“ФутТайм” від Григорія М.Реви.
«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ». Випуск 172.
У випуску:
— Вітання «зіркам» сумського футболу.
— Ветерани радують результативною грою
— Антону сподобалося виступати за кордоном.
Вітання
Василь ЄРМАК : Легендарний капітан «Нафтовика»
Всю свою майже 20-річну футбольну кар’єру він провів у рідному охтирському «Нафтовику». За це отримав почесне звання «Майстер спорту України» – єдиний гравець, хто удостоївся такої відзнаки. Від фіналіста розіграшу Кубка міста до Другої ліги чемпіонату СРСР і Вищої ліги Першого незалежного чемпіонату України – таким був шлях захисника у футболі. І у свої вже поважні роки Василь Іванович продовжує, як він говорить, «ще рухатися», граючи за команду ветеранів Сум 65+ з футзалу. Минулого року разом з братом Анатолієм не вперше стали срібними призерами і володарями Кубка України.
7 січня легендарному капітану охтирської команди – 63 роки!.
У чемпіонатах СРСР і України провів 523 матчі і забив 14 м’ячів. Переможець Другої ліги чемпіонату СРСР і чемпіонату УРСР серед КФК, бронзовий призер першолігового чемпіонату України. Півфіналіст розіграшу Кубка УРСР серед команд Другої ліги, провів 4 матчі у Кубку СРСР. 3-разовий володар Кубка і срібний призер чемпіонату області. Як тренер «Нафтовика», – переможець Другої ліги ЧУ. Перший тренер – Анатолій СЛОБОДЕНЮК.
ФОТО з АРХІВУ.
Василь у роки футбольної юності.
1983 р. «Нафтовик» – володар Кубка області. Василь ЄРМАК – у верхньому ряду – третій ліворуч
Із інтер’ю з Василем ЄРМАКОМ.
-Футболом мене захопив старший брат Анатолій. Він починав грати ще у 8-му класі в місцевій команді «Торпедо». Коли я служив в армії, пам’ятаю, у листуванні він писав мені: “У місті створюється команда з місцевих хлопців, готуйся”. Після демобілізації у 1981 році приєднався до «Нафтовика».
Я не вважаю себе великим футболістом, але мав запрошення в інші команди. Євген Кучеревський кликав у «Дніпро», у Запоріжжя- Олександр Томах. Щороку у сумський «Фрунзенець» переконували переїхати. Чому я відмовляв? Я – людина домашня, швидко сім’ю створив, не хотів ламати існуючий устрій.
– Відчували народну любов у місті?
– Найцікавіше, що відчуваю цю любов і дотепер. Буває, дехто запитує: «Це ж ви Єрмак? Ми на ваші матчі ходили, пам’ятаємо вас». Дуже приємні відчуття. У 80-х Охтирка переживала справжній футбольний бум. «Нафтовик» любили у місті.
– З першого сезону вас обрали капітаном команди.
– З першого дня у команді мені доручили ці функції. Валерій Душков просто сказав, що я буду капітаном і все. Не розлучався з пов’язкою до кінця своєї кар’єри, до свого останнього матчу. Його,на жаль, ми програли «Волині на її полі (1:3).
– Як вам працювалося з Андрієм БІБОЮ?
– Пригадую перше знайомство. Зібралися виїжджати на зарядку – склад 23 гравці. Андрій Андрійович зайшов у салон, привітався і сказав: “Ого, скільки вас тут!”. Їхали мовчки. А в кожного у голові тривожні думки: “Що ж він мав на увазі?”. Зрозуміли через два дні, коли залишив 16 футболістів, а решту відсіяв. БІБА – феномен, мав особливе вміння читати футболістів візуально. Подивився на гравця і навіть по тому, як він біжить, міг визначити чи потрібен він йому в команді. Якщо ти потрапляєш до складу, то гратимеш довго. Якщо випав, то вкрай складно повернутися.
-Пам’ятаєте, як єдиний гол у Вищій лізі забили? (див Матчі з історії).
