ФутТайм від Григорія М.Реви.
Сумський район. Підсумки сезону – 2021.
«Метеор», «Україна», «Хлібодар» та інші
ВПЕВНЕНИМИ перемогами футболістів кіндратівського «Метеора» і «України» з Токарів серед дорослих, а також юнаків степанівського «Хлібодара» завершилися Чемпіонати Сумського району серед аматорів. Суперники відзначилися високою результативністю. До речі, це єдині в області змагання, де разом із 18 командами дорослих грають 8 юнацьких. У 200 матчах забито майже 970 м’ячів. Першість тут за командами групи Б. Щоматчу вони в середньому відзначалися по 5 разів. Тож нудьгувати вболівальникам доводилося.
А якої думки про цьогорічні перегони, його підсумки і завдання на завтра – про це і не тільки говоримо з Альбертом МОЛГАМОВИМ – головою Асоціації футболу Сумського району, членом Виконкому АФСО.
Спасибі всім за роботу
– Вітаю Вас, пане Альберте і всю футбольну громадськість району, із завершенням змагань. Спершу, яке загальне враження від перегонів, на які плюси і мінуси Ви акцентували б увагу?
– Головний плюс в тому, що на фоні ковіду і “безгрошів’я” ми провели повноцінні змагання, зберегли усі юнацькі команди. Радує, що до нас приєдналася команда Лебедина, адже у сусідів чемпіонат не проводиться. Виступили вони пристойно, посівши 4 місце. Приємний також і той факт, що в Кіндратівці продовжуються традиції, в команді грають місцеві футболісти. І підкорення чемпіонської вершини – закономірний результат.
Головний мінус на відміну від попередніх років – відсутність фінансування з боку РДА. У зв’язку з децентралізацією, ліквідовано відділ молоді і спорту. Раніше команди мали солідну фінансову підтримку. Прикладом, торік дитячі команди провели по три навчально-тренувальних зборів, кожна за рахунок Держави, які сприяли нормальній життєдіяльності команд та підвищення майстерності. Тож, всі витрати взяли на себе команди і ОТГ. За це, я їм щиро вдячний, що вони з розумінням віднеслися до ситуації, підставили своє плече і допомогли Асоціації. Шкода, що випав з чемпіонату ФК «Степанівка» під керівництвом Анатолія СЕМЕНЦЯ. Керівники не знайшли спільної мови і фінансування для виступу команди. Отже, гравцям довелося переходити в інші колективи.
Загальне враження від чемпіонату – добре, адже спільно провели повноцінний чемпіонат. А це не мало – не багато 200 матчів.
– Тож на яку оцінку напрацювали всі, хто був дотичний до футболу?
— Я думаю – на тверду четвірку футбольна громадськість району напрацювала.
– А тепер давайте поговоримо конкретно. Прокоментуйте виступи в кожній групі?
– У групі А впевнено переміг «Метеор», який випередив підліснівський «Колос» на 10 очок. Сходження кіндратівців закономірне. Підтримка і увага з боку сільського голови і місцевих підприємців сприяли цьому злету. До успішних виступів команд зі Степанівки ми вже звикли. Бронза дорослих і золото юнаків – чергові успіхи «Хлібодарів». Обидві команди достроково святкували перемоги. З найкращого боку проявили себе молоді гравці СК«Агро», яких тренує Микола ДЕРЕВЯНКО. До речі, його вихованець Денис ІГНАТЕНКО – воротар молодіжного складу «Динамо». Він відіграв кілька матчів в чемпіонаті району. Допоміг своїй команді. Але за певну кількість матчів його команда, на жаль отримала поразки. Адже Денис, як професіонал, не мав права на той час виступати за аматорів. Бронзовими медалістами стали футболісти Верхньої Сироватки з колоритним тренером Олегом ОБОЗНИМ.
У групі Б незаперечним лідером була «Україна» з Токарів, помітно випередивши призерів – северинівський «Колос» і «Сокіл» з Нижнього Піщаного. В останні роки вони демонструють стабільну гру. І як результат – призові місця.
– Уточніть , дорослі команди грали під егідою одного чи двох чемпіонатів. Якщо один, то закономірно було б визначити абсолютного чемпіона і призерів, провівши матчів плей-офф?
