“ФутТайм” від Григорія М.Реви.
«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ». Випуск 169.
У випуску:
— Вітання ветерану роменського «Електрона».
— Чого досягли гравці і команди у цьому році?
— Хто кращий футболіст сезону-2024?
— Знайомтесь: «зірки» обласного футболу?
— Скільки команд області зійшло з футбольної орбіти?
Вітання
Валерій КЛІЩЕНКО: Гравець і тренер
20 грудня екс-гравцю «Електрона» з Ромен і екс-тренеру місцевого «Агробізнеса-ТСК» Валерію КЛІЩЕНКУ виповнюється 53 роки. Його ігровий стаж 12 років. Як тренер, з командою досяг рекордного результату а кількістю виграних призів в обласних змаганнях.
ВСЕ життя вихованця Роменської ДЮСШ пов’язане з роменським футболом. Після навчання в Сумському педінституті, де успішно грав за команду факультету фізвиховання, повернувся додому і продовжив виступати за «Електрон» у чемпіонатах області і України – спочатку серед аматорів, згодом– у Другій лізі.
ФОТО з АРХІВУ. Валерій КЛІЩЕНКО у центрі.
. З командою став чемпіоном України серед аматорів, переможцем і володарем Кубка області. У всеукраїнських змаганнях провів 166 матчів і забив, граючи на позиціях півзахисника і захисника, 5 м’ячів. Лік голам відкрив 12 вересня 1992 року (див. Матчі з історії). Практично всі вони були вирішальними, як скажімо, у домашньому поєдинку ЧУ з маріупольським «Іллічівцем-2», в якому Валерію вистачило 4 хвилин, аби закріпити перемогу «Електрона», або в зустрічі з харківським «Металістом-2» – після його голу і гравці, і вболівальники полегшено зітхнули. Відзначався гравець і в матчах чемпіонату області, особливо у принципових зустрічах із «Фрунзенцем», забивши у 6 протистояннях 3 м’ячі. А про цю зустріч (тоді КЛІЩЕНКО був уже тренером команди) згадав Олександр КВАША: – Команда грала в Сумах з «Фрунзенцем». Дзвоню Валерію після першого тайму. – Виграємо 4:1,- радісно повідомив він. А в підсумку програли…
По завершенні активних виступів з часом Валерій став тренером місцевого «Агробізнесу – ТСК», який 5 сезонів був беззаперечним лідером обласних перегонів. За цей час роменчани виграли більше десятка змагань. Чого вартує уваги 4 поспіль титули чемпіонів області! Це – новий рекорд !
Успішно виступали роменчани і в чемпіонаті (2 місце в групі після «Вікторії» із Жовтневого) і в розіграші Кубка України серед аматорів, дійшовши до півфіналу. І якби не передчасна смерть президента ФК Геннадія СВІРСЬКОГО, то команда могла б ще не один рік радувати своєю грою і здобутками вболівальників.
У 33 Валерій завершив свою професіональну кар’єру і почав успішно виступати у футзалі за команду ветеранів «Агробізнес» 35+, з якою виграв кілька змагань. А їхній здобуток вартує уваги Книги рекордів України: 62 матчі – 62 впевнені перемоги. З командою «СБК» 8 разів вигравав чемпіонат Ромен пам’яті Сергія БІЛАШОВА, а збірна Ю-17 району, яку тренував, стала бронзовим призером районної першості. Забивши 64 м’ячі, у 1994 році Валерій став кращим бомбардиром міської першості, входив до Десятки кращих футболістів Роменщини, його прізвище у Рейтингу «40 гвардійців «Електрона», які виступали за команду 10 і більше років. Він на 3-у місці у списку Кращих бомбардирів чемпіонатів міста і району за всі роки проведення цих змагань. У ворота суперників надіслав 982 м’ячі!
МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонат України 1992/1993. Перехідна ліга. «ЕЛЕКТРОН» (Ромни) – «СІЛУР» («Канатник») (Харцизьк)- 4:1. 12 вересня 1992 р. Стадіон «Електрон» . 1500 глядачів.
«ЕЛЕКТРОН»: Білашов, Цихмейструк, Маценко, Пужаєнко, Денисюк, О.Ткач, Данилюк, Хандохін (В.Ткач, 75), Толов (Троценко, 75), КЛІЩЕНКО (Д.Кузнецов, 83), Моісеєв (Царицин, 83). Тренер: О.Кваша.