– Вдома поступалися «Волині». Наприкінці поєдинку Валерій ДУШКОВ не витримав і пішов у роздягальню. Коли ми прийшли, то він сваритися хотів, йому кажуть: «Нумо святкувати, ми виграли». Тренер повірити не міг. Спочатку я забив зі стандарту на 89-й хвилині, а в останній атаці Коля ЛИПИНСЬКИЙ відзначився. Я часто ходив на стандарти. Цього разу рахунок змушував. Спіймав м’яч на підборі і на автоматі вистрілив по воротах.
– Ви були граючим тренером «Нафтовика», а потім очолили «Явір». Які спомини залишилися від роботи в Краснопіллі?
– Було легко, бо там був фанат Володимир САЄНКО- керівник лісгоспу. Двічі він передавав «Явір» до Сум і двічі його там «хоронили». Тільки у Краснопіллі під наглядом САЄНКА команда жила і розвивалася. Володимиру Даниловичу 84 роки, ми періодично спілкуємося і я не перестаю дивуватися ентузіазму і наполегливості цієї людини
МАТЧІ з ІСТОРІЇ.
1981р. Чемпіонат області. «Нафтовик» – «Кристал» (Суми) – 6:1.
Як завжди, бездоганно грав нападаючий охтирчан Душков. Втратив у дві слушні нагоди для взяття воріт суперника. А от Василь ЄРМАК свій шанс використав сповна і вивів отирчан вперед. У середині першого тайму гості зі штрафного зрівняли рахунок. А після перерви гра йшла вже в одні ворота. Три м’ячі забив Анатолій ЄРМАК.
1984 р. Кубок сезону – приз обласної молодіжної газети «Червоний промінь». «Нафтовик»» – «Явір» » – 1:1.
…. У середині першого тайму чергова атака гостей увінчалася успіхом. Перебуваючи біля кута штрафного майданчика Григорій БАБИЧ не став опрацьовувати м’яч, а відразу вдарив, який навісною дугою красиво влетів у дальню «дев’ятку». Господарі відгралися за хвилину до кінця першого тайму. У ворота гостей було призначено пенальті. Коломієць не зміг влучити у ворота. М’яч, вдарившись у штангу, відскочив у поле. Першим до нього встиг Василь ЄРМАК, який і зрівняв рахунок.
29 березня 1986 р.Перший матч, перша перемога у Другій лізі чемпіонату СРСР. «Динамо» (Біла Церква) – «Нафтовик» – 0:1.
Надійно грав воротар «Нафтовика» Швойницький, якому вправно допомагали захисники В. ЄРМАК і СПАРИНЯК. Вони діяли безпомилково. У середині другого тайму ірпінські захисники в своєму штрафному майданчику вирішили відіграти м’яч воротарю. Але несподівано для всіх першим до м’яча встиг нападаючий Володимир Лінке, який вийшов один на один з воротарем, переграв його і добився успіху.
«Нафтовик» – «Прикарпаття» (Івано-Франківськ) – 1:1
Охтирчанам довелося відіграватись. Зрівняти рахунок вдалося Василю ЄРМАКУ. Звичайно, «Нафтовик» міг добитися більшого. Але два пенальті протягом матчу, призначені в одні ворота, не змогли реалізувати Крамаренко і Лазарко.
1987 р «Нафтовик» – «Шахтар» (Павлоград) – 2:2.
За перші 20 хвилин гірники лише двічі переходили за центр поля, вони діяли на контратаках. Одна з них принесла їм успіх після помилки захисників і воротаря. Треба віддати належне Василю ЄРМАКУ, який примусив гостей порушити правила. Хоч вони виставили надійну стінку, але Шуршин знайшов в ній щілину, і майстерно послав м’яч у «дев’ятку».
Після перерви гості вийшли вперед. У цьому епізоді захисники і воротар охтирчан знову припустилися прикрої помилки. Але господарі швидко забили м’яч у відповідь. Після штрафного удару Шуршина Поляков спрямував м’яч у ворота «Шахтаря
1991 р. «Нафтовик»- чемпіон Другої ліги.