– За назвою у нас чемпіонат Сумського району. У групі А грали дорослі команди з юнаками. За згодою з їхніми представниками ( так прописано в Реламенті змагань) в командах виступають винятково свої гравці, тоді як в групі Б дозволялося грати 4 легіонерам із сусіднього району. Через це проводили змагання в двох групах.
– Можливо краще змінити назви ліг. Скажімо, Вища і Перша, Перша і Друга.
– Можливо ви маєте рацію. Обговоримо це з представниками команд.
З нового сезону – заслін заробітчанству
– Довелося чути, що з наступного сезону запроваджуєте правило один гравець – один клуб. Деталізуйте це нововведення.
– Вимоги ФІФА, УЄФА і УАФ наразі такі, що з наступного року всі гравці вносяться до Єдиної електронної бази. Тоді жоден з них матиме право виступати лише за один клуб. Приміром, заявлений за «Колос» Северинівку зможе брати участь в будь – якому офіційному чемпіонаті, але лише за свій клуб, який гратиме в області, районі чи ОТГ. Він не матиме права одночасно бути гравцем, скажімо, «Колоса» в обласних перегонах і «Сокола» – в чемпіонаті району. Тоді всі будуть в однакових умовах, гравці матимуть право вибору. Таким чином, буде поставлено заслін заробітчанству. А це, погодьтеся, дуже шкодить аматорському футболу, особливо на селі.
— А в разі розірвання контракту , чи матиме право гравець перейти до іншої команди?
– Тільки в трансферний період.
– А якої ви думки про запровадження клубного заліку. Як на мене, це стимулюватиме розвитку дитячого футболу? Якою була б цьогорічна, скажімо, трійка призерів, якби він був?
– Ця пропозиція вартує уваги. Винесемо її на обговорення. А трійка була б такою. «Хлібодар» (76 очок), «Метеор» (68) і СК«Агро» (50).
– Три чемпіони завершили свої виступи без поразок, а юнаки «Хлібодара» виграли усі 14 матчів. Що сприяло їхньому успішному фінішу?
– Увага керівників команд та громад, тренерський професіоналізм і підбір гравців та спільна праця на кінцевий результат. Як відомо, у футболі дрібниць не буває. Це і посприяло позитивному виступу.
– Що можете сказати про виступ аутсайдерів, в доробку яких по 1-2 перемозі, а в юнаків «Славутича» – жодної?
— Приміром, «Натон» з Постольного з групи Б – добротна команда, з якою працюють активісти-ентузіасти. Не дивлячись на 9 рядок у турнірній таблиці, гравці старалися. В більшості матчів їм відверто не щастило. Причина невдалого виступу ФК «Токарі» в тому, що від громади грала ще й «Україна», на яку зробили ставку. А в другій команді молоді виконавці, яким потрібен час для становлення. Серед юнаків «відзначилися» футболісти «Славутича» з Руднівки, які завершили сезон з одним очком. У міжсезоння їм треба попрацювати, як й іншим командам, аби наступного сезону мати кращий результат.
– Також вартують уваги результати, а точніше матчі, які завершувалися з великими рахунками. Це—практично кожен третій поєдинок. Чи не говорить це про помітну різницю в класі?
– Погоджуюся з цим. Але, що робити – одні сильніші, інші – слабіші. Це об’єктивно і закономірно. В одних командах слабка інфраструктура, інші грають, як можуть, з колес, а деякі зібралися, сіли у власні авто і поїхали на матч. Хай грають, нічого страшного немає. Впевнений – ентузіазм буде винагороджено, це спрацює з часом на позитивний результат.
Інфраструктура бажає бути кращою
– Ви згадали про інфраструктуру. Якою вона є наразі в районі і що робиться для її поліпшення?
– В Токарях маємо просто сучасний стадіон з шикарним полем, на якому грати – одне задоволення. Такою спорудою не можуть похвалитися навіть деякі міста області. Спасибі Дмитру КРУГЛЯКУ, громаді і місцевим аграріям, які, об’єднавши зусилля і можливості, зробили таке диво. На цьому полі тренується першоліговий «Альянс». На такому газоні можна проводити матчі високого рівня. Кілька тижнів тому в Токарях відкрили ще один майданчик з натуральною травою розміром 60х40 метрів. В день відкриття Асоцація провела розіграш Кубка району серед ветеранів, яким заволоділа об’єднана команда Токарі – Велика Чернеччина.
– А яка ситуація з цим в інших населених пунктах?
