Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

ФутТайм від Григорія М.Реви.

«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 38.

        —- «Бісіклета» від Юлії ДЕГТЯР    

— «60 років – крок за кроком»  

— «Покер» від Євгена КЛИМОВА.

Вітання 

                         Капітане, капітане, посміхнися…

        ОЛЕКСАНДР ШИМКО – гордість відділеня футболу Роменської ДЮСШ імені Віктора Гречаного. Кар’єру 17-річний  юнак  розпочинав у друголіговій «Княжі» зі Щасливого, що на Київщині.  Через два роки перебрався до Миколаєва, але розігратися не вдалося. Після 6 матчів тренери відмовилися від послуг нашого земляка. Наступними були  хмельницьке «Динамо», ПФК «Суми» і черкаський «Славутич». Однак і в них довго не затримувався.

Капітан  «Агробізнеса-ТСК»  Олександр ШИМКО задоволений. Кубок області  –  знову  у Ромнах!

      Олександр повертається додому і стає гравцем новоствореного «Агробізнеса- ТСК», його обирають капітаном.  Разом  з командою він  досяг вагомих успіхів.  4 рази поспіль , що є рекордом, ромен чани    виграли звання чемпіона,  неодноразово – Кубок і Суперкубок області.  Особливо  успішними   були  два сезони, в яких вони паралельно  брали участь у всеукраїнських змаганнях серед аматорів.

      У 2015 році  у розіграші Кубка України дійшли до півфіналу, де за підсумками двох матчів поступилися  діючому чемпіону – «Балканам» з Одеської області. Тоді команда провела 8 поєдинків і лише в одному зазнала  єдиної невдачі від суперника.  У сезоні 2017/18  наші футболісти впевнено виступили  у зональному турнірі  чемпіонату України, поступившись першістю  нашій  «Вікторії» з Миколаївки.

      Цікавий факт. Цій команді так і не вдалося відібрати  чемпіонське звання  у роменчан. Чотири рази поспіль  «вікторівці» задовольнялися срібними медалями, що теж є  рекордним досягненням.  У цих змаганнях, як і годиться капітану, Олександр  був на видноті, подавав приклад молодшим  гравцям.

      Під час «зимових» канікул  грав  за  місцевий  «Рятувальник»  у першоліговому чемпіонаті України з футзалу, де провів 16 матчів і забив 8 м’ячів.

    Але так склалася футбольна доля, що після Ромен Олександр став гравцем «Вікторії». Його досвід і майстерність  сприяли успішному виступу команди в аматорському чемпіонаті і розіграші Кубка України. За «Агробізнес-ТСК» і «Вікторію» разом  відіграв  95 матчів, в яких відзначився 4 рази.  Загальний доробок Олександра  за  14 років  його кар’ри  склав 249 матчів і 15  м’ячів.  Але з футболом «зав’язувати»  ще не збирається. 14 липня  Олександру виповнюється 32 роки.  Порох, як кажуть, у порохівниці ще є…

                     Сергій мав «чуйку» на м’ячі…

      ВПЕРШЕ про Сергія БІЛОЗОРА  – вихованця  тренера сумського «Фрунзенця» Олександра ДЯКОВА –  заговорили після  Першого Різдвяного турніру з футзалу  серед юнаків, який започаткували в Сумах. Юний  гравець став героєм фінального матчу, який  сумчани виграли у ровесників шосткинського «Імпульса»   (4:2)  і ТРИ  м’ячі на свій рахунок записав Сергій. Його було визнано  кращим гравцем вирішального поєдинку.  Тоді юному захиснику  було 13 років.

     У 16 він  дебютував  у  чемпіонаті України  у складі  друголігового   сумського  «Агротехсервіса».  Провів 6 матчів і забив 1 м’яч.  Відзначився у домашній зустрічі з херсонським «Кристалом». По ходу поєдинку Сергій вивів команду вперед (2:1), але  суперник  надалі грав краще  і  завершив  протистояння  на свою користь (3:2).

     Швидко заявив сумчани про себе  у ФК «Черкаси», де він продовжив свою кар’єру.  За 5 сезонів відіграв  111 матчів і забив 9 м’ячів.  Була у Сергія, як кажуть, «чуйка»  на голи. Він часто підключався до атак і замикав результативними ударами   передачі партнерів.  Це добре у нього виходило  в командах Черкас і Одеси.  Не  псував футбольної каші, не боявся йти вперед  Сергій  і коли  виступав у вищолігових  ЦСКА-Борисфені  і «Арсеналі» з Києва , одеському «Чорноморці» та  донецькому «Металурзі».  За них він відіграв рівно 220 матчів  і  записав на свій рахунок 7 м’ячів.  Не вдалося  відзначитися лише за ЦСКА.У складі  армійців  дебютував  у розіграші Кубка УЄФА, зігравши 6 поєдинків в основі. По два міжнародні матчі провів  за  «Металург» і «Чорноморець».

