо завжди був мотивованим,- зазначив в інтерв’ю  Микола БІЛОЦЕРКІВЕЦЬ.  За таким правилом він грав у кожному матчі і з кожним суперником.

За свою кар’єру   наш земляк  зіграв  370  матчів  і забив 172 матчі. На  майданчику  провів  14912  хвилин ігрового часу.

Микола  входить до «Зіркової п’ятірки»  Символічної збірної  «25 найкращих гравців сумського футзалу».

 

 

  Віктор ПАЦЮК: Сім’я і футбол

 

       Вони були головними у його житті. Вміло їх поєднуючи, разом з дружиною  виховали трьох синів, яким передалися батькові футбольні гени. Наразі, коли він після  важкої  травми, вже 10 років  потребує допомоги, сім’я оточила  Віктора Михайловича  сво’ю увагою, любов’ю і підтримкою.

    7 червня мужній екс-гравець  краснопільського «Явора», який був біля його  витоків, відзначає свій  63-й День народження.

 

                              

 

                ФОТО з АРХІВУ. Віктор ПАЦЮК ( у нижньому ряду – другий ліворуч)  у складі «Явора».

 

ПРО те, як  Віктор став «яворівцем»,  згадав колишній редактор  місцевої  газети «Перемога» Олександр КОЗИР.

-Коли «Явір» грав у чемпіонатах області і України газета  постійно  розповідала про його  виступи, перемоги  і невдачі.  Цікава історія  «сватання» Віктора  у нашу команду. Дізнавшись, що  у Лубенському лісо технікумі є здібний і перспективний юнак, директор лісгоспу  Володимир САЄНКО , не роздумуючи гайнув  на зустріч з ним. Запросив  у поїздку і мене.

Віктора  застали у гуртожитку.  Худенький, невисоко зросту, який з нього футболіст- спершу подумалося. Додому поверталися вже з Віктором.  Та коли згодом побачив його у грі, думка про  нього  кардинально змінилася.

-Коли про  таке прибання дізнався міністр, спочатку лютував, мовляв, що  вчинив відкрите пограбування,- згадує на той час директор лісгоспу Володимир САЄНКО. – Мені вдалося  його переконати аргументами.  Сказав, що «Явір» – єдина команда нашої галузі, яка  виступає на всеукраїнському рівні. Міністра це переконало і  він  залишився задоволений  цим фактом. А коли  згодом побачив  Віктора вже  на полі, то був вражений його грою і майстерністю.

Віктор, за відгуками спеціалістів,  володів  хорошою підготовкою, бійцівськими якостями, які необхідні  для його амплуа, був «моторчиком» команди, який вміло зав’язував ниті комбінацій, а ще – вправно працював з м’ячем, не боявся  брати гру на себе при завершенні атакувальних зусиль команди. Звичайно, помилок допускався – не без того, але це було дуже рідко.

Ігровий стаж  Віктора – добрий десяток років – від  обласних перегонів до Перехідної ліги  першого незалежного чемпіонату України.  Він володар повного комплекту нагород чемпіонату  і  Кубка  області (був ще його фіналістом),  Кубків сезону газети «Червоний промінь» і обласної ради ДСТ «Колос», відіграв 6 сезонів  у  першості УРСР серед КФК. А це – майже 300 матчів  і не один десяток голів.

Особливо  потужно  провів Віктор, як і команда,  чемпіонський  1984 рік, зробивши вагомий внесок у доробок команди.   Тоді «Явір» дійсно був  лідером, вигравши обласні перегони, два  кубки –  «Колоса» і сезону, обійшовши досвідчені команди Сум,Ромен  і Охтирки.  А який  тоді склад мав «Явір»! Іван КРУГЛЯК,  Микола ЗАВАЛІЙ, Олександр ШАТЬОРНИЙ,  Іван ПАХОМОВ, Віктор ПАЦЮК ….Віктор грав стабільно практично в усіх матчах – від  поєдинків на зборах до  останнього у розіграші Кубка сезону. А це 49  поєдинків, в яких  здобуто 30 перемог при 8 поразках і забито 90 м’ячів. Левова їх частина на  рахунку  гравців лінії нападу, до якої входив  Віктор.  Хоча він забивав не  так багато, як його партнери, але  м’ячі його були вирішальними.

