Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

ФутТайм від Григорія М.Реви.

60 футбольних років.  Ч. 2

    60 футбольних років.  Ч. 2

    Продовжуємо розповідати  про  історію сумської команди майстрів. Нагадаємо: свій виступ  у чемпіонаті СРСР серед  колективів класу Б  зони УРСР вона  розпочала з перемоги  в гостях над  авангардівцями Сімферополя.  За 10 років  виступів на цьому рівні «Авангард» і «Спартак» зіграли    426    матчів.

  ЯК ФЕДЕРАЦІЯ ПІДСТАВИЛА  «ФРУНЗЕНЕЦЬ»?        

1971-1983 роки.  Друга ліга. Українська  зона. Чемпіонат СРСР.  616  матчів: перемог-190, нічиїх – 159, поразок – 267, м’ячі  589-727.

У  СЕЗОНІ   1971 року  у футбольному господарстві Радянського Союзу  відбулася велика реорганізація.  Дивізіони стали називатися: Вища ліга, 1 ліга та 2 ліга заміст класу А і класу Б. Сумчани  грали  у Другій.

В ній вони   провели 13 сезонів. І лише одного разу виступ  завершили на високому місці,  в решті – у другому або третьому десятках.

Злет   команди  відбувся у 1974 році. «Фрунзенець» – так стала називатися команда, яку взяв під своє крило  машинобудівний завод  імені Фрунзе –  посів 3 місце і готувався  до  відбіркових матчів  до  1 ліги.  Але  замість  нього поїхав «Кривбас».

А сталося  ось що.  За «Металіст» у матчі з «Кривбасом»  виступав гравець, у якого було 2 попередження.  Криворіжці подали протест, який пролежав під сукном  у Федерації  футболу кілька місяців. А після останнього туру  протест «Кривбасу» задовольнили. Йому присудили 2 очки.  Сумчани, криворіжці і  «Говерли» набрали по 44 очки. У «Кривбаса» на один м»яч була кращою різниця м’ячів. Він став  третім, а сумчани – четвертими.  Тренував нашу команду Геннадій ПУТЄВСЬКИЙ, який  її очолював 7 років.

Такою була підсумкова таблиця  команд   групи лідерів

І         В      Н      П       М        О

1.«Суднобудівник» (Миколаїв)       38     19     17      2     47-18     55

  1. «Металіст» (Харків)                        38     15     15      8     63-42     45
  2. «Кривбас» (Кривий Ріг)                 38     15     14      9     47-33     44
  3. «ФРУНЗЕНЕЦЬ» (Суми)               38     18      8     12     54-41     44
  4. «Говерла» (Ужгород)                      38     16     12     10   45-38     44

6.СК «Черніігів»                                    38     17      9      12    63-46    43

  1. «Локомотив» (Вінниця)                 38    14     14     10    48-33    42

Кращим бомбардиром команди став Валерій ЖИЛІН, який забив 16 м’ячів.  Він у трійці   кращих бомбардирів ліги.  Микола ЛИТВИНЕНКО -8, Віктор ГАЛЬЧЕНКО -7, Олександр ДОВБІЙ – 6.

До списку  22 кращих   футболістів  2 ліги включили воротаря Володимира ШПТОХІНА,  лівого цент радного захисника Сергія СИМУШИНА і нападника Валерія Жиліна.

Цього року  спортивні комітети Сумської і Курської областей встановили перехідний Кубок Дружби, який розігрували команди майстрів. Перший матч  «Фрунзенець» і «Авангард» провели в Сумах.   Перемогли  господарі – 4:1. Три м’ячі  забив Валерій ЖИЛІН, один – Микола ЛИТВИНЕНКО.  Повторна зустріч відбулася в Курську, яку виграли гості-2:1.  Відзначилися Валерій ЖИЛІН і Леонід СУГИРІЙ.  «Фрунзенець» став першим володарем Кубка Дружби.