«СІЛУР» («Канатник»): А. Слюсаренко, Литвиненко, Земляков, Клеменчук, Мальцев, Процишин, Яцик, Ігнащенков, Соляников, Чекалін, Голоян. Тренер: А.Слюсаренко.
Голи: Толов (8), Моисеев (55), Пужаєнко (68), КЛІЩЕНКО (78) – Яцик (47).
Підсумки
ТОП- 30 здобутків і досягнень обласного футболу у 2024 році
-У ХОДІ проведення традиційного благодійного турніру «Кубок на честь ЗСУ» зібрано 30 тисяч гривень, які направлені на потреби військових 117 бригади ЗСУ.
-БРОНЗОВА медаль Артема ФАРЕНЮКА на чемпіонаті світу з футзалу у складі збірної України. Сумчанин цьогоріч дебютував в Екстракласі чемпіонату Польщі.
– ДРУГИЙ рік поспіль вихід сумської «Вікторії» до чвертьфіналу розіграшу Кубка України.
-ПЕРЕМОГА футзалістів «Ветерана Конотопщини» у розіграші Кубка і виграш «срібних» нагород чемпіонату України серед ветеранів вікової категорії 70+.
-ВИГРАШ сумською «Ніколлю» Кубка у Першій лізі і «срібла» в чемпіонаті України з футзалу серед ветеранів 65+.
-ЗДОБУТТЯ сумським «Лідером» Кубка і бронзових медалей в чемпіонаті України з футзалу серед юнаків 2014 року народження.
-ВИХОВАНЦІ Конотопського ліцею №12 увійшла до 16 кращих команд спортивно-масового заходу Всеукраїнських спортивних ігор «Плі-о-пліч». В змаганнях, що пройшли за підтримки АФСО, Департаменту освіти і науки та обласного управління молоді та спорту, взяло участь майже 2100 учнів навчальних закладів області.
-З ІНІЦІАТИВИ ветерана футболу Володимира САЄНКА в Сумах почав культивуватися соккер 6х6. Проведено 2 турніри, зіграно 10 матчів.
-«ЗОЛОТИЙ ДУБЛЬ» в обласних перегонах «України» з Токарів Сумського району, яка перемогла у чемпіонаті і розіграші Кубка, не програвши жодного матчу.
– ЧЕРЕЗ 20 років шосткинський «Колос» зійшов на п’єдестал пошани, ставши бронзовим призером чемпіонату області.
-АФСО кращим гравцем року визнала Богдана ЯЦЮКА, а тренером –Івана КИРІЄНКА (обоє – «Україна» )
– ЗАХИСНИК охтирського «Нафтовика» Андрій НЕЛІН увійшов до Символічної збірної першого півріччя – 33-х найкращих гравців у чемпіонаті України серед аматорів сезону 2024-2025. У 10 матчах він забив 2 м’ячі.
-350 ЗАХОДІВ у рамках спільного проекту АФСО, УАФ і Дитячого фонду ООН з надання психологічної підтримки вразливим категоріям дітей, молоді та їхнім батькам через військові дії в нашому регіоні.
-ДЕБЮТ у чемпіонаті України з футзалу серед жіночих команд Вищої ліги «Барси-СумДУ».
-ВИГРАШІ Відкритого чемпіонату Сум 9х9 футболістами северинівського «Колоса» і вихованцями Миколаївської ДЮСШ імені Масалітіна.
– У МАТЧІ чемпіонату області краснопільського «Явора» з глухівським «Велетнем» (0:12) «покерами» відзначилися Сергій БАБИНІН і Назар ГУРБА, «хет-триком» – Максим ГОЛОЛОБОВ.
-35 КОМАНД взяли участь у Зимовому Дитячому чемпіонаті Сум з футзалу серед дітей 5 вікових категорій, який пройшов під егідою Асоціації футзалу Сумщини.
-ЗБІРНА України з футзалу, сформована на базі Сумського центру «Інваспорт» стала срібним призером чемпіонату Європи серед людей з вадами зору.
-СУМСЬКА арбітриня ФІФА з футзалу Марія МИСЛОВСЬКА працювала на матчах основних раундів відбору на чемпіонати світу-2025 і Європи-2025 серед жінок.
-ЧЕМПІОНКАМИ і володарками Кубка України у складі полтавської «Ворскли» стали Катерина САМСОН і Яна КАЛІНІНА. За жіночу збірну України зіграли матчі у Лізі націй і відборі на ЧЄ-2025..