     «ЯВІР» – «СПАРТАК» (Суми) – 4:1.

Віктор вивів команду вперед, а партнери довели зустріч  до великого рахунку.

     «Явір» – «СПАРТАК» (Охтирка) – 3:2.

Зусиллями Віктора краснопільці відновили рівновагу, а потім  він допоміг Михайлу ТИМОШЕНКУ  забити  переможний м’яч.

«ЯВІР» – «КРИСТАЛ» (Суми) -4:0.

Уже перша атака  господарів принесла їм успіх. Віктор ПАЦЮК  на швидкості обігравши кількох захисників, вийшов   один на один з воротарем і влучним ударом відкрив  рахунок.  За кілька хвилин  з кутового Михайло ТИМОШЕНКО  майстерно  закрутив м’яч у ворота. А згодом Микола ЗАВАЛІЙ і  Леонід ДЕНИСЕНКО довершили розгром  суперника.

     ФІНАЛ  Кубка області.  1985 р.«ЯВІР» – «ФРУНЗЕНЕЦЬ» (Суми) -3:2.

Коли на початку другого тайму гості зрівняли рахунок (1:1), гру взяв на себе  Віктор.  Під час чергової атаки він наважився на удар із середньої лінії і був за це  винагороджений. Влучний  удар – і «Явір» попереду. Незадовго до фінального свистка  сумчани  відігралися. Здавалось, суперників очікує додатковий час. Але краснопільці зібралися  і   за дві хвилини до фінального свистка  вирвали  перемогу і вперше  заволодіти Кубком. Правда через  5 років  суперник відігрався у фінальному матчі (1:0).

Не без суму згадує  Віктор Михайлович роки футбольної юності, матчі, друзів,  товариські  зустрічі і з ветеранами київського «Динамо», болгарськими футболістами, командами Другої ліги  київським  СКА і бєлгородським «Салютом»,принципові  «дербі»  в чемпіонатах УРСР  серед КФК з командами області.  На жаль, такого вже не буде, як і другого такого «Явора»

Віктор був і залишається мужньою людиною. Коли  у Бородянці  зазнав закритого перелому ноги і всю дорогу додому  тримався на знеболюючих уколах, а потім погодився на дві  коригуючі операції, і наразі, коли  не може самовільно пересуватися. Йому нелегко, але він не здається, бо його характер гартувався на футбольному полі.

-Віктор Михайлович був хорошим спеціалістом, футболістом і є хорошим  сім’янином,- не без гордості за свого молодшого колегу говорить  екс-директор  Краснопільського лісгоспу Віктор ВОДОТИКА. –  Скажу так. Грав добре. З характером. В хорошому смислі. Вболіаальники казали: – Не дивіться, що невеликий…На ведмедя з ножем піде. Це за його бійцівські якості.

 

МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонат України-1992 (весна). Перехідна ліга. «ЯВІР» (Краснопілля) – «ЗІРКА» (Кіровоград) – 3:2.  21 червня. Стадіон «Колос». 1500 глядачів.
   «ЯВІР»:
  Прохоров, Лазарко, Садовий (Лютенко, 15), Танасюк, Пронін (Наливайченко, 70), Осадчий, ПАЦЮК (Любимов, 46), Гордієнко, Богач, Завалій, Рубанчук. Тренери: В.Богач і М.Астафьєв.
    «ЗІРКА» :  Консевич, Смиченко (Лапа, 75; Добрянський, 80), Щербина, Скиш, Суховій, Ділай, Лисковець, Скунц (Богданов, 58), Паламарчук, Денисенко, Гасанов. Тренер: М.Федоренко.
     Голи: Богач (3), Рубанчук (44), Гордієнко (60) – Паламарчук (65), Денисенко (83).