Після злету відбувся  спад. У   1975  році «Фрунзенець» посів 12 місце.  Причина  об’єктивна. Кілька гравців   залишила команду. Зокрема   Сергій СТРАШНЕНКО перейшов до одеського «Чорноморця», а  Микола ЛИТВИНЕНКО – до дніпропетровського «Дніпра». До збірної України включили воротаря Володимира ШАТОХІНА і гравців  Ігоря ТЕРНОВОГО  та  Віктора ДАНИЛЕВСЬКОГО.

Вдруге поспіль «Фрунзенць» заволодів Кубком Дружби, перегравши за підсумками двох матчів курський «Авангард» (3:1 і 1:1) .

З командою один сезон працював екс-гравець «Динамо»  заслужений майстер спорту СРСР  Віктор СЕРЕБРЕННИКОВ.  Під його керівництвом  у  1973 році «Фрунзенець» у порівнянні з минулим сезоном зробив три кроки вгору, але  чиновникам не сподобалося, що  тренер   часто  проводив час за відпочинком з циганами  у  ресторані «Кристал». Від його послуг відмовилися.

У 1973 році  Федерація футболу провела експеримент. Якщо  поєдинок завершувався внічию, то суперники  пробивали післяматчеві пенальті.  Із 11  таких матчів  сумчани виграли 4.  Якби мали кращу реалізацію, то могли посісти місце вище. Надалі  від цієї затії  Федерація відмовилася.

Після кількох невдалих сезонів  команду  знову прийняв Геннадій ПУТЕВСЬКИЙ. У  1980 році, здається, намітилося зрушення на краще. Сумчани  поліпшили свою гру і посіли  12 місце.  Наступний рік був провальним –  21  позиція.

Рятувати  «Фрунзенець» запросили  заслуженого майстра спорту УРСР Анатолія АРХИПОВА, який свого часу працював разом з Валерієм ЛОБАНОВСЬКИМ у дніпропетровському «Дніпрі».  Але дива не сталося. 21 місце у  1982 році і останнє, 26 – у 1983-у. Черкаському «Дніпру», який був рядком вище,  сумчани поступилися 5 очками.  У пасиві  нашої команди 8 поразок з великим рахунком.

І       В       Н      П        М          О

  1. «ФРУНЗЕНЕЦЬ» (Суми)      50     11     12     27     47-85     34

Так «Фрунзенец»  втратив  статус  команди майстрів.   7 років  довелося  чекати Сумам  великого футболу. Його повернув “Автомобіліст», який було організовано на базі об’єднання «Сумиавтотранс».

П»ятірка кращих бомбардирів у 2 лізі: Григорій ЛАЗАРКО  (58 м’чів), Валерій ЖИЛІН (45),  Ігор ТЕРНОВИЙ (40),  Віктор ЧИПІЖНИЙ (35) і Микола ЛИТВИНЕНКО  (28).  До речі, свої м’ячі Григорій забив за 5 сезонів. Його досягнення навряд комусь із ФК «Суми» найближчим часом  вдасться перевершити.

Григорій – рекордсмен команди за сезон, забивши у 1982 році 18 м’ячів.

У 1977 – 78 роках  Борис ШУРШИН  у складі київського СКА став срібним і бронзовим  призером  чемпіонату  України.

У 1980 році   ЛАЗАРКО у складі  київського СКА, а Володимир ШАТОХІН  з «Кривбасом»  у 1981-у стали чемпіонами України. Кияни, вигравши фінальний  турнір,  вийшли до 1 ліги,  криворіжці за різницею м’ячів поступилися супернику.  У фінальній пульці  Г.ЛАЗАРКО забив 2 м’ячі .

ЩЕ ДВА М”ЯЧІ МИХАЙЛА ФОМЕНКА

ВИСТУПАЮЧИ за сумський «Спартак» у чемпіонаті СРСР серед команд класу Б зони УРСР,  Михайло ФОМЕНКО забив 8 м’ячів у 140 матчах. Про це ми розповідали раніше.