-ЧЕТВЕРО вихованців сумського футболу виступають у 4-х командах Прем’єр-ліги ЧУ. Уродженець Конотопа Антон ЦАРЕНКО грає в Екстракласі чемпіонату Польщі.
-У 8-и КОМАНДАХ Екстра-ліги чемпіонату України з футзалу виступають десятеро наших земляків.
-СУМСЬКА «Технологія-Агросвіт» вдруге поспіль виграла «бронзу» першолігового чемпіонату України з футзалу.
-ФУТЗАЛІСТКИ Конотопської ДЮСШ святкували перемогу у Другій лізі чемпіонату ДЮФЛ України
-АСТСТЕНТКА арбітра ФІФА з футболу Марина СТРІЛЕЦЬКА із Сум обслуговувала матчі кваліфікаційного раунду жіночого Євро-2024, поєдинки першого раунду відбіркового турніру дівочого Євро-2025 (WU-17).
-ПЕРЕМОГА Конотопської ДЮСШ в Рейтингу серед 11 спортшкіл області за підсумками 6-и змагань осені 2024 року.
-РЕКОРДНА перемога липоводолинського «Агро-Долини» над роменським «Маяком» з рахунком 22:1 у фінальній частині Першої ліги Відкритого 39-го чемпіонату Роменщини з футзалу пам’яті Сергія БІЛАШОВА.
-ФУТБОЛСІТИ охтирського «Нафтовика» зіграли 50-й матч у чемпіонаті України серед аматорських команд і здобули 25-у перемогу.
-Артем ДАНИЛЮК став автором ювілейного, 50-го м’яча сумської «Вікторії» у першоліговому чемпіонаті України. Він вийшов на заміну у матчі з командою «ЮКСА» (5:1) на 85-й хвилині, а на 89-й забив суперникам п’ятий гол.
-49 КОМАНД беруть участь у чемпіонаті області з футзалу, які змагаються у 3-х лігах.
ЮВІЛЕЇ ветеранів сумського футболу.
80 років – Валерію ЖИЛІНУ,
75 – Валерію ДЕРИПАСКІНУ, Василю КАТКОВУ і Юрію ПАНЧЕНКУ,
70 – Миколі КРУЖКУ, Віктору ЧІПІЖНОМУ і Олександру АЛФЕРОВУ.
Опитування
Третій серед бомбардирів, перший в голосуванні
Шляхом опитування респондентів «ФутТайм» визначив кращого футболіста області за підсумками сезону-2024. За підсумками голосування ним став гравець «Аграрника-Авангарда» Анатолій МІРОШНІЧЕНКО. У трійці – Богдан ЯЦЮК та Іван КИРІЄНКО ( обоє – «Україна»).
Ось хто за кого голосував:
Валерій БЕРМУДЕС – старший тренер ОЛСП «Барса» – Єгор СИНІЦИН.
Олександр КВАША – президент ФК «Електрон»» (Ромни) – Богдан ЯЦЮК.
Валерій ЛЮТИЙ -голова Асоціації футболу Білопільського району, президент ФК «Аграрник-Авангард» – Анатолій МІРОШНІЧЕНКО.
Микола ТЕЛІПКО – ветеран конотопського футболу – Анатолій МІРОШНІЧЕНКО.
Альберт МОЛГАМОВ- заступник голови АФСО – Максим ЗЕНЧЕНКО.
Андрій ПРОХОРОВИЧ – голова АФСО – Богдан ЯЦЮК.
Ігор ЖИЛА – голова Асоціації футболу Конотопського району – Анатолій МІРОШНІЧЕНКО.
Дмитро КРУГЛЯК – президент ФК «Україна» – Іван КИРІЄНКО.
Олег ПАРАЩЕНКО – працівник АФСО – Богдан ЯЦЮК.
Євген КОТЕНКО – заступник голови АФСО – Анатолій МІРОШНІЧЕНКО.
Анатолій ПРИЛЄПА – тренер «Явора» – Богдан ЯЦЮК.
Максим НОВІКОВ – арбітр – Іван КИРІЄНКО.
Денис ЛУПАЧ – заступник голови комітету дитячо-юнацького футболу АФСО – Ілля ШУЛЬГА.
Григорій РЕВА – «ФутТайм» – Анатолій МІРОШНІЧЕНКО.