Для багатьох гравців – братів Василя та Анатолія Єрмаків, Віктора Поповича, Сергія Сухарєва, Сергія Фоміна, Віктора Яїчника – це був один з найкращих сезонів в їхньому футбольному житті. Успішно зіграли Борис Шуршин та Юрій Прохоров, які в кращі свої роки виступали за команди більш високого рангу. Непогано зарекомендували себе також молоді гравці та новобранці команди. Великий внесок в перемогу зробили головний тренер команди Валерій Душков та його помічники Валерій Боярчук і Геннадій Макаров.
Перший незалежний Чемпіонат України- 1992 (весна). «НАФТОВИК» (Охтирка) – «ВОЛИНЬ» (Луцьк) – 2:1. 8 квітня . Стадіон “Нафтовик”. 2 000 глядачів. Дощ.
«НАФТОВИК» : Прохоров, В.ЄРМАК, Яічник , А.Єрмак , Сухарєв, Піскун, Євтушок (Задорожний, 58), Шуршин , Захаров (Денисенко , 81), Грачов, Липинський .Тренер: Валерій Душков.
«ВОЛИНЬ» : Бурч, Вовчук, Антонюк , Федюков, Польиый, Зуб, Топчієв, Федецький (Шухман, 88), Слука , Плотко (Поліщук , 77), Мозолюк. Тренер: Мирон Маркевич .
Голи: Зуб (26), В. ЄРМАК (89), Липинський (90).
Попередження: А. Ермак (64) – Топчієв (46), Федецький (63).
ФОТО з АРХІВУ.
2024 р. Василь ЄРМАК (у верхньому ряду – другий ліворуч) у складі команди ветеранів з Кубком України.
Максим БІЛЕЦЬКИЙ: На тренування – на автобусі
25 років тому він дебютував на професіональному рівні. Доля розпорядилася таким чином, що левову частку своєї кар’єри він провів за кордоном. 7 січня вихованець роменського футболу відзначає свій ювілейний, 45-й День народження.
ЗАЙМАТИСЯ футболом розпочинав у місцевій ДЮСШ у тренера Валерія ЯНГОЛЯ. Першого успіху добився у складі дублерів місцевого «Електрона», яким керував Олександр КВАША. Тоді роменчани стали срібними призерами чемпіонату області серед юнаків.
ФОТО з АРХІВУ.
11 листопада 1996 р. Дублери «Електрона». Максим БІЛЕЦЬКИЙ – 4-й праворуч.
Вже у шкільному віці потрапив до академії футболу ЦСКА. З легкої руки Павла САДИРІНА дебютував в основному складі, за що він йому вдячний за довіру. Однак закріпитися не зумів. Це молодого гравця не влаштовувало. Погравши в трьох московських командах ще 5 років і не отримавши бажаного результату, перейшов до ФК «Ростов», за який провів близько сотні матчів. Але довелося залишати і цю команду, бо не знайшов спільної мови з тренерами та й умови контракту не виконувалися. За час виступів у чемпіонатах Росії став володарем срібної і бронзової медалей.
Збирався Макс податися до Владивостока на оглядини в «Луче-Энергии», але в останній момент на нього вийшли тренери одеського «Чорноморця». Охоче відгукнувся на запросини. Хотілося бути ближче до батьківського дому, адже в гості приїжджав не часто. Дебют запам’ятав на все життя, бо зіграв перший у житті матч у розіграші Кубка Інтертото. У тому матчі з білоруським «Шахтарем» з його передачі було забито переможний м’яч. Останнього сезону був капітанои «Чорноморця». Після 65 матчів довелося залишати команду.
ФОТО з АРХІВУ.
12 квітня 2009 р. Півзахисник одеського “Чорноморця» Максим БІЛЕЦЬКИЙ (у білій формі) у боротьбі з нападником «Динамо» Ісмаелем БАНГУРОЙ.
