Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

ФутТайм від Григорія М.Реви.

«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 49.

До вашої уваги:

— Пам’ятні матчі і голи  зіркового Валерія ЖИЛІНА                                                        

—  М’яч Олександра СЕМЕРНІ  у ворота майбутнього чемпіона                                     

— Завдання  «Нафтовика» і «Віталії» на сезон?                                                               

— Чемпіонат і Кубок області: хто  з ким гратиме?

Вітання

Валерій ЖИЛІН: Капітан, нападник і бомбардир

    Днями зірковий гравець і капітан сумської команди майстрів «Фрунзенець» Валерій ЖИЛІН  відзначив свій  поважний День народження.  Йому виповнилося  78 років. Зіграв майже 270 матчів і забив 48 м’ячів.  Він – у списку 100 кращих бомбардирів Другої ліги  чемпіонату СРСР.

       ЯК ЗІЗНАВСЯ колись Валерій Вікторович,  професіональним футболістом  бути він не збирався, хоча  грою захоплювався.  У команді інституту радіоелектроніки, в якому навчався,  двічі став  чемпіоном ЦР ДСТ «Буревісник» і кандидатом у майстри спорту.  Півтора року  працював інженером на заводі. Але захоплення футболом перемогло. Спрацювали гени, адже його батько Віктор Степанович був  швидким крайнім нападаючим київського  «Динамо» (97 матчів і 17  м’ячів). Таким запам’ятали вболівальники і Валерія ЖИЛІНА, який  у другому колі 1970 року (тоді наш «Спартак») дебютував у класі «А» 2-ї ліги). Він прийшовся на зустріч  одним із лідерів –  сімферопольською «Таврією».

     Кілька років знадобилося сумчанам після бронзового злету 1969 року, аби знову  бути серед лідерів.  І в сезоні-1974 «Фрунзенець» заявив про себе і  був за крок від  перехідного турніру до 1-ї ліги. Це стало відомо після  нелегкої перемоги над  футболістами Чернігова (2:1). Але  на турнір сумчани  не поїхали. Федерація футболу «піднесла» своєрідний сюрприз не лише сумчанам, а й іншим командам.  Порушуючи правила, чиновники від футболу задовольнили протест «Кривбасу», присудивши йому 2 очки.  Завдяки кращій різниці м’ячів, криворіжці посіли 3- місце і…  провалили свій виступ на перехідному турнірі.  Того року В.ЖИЛІН  із 16 м’ячами  посів 2 місце серед кращих бомбардирів 2- ї ліги Української  зони. Його і ще двох  гравців команди, включили до списку 22 кращих футболістів України 2-ї ліги.

      Напружених  матчів у 7-річній кар’єрі капітана команди було  чимало.  Це – поєдинки 1974-го року,  зокрема із  СК «Чернігів», два-  на Кубок  Дружби, в яких забив 4 м’ячі, дводенне протистояння  в Одесі на Кубок УРСР з «Чорноморцем» (1:1 і 1:2), принципова зустріч з «Металістом», в якій отримав травму, товариський  матч  з київським «Динамо» (1:3) з голом-престижу, останній матч з м’ячем  на пам’ять для вболівальників  та десятки інших. І в кожному  грав на повну силу, завжди перебував на його вістрі атаки. До цього його зобов’язувала  пов’язка капітана. І він ніколи не підводив  тренерів, товаришів по команді і вболівальників..

      У 33 роки Валерій  завершив кар’єру, став працювати у Палаці культур і техніки  СМНВО імені Фрунзе, і залишився у футболі, паралельно  обслуговував  матчі чемпіонатів області і УРСР.  І тут Валерій Вікторович добився успіхів, став суддею республіканської категорії.

      А коли перед сумським «Автомобілістом» поставили завдання – повернути до міста великий футбол Валерій ЖИЛІН разом з Миколою КУРАСОВИМ  вирішили це завдання у 1990 році, впевнено вигравши чемпіонат УРСР серед КФК.  Згодом  став працювати дитячим тренером, підготував кількох гравців.

      У складі команди Валерій ЖИЛІН  –  переможець  Кубка «Кримський пролісок» , двічі  – Кубка Дружби  команд майстрів Суми-Курськ, був учасником міжнародних товариський  матчів з колективами Болгарії і Франції.  Часто Валерій Вікторович згадує тренування під керівництвом заслуженого майстра спорту СРСР Віктора СЕРЕБРЯНИКОВА, який у  1973 році працював  старшим тренером «Фрунзенця».

     За версією «ФутТайма», Валерія ЖИЛІНА  включено до символічної збірної «Фрунзенця»  2-ї ліги.    

 Сумський «Спартак»-1972. Валерій ЖИЛІН у другому ряду третій зліва направо.

Олександр СЕМЕРНЯ: У пам’яті – матчі за збірну СРСР

59-й День народження зустрів екс-гравець сумської команди майстрів «Фрунзенець» Олександр СЕМЕРНЯ.  Із 17 років, які він  присвятив  футболу, 6  відіграв  на професіональному рівні за  команди Сум,  решту –  за аматорські колективи обласного центру в чемпіонатах області і України.

                  На знімку: Олександр СЕМЕРНЯ (у нижньому ряду – другий ліворуч) у складі сумського «Ливарника» -1982  після товариського матчу в Ромнах із «Сільгосптехнікою» (0:0).

     ВИХОВАНЕЦЬ  тренера  ДЮСШ СК «Фрунзенець»  Володимира БОЙЧЕНКА  кар’єру розпочинав 17-річним юнаком у команді майстрів  сумського  «Фрунзенця», який тоді виступав у Другій лізі чемпіонату СРСР.  Відіграв 4 роки. А це – майже 120 матчів, в яких забив  3 м’ячі.  У ці роки Олександра разом з В’ячеславом  ВАСЄКОЮ, який теж днями відзначив свій День народження,   викликали до  юнацької збірної СРСР  на участь у міжнародних турнірах. Зокрема у 1980 році вони стали бронзовими  призерами  у Фінляндії  розіграшу Кубка Хельсінкі. 

     Після того, як у 1983 році «Фрунзенець» вибув з Другої ліги, Олександр  продовжив виступи  за аматорські команди Сум.  З «Автомобілістом»  і