Костянтин ОЖІЙОВ – арбітр – Богдан БАКЛЯК.
Микола ТРОФИМЕЦЬ – президент ФК Колос» (Шостка) – Максим ЗЕНЧЕНКО.
Олександр КАЧАНОВ – прес-аташе АФСО – Іван КИРІЄНКО.
Цьогоріч Анатолій МІРОШНІЧЕНКО, забивши 10 м’ячів, посів 3-є місце серед кращих бомбардирів чемпіонату області. У матчах з василівським «Колосом» відзначився «хет-триком» (3:0) і «дуплетом» – з конотопським «Сеймом» (4:0). У складі «Аграрника-Авангарда» став володарем бронзової медалі чемпіонату і Суперкубка області.
Знай наших!
У ТОП-10 – Євген КОТЕНКО , Анатолій БЕЗСМЕРТНИЙ та інші
Прес-служба ПФЛ оприлюднила ТОП-Десятки наразі діючих тренерів чемпіонату України Першої ліги, а також ТОП-10 тренерів і арбітрів цієї групи українського футболу, починаючи з 1992 року.
Рейтинг діючих тренерів очолює Олександр РЯБОКОНЬ, який, працюючи у 6 командах, провів 406 матчів. 155 в активі Анатолія БЕЗСМЕРТНОГО (ФК «Полтава», ФК «Суми», а наразі – «Вікторія» (Суми), 134 – в Ігоря БЛИЗНЮКА ( 6 команд, в т.ч ФК «Суми»).
До ТОП-10 тренерів-гвардійців входять Сергій ШЕВЧЕНКО -269 матчів (в т.ч. «Нафтовик» Охтирка) та Ігор ЖАБЧЕНКО – 228 (в т.ч. ФК «Суми»). Очолює список Анатолій ВОЛОБУЄВ . За 22 роки роботи в алчевській «Сталі» він провів 571 зустріч. У Володимира ОНИЩЕНКА («Динамо»-2) – 448, Юрія КОВАЛЯ (5 команд) – 436 матчів.
На чолі ТОП-10 арбітрів-гвардійців Першої ліги сумчанин Євген КОТЕНКО. Впродовж 16 сезонів він обслуговував 163 матчі. У Олександра ЦИГАНКОВА з Тернополя, який на 2-у місці, – 137. Ще 4 арбітрів провели більше 100 матчів.
Чемпіонати Сум
За результативним сценарієм
У 3-у турі перегонів серед ветеранів 40+ зіграно два матчі. Зустріч «Деметри» зі «Стартом» поки що перенесена.
В ОБОХ поєдинках гравці порадували результативною грою , забивши 21 м’яч.
«ОРІОН» – «УКРАЇНА» – 3:6.
Вже перша атака «українців» завершилася взяттям воріт суперника. Відзначився кращий бомбардир Роман ТЕТЯВКІН. Й надалі його команда володіла ініціативою, могла не тільки подвоїти і потроїти рахунок, але впевнена гра воротаря «оріонівців» Юрія БОЯРКА зводила нанівець зусилля противника. І все ж наприкінці першого тайму Дмитру СТАДНИКУ вдалося його пробити- 2:0.
Після перерви суперник відновив рівновагу після ударів Володимира МИГАЛЯ і Станіслава МАСЛЮКА. Але швидко Михайло ОХРІМЕНКО вивів «Україну» вперед -3:2. Він забив м’яч практично з нульового кута, надіславши його у дальній верхній кут. Успіх колеги розвинули Роман ТЕТЯВКІН і Дмитро СТАДНИК. Останній поцілив у ворота майже з центра майданчика. Переможну крапку поставив Олександр СТРИБАК.
«ПАРИТЕТ» – «БІНГО» – 8:4.
Після того, як «бінговець» Олександр КОВТУН відкрив рахунок, суперник так розсердився, що до перерви наколотив йому 6 м’ячів. Два постріли на рахунку Сергія БИРЧЕНКА. На початку другого тайму «Паритет» забиває 7 – й гол, гравці дають собі слабинку і суперник в особі Євгена ВОЛЧЕНКА відігрує 3 м’ячі (два – з пенальті). Але останнє слово за переможцями – 8:4 ( Микола ДОЦЕНКО).