– Бажає бути кращою. Приміром, у Степанівці не перший рік ведуть будівництво, але ніяк не можуть його довести до кінця. Якщо відверто, з такою інфраструктурою команди далеко не заїдуть, вона потребує оновлення, а для цього потрібні чималі кошти. Їх поки що немає. Над цим питанням ми працюємо разом із сільськими головами, керівниками ОТГ, аби якось допомогти футболу. Думаю з часом ситуація має змінитися на краще.
– Окремої розмови заслуговує чемпіонат серед юнаків. Який резерв мають команди?
— Я дуже задоволений тим, що проходять змагання серед юнаків. В командах виступає до 200 гравців. Вихованці багатьох команд наразі продовжують навчання в нашому Ліцеї-інтернаті, футбольному центрі «Барса». Вони зростають і мають можливість показати себе у футболі. Це,звичайно, радує.
– На вашу думку, як скоро в районі може з’явитися новий Олег Гусєв?
– Я сподіваюся і мрію, а ще, як кажуть, сплю і бачу, щоб це стало реальністю вже найближчим часом. Для того, щоб з’явився новий Гусєв, потрібна посилена увага і підтримка дитячому футболу. Я звернув увагу, що усі команди грають у хорошій, новій, брендовій формі. Цього замало. Аби зростали майстри, необхідні належні умови для тренувань і змагань. На асфальті багато чому не навчишся. Тож місцевим владам треба звернути увагу на розбудову інфраструктури. Бо на тих полях, що маємо, майстра не підготуєш. А такі, як Гусєв, можуть народитися один раз у 100 років. Якщо зернятко посадити і ретельно за ним доглядати і його пестити, то це буде давати результат. Так і у футболі.
– А чому Ви забули другий рік поспіль про розіграш Кубка району?
-Минулого року – нам завадив ковід. Теперішнього ми планували його провести на зразок Ліги чемпіонів між групами, але за згодою представників команд відтермінували. Чому? Команди перебували в неоднакових умовах. У групі Б, вони мали право заявляти 4 легіонерів, тоді як з іншої ні. Асоцація врахувала ці умови.
– Популярним і традиційним у районі є чемпіонат серед ветеранів вікової категорії 45 років і старші. В чому його відмінність від традиційних змагань?
– Родзинка в тому, що він проходить у 5 етапів, в кожному населеному пункті, команди яких приймають участь. Це одна із складових популяризації футболу у районі. Цьогоріч чемпіонське звання дісталося об’єднаній команді Токарі- Велика Чернеччина.
З програмою доведеться зачекати
-Як думаєте надалі проводити змагання зі створенням ОТГ? Словом, яке завдання на завтра?
– Формат проведення ми ще не обговорювали. Певні корективи внесе Єдина електронна база, про яку я говорив раніше. Коли буде один гравець – одна команда, тоді ми і побачимо за якою системою краще грати, аби команди мали певні умови. Можливо, це буде єдиний чемпіонат, можливо, поетапний з наступним плей-офф. Зберемо пропозиції, обговоримо їх і тоді будемо приймати рішення.
-Чи маєте програму розвитку футболу в районі, які зміни плануєте внести до неї у зв’язку зі зміною формату проведення чемпіонату?
- Скажу відверто, торік я почав писати програму, а із реалізацією Закону про децентралізацію і розширенням району, зробив паузу. Я не знаю, як буде вибудовуватися структура. Хай все стабілізується, тоді і продовжу над нею працювати. Програма обов’язково буде.
– А чи буде визначено кращих гравців по лініях і символічні збірні чемпіонату?
– Кращих гравців визначили, але у трьох номінаціях. Цікаво, що в групі А вони з чемпіонського «Метеора». Кращим воротарем став Руслан ЛИХОБАБА, гравцем – Артем ПІДОЙМЕНКО, а бомбардиром – Володимир ДЕГТЯРЬОВ. А з вашою допомогою, пане Григорію, визначимо і символічні збірні сезону. Впевнений, це буде цікава інформація для гравців і вболівальників.
До речі, під час церемонії нагородження Чемпіона району команди “Метеор”, Микола Торяник- голова Хотінської громади сказав, що він буде клопотатися на сесії селищної ради, щоб виділити хлопцям премію за перемогу, в сумі 100 тисяч гривень.
– Цьогоріч двоє представників району виступали у вищоліговому чемпіонаті області. Задоволені тим, чого вони добилися і яку гру продемонстрували?
