ФутТайм від Григорія М.Реви.
ФутТайм від Григорія М.РЕВИ. Випуск 18.
200 матчів у воротах.
Знаєте, яким він футболістом був!
Дмитро РУДНЯК, Віктор ІВАНЕНКО, Сергій КОСТЮКОВ та інші – гвардійці сумського футболу.
Про що мріє Сергій КИРІЄВСЬКИЙ?
ВІДОМИЙ сумський дитячий тренер Микола АБРАМОВ, який виховав не одну сотню футболістів, завжди підкреслював, що він пишається своїми вихованцями. І хоча не всі заграли на професіональному рівні, але стали хорошими людьми і знайшли своє місце у житті. Серед тих, хто заявив про себе у футболі, – і Сергій КИРІЄВСЬКИЙ, у якого 9 лютого черговий, 61-й День народження.
У 18 РОКІВ він дебютував у воротах друголігового сумського «Фрунзенця», відігравши 12 матчів. А через рік став головним голкіпером команди. У 1980 році сумчани посіли 12 місце. Після кількох невдалих попередніх сезонів, здавалось, команда буде поліпшувати свою гру, адже склад підібрався пристойний. Поряд з досвідченими гравцями В.ЛАБЕНКОМ, В. ЧИПІЖНИМ, М.КРУЖКОМ, С.МИРВОЮ, виступали молоді О.СЕМЕРНЯ, Ю.КОРОБКО, В.ВАСЄКА та ін. Але стався регрес. Рятувати команду запросили заслуженого тренера УРСР А.АРХИПОВА, який раніше працював у «Дніпрі» з В.ЛОБАНОВСЬКИМ. Проте і йому, як згодом і О.СЕРБІНУ, не вдалося втримати команду в Другій лізі Української зони чемпіонату СРСР. Посівши, останнє, 26 місце, вона вибула на довгих 7 років. І не вина в цьому воротаря Сергія КИРІЄВСЬКОГО та його партнерів. Причина в іншому – частій зміні тренерів, непродуманій комплекції складу. Як не старався Сергій тримати свої ворота недоторканними, але, як відомо, один у полі не воїн… А вдалих матчів були десятки, всіх і не згадати…
Молодого голкіпера запрошували до юнацької і молодіжних збірних УРСР, які брали участь у чемпіонаті СРСР, який з часом став турніром «Переправа». Довелося пограти з О.ЗАВАРОВИМ, В.ЦИТКІНИМ,О.КУЗНЕЦОВИМ, М.МИХАЙЛОВИМ, С.СВИСТУНОМ та іншими футболістами, які згодом «засвітилися» на високому рівні.
Після 5-и сезонів в Сумах Сергія запросили до бережанської «Ниви», яка потім перебазувалася до Тернополя. За два сезони Сергій провів 55 матчів. Завершував кар’єру в ірпінському «Динамо» – на той час – дублюючому складі київського «Динамо». Через травму у 26 років довелося завершувати виступи на професіональному рівні. За 9 сезонів він провів майже 200 матчів ( із них за «Фрунзенець» -130) і добрий десяток – за збірні України.
Кілька років Сергій пограв за любительські команди області в різноманітних змаганнях. А продовжив себе у футболі надалі вже як дитячий тренер. Наразі Сергій Миколайович працює в КДЮСШ «Суми». Підготував кількох футболістів, які заявили про себе. Він, як і його вчитель, гордиться своїми вихованцями. Сергій Миколайович мріє, щоб у Сумах з’явилася команда Прем’єр-ліги і в ній грали його учні. До речі, про це мріяв свого часу і його тренер М.П. АБРАМОВ.
Пам’ять…
Перший сумський розвідник «Малий» у «Спартаку».
10 ЛЮТОГО минає 43 роки від Дня народження екс-футболіста Артема БЕЗРОДНОГО.
АРТЕМ Безродний – унікальне явище у футболі. Йому пророкували велике майбутнє. У 16 років після навчання в Сумській ДЮСШ (тут тренером працював його батько Анатолій Семенович) і Луганському спортінтернаті він став гравцем московського «Спартака» і цьому віці дебютував у Лізі чемпіонів. Хоча спочатку батько хотів бачити сина в ЦСКА, але В’ячеслав ГРОЗНИЙ порадив обрати «Спартак». До речі, на той час Артем був уже кандидатом у майстри спорту з акробатики. Він обрав футбол.
Наш земляк сподобався головному тренеру Олегу РОМАНЦЕВУ, який захоплювався талантом юнака.
– Він був одноногим шульгою. Однією ногою робив більше, ніж багато хто двома, – говорив тренер про гру сумчанина.
Першого сезону Артем добре зарекомендував себе у «Спартаку-2», провівши 42 матчі. Потім були 15 поєдинків за основу, конфлікт з тренером, відрядження до німецького «Байєра-04». Коли все було вирішено і розставлено, як кажуть, крапки над «і», Артем забронював місце в основі. За 5 років відіграв 103 матчі і як півзахисник відзначився 16 влучними ударами. Та згодом склалися так обставини, що Безродному довелося залишати «Спартак» і після 4-х матчів в чемпіонаті Азербайджану за «Араз» з Імішлі завершувати виступи на високому рівні.
Артем повернувся до Сум і почав грати в аматорських командах області «Автолюксі» і «Спартаку-Сумбуді» із Сум, глухівському «Велетні» і липоводолинському «Альянсі». З ними він став чемпіоном і володарем Кубка області.