Після 3-х матчів попереду «Україна» і «Паритет», у яких 9 і 6 очок – відповідно. Решта команд зіграли по 1-2 матчі. По 3 пункти мають «Деметра» і «Барса».
Серед бомбардирів попереду Роман ТЕТЯВКІН – 7 м’ячів.
Герой туру – Євген ВОЛЧЕНКО – 3 м’ячі. Красивий гол – Михайло ОХРІМЕНКО.
Маті наступного туру – 22 грудня. Зустрічаються: «Бінго» – «Деметра», «Барса» – «Паритет», «Старт» – «Оріон».
РОЗПОЧАЛИ змагання ветерани вікової категорії 55+. У першому турі «Фортуна» обіграла «Динамо» – 3:1, а «ЗіКоНі» – «Серж» – 4:2.
Турніри
Дві перемоги «КХП-Рятувальника»
У Львові завершився перший тур чемпіонату України з футзалу серед юнаків Ю-15, в якому беруть участь 10 команд. Сумщину представляли гравці роменського «КХП-Рятувальника».
ПІДСУМОК виступу вихованців Ігоря САЛІВОНА – 2 перемоги і 2 поразки.
«МХП-Рятувальник» – «Любарт» (Луцьк) – 4:3. Вольова перемога наших юнаків. М’ячі забили Богдан ВОЛИК і 3 – Денис БОНДАРЕНКО.
«МХП-Рятувальник» – «Чемпіон» (Ізмаїл, Одеська обл.) – 1:2. Відзначився Артем ВОЛИК.
«МХП-Рятувальник» – «КІВС in.IT» (Львів) -2:5. Голи на рахунку Нікіти КОЗАЧЕНКА (у свої ворота) і Дениса НОВИЧЕНКА (2).
«МХП-Рятувальник» – ДЮСШ (смт Маневичі Волинська обл.) – 4:2. Влучні удари зробили Артем ВОЛИК, Денис БОНДАРЕНКО, Нікіта КОЗАЧЕНКО і Богдан ВОЛИК.
Очолюють перегони футзалісти Богодухівської ДЮСШ, які виграли усі 4 матчі – 12 очок. По 8 набрали юнаки івано-франківського «Урагана», 7 – у команди рівненської ДЮСШ-4. У роменчан 6 очок і вони розділяють із суперниками 5-7 місця.
Троє гравців Богодухівськї ДЮСШ на чолі списку кращих бомбардирів – вони забили 20 м’ячів із 28 командних. Слідом за ними – наш Денис БОНДАРЕНКО, у якого 4 влучні удари.
Строки матчів наступного туру будуть названі пізніше.
Наші «зірки»
Рекордсмени обласного футболу
Гравці, які відзначилися за свою кар’єру, виступаючи за аматорські команди області. Розпочинаємо з роменського «Електрона».
Геннадій СОКОЛОВ Олег ТКАЧ Олег ІВАНОВ
СОКОЛОВ Геннадій (1955 – 2016).
Нападаючий. Перший тренер – Віктор ГРЕЧАНИЙ. Виступав за команду 19 сезонів. Найкращий бомбардир «Електрона» з часу його створення. Зіграв 565 матчів і забив 349 м’ячів: першість України серед КФК – 126 (44), чемпіонат і Кубок області -439 (305). Крім того, грав на першість області, міста і району з міні-футболу – 67 матчів і 145 м’ячів. Автор 5 голів у матчі чемпіонату області «Електрон» – «Нива» (Буринь) -10:1 і трьох «покерів» («Електрон» – «Арматурник» (Кролевець) -7:0, -«Автомобіліст» (Суми) – 6:0, – «Колос» (Дружба» – 6:1). Чемпіон і призер обласних перегонів, володар Кубка, входив до числа кращих бомбардирів. Допоміг «Електрону» стати першим переможцем аматорського чемпіонату України. У Ромнах проводиться розіграш Кубка Роменського району пам’яті Геннадія СОКОЛОВА.
ТКАЧ Олег.(1963 р.н.).
Півзахисник. Перший тренер –Володимир МОСКАЛЕНКО. Грав 17 сезонів. Чемпіон України серед КФК, володар Кубка і чемпіон області, чемпіон Чернігівської області. Кращий гравець Ч/O 2015 р. Провів 447 матчів і забив 143 м’ячі: першість України серед команд Другої ліги – 42 (11), Кубок України – 5 (1), першість України серед КФК -136 (43), чемпіонат і Кубок області – 264 (88). Брав участь у змаганнях на першість області, міста і району з міні-футболу – 107 (224). У команді грали його син Олександр і брат Валерій.