 

 

Відверта  розмова  

Андрій ПРОХОРОВИЧ: Об’єднуємося навколо футболу

 

      Героями  цьогорічного футбольного сезону стали гравці «України»  із Токарів Сумського району, яким  вперше  вдався «золотий «дубль. Вони  впевнено  виграли  чемпіонат  і Кубок, а також  втретє –  Кубок на честь ЗСУ, ставши першою сільською  командою, що добилася такого успіху.

     Як проходили перегони, що змусило  демаршувати  на фініші  змагань северинівський «Колос», чи потрібно  об’єднувати ФЦ і Ліцей спортивного профілю «Барса» і створювати  ДЮСШ імені М. ФОМЕНКА,  з якою метою  реалізовувався  в області міжнародний  проект «Поруч»,  якою буде  програма  футзального сезону – про це  і не тільки  у розмові з головою Асоціації футболу Сумської області Андрієм ПРОХОРОВИЧЕМ.

 

                             

 

      -Пане Андрію!  Цьогорічний чемпіонат  та інші змагання проходили в нелегких умовах. Тож ваші враження від нього в цілому.

-Так, згоден, що змагання були важкими. Часті  повітряні тривоги, обстріли територій негативно впливали на  виступи команд, настрій гравців, через що довелося переносити   деякі матчі або грати  їх в безпечних місцях. Змагання дещо розтягнулися  у  часі. Я дякую всім –  і керівникам клубів, і тренерам, і гравцям, і арбітрам-  за витримку, взаєморозуміння і  підтримку футболу. Це наша спільна заслуга.

Найголовніший  плюс  в тому, що президенти «Явора» і «Аграрника-Авангарда», незважаючи на складну  ситуацію у Краснопіллі і Білопіллі, які знаходилися в зоні бойових дій, не зняли команди, а зіграли усі матчі і зберегли футбол.

Беззаперечним успіхом та досягненням  стало   також проведення всіх офіційних змагань та інших турнірів.

Плюси. Це – досягнення «України», яка втретє  на п’єдесталі пошани і вперше  підкорила  чемпіонську  вершину, пройшовши всю турнірну дистанцію без поразок,  друге поспіль  «срібло» білопільчан  і виграш Суперкубка,  «бронза» після 20-річної перерви шосткинського «Колоса»,  перемога  «Велетня»  у розіграші Кубка ЗСУ. Вартує уваги і рекордне досягнення  гравців в одному матчі:«покери» Сергія  БАБИНІНА і  Назарія ГУРБИ та «хет-трик»  Максима ГОЛОЛОБОВА у зустрічі «Велетня»з «Явором» (12:0).

Про мінуси говорити не будемо . Вони були у кожній команді і в нашій роботі  теж.  Кожен зробив  відповідні висновки, аби у майбутньому  звести їх до мінімуму..

 -Що змагання пройшли, ми завдячуємо нашим захисникам, серед яких є і футболісти. На жаль, не всі повернулися додому. Царство їм небесне і вічна пам’ять! На їх честь  втретє провели розіграш Кубка ЗСУ. А яку допомогу надає АФСО  захисникам України?

-Багато спортсменів області, серед яких і футболісти, стали на захист України. Ми схиляємо  голови перед тими, хто  загинув. АФСО в міру своїх можливостей надає  посильну допомогу військовим. Окрім турніру, зібрали майже 100 тисяч гривень, які були направлені  на потреби військових 117 бригали ЗСУ, передали автомобіль  бійцям  3-ї штурмової бригади. Підтримувати ЗСУ будемо й надалі – це наш обов’язок.

     -«Україна»  з Токарів  – одна з небагатьох  команд в  історії  чемпіонатів, яка  завершила  «золотий дубль» без поразок.  В чому, на вашу думку,  секрет  її  феноменального  досягнення?

-В першу чергу – хороший підбір  виконавців, які грають вже кілька років,  їх самовіддача, професіональний підхід до тренувального процесу граючого тренера Івана КИРІЄНКА, постійна увага і підтримка  президента  Дмитра КРУГЛЯКА, з ініціативи якого у Токарях з’явився чудовий  сучасний стадіон, де можна проводити матчі високого рівня.  За свою 15-річну історію команда  добилася значних успіхів: 12 разів ставала переможницею і призеркою обласних змагань  і 10 –відзначалася у  районі.  Це все таки про щось говорить. Крім того,  «українці»  мають успіхи і у футзалі. Погодьтеся, не кожна команда може похвалитися такими здобутками.

