ФутТайм від Григорія М.Реви.

ФутТайм від Григорія М.РЕВИ

Це – наша історія

60   футбольних років. Ч. 1

3 квітня 1960 року  сумський   «Авангард» дебютував у чемпіонаті СРСР  з футболу серед команд майстрів  групи Б  Української зони.

За цей час наші колективи  неодноразово змінювали  свої назви і втрачали   місця.

Чи спроможний новостворений  нашвидкоруч  ФК «Суми» успішно дебютувати в 2 лізі  й надалі грати краще своїх попередників?

За 60 років  сумські команди виступали  у кількох лігах – класі Б  і  Другій лізі – чемпіонату СРСР , 1-й  і  2-й лігах  чемпіонату України. Цей час  ми розділили на  три періоди, аби краще  побачити, як  вони грали. Сьогодні розповімо  про виступ   сумчан у класі Б.

Розпочинав «Авангард», а продовжував «Спартак»

1960-1970 роки . Клас  Б. Українська зона. Чемпіонат СРСР . 426 матчів: перемог-126,  нічиїх -151, поразок -149 ,  м’ячі 420-468.

ПІСЛЯ завершення сезону 1959 року Федерація футболу  СРСР прийняла рішення про розширення географії футболу, а відтак – у класі Б збільшила  кількість команд  із 109 до 148. Вони грали у 9 зонах за територіальним принципом.  Ось так Суми  отримали право  грати в цих змаганнях.

Команда  «Авангард»  створювалася на базі машинобудівного заводу імені Фрунзе нашвидкоруч  із  гравців конотопського «Шахтаря» (5 футболістів), «Торпедо» і «Авангарда» із Сум (8). Підсилив  її двома гравцями з Мінська і Кременчука. До  старту  сумчан готував  Сергій Орлов.

Дебют для команди очікувався  нелегким, адже  тут  грали  досвідчені  суперники, зокрема одеський СКА, запорізький «Металург»,  СКЧФ із Севастополя та інші.

Свій виступ  наші футболісти  розпочинали  3 квітня у Севастополі проти місцевих авангардівців.

Господарі з перших хвилин  повели рішучий наступ на ворота гостей.  Сумчани  відповідали  гострими контратаками, змушували суперника  переходити до оборони.  Вже на 12 хвилині  сімферопольці добилися успіху, забивши  м’яч  з близької відстані. Сумчани не забарилися з  відповіддю, і в середині першого тайму несподівано для  господарів – зрівняли рахунок. Це Костянтин Зінов’єв  потужним ударом  зрівняв рахунок.  Наш тренер  після перерви зміцнив лінію оборони, закцентувавши  увагу на атаці. І це спрацювало , хоча господарів кілька разів рятували штанга і воротар.  У середині  другої половини зустрічі  Микола  Климьонов  завдає   удару  і  м’яч від  сімферопольського захисника зрикошетив у ворота  його команди. Він виявився вирішальним. Сумчани здобули першу  перемогу з рахунком 2:1. В тому історичному  матчі  наш «Авангард» виступав у такому складі:  Віталій Номофілов,  Микола Кузнєцов,  Аркадій Шульман (Віктор Єрьоменко),  Володимир Непочатих,  Джамір Чавчанідзе,  Віктор Сєдов, Євген Бурдо – капітан команди, Юліан Пантіков,  Микола Климьонов,  Костянтин Зінов’єв і Борис Воєводін.

У наступних поєдинках  сумчани поступилися своїм суперникам. У Севастополі  збірній команді  Чорноморського Флоту – 0:2 і в Сєвєродонецьку «Хіміку» – 0:3.

А цього дня сумські вболівальники чекали з нетерпінням, адже в місто прийшов великий футбол.  23 квітня   на стадіоні «Авангард»  наші футболісти  проводили перший матч, приймаючи  спартаківців Херсона.  Відбулося урочисте відкриття чемпіонату.

Господарі запропонували  супернику навальний темп гри.  Євген БУРДО організовує  атаки, але  захист гостей їх відбиває.  Все  вирішилося наприкінці поєдинку. За 15 хвилин до фінального свистка ударом голови Борис ВОЄВОДІН  забиває перший м”яч, а згодом Микола КЛИМЬОНОВ  закріплює перемогу сумчан – 2:0.

А 20 травня  вібулося урочисте відкриття  першої черги реконструйованого стадіону «Спартак», яке завершилося матчем із  горлівським «Шахтарем».  Сумчани виграли – 3:1.  На м’ячі, забиті  Миколою КЛИМЬОНОВИМ,  Євгеном БУРДО і Борисом ВОЄВОДІНИМ, суперник відповів одним.