ІВАНОВ Олег. (1957-2023).
Захисник. Перший тренер – Віктор ГРЕЧАНИЙ. Відіграв за команду 16 років. Взяв участь у 417 матчах, забивши 27 м’ячів: першість України серед КФК – 105 (3), чемпіонат і Кубок області – 312 (24). Провів і 57 матчів і забив 12 м’ячів на першість області, міста і району з міні-футболу.
Штрафний майданчик
Канули в Лету…
Команди області, які зникли з футбольної карти України за роки незалежності/
«Автомобіліст» (Суми) розпочав виступати у ЧУ 1992-го (весна) у першій лізі. Провівши в ній два роки, змінив назву на ФК «СБТС» (Суми). У сезоні-1994/95- вже ФК «Суми», понизився в класі. У сезоні-1995/1996, прибравши назву «Агротехсервіс», став аутсайдером другої ліги і припинила існування. Ще кілька разів команда змінювала свою назву. Після сезону 2018/2019 ПФК «Суми» «завершив свою кар’єру».
«Електрон» (Ромни) виступав у сезоні 1992 року у третій. Перехідній лізі. Пробувши там два роки, посеред сезону-93/94 знявся зі змагань. Відродження припало на 1996-й рік. Саме тоді «Електрон» став чемпіоном області, а за рік, на сезон-97/98, заявився у другу професіональну лігу і відразу посів найвище, 3-є місце у своїй групі. Загалом, команда пробула в 2 лізі майже сім років, аж поки, наприкінці сезону- 2003/04, не знялася зі змагань.
Охтирський «Нафтовик» розпочинав виступ з 1992-го у вищій лізі, але вже у дебютному сезоні вилетів до Першої ліги. Там пробувши вісім сезонів. За підсумками сезону- 1999/00, вибув до Другої ліги. Але відразу повернувся до Першої. На сезон 2004/05 команда вийшла під назвою «Нафтовик-Укрнафта».Один сезон (2007/08) ще раз пограв у вищій лізі. Після 27 років у сезоні 2017/18 команда була розформована.
«Слов’янець» (Конотоп) виступав у 2 лізі з сезону-97/98, а перед наступним знявся зі змагань..
Сумський «Спартак» під цією назвою почав виступами із сезону 2000/01 і відразу вилетів до 2 ліги. Проте там пробув недовго. Спочатку змінив назву на ФК «Суми», а потім виборов путівку до 1 ліги. Там команда посеред першості-2002/03 знову (вже вкотре!) вирішила змінити назву, цього разу на «Спартак» (Суми). Посеред сезону- 2003/04 стала називатися «Спартак-Горобина» (Суми). У травні 2005-го колективу знову повернули назву «Спартак». Посеред сезону – 2006/07 знявся зі змагань.
«Фрунзенець-Ліга-99» (Суми) почав швидко підійматися вгору. На сезон- 2000/01 заявився у 2 лігу ЧУ. Проте відігравши 2 роки, на першість – 2002/03 уже не вийшов.
Краснопільський «Явір» у ЧУ виступав із сезоні-1992/93, дебютом у 2 лізі. Через 3 сезони почав грати у Першій. Пробувши два з половиною року, у середині сезону – 1998/99 команда переїхала до обласного центру і стала називатися ФК «Явір-Суми» (Суми). Надалі її літопис вилився в історію ФК «Спартак» (Суми).
Краснопільчанам фактично довелося розпочинати новий футбольний похід у рідному містечку з чемпіонату області та аматорського чемпіонату України. Заявився «Явір» удруге в ЧУ на сезон-2002/03 у 2 лігу. Пробувши шість років, у вересні 2008-го змінив назву на ФК «Суми».
ФК «Явір-Суми» зародився свого часу з «Явора». 1998 року. Вже на той час граючи у Першій лізі ЧУ, переїхав до Сум і взяв собі відповідну назву. Надалі історія клубу розділилася на два шляхи: «Явір-Суми» трансформувався у «Спартак» (Суми), а у Краснопіллі знову відродився «Явір».
ФК «Альянс» (Липова Долина) стартував у Другій лізі, пограв два сезони у Першій. Після третього сезону 2021/2022 команда знялася зі змагань, передавши естафету «Вікторії» (Суми).