 

             

 

         Щасливі  «українці». Сезон-2024 зіграли на «відмінно!

 

-Як на мене, фініш чемпіонату міг би бути більш інтригуючим, якби  не знявся  северинівський «Колос». Чому він так вчинив, відверто, вибачай за слово, зробили плевок на адресу АФСО і  суперників, влаштувавши своєрідний демарш. На мою думку, громада викинула на вітер  не одну сотню тисяч гривень адже команда мала шанс поборотися за нагороди.

-Скажу так. Це збіг обставин. Два «Колоси» – із Северинівки  і Шостки – не змогли між собою домовитися, коли і де  грати очний поєдинок. У северинівців  на той час були  травмовані гравці. Тож Комітет  з проведення змагань  АФСО  своїм рішенням зарахував команді  технічну поразку і зняв її за їхнім листом  зі змагань.

    -У середині чемпіонату  не дорахувалися  «Колоса» з Василівки Роменського району. Веду до того,  чи не потребує чемпіонат  зміни формату, аби  звести до мінімуму неявки і більш стимулювати цим команди?

-Згоден з тим, що треба  повернутися до проведення змагань у двох лігах.  Таку думку висловлювали і президенти клубів, і тренери, і деякі футболісти. Щоб у  Вищій лізі  грали  найсильніші, у Першій – дещо слабші за рівнем команди. І хай у кожній їх буде відповідно, скажімо, 6 і 4, то  можна  змагатися  у 3-4 кола. Це найбільш оптимальний варіант і це буде, вважаю,  хорошим стимулом і для вихованців  спортшкіл, адже не всі  вони зможуть конкурувати  за місце в основі у складі  сильних команд.

А що ми отримали?  Із 90 матчів  у 23 зафіксовані неявки.  Різнився помітно  рівень майстерності команд. У деяких  не було стимулу грати. Приміром, вдома  поступається, скажімо,  0:2 (це був найпопулярніший рахунок) – чи є резон їхати за сотні кілометрів, аби отримати торбу м’ячів?

Прикро, але факт. У заключних трьох турах були зіграні  лише 5 поєдинків, бо на той час –після того, як знявся северинівський Колос», – підсумкові місця команд практично  вже визначилися. А якби суперники були  одного рівня, тоді і відмов не було б, і боротьба, впевнений,  була б іншою. Це хороший  урок нам усім.

    – До речі, а в яких районах проводилися змагання?

-На жаль, в цьому райони були обмежені. Пройшов повноцінно чемпіонат  Роменського району – в чому заслуга голови Асоціації Олександра КВАШІ.  У Конотопі розіграли Кубок, в Сумах  Асоціація соціального футболу провела  Відкритий  чемпіонат  міста  9 на 9  у  двох  лігах за участю 12 команд

– Що можете сказати про змагання  в ДЮФЛ області і України? Скільки було охоплено команд і чого вони добилися?

-Дитячо-юнацькому футболу ми приділяли  особливу увагу. Змагання проходили у 4-х вікових  групах, де  грали   більше 60 команд. Була купа турнірів для юнаків і дівчат, як, приміром, «Україна єдина»,  «Разом до Перемоги», «Незламні» та інші, в яких взяло участь майже 1000 юних футболістів.  Відзначу  юнаків 2014 року народження команди «Лідер»  із Сум – вони  стали володарями Кубка України і разом з гравцями  2012 р.н. виграли бронзові медалі  ЧУ з футзалу.

У чемпіонаті ДЮФЛ України Сумщину у Вищій лізі представляли вихованці  Обласного ліцею спортивного профілю «Барса», у першій  – Конотопської ДЮСШ.

Чимало інформації дав Рейтинг  серед 11 спортивних закладів за осінь етап змагань.  Трійку лідерів, після 6 турнірів,  складають вихованці Конотопської ДЮСШ -128 очок, ФУ «Барса» – 124 і збірна ДЮСШ «Альянс», сформована з учнів і Липової Долини і Недригайлова.