Згадує Максим вдалі поєдинки. Їх було чимало. Перемоги над «Шахтарем» і матч Кубка України з «Металістом», в якому грали в меншості і Максиму вдалося зрівняти рахунок, а в серії пенальті довести свою перевагу.Через три сезони він залишив одеситів. Українські лідери його не кликали, а в інших клубах фінансові умови були не кращими, ніж у «Шиннику». Провівши в ньому чотири сезони, завершив кар’єру на професіональному рівні. За 17 років зіграв 447 матчі і забив 22 м’ячі.
-Був противним футболістом,- розповідав в одному інтерв’ю наш земляк.- На полі у мене ніколи не було авторитетів. Ніхто мене «не возив» по полю. Тому тренери часто мої якості непоступливості використовували, якщо треба було виключити з гри когось із суперників.
Про одне наразі шкодує Максим, що йому так і не вдалося провести жодної зустрічі у складі збірної України, до якої у 2005 році запрошував Олег БЛОХІН. Викликався на підготовку до відбору на ЧС-2006. . Був у запасі у відбірковому матчі із Казахстаном. Брав участь у двох підготовчих зустрічах. Хоча не зіграв жодної, заслужив звання «Майстер спорту України міжнародного классу» і отримав державну нагороду.
Був у кар’єрі Максима і такий кумедний випадок – про який він розповів. У команді була встановлена відповідна шкала штрафів: за запізнення на тренування – S100, за відcутність – S1000. Одного разу він потрапив у жахливий затор. Залишивши машину, пішов «ловити» таксі, бо до бази треба було їхати ще 20 км. Ніхто не хотів туди їхати. Вдалося зупинити порожній автобус. На базу приїхав за 5 хвилин до завершення тренування. Тренер кричить: занесеш S1000. У відповідь Максим сказав, що він запізнився. І пішов бігати кола. У команді ще довго згадували цей випадок і підколювали гравця. А тренер був здивований його кмітливістю.
МАТЧ з ІСТОРІЇ.
Кубок України 2007/2008. «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – «ІЛЛІЧІВЕЦЬ» (Маріуполь) – 4:0. Повторний матч (перший – 1:2. 15 грудня 2007 р. Центральний стадіон «Чорноморець» . 3 500 глядачів.
«ЧОРНОМОРЕЦЬ»: Руденко , Нижегородов , Доміан, БІЛЕЦЬКМЙ, Карицка , Зотов (Яценко , 90), Гуменюк , Де Ла Газа,Родриго , Алехандро, Шищенко (, 74).Тренер: Віталій Шевченко.
«ІЛЛІЧІВЕЦЬ»: Штанько , Соляник , Єсин, Кондратюк , Шевелюхін , Скоба , Шуга, Яворський, Івашко , Ліма (Демченко, 77), Оберемко .Тренер: Іван Балан.
Голи: БІЛЕЦЬКИЙ (46), Карицка (76,- з пенальті, 90)), Алехандро (82), 4:0.
Попередження: Зотов (24), Скоба (89).
Віталій БУГАЙОВ: 13 сезонів у футболі
10 років тому він завершив свою кар’єру на професіональному рівні, яка тривала 13 сезонів. За цей зіграв 327 матчів і відзначився 10 влучними ударами. 7 січня екс-гравцю краснопільського «Явора» і ПФК ФК «Суми» та інших команд виповнюється 42 роки.
ФОТО з АРХІВУ.
2014 р. Віталій БУГАЙОВ і ПФК «Суми».
ПЕРШІ уроки футболу Віталій отримав у тренера СДЮШОР «Зміна» Костянтина ЗІНОВЬЄВА, у якого займався небагато часу. Потім навчався в РВУФКНА. З усіх випускників лише йому вдалося заграти на професіональному рівні.
Першю командою міг стати сумський «Спартак», але підписувати контракт у клубі з юнаком не виявили бажання. На гравця звернув увагу тренер краснопільського «Явора» Василь ЄРМАК. Він очолив команду, яка знову почала виступати у Другій лізі чемпіонату України. Так Віталій дебютував на професіональному рівні.