13 вересня 2016 року під час ранкової пробіжки серце Артема зупинилося…
ЗА СВОЮ 10-річну кар’єру Артем БЕЗРОДНИЙ зіграв 194 матчі і забив 25 м’ячів (у Лізі чемпіонів – 25 матчів і 5 м’ячів). Він був найкращим півзахисником чемпіонату України серед юнаків, двічі під третім номером – у списку 33-х кращих футболістів Росії. Артем – 4-разовий чемпіон і бронзовий призер чемпіонату та володар Кубка Росії. Провів 1 матч за національну (відбір на ЧЄ-2000 з командою Андорри) і 6 – за молодіжну (3 м’ячі) збірні Росії. Мав прізвисько «Малий». В юному віці запрошувався в «Нант» і «Аякс».
«Цей футболіст мав талант. Незвичайна техніка, дриблінг, швидкість, удар з лівої ноги – все це при ньому». «Спорт-Экспресс».
«Артему все легко давалося. Як риба у воді себе відчував. Мав хорошу координацію рухів. Легко обігрував суперників, легко уникав сутичок, нікого і нічого не боявся». В’ячеслав ГРОЗНИЙ.
«За Артема й до цього часу душа болить. Щоб добитися такого успіху, треба бути людиною, яка відповідає за свої вчинки. Я не зі злості це говорю, а тому, що прикро. Талановитим був дуже. Але з’явилися друзі, в яких Безродний не розпізнав дармоїдів.. І здоров’я висмоктали, і, напевне, фінанси». Максим КАЛІНІЧЕНКО.
Згадує Олександр ВАЙЛО – президент ФК «Велетень» (Глухів):
–“Велетню” щастить на відомі футбольні постаті. Свого часу за вашу команду грав вихованець сумського футболу, екс-гравець “Спартака” Артем Безродний. Кольори “Велетня” він захищав один сезон – у 2013-му році, став автором м’яча зі штрафного у переможному для нас фінальному матчі розіграшу Кубка області із сумським «Спартаком-Сумбудом» (2:1). Призом заволоділи в додатковий час. Артем діяв на позиції атакувального півзахисника, багато робив гольових передач партнерам.
Яким запам’ятався Артем у повсякденному житті? Мав тихий, спокійний характер, чітко виконував всі тренерські вказівки та інструкції. Жаль, що рано Артем пішов із життя…
Фото на пам’ять: Олександр ВАЙЛО і Артем БЕЗРОДНИЙ.
Факти.
– НА ПЕРЕГЛЯДІ у «Спартаку» Артем забив м’яч і двічі обіграв Онопка. Після третього обведення він вдарив молодого гравця по ногах. Але опісля вибачився: Звиняй, юначе, тепер у тебе розпочинається чоловічий футбол.
– 6 БЕРЕЗНЯ 1996 року у 17-річному віці Артем дебютував у Лізі чемпіонів у чвертьфінальному матчі «Нант» -«Спартак» (2:0).
– 19 СЕРПНЯ 1999 року у матчі з ЦСКА Артем вийшов на заміну і впродовж 5-и хвилин забив 2 м’ячі, довівши рахунок до 4:0 .
– У ЛІЗІ чемпіонів 1999/2000 Артем, забивши 4 м’ячі, став кращим бомбардиром «Спартака».
– ПІСЛЯ першої зустрічі за молодіжний склад «Байєра» Артема дискваліфікували на 8 матчів за те, що він зламав супернику ногу.
Знай наших!
Матчі і м’ячі сумчан у «Металісті».
НАЙБІЛЬШЕ вихованців футбольних шкіл Сумщини виступали в харківському «Металісті».
У різні роки в ньому грали 8 уродженців області (представники Сум, Ромен, Шостки і Лебедина) і один гравець, шлях якого у великий футбол розпочинався в одній із наших команд. Ось чого вони добилися в чемпіонатах України в рейтингу серед 312 футболістів, які в різні роки грали в «Металіста».
На 10 місці – півзахисник Дмитро РУДНЯК. За 7 сезонів він провів 151 матчі і забив 23 м’ячі.
На 13 – захисник Віктор ІВАНЕНКО. 6 сезонів, 143 матчі, 27 м’ячів.
На 39- форвард, захисник Сергій КОСТЮКОВ. 5 сезонів, 69 матчів, 6 м’ячів.
На 43 – форвард Олег ЛУКАШ. 5 сезонів, 67 матчів, 10 м’ячів.
На 46 – захисник Сергій ОСАДЧИЙ. 3 сезони, 64 матчі, 1 м’яч.
На 95 – півзахисник Дмитро БЕРМУДЕС. 2 сезони, 27 матчів, 5 м’ячів.
На 133 місці – півзахисник Владислав ПРУДІУС. 1 сезон, 19 матчів, 3 м’ячі.
На 254 – півзахисник Андрій СПЄВАК. 1 сезон, 4 матчі, 0 м’ячів.
Варто відзначити також нападника Вадима КОЛЕСНИКА, який розпочинав грати у роменському «Електроні», потім – у охтирському «Нафтовику». Він на 31 рядку рейтингу. За «Металіст» виступав 4 сезони, провів 78 матчів і забив 20 м’ячів. Разом сумська «збірна» зіграла 622 матчі і забила 95 м’ячів.
6 сезонів тренував харківську команду Михайло ФОМЕНКО. (1996-2000, 2001-2003). З ним працював Валерій БЕРМУДЕС (2001-2002).
У списку 50 кращих футболістів «Металіста» – Вадим КОЛЕСНИК і Віктор ІВАНЕНКО. Вадим на 43 позиції. Впродовж 1991-95 років в усіх змаганнях він зіграв 102 матчі і забив 30 м’ячів. Віктор – на 49 рядку рейтингу. Впродовж 1996-2002 років на його рахунку 169 матчів і 30 м’ячів.