 -А чому не грали в  чемпіонаті ДЮФЛ України вихованці ФЦ «Барса» і КДЮСШ «Суми»?

-На той  час, пам’ятаєш, якою  тривожною була ситуація в Сумах і грати було заборонено. Тож матчі довелося б їм постійно проводити на виїзді. А це вимагало  значних фінансових витрат.  Один тільки  виїзд  двох команд обходився  майже у 50 тисяч гривень. Таких коштів у школах не було, на жаль, не  знайшлося і меценатів.

    – У соцмережах повідомлялося  про об’єднання ФЦ і Ліцею «Барса» в один заклад. Чи є в цьому резон?

        -Це не реально. У кожного з цих закладів  свої особливості освітньої  діяльності. Футбольний центр – це заклад позашкільної освіти, який забезпечує розвиток здібностей дітей, а Ліцей – заклад зі  спеціальними умовами навчання, що забезпечує здобуття освіти спортивного профілю одночасно із здобуттям повної загальної середньої освіти.  А уяви, що буде, коли додати до Ліцею, скажімо, ще кілька сотень учнів?

– Ви запропонували  замість  ФЦ «Барса» відкрити  ДЮСШ імені М. ФОМЕНКА.  На якому етапі реалізація вашої ініціативи?

-Так ми не тільки вшануємо і увічнемо  пам’ять виданого  гравця, а, впевнений, це  стане  своєрідним прикладом для юнаків, які мріють про професіональну кар’єру  і чогось вагомого  досягти у футболі. Жаль тільки, що в наших закладах немає стендів про видатних вихованців, які уславили  і заклад, і місто, і область. Це вагомий вховний момет для молоді.

Наразі  питання присвоєння  закладі імені  Михайла ФОМЕНКА  обговорюється  футбольною спільнотою і по його завершенні будемо звертатися з листом до обласної ради, аби вона підтримала  цю ідею.

– Цьогоріч  в  області реалізовувався  міжнародний проект «Поруч».  Що це за захід і  з якою метою він проводився?

– Це  був  спільний проект  АФСО з УАФ, благодійним фондом «Об’єднані навколо футболу» та  представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.  Його мета –  об’єднавшись навколо футболу,  надати   психологічну підтримку  вразливим  категоріям дітей, молоді та їхнім батькам через спортивні активності. Залучали  учнів різних вікових категорій,  які  зазнали травматичного досвіду через військові дії у нашому регіоні. Для них  проводили   спортивні заходи за участю  тренерів  з футболу, психологів  і  лікарів.

На теренах області  провели майже  350 локацій, з тому числі 35 – у Сумах. Загалом було охоплено близько семи тисяч  юнаків і дівчат.

Кожен учасник отримав пам’ятний приз і подарунок,  а також учнівське  і спортивне приладдя. А головне, впевнений, – за  рахунок  психологічної підтримки і спортивної рухливості,  юнаки і дівчата  отримали  заряд активності і впевненості на майбутнє.

– На проведення заходів  потрібні кошти.  Яку  фінансову допомогу  надає  нашій АФСО  Асоціація футболу України? Чи вистачає їх, адже призи коштують не дешево?

-Підтримка є. Окрім зарплати, обов’язкових платежів,  багато коштів  йде на придбання спортивної атрибутики. Кубки коштують від 1500 до  25000 гривень, медалі –  від 70 до 200 за штуку.  Цього року  було  вручено майже 500 медалей. Приміром, кожен гравець  усіх команд  наймолодшим  вікової  категорії  отримав  відзнаку. Розіграш Кубка області серед  дітей  8 команд обійшовся у  20 тисяч гривень. Ми не проти, аби УАФ надавало більше коштів, але є певні процедури  і обмеження.

 –Багатьох  вболівальників , в т.ч. і мене, думаю і вас, хвилює питання  чому  тренери «Вікторії»  і особливо ФК «Тростянець»  цураються вихованців сумського футболу, адже, не секрет, є багато здібної молоді, яка грає в інших команда, а віддають перевагу  приїжджим «парашутистам»?