Перший матч провів 15 вересня 2002 року у Маріуполі з «Іллічівцем-2», в якому краснопільці поступилися супернику (0:2). За 4 сезони юнак фізично і технічно зміцнів, набрався досвіду, вирізнявся добротними діями на полі. Грав разом з Андрієм ПАЦЮКОМ, Володимиром МИГАЛЕМ, Ігорем ПУКАСЕМ. Того сезону «Явір» вдало дебютував у розіграші Кубка України, дійшовши до 1/8 фіналу. Це був найкращий результат в історії команди. Віталію вдалося взяти участь у кубкових поєдинках із «Шахтарем», «Динамо», «Закарпаттям». А в протистоянні із ЦСКА він забив єдиний, але переможний гол. Як зізнається Віталій наразі, то були майстер –класи від досвідчених суперників для кожного гравця, в яких набували ігрового досвіду.
За 5 сезонів у «Яворі» зіграв майже 100 матчів і забив 3 м’ячі. На цьому клуб припинив співпрацю з гравцем. Віталія запросили до мелітопольського «Олкому». Але й тут йому не пощастило. Через два сезони у команди почалися проблеми. На черзі був «Феніксі-Іллічівець» з Калініно (АР Крим), згодом – чернігівська «Десна». Та якби там добре не було, Віталія тягнуло додому. Став виступати за ПФК «Суми». З ним виграв перегони у Другій лізі і підвищився в класі. Грав уже на досвіді, був одним із лідерів команди. Багато не забивав, але його голи були вирішальними, як приміром, у зустрічі з «Титаном» (див. Матчі з історії).
Доброї згадки про Віталія екс-президент ФК «Явір» Володимир САЄНКО: – Віталій грав надійно, вирізнявся бійцівським якостями, вправно взаємодіяв із партнерми, часто виводив їх на ударні позиції. Постійно тримав на прицілі ворота суперників, вміло і сам підключався до атак. Пригадався матч у Харкові з «Металістом-2». Програючи, ми не забили одне пенальті, інше вдалося реалізувати і зрівняли рахунок. Потім пропустили ще один м’яч. А на останніх хвилинах виручив Віталій, забивши «рятівний» гол. 2:2.
Футбольну кар’єру завершив у 32 роки в аматорській «Вікторії» з Миколаївки.
Віталій зізнався: з тим багажем, що був у нього , він задоволений, як склалося його життя у професіональному футболі.
…Чотири роки він працює дитячим тренером у ФЦ «Барса». Мріє, аби хтось із його вихованців заявив про себе на професіональному рівні.
МАТЧ з ІСТОРІЇ.
Чемпіонат України 2012/2013. Перша ліга. «ТИТАН» (Армянськ) – ФК «Суми» – 2:2 .2 червня .2013 р. Стадіон «Хімік». 750 глядачів, t°: 27 .
«ТИТАН»: Науменко, Смалько, Кліментовський ( Покосенко, 46), Карпенко (к), Башлай, Субочев, Муховиков ( Ключик, 82), Култишев ( Войнаровський, 63), Нудний, Кравченко, Прокопченко ( Жигалов, 58).
ФК «Суми»: Дейнеко ( Бабак, 33), БУГАЙОВ, Мельник, Котелюх (к), Давидов, Рибковський ( Коваленко, 80), Дурай, Масалов, Лебеденко ( Богачов, 54), Даудов ( Єсип, 69), І Мельник
Голи: Лебеденко (25), Кравченко (40), Прокопченко (45+5), БУГАЙОВ (90+5).
Попередження: Даудов (36), Муховиков (47), Масалов (60), Масалов (66), Давидов (89), Смалько (90+5).
Чемпіонат Сум
І злива м’ячів на «закуску».
Після матчів 6-го ігрового дня і зіграної перенесеної зустрічі першого туру «Барси» зі «Стартом», одноосібним лідером перегонів серед ветеранів 40+ стали футзалісти «Барси». Після 5 матчів у них максимум, 15 очок. За ними «Україна» – 12 (4 поєдинки). Замикає трійку «Паритет» – 9 очок (5).
«ПАРИТЕТ» – «ДЕМЕТРА» – 8:3.