      Завершував кар’єру на професіональному рівні, яка  т ривала 17 років,   наш земляк в Одесі, куди перебрався свого часу жити.  Догравав у «Дністері» і ФК «Одеса».

      В активі С.БІЛОЗОРА ще 16 матчів за молодіжну збірну України Ю-21. В усіх лігах українського футболу, а також  у розіграшах кубків   сумчанин   провів  462 матчі  і 24  рази змушував суперників  розпочинати  з центра поля. Для захисника  – це вельми пристойні результати.  Завершував кар’єру Сергій у 33 роки, хоча  міг ще пограти  не один сезон…

      15 липня  Сергій  відзначає свій 43-й День народження. 

     «ФутТайм! і АФСО вітають іменників з їхніми Днями народження.  Здоров»я, удачі  і нових перемог у житті і на футбольних полях!!!

Знай наших!

          «БІСІКЛЕТА» від Юлії ДЕГТЯР

    ЖІНОЧА збірна України з пляжного футболу, капітаном  якої є вихованка Конотопської ДЮСШ Юлія ДЕГТЯР, у третьому груповому  матчі  Євроліги-2022  легко  розібралися з пляжницями Чехії – 4:0. Два м’ячі забила наша землячка, яка наразі  грає у команді «Мрія-2005» м. Ананьїв   Одеської області. Один м’яч Юлія  надіслала у ворота суперниць прямо з кутового, а інший, скориставшись   «бісеклетою» – ударом через себе.  Це була перша перемога українок в цьому турнірі. Перед цим вони поступилися  дівчатам Англії -3:4  та  Іспанії-1:3. У матчі з  англійками Юлія  відзначилася авто голом. До  речі, у Євролізі-2021 у зустрічі з іспанками Юлія  теж забила у власні ворота.

     Після  матчів  у Португалії ситуація в турнірній таблиці така.  Попереду – Португалія – 6 очок. В Англії -5, по 3 – в Італії, Іспанії і України, жодного не взяла Чехія. Останні дві команди зіграли по 3 матчі, інші  – по 2.  Заключні  матчі  у наших дівчат – у вересні з пляжницями  Португалії та Італії.

    Торік українки дебютували в Євролізі-2021. У матчі за 5-е місце вони перемогли Чехію – 2:0.

   Спільний проект «ФутТайму» і АФСО  «60 років – крок за кроком»

«Авангард» і «Спартак» у  чемпіонатах СРСР  серед  команд майстрів класу «Б» Української зони.  1960 – 1969 рр.

                         Статистика здобутків і досягнень                

       У  ЦЬОМУ ешелоні  футболу  сумчани виступали впродовж 10 років.  Окрім матчів регулярної частини чемпіонату,  команди  грали ще  стикові поєдинки і турнірі, де визначалися підсумкові місця.  На жаль,  про це  практично ніколи не говорили і виступи команд оцінювали за підсумками лише  зональних та фінальних етапів, як, скажімо, у 1968 і 1969 роках.  Для історії треба  зробити уточнення  і додати до турнірних  показників команд «забуті» матчі і м’ячі.

  Про це і не тільки –  у спільному проекті  «60 років  – крок за кроком».

              3 квітня 1960 року – точка відліку

     Цього дня  сумська команда майстрів дебютувала  у класі «Б» Уераїнської зони  чемпіонату СРСР.

     У Сімферополі сумчани з рахунком 2:1  обіграли  місцевий «Авангард».  М»яч у нашій команді забив Костянтин ЗІНОВЬЄВ, ще один на рахунку  захисника  команди господарів Адольфа ПОСКОТІНА, який  його забив у власні ворота

     Наша команда  виступала у такому складі:  Віталій НОМОФІЛОВ,  Микола КУЗНЄЦОВ,  Аркадій ШУЛЬМАН,  Віктор ЄРЬОМЕНКО,  Володимир НЕПОЧАТИХ, Джамір ЧАВЧАНІДЗЕ,  Юліан ПАНТИКОВ,  Віктор СЄДОВ,  Євген БУРДО – капітан,  Микола КЛИМЬОНОВ,  Костянтин ЗІНОВЬЄВ,  Борис ВОВОДІН.

 До підсумків виступу «Авангарда» в 1960 році                              

      Із матеріалу  «Спутника любителя футбола. Суми, 1961» ( з деяким  скороченням).

       ІГРИ, проведені командою,  порадували і водночас  засмутили любителів футболу  нашої області.  Хіба могли наші вболівальники  байдуже зустріти прихід до Сум «великого» футболу?

      Перше коло   сумчани завершують  з відмінним для дебютанта результатом – 19 очок і 8 місце в таблиці.  У  другому колі  наші майстри  набрали усього 10 очоу. Такий результат став  несподіванкою для вболівальників, а такод для  самих футболістів  і тренерів команди.