-Випускникам важко відразу заявити про себе, їм необхідно пройти обкатування. А для цього потрібна перехідна команда. Свого часу був хороший проект «Барса-2016», коли  у Другій лізі  чемпіонату України грала команда вихованців футбольного центру. Зініціювали його  Володимир САЄНКО, Микола ЖЕЛЄЗНИЙ і Вадим ГОРДІЄНКО То був хороший крок для підтримки вихованців «Барси» і не тільки, але, на жаль,  він не мав продовження. Не знайшлося у місті і меценатів, які  б підтримали це починання, а місцевій владі  до цього було байдуже.  Скільки  наших вихованців могли заявити  про себе, заграти на високому рівні. Приміром,  минулого року троє  «барсівців» заграли  у вінницькій «Ниві», двоє  – у нашій «Вікторії», ще добрий десяток юнаків  задіяні в інших командах.  Ось  і відповідь на це запитання.

 

 

             МАТЧ з ІСТОРІЇ. 2018 р. Суперкубок області “АГРОБІЗНЕС-ТСК» (Ромни) – «Україна» (Токарі) – 6:1. Андрій ПРОХОРОВИЧ і капітан роменчан Олександр ТКАЧ.

 

    -З’явилася інформація, що «Укрнафта» підтримала ініціативу про відродження  охтирського  «Нафтовика».  Яку конкретну допомогу  товариство  надає?

– «Укрнафта»  нарешті  проявила інтерес до команди. Заслуга в цьому президента  ФК «Нафтовик» Олександра СІКУНА. Він  переконав керівництво, що треба відродити  колишню  славу команди, яка  має хороші традиції і не одне десятиліттями представляла  Сумщину  та була єдиним представником  «Укрнафти» у  чемпіонатах СРСР  і України.  АФСО вдячна  керівництву  ПАТ , яке підставило плече, надає вже фінансову допомогу. Сподіваюся, що скоро ми побачимо «Нафтовик» на професіональному рівні.

 – Питання  про  футзал, який набув шаленої популярності в Сумах  і області.  Ще у 1997 році піднімалося питання про відкриття відділень  футзалу в школах, вузах, ДЮСШ. Йшов час. Були  у нас команди Вищої і Першої  ліг, а про підготовку резерву ніхто не думав. Невже так важко, приміром,  в одній чи  іншій «Барсі», КДЮСШ «Суми»  відкрити  відділення. Тут вартує уваги приклад роботи  з дівчатами Олени КУЛІШ  з Конотопської  ДЮСШ , які  стали чемпіонками ДЮФЛ України серед команд Другої ліги.

-Згоден. Цей вид  гідний більшої уваги і підтримки. Наразі дев’ятеро  наших вихованців  грають у командах  Екстра-ліги ЧУ, а також за кордоном, у збірній України виступав свого часу Микола БІЛОЦЕРКІВЕЦЬ, який  є одним із найтитулованіших земляків з цього виду спорту, а наразі  грає Артем ФАРЕНЮК. Ще не так давно Суми і Ромни були представлені в Екстра-лізі, а Шостка – у Першій.  Треба відроджувати команди в цих містах, бо  сумський футзал  має хороші традиції.  Велику роботу проводить Асоціація футзалу Сумщини, яку очолює Євген ПЕТРАКОВ. У чемпіонатах, які вона проводить, беруть участь  40 чоловічих  команд і 35 дитячих, які  змагалися у 5-и  вікових категоріях.

Хороших результатів добиваються  також наші ветерани на всеукраїнському рівні.  Як бачимо, є традиції, які треба  примножувати і продовжувати.

Розпочався новий  фузальний сезон. У розпалі – чемпіонат АФС і Сум серед ветеранів.

-Проводиться  також чимало  турнірі  пам’яті відомих сумських футболістів. А не краще, аби не принижувати тих чи інших гравців, проводити, скажімо, розіграш Кубка «Зірок сумського футболу «?