Номінальні гості першими (на 13 хв.) відкрили рахунок (Олег БОРДУНОВ). До перерви ситуація на майданчику змінилася вже на користь суперників (4:2), який після відпочинку подвоїв свою перевагу. У переможців тричі відзначився Денис МУРАШКІН, у суперників «дуплетом» вистрілив Олег БОРДУНОВ.
«БІНГО» – «УКРАЇНА» – 2:6.
«Бінгівці» чинили належний опір досвідченим суперникам. Однак стримати натиск до перерви на змогли. На 17 і 18 хвилинах Роман ТЕТЯВКІН і Євген ХАБОВЕЦЬ забили по м’ячу, а після відпочинку цей дует відзначився ще по разу, а один м’яч їм «допоміг» надіслати у свої ворота гравець «Бінго». Після цього Олександру РАДЧЕНКУ вдалося «розмочити» рахунок. На останніх хвилинах суперники обмінялися влучними ударами.
«БАРСА» – «ОРІН» – 5:3.
Двічі по ходу зустрічі «барсівці» виходили вперед і двічі суперник відновлював його перевагу, а в середині другого тайму після удару Олега БИЧЕНКА вийшов вперед (3:2). Але впродовж 3-х хвилин Сергій ЗМІЄВСЬКИЙ, Павло РОМАН і Павло ЗАХАРОВ встановили підсумковий рахунок зустрічі.
ГЕРОЇ ТУРУ.
Денис МУРАШКІН і Павло РОМАН, які відзначилися «хет-триками». Семеро гравців забили по 2 м’ячі.
ГОЛИ ТУРУ.
Євген ХАБОВЕЦЬ у стрибку ударом голови після передачі з правого краю від Романа ТЕТЯВКІНА надіслав м’яч у ворота «Бінго».
М’яч після удару Дениса МУРАШКІНА зі штрафного з центра майдачника – у нижній кут воріт «Деметри».
Гол воротаря «Барси» Віталія ЗАХАРЧЕНКА. Зі своєї половини він розпочав атаку і завершив її влучним ударом з центра майданчика, надіславши м’яч у «дев’ятку» воріт «Оріона». Він вивів команду вперед (4:3).
ЗЛИВОЮ м’ячів на «закуску» порадували футзалісти «Барси» і «Старту», які цього дня зіграли перенесений матч ще 1-го туру. За рахунком він нагадує гандбольну зустріч, бо на двох суперники забили…25 м’ячів. «Барсівці» виграли 15:10. Схоже, це буде рекордний рахунок цьогорічних змагань. У переможців «хет-триками» порадували Павло РОМАН і Вадим ПІВНЕНКО, у суперників – Микола КУШЕІРОВ. Четверо гравців забили по 2 м’ячі.
У ПЕРЕГОНАХ старших ветеранів після перемоги над «Сержем» – 6:2, зміцнив лідерство «ЗіКоНі»: 4 матчі – 12 очок. Обігравши «Динамо» – 4:2, «Фортуна зрівнялася за набраними очками із «Сержем» (по 6). У «динамівців» залишається «бублик».
4 м’ячі ( один у свої ворота) забив Дмитро РУДНЯК, три – Дмитро МУРАШКІН (обоє – «ЗіКоНі»). «Хет-трик» на рахунку «фортунівця» Віктора КУЗБМЕНКА. З 10 м”ячами Дмитро РУДНЯК на чолі списку кращих бомбардирів.
Антон ЦАРЕНКО залишається
Уродженець Конотопа продовжить грати в Екстракласі чемпіонату Польщі з футболу за гданську «Лехію». Це стало відомо після того, як клуб вирішив свої фінансові проблеми.
ПІСЛЯ осінньої частини змагань команда посідає передостаннє, 17 –е місце в турнірній таблиці.
За «Лехію», яка орендувала у «Динамо» півзахисника молодіжної збірної України , Антон провів 15 матчі і забив 1 м’яч.
Ринкова вартість футболіста, за оцінкою Трансфермаркт, 500 тисяч євро.