Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

ФутТайм від Григорія М.Реви.

ФутТайм від Григорія М.РЕВИ. Випуск 27.

Вітання

Був бійцем на полі

        2 ТРАВНЯ  56-й День народження  відзначив  Володимир БАРЛІТ. У команді майстрів сумського «Фрунзенця», який  виступав у Другій лізі  Української зони чемпіонату СРСР, він дебютував  у 17 років. На той час у домашній матчах повинні  були виступати  двоє гравців до 18 років.  Тренери не боялися випускати на поле  необстріляного ще  юнака, адже він мав хорошу  підготовку,  активно включався в боротьбу, не боявся брати гру на себе.  Впевнено почувався поряд з досвідченими гравцями Володимиром ЛАБЕНКОМ, Віктором  ЧЕПІЖНИМ та ін., які підтримували  молодого гравця.

       Після того, як  «Фрунзенець» вибув  з ліги  на довгих 7 років, Володимир   пограв  у кількох  командах. У 1991 році  Михайло ФОМЕНКО  запросив в «Автомобіліст», який дебютував у Другій  всесоюзній лізі, де провів 33 матчі. Надалі футбольна доля  випробовувала  Володимира.  Пробував  він  свої  можливості  і в польському чемпіонаті, але   довго там не затримався і повернувся додому, де продовжив грати за  команди в чемпіонатах області і України.  Ветерани футболу схвально відгукуються про гру Володимира БАРЛІТА – він був, за їхніми словами, бійцем на полі.

      Наразі Володимир Вікторович  працює  тренером – викладачем  у ФЦ «Барса».

Така доля воротаря

130  МАТЧІВ відіграв у командах різних рівнів  Микола ПАВЛЕНКО, який свою футбольну кар’єру на  професіональному рівні розпочинав  у краснопільському «Яворі» майже чверть століття тому.  Мав запрошення від московського «Спартака», але заграти в  ньому не вдалося, не рахуючи  2 матчі в дублюючому складі. Не  вийшло  зачепитися і  в ростовському  СКА ( 1 матч).

      Сезон Микола  знову виступає  в «Яворі», а потім  намагався  влаштуватися  у  вищолігових київському «Арсеналі»  і ФК «Харків» ( провів  4 і 10 матчів  у дублі – відповідно),  першоліговому «Борисфені» і «Кримтеплиці»  ( 7  і  5), 2-х командах   Узбекистану (21 матч),  «Волині» і свердловському «Шахтарі», де  зіграв  по 6 матчів.  У 34 роки Микола  зав’язав з професіональним футболом. Останньою його командою був ПФК «Суми», у складі якого  провів  31 зустріч.   І такою, на жаль,  буває доля у футболіста.  7 травня  у Миколи ПАВЛЕНКА 43-й День народження.

     Наші найщиріші вітання іменинникам! Здоров’я, завзяття, впевненості і всіляких гараздів у житті !!!

Зірки сумського футболу

               З  когорти першопрохідців             

        ДЖАМІР (Джафар)  ЧАВЧАНІДЗЕ  стояв  біля витоків сумської команди майстрів «Авангард», яка в 1960 році дебютувала в класі Б Української зони чемпіонату СРСР. Він був серед 5-х гравців конотопського «Шахтаря», запрошених  захищати честь  області на всесоюзному рівні. 5 травня минає 87 років з Дня народження  зіркового гравця.

        «Авангарду» було важко конкурувати з більш досвідченими  суперниками, бракувало  ігрового   досвіду  і майстерності, адже команда створювалася нашвидкоруч. «Грали, як могли і уміли»- зізнався через 40 років капітан команди  Євген БУРДО.

        Грав Джем  (так  називали  його друзі і партнери по команді) на  позиціях  захисника і хавбека.. Як розповідали вболівальники зі стажем, вирізнявся швидкими діями і наполегливістю, був своєрідним  мотором  команди,  вчасно підносив нападникам снаряди, тобто   забезпечував їх   несподіваними для суперників передачами, після яких  гріх було не забити.  В активі  Джаміра – 9 матчів у розіграші Кубка СРСР.  Один з них   він провів  6 травня 1962 року в Одесі з «Чорноморцем». Ось  що  писав «Моряк» у звіті про цей драматичний поєдинок:

       «Остро проходил поединок. Первый тайм закончился вничью – 0:0. После отдыха нападающие «Черноморца» штурмуют ворота гостей, а счет открыть не удаётся. И, как иногда бывает, – атакует одна команда, а мяч идет в ворота другой. Так случилось и сейчас. На 85-й минуте авангардовцы посылают мяч в ворота хозяев поля. И тогда все игроки «Черноморца» перешли в нападение. За 4 минуты до финального свистка А.Колдаков сравнивает результат – 1:1.Казалось, потребуются дополнительные 30 минут, чтобы выявить победителя. Авангардовцы успокоились, нарушают правила у своих ворот, и центрфорвард одесситов  Г. Шуйский сравнивает счёт. За 10 секунд до конца мяч во второй раз побывал в воротах авангардовцов. Проиграв  со счётом 1:2, сумские спортсмены выбыли из дальнейшей борьбы за почётный приз… («Моряк» от 08.05.1962 г.).

         Після  6-и сезонів   Джамір завершив свої  виступи на професіональному рівні.  Тоді «Спартак»  посів 7 місце і команда поступово піднімався вгору. Міг  він ще грати і радувати вболівальників, але Джаміру було  уже 30. На той час  гравця вважали ветераном і требу було  поступатися місцем молодим.

      За команду Джамір  провів  212 матчів і забив 8 м’ячів. Після  майстрів він продовжив ще  виступати  на аматорському рівні. Свого часу  організував команду «Дир-Дир», яка наразі  носить його ім’я.  Щотижня ось уже впродовж  більше 40 років  за будь-якої погоди у міському парку  ветерани різних поколінь  проводять   свої емоційні футбольні  баталії.

  Спільний проект «ФутТайму» і АФСО   « 30 років в історії сумського футболу»

        4.  1994/1995.   «Золотий» сезон «Явора»  і  провал  ФК «Суми».

        СЕЗОН команди розпочали з традиційних матчів  розіграшу Кубка України.  В 1/64 фіналу  охтирський «Нафтовик» поступився –  0:1 у  Кременчуці «Нафтохіміку», а конотопський «Локомотив» відмовився  від участі, за що отримав  домашню технічну поразку від «Системи-Борекс» з Бородянки. Питається, для чого тоді потрібно було заявлятися???  

      На наступному етапі  включилися в боротьбу  «СБТС» (Суми) і краснопільський «Явір». Грали вони в гостях. Сумчани  зазнали невдачі у Чернігові від «Десни» -1:2,  а краснопільці  з таким рахунком  обіграли  у Кривому Розі «Металург».

      Матч  1-го  1/16 фіналу   «Явір» проводив у Новомиколаївці  Запорізької області з «Нивою-Віктор». 120 хвилин протистояння завершилися  з нулями на табло. Післяматчеві пенальті влучніше пробили гості-3:2.  На 2-у етапі наших футболістів екзаменувала вишолігова «Нива» з Тернополя. У Краснопіллі –  0:0, на полі суперника – 0 :4.

        Тож наші команди провели  6 матчів («Локомотив» до статистики  не включаємо). Що маємо? 1 перемогу,  2 – нічиїх  і 3  поразки за різниці  м’ячів 3-8.

      Чемпіонат України. 1 ліга.  Область представляли «Нафтовик»  (тренер Андрій БІБА) і ФК «Суми» (Віктор АРИСТОВ).

 5 місце «Нафтовик» – 42 матчі, перемог -23, нічиїх – 3, поразок -16, м’ячі 69-51, 72 очки.

22 (останнє) місце  ФК «Суми» -42 матчі, перемог-8, нічиїх -3, поразок -31, м’ячі 22-81, 27 очок.

     Від мукачівських «Карпат» (21 місце)  сумчани відстали на 14 очок.  У них 8 поразок з великими рахунками за різниці м’ячів 3- 40. Команда  Сум понижується в класі. Ось як зіграли  наші з трійкою призерів. «Нафтовик» -«Зірка» (Кіровоград) – 0:0, 2:2, – ЦСКА-Борисфен -0:1, 1: 3, – «Металург» (Нікополь» – 2 :0, 0:2.   Взяли  5 очок. Лише очко відбрали у  лідерів сумчани.  ФК «Суми» – «Зірка» – 1:2, 1:3, –  ЦСКА-Борисфен –  0:0, 0:3,  – «Металург» – 1:6, 1:2.

      Олексій ГРАЧОВ, забивши 18 м’ячів,  посів 3 місце  у ТОП-10 кращих бомбардирів чемпіонату.  У  сумчан  явного снайпера не було. 7 гравців  відзначилися по  двічі.

     Друга ліга. У підсумку «Явір» (тренер Володимир БОГАЧ-старший) і ФК «Львів»  набрали однакову кількість очок. Між собою їх розділили – 2:0 і 1:3. Володаря  символічних золотих медалей  назвала … різниця м’ячів. Кращою вона виявилася у краснопільських футболістів, які зробили 4 кроки вгору  проти минулого сезону.

   1 місце  «Явір» -42 матчі, перемог -29, нічиїх – 6, поразок -7, м’ячі 71-30, 93 очки.

    У ТОП-10 кращих бомбардирів  на 7 місці – Валерій САМОЛЮК. Він 14 разів  змушував суперників розпочинати з центра поля. До  речі, другий сезон  поспіль  Валерій  найвлучніший у «Яворі».

За “Явір» Валерій  провів 5 сезонів. А це – 162 матчів і  забитих 40 м’ячів.

     ТРІО наших команд у чемпіонаті зіграли 126 матчів.  Перемог- 60, нічиїх – 12, поразок -54. за незвичною різницею м’ячів 162-162 (!).

   За  чотири сезони команди  провели:

     У розіграші Кубка  України  29  матчі. Перемог  – 12, нічиїх –  5, поразок – 12 , м’ячі  25-31.  У чемпіонаті зіграно   490  матчі.  А це – 211  перемог,  88  нічиїх і 191 поразка за різниці м’ячів 613- 579.

   А ось як  виступили команди в чемпіонатах

                                      І         В        Н      П            М

«Автомобіліст» ,ФК «Суми»

                                  148      43      22      83      129-229

«Нафтовик»              140     69      26      45       211-148

«Явір»                        134     76      27      31       197-112

«Електрон»  (три)       68      23      13      32          76-90

  Сторінки історії: УТОЧНЕННЯ

«Забуті» 48 матчів і 42 м’ячі

Або ЧОМУ Федерація футболу  СРСР  не враховувала стикові зустрічі?

     ВПРОДОВЖ 1961-1969 років  футболісти сумського “Авангарда» і «Спартака»  виступали у чемпіонаті СРСР  серед команд класу Б Української зони.

      В усіх довідниках і офіційних джерелах  подаються турнірні таблиці  регулярної  частини змагань. Як відомо, вони  проходили у 2-3-х зонах. А тому команди проводили ще й стикові матчі для визначення  підсумкового місця. Приміром, у  чемпіонаті-1961 «Авангард» був  десятим у своїй групі. А після стикових матчів з  «Колгоспником» (Ровно) – 1:1 і 2:1 –  опинився аж на 19  підсумковому рядку. Тож зробимо уточнення і доповнення до загальної кількості матчів нашої команди.

      А-Рік чемпіонату,  Б –Місце в зоні,  В –Технічні дані стикових матчів,  Г-Підсумкове місце в чемпіонаті.

    А           Б                            В                             Г         

                                І      В     Н     П      М

1961         10           2      1      1      0      3-2          19

1962         12          10     1      4      5      6-12        39

1963         20           2      1      1      0       2-0         39

1964         15          10     3      3      4     11-12       34

1965           7          10     3      3      4     12-12       15

1966           9           2      0      0      2       0-5         18

1967           8  місце в зоні. Фінал за участю 6 команд.

1968           2  місце  в зоні. Фінал за участю 8 команд

                                7       2     2      3       3-4          6

1969          1 місце в зоні.  Фінал за участю 6 команд.

                                5       3     0      2      5-5           3

        В активі  сумчан – 1 перемога з великим рахунком.  У 1965 році вони обіграли  «Лиман» з Мелітополя -4:1. Поразок з великим рахунком  зазнали в тому ж році від «Лимана» -0:5 , а наступного – поступилися  краматорському «Авангарду» -0:4. Найпопулярніший рахунок у стикових зустрічах- 1:0. Так сумчани  завершили 15  поєдинків.

      4 червня 1969 року «Спартак» здобув ювілейну, Соту перемогу в чемпіонаті. Вдома  він обіграв  «Локомотив» з Донецька – 1:0.

     Що маємо  у підсумку?  

      У ЗОНАХ сумчани зіграли 316 матчів.  Перемог -100,  нічиїх -118, поразок -98,  м’ячі 324 – 322. 

      ПРОВЕДЕНО  48 стикових матчів. Перемог – 14, нічиїх – 14, поразок- 20, м’ячі 42 – 57.

     ТОЖ РАЗОМ –  364 матчі. Перемог -114, нічиїх – 132, поразок – 118,  м’ячі 366 – 379. 

     На мою думку, треба вносити доповнення або уточнення до турнірних таблиць. Для чого тоді  проводилися  стикові матчі, якщо про них відверто «забули»? Для історії – це не  одна сотня  матчів і  забитих м’ячів.

     Ставши  у 1969 році бронзовим призером, у 1970   «Спартак»  грав у  3-й зоні 2-ї групи Класу А, до посів передостаннє, 21 місце.  Після реорганізації змагань, з 1971 року сумчани  почали  виступати  у 2-й  лізі класу А Української зони чемпіонату СРСР.