– Моє бачення проведення Кубка, як один із варіантів, організувати  матч, щоб в одній та іншій командах  грали і ветерани, і молоді футболісти, щоб останні  проходили  через цю зустріч. Це буде для них і хорошим уроком, і згадка на все життя. Кілька років у Степанівці  розігрували Кубок поколінь, за який змагалися  і дорослі, і діти. Це ще  й хороший виховний момент. Вже багато років популярними є  змагання  на Кубок пам’яті Володимира ТАНЬКОВА, де грають і юнаки, і аматори, і наші «зіркові» гравці/ Через ситуацію відтермінували традиційний Різвяний турнір серед вихованців навчальних закладів.

– Ваші  думки і плани щодо подальшого розвитку футболу на Сумщині. Що для  варто  зробити, яку  реальну  програму прийняти  і які повинні бути  джерела фінансування, аби масовий футбол не залежав від  забаганки  окремих  горе-керівників?

-Будь-яка програма  розвитку  футболу  повинна  підкріплюватися  реальними фінансовими цифрами. А це –  розбудова  інфраструктури, проведення змагань і уроків футболу,  підвищення  кваліфікації тренерів,  тощо. Без цього  ми не матиме  поступу вперед. Скажімо, вже скільки років  ведуться розмови про  облаштування  натуральних полів для вихованців «Барси». Потребують  ремонту і оновлення  поля і майданчики в Кролевці, Глухові, Ромнах… З року в рік  чуємо  обіцянки, а до їх  реалізації  справа далі слів не рухається.

Без підтримки меценатів  і місцевої влади  футболу важко виживати.  Тут повинна допомогти  держава. Скільки років  говоримо про пільги  для  меценатів, які підтримують і вкладають гроші у футбол, і ніхто не може дати конкретної відповіді на це запитання.  У такий спосіб  бажаючих підтримати футбол, повірте мені, вистачало б.

    -Яким  девізом наразі  керується  в роботі АФСО?

-Об’єднуємося навколо футболу. Для  спілної Пперемоги, для подальшого і впевненого  розвитку футболу на теренах Сумщини.

 – Ви не тільки керуєте футболом, а продовжуєте  грати за команду ветеранів. В кількох словах- якою була ваша  кар’єра?

-Свого часу займався у споршколі  хокеєм з м’ячем. На  той час з батьками проживав у Хабаровську і грав за юнацьку команду  СКА, здобували перемоги на турнірах. А коли переїхали до Черкас, захопився  футболом, виступав за «Імпульс» і «Ротор» у чемпіонатах області і УРСР серед КФК. У  Сумах,  граючи  за ветеранів, продовжую своє спортивне довголіття і отримую від цього задоволення.

 

      Чемпіонат мовою цифр

–СЕМЕРО гравців  відзначилися «хет-триками».  Двічі це вдалося зробити  Максиму ЗЕНЧЕНКУ  («Колос» Ш.). Одного разу 3 м’ячі забив за  34 хвилини, іншого  – за  35.

-КРАЩІ бомбардири:  Владислав  КИРІН  – 14 м’ячів,  Максим ЗЕНЧЕНКО  (обоє – «Колос» Ш.) – 13, Анатолій МІРОШНІЧЕНКО («Аграрник-Авангард») – 10.

–  24 МАТЧІ завершилися з великим рахунками (бех технічних перемог). 6  в активі  шосткинського «Колоса» .

-ФК «КРОЛЕВЕЦЬ» здобув  перші перемоги:  вдома – у 8 турі, в гостях – у 17. В обох випадках  вони були технічними над «Колосом» (Василівка).

-НАЙБІЛЬШЕ перемог вдома і в гостях здобула «Україна»:7 і 9 – відповідно.

-БІЛЬШЕ одного  «Україна»  не пропускала.

-ГРОЗОЮ авторитетів став северинівський «Колос», який  відібрав у призерів 4 очки.

– ФІАСКО  господарів в 11-у тур:  +0,  =1,  -4,  м’ячі 5 – 22,  1 очко.

-ТРІУМФ  гостей у 4-у тур: 5 матчів – 5 перемог за різниці м’ячів 17 – 3.

-РЕКОРДНІ МАТЧІ: «Явір»- «Велетень» – 0:12, «Колос» (Шостка) – «Сейм» (Кузьки)- 8:3.