У доробку нашого земляка є ще 2 м’ячі,  якими він відзначився у поєдинках чемпіонату і розіграші  Кубка СРСР.

Фото   ДИВ.. Победа в Кубке СССР-1978

8 квітня 1971 року у першому  турі чемпіонату ворошиловградська «Зоря»  (в ній  Фоменко продовжив кар»єру)  приймала на своєму полі  московський «Спартак».  Поєдинок зібрав 40 тисяч вболівальників.

Гості на 66 хвилині відкрили рахунок (В»ячеслав ЄГОРОВИЧ). На 74 до атаки підключився Михайло ФОМЕНКО  і встановив рівновагу. 1:1 – так суперники залишили цю зустріч.

«Зоря»  фінішувала на 4 місці, а чемпіоном стало київське «Динамо»,  до якого перейшов наш земляк. За «Зорю» він  відіграв  59 матчів.

У «Динамо» Михайло  ФОМЕНКО  провів 173 зустріч1.   Єдиний м’яч він забив у повторному матчі 1/8 фіналу розіграшу Кубка СРСР-1978.

Тоді він, як і ще двоє  «динамівців»,  готувався   до завершення активної кар’єри .  Якщо в 1974-му для завоювання  трофея киянам слід було провести всього  4 поєдинки, то цього разу шлях до тріумфу був значно довшим. Розпочинали з 1/16 фіналу, обігравши  «Спартак» з Рязані» -3:0 і 3:1. В 1/8 в Одесі поступилися «Чорноморцю» -1:2, а  вдома  за підтримки 30 тисяч вболівальників легко  його перемогли – 4:0.

     Голи:  Буряк (4),  Блохін (42),  Буряк (68, з пенальті),  Фоменко (90).

На  біду одеситів, цього дня  впіймав свою гру  колишній одноклубник  суперників Леонід   БУРЯК.  Він швидко відкрив рахунок ударом голови  в падінні. Згодом довів справу до розгрому, реалізувавши пенальті, призначений за фол проти Колотова. І насамкінець подав кутовий точно на голову ФОМЕНКУ-4:0!

На сьомому році виступів за  «Динамо» Михайло нарешті відкрив лік забитим м’ячам! Останній свій сезон у якості гравця захисник ознаменував усього лише другим – за дев’ять років і понад 330 матчів на вищому рівні – взяттям чужих воріт. Про  перший  йшлося вище

Після  матчу з «Чорноморцем»   «динамівці» пройшли  ленінградський «Зеніт» (3:2 і 0:0) і московське «Торпедо (2:1 і 2:1). А у  фіналі зустрілися з донецьким «Шахтарем».Все вирішилося в додатковий час. На   92 хвилині вирішальний м’яч  у ворота земляків надіслав  Олег БЛОХІН.  До цього вони обмінялися по одному влучному удару (Віталій СТАРУХІН -15 хв. і  Олег БЛОХІН -55).

Ось що сказав про гру  Михайла ФОМЕНКА Олег БЛОХІН – капітан  «Динамо» у фіналному матчі,

– Багато наших успіхів пов»язані з іменем  досвідченого  центрального захисника  Михайла ФОМЕНКА.   У фіналі він грав на останній  перед воротарем лінії і провів матч на своєму  звичному високому рівні.  Михайло завжди вирізнявся  само відвагою  у  боротьбі, у футболі він ніколи  не шукав  і не шукає легких шляхів.

Так «Динамо» стало володарем Кубка СРСР-1978.  Це був  другий  трофей  у кар»єрі  Михайла ФОМЕНКА.

У розіграші почесного призу кияни  провели  9 матчів.  А це – 8 вікторій і одна нічия за різниці м»ячів  21-7. Відмінний результат!

За сумський «Спартак», «Зорю» і «Динамо»  у чемпіонатах  наш земляк провів 280 матчів  і забив 9 м’ячів.