- Задоволений, в першу чергу, що вони гідно представили район на обласному рівні. Северинівський «Колос» другий рік поспіль посів 4 місце, поступившись бронзовому призеру охтирському «Нафтовику» кількома очками. Трохи відстала від земляків «Україна» з Токарів. Обоє напрацювали на тверду четвірку. Впевнений: наступного сезону вони поліпшать свої результати.
– «Зимових» футбольних канікул у районі не буде. Що на черзі?
– Традиційний чемпіонат району з футзалу. Виявили вже бажання 10 команд. У організаційному плані міжсезоння для мене, як голови районної Асоціації футболу, стане напруженим періодом. Потрібно буде занести до Єдиної електронної бази приблизно 500-600 гравців з фотографіями, копіями документів. А вже весною розпочнемо підготовку до нового футбольного сезону, який , на мій погляд, буде ще цікавішим і бойовитішим, ніж сезон-2021.
Відверто, коротко і чесно
– Ваш улюблений анекдот на футбольну тему.
- Як ти себе відчуваєш, синку?- запитує тренер у гравця. –Відчуваю себе чудово, але грати не можу.
-Позитив і негатив сьогодення?
-Позитив – багато свободи, в сенсі відкритих можливостей для подорожей. Негатив – через фінансову неспроможність, багато громадян цією свободою не можуть скористатися. Також великий біль – це війна в Державі.
– Які риси характеру вас обтяжують?
-Лінь і м’ягкість характеру.
-Коли останній раз брали до рук книгу і її читали?
- Книгу інформаційного плану про Суми – минулого тижня. Багато цікавого дізнався з історії нашого міста. А художню книгу, скажу відверто, давно не читав.
- З якою найбільшою швидкістю їхали на своєму авто?
-207 кілометрів за годину аж у 1994 році.
-Чи були неприємні зустрічі з працівниками ДАІ?
-А в кого з водїів їх не буває? За перевищення швидкості довелося зустрітися минулого року біля «Хімпрому». Рухався зі швидкістю 74 км. Мені сподобалося, що на мою пропозицію «порешать на месте», вони відмовилися і дуже культурно та професійно оштрафували. Я на місці заплатив в терміналі, який мені предоставили працівники поліції і забув про штраф.
-Якби ви продовжили речення «Ніколи не думав, що у свої 52 роки у мене …..»?
-Немає сина та приватного будинку.
– Які люди вам подобаються?
-Добрі, щирі і відверті.
-Де б ви хотіли побувати?
-У Барселоні, США і Японії. Раніше мріяв побачити озеро Байкал. Але наразі легше дібратися до Японії, ніж на Байкал.
-Яка мрія ви хотіли б, аби вона здійснилася?
-Мрії уже приземлені. Хочу, щоб мої діти, сім’я , рідні і друзі були щасливі та здорові. Як патріот України, чекаю якнайшвидшого завершення війни.
-Три негативні риси в людині, які вам не подобаються?
-Скупість, підлість і негативна хитрість, якою людина сама себе часто обдурює.
– Якого девізу наразі дотримуєтеся у житті?
-Треба робити добро, хороші вчинки, за які не буде соромно потім перед людьми.
-Найкращий вчинок у вашому житті?
-Багато було. Але розповім про один. В молодості знайшов портмане з купою документів на прізвище Перетятька. Шукав його майже місяць. Зараз втрачені документи можна відновити швидко, а тоді уявляєте скільки б часу витратив би на це. Багато з мене сміялися, мовляв, для чого це ти робиш. Запам’ятав документ на ВАЗ-2105. Коли зустрілися, на очах чоловіка і його дружини були сльози. За два дні вони мали їхати на курорт до Криму. Це мене зворушило. А через півроку, я побував у схожій ситуації. Добрі люди документи мені теж повернули. Я зрозумів – все в житті повертається.
– Що найголовніше в дружбі?
– Відданність, відвертість, відкритість, чесність і взаємна підтримка.
– Ваша футбольна мрія?
-Аби в кожній лізі чемпіонату України виступали команди-представники області.
– На яку оцінку напрацювали на сьогодні наші команди в чемпіонатах України?
– Якби не відомі події , то «Альянсу» я поставив би тверду п’ятірку, а так 4+. На четвірку заслуговують: «Тростянець», «Вікторія» і «Нафтовик». Більше трійки ФК «Суми» – не заслуговує, на превеликий жаль.