Перше коло «Авангард»  завершив на  9 місці серед 19 команд.  Дві поразки на фініші  негативно вплинули на виступ команди  у другому колі. Вони виграли  лише одну зустріч, у 8 розділили очки, зазнавши 9 поразок. У підсумку команда набирає 29 очок і дебютний сезон завершує на 14 місці.  13 м’ячів  із  38 командних забив  Віктор СЄДОВ. Його було включено до списку 33  кращих  футболістів класу Б  Української зони.

Аналізуючи підсумки виступу команди, «Спутник любителя футбола» (Суми, 1961) писав : «Ігри обрадували і одночасно  засмутили любителів футболу області.  Головна причина  невдалого виступу у  2 колі  в тому, що команда була сформована за 4 місяці  до  початку  першості  і  більшість  футболістів не мали  досвіду гри з командами класу Б.  Далася взнаки  недостатня  фізпідготовка окремих  товаришів.  Тому команда не могла  вести наступальну гру впродовж 90 хвилин.  на грі деяких нападників позначалася  зайва нервозність, деякі  футболісти  інколи порушували   стрункість гри, дисципліну. Матчі з лідерами проводили організовано і успішно, абсолютно  безвідповідально грали  зі слабкими командами. Це у підсумку позначилося  на результатах.

Керівництво команди і всі гравці  врахували помилки і недоліки минулого сезону. Команду поповнили нові гравці, колектив робить все  можливе, щоб більше не засмучувати  наших вболівальників.

На знімку: «Спартак» 1968 року з Михайлом ФОМЕНКОМ (ліворуч вгорі)

Зірковими для «Спартака» стали  роки, коли з ним працював  Олександр СЕРБІН із Шостки.  У 1968 році  сумчани посіли у  своїй зоні  2  місце і отримали  право  поборотися у перехідному  турнірі  за вихід  до класу  А . Проте   спроба виявилася невдалою, вони  посіли  6 місце серед 8 команд.  А наступного року  «Спартак» нагоди не втратив.  Вигравши впевнено  зону, у «Фіналі шести» сумчани стали  бронзовими призерами і здобули  путівку.  Але  Федерація реорганізувала  чемпіонат і з 1971 року  замість класу Б  було створено  Другу лігу, в ній сумчани продовжили свої виступи далі.

Кращі бомбардири команди: Геннадій ЄРОФЄЄВ (35 м’ячів),  Володимир ВАЩЕНКО (32),  Віктор КИСЛЯКОВ (31).

Найбільше матчів зіграли: Микола ВОРОНЬКО (250), Микола АСТАФ’ЄВ (215), Володимир БОЙЧЕНКО  і Джамір ЧАВЧАНІДЕ (по 170).

Під керівництвом   Олександра СЕРБІНА    командо грала 3 роки, провівши 142 матчі. Перемог – 62, нічиїх- 48 , поразок – 32 . У ворота суперників сумчани забили 151 м’яч,  пропустивши у власні 91.

Як це  було

«Ми грали, як могли»

Зі спогадів Євгена БУРДО – першого капітана сумської команди майстрів «Авангард», яка в 1960 році дебютувала у класі Б Української зони чемпіонату СРСР. Ними він поділився у 2000 році.

ВЕСНОЮ того  історичного 1960 року  на навчально – тренувальних зборах у Керчі  партнери обрали  мене капітаном команди.  Це була велика честь.  Капітанська  пов’язка зобов’язувала  і вимагала великої відповідальності, організаторських здібностей, повної самовіддачі в кожному матчі.  Скажу відверто: було важко.  Часом відчував, що на полі вже немає, але треба було не показувати цього, боротися до кінця і вести за собою колектив. Я намагався з усим цим справлятися. Можливо, не завжди  і виходила, як слід. Не мені  зараз про це говорити.

Пригадую важкі  домашні поєдинки з досвідченими командами. Серед них – з одеським СКА  на  «Авангарді».  Армійці  нас перегравали, вел в рахунку- 2:0. Але наша команда не розгубилася перед грізним суперником. І у другому таймі  ми заграли агресивно.  Костянтин Зінов’єв забив перший м’яч, а наприкінці зустрічі я реалізував пенальті. Нічия – 2:2.  Такі визнані фаворити отримали хороший урок від новачка.

Нелегкі випробування були у нас в тому сезоні. І гіркі поразки були, про які зажди боляче згадувати. Були, звичайно, і незабутні  хвилини перемог. Скажу відверто – на відстані років – тоді наш колектив  не зміг витримати  важкий і напружений  марафон чемпіонату, багатьом футболістам забракло досвіду, вправності і кмітливості. І фізично ми дивилися не кращим чином, адже за короткі збори, а команда формувалася  нашвидкоруч, в основному з місцевих футболістів,  не вдалося, як слід, підготуватися  до дебютного сезону в класі Б чемпіонату СРСР. Тож і грали, хто як умів.

Але ми гордимося тим,  що були першими, стояли біля витоків сумської команди майстрів.  Завдяки «Авангарду» до Сум  прийшов великий футбол, прийшла велика ГРА!