  Ось чого  добилися  гравці:

                                       І       В     Н      П         М         О

  Перше коло            18      7      5      6      22-22      19

 Друге коло               18      1      8      9      16-31      10

       Чим пояснити  невдачі наших футболістів у 2 колі?  Далася взнаки недостатня фізична  підготовка окремих товаришів.  Через це команда не могла вести активну наступальну гру впродовж усіх 90 хвилин матчу – до кінця  деяких матчів  зменшувала темп, втрачала, здавалось,  уже завойовану перемогу.  На результат  негативно впливала зайва нервозність деяких нападаючих.  Цим пояснюється той факт, що такі нападаючі, як Клочко та інші, били мимо воріт з 2-4 метрів.

        Не завжди з однаковою відповідальністю сумчани виходили на поле. Як правило,  зустрічі із сильними колективами проводили організовано й успішно, набравши 16 очок, і тільки  12 – з  колективами, що  замикають турнірну таблицю.

       Окремі футболісти інколи порушували стрункість гри, дисципліну.  Все це у значній мірі  гальмувало  ігрову можливість  команди, і, звичайно,  негативно   впливало   на результати.

      Відрадно, що керівництво команди і всі футболісти врахували помилки і недоліки минулого року. Колектив робить все можливе, щоб більше не засмучувати наших вболівальників.  

                      Грали,  як могли

 Із спогадів Євгена БУРДО – першого капітана «Авангарда».

     ВЕСНОЮ того історичного 1960 року на навчально-тренувальних борах у Керчі мене обрали  капітаном команди.  Це була велика честь.  Капітанська пов»язка зобов»язувала і вимагала великої відповідальності, організаторських здібностей, повної  самовіддачі в кожному матчі.  Було важко. Часом відчував, що сил на полі вже немає,  але треба було  цього не показувати,  боротися до кінця і вести за собою колектив.  Я намагався це  все  виконувати. Можливо, не завжди  як слід. Не мені про це говорити.

     Пригадую важкі домашні поєдинки із досвідченими командами.  Серед них – з одеським СКА на «Авангарді».  Армійці нас перегравали, вели в рахунку – 2:0. Але наша команда не розгубилася, перед грізним суперником. І в другому таймі заграла агресивно. Костянтин Зіновьєв забив перший м’яч, а наприкінці зустрічі я реалізував пенальті. Нічия – 2:2..  Тоді визнані фаворити отримали хороший урок від новачка.

     Нелегкі випробування були для кожного з нас в тому сезоні.  І гіркі поразки були, про які боляче згадувати.  Були, звичайно,  і незабутні хвилини перемог.  Скажу відверто – на відстані  не одного десятка років –  тоді наш колектив не зміг витримати важкий і напружений марафон чемпіонату.   Адже команда була сформована за 4 місяці до початку змагань, багатьом  футболістам бракувало досвіду,  вправності  і кмітливості у грі  з командами майстрів класу «Б».  І фізично ми  виглядали не кращим чином,  за короткі збори (команда формувалася нашвидкуруч, в основному з місцевих футболістів)  не вдалося як слід підготуватися до дебютного сезону в чемпіонаті СРСР, Тож грали, хто як умів.

     Ми гордимося тим, що були першими,  щ о стояли  біля витоків сумської команди майстрів. Завдяки «Авангаду» до Сум прийшов великий ФУТБОЛ, прийшла велика ГРА!

                                                                                                                 Далі буде.                                         

   Із анналів історії

             Рік за роком, матч за матчем

        14 липня 1955 р. Чемпіонат області. Перша група.  «НАУКА» (Шостка) –   «Локомотив» (Білопілля) -3:3.  М’ячі забили:  у господарів –  Євген КУСТЕНКО, Віктор  ЛЕЙЧЕНКО і Олександр  СЕРБІН, у гостей –  ??  ВОЛОВЕЦЬ, В.ЛЕВЕРОВ і  В.ФІЛОНЕНКО.  В/ч №71542 –  «Буревісник» (Ромни) – 7:2. 4 м’ячі забив Євген КЛИМОВ, по одному –  В.ІВАНОВ,  В.ШКУРКО і  Р.КОЦЕРУБА. Хто відзначився у гостей – у протоколі не вказано.                                                                             Становише команд після  9 турів першого кола. На 1 місці –  Насосний завод (Суми) – 16 очок (без поразок), на 2-у –  В/ч №71542 – 13, на 3-у –  «Хімік» (Шостка) – 13 очок. Далі розташувалися:  «Наука» (Шостка) – 10,  «Іскра» (Лебедин)- 9,  «Червона зірка» (Конотоп) -9, «Шахтар» (Конотоп) – 9,  «Спартак» (Глухів) – 5,  «Іскра/Буревісник» (Ромни)-4,  «Локомотив» (Білопілля)-2.

     13 липня 1991 р. Чемпіонат СРСР. 2 ліга. «ОКЕАН» (Керч) – «АВТОМОБІЛІСТ» (Суми) -2:0.  «НАФТОВИК (Охтирка) –«Колос» (Нікополь)- 3:1. В охтирчан  відзначилися: Борис ШУРШИН (9), Володимир ТИМЧЕНКО (27) і Микола ЛИПИНСЬКИЙ  (73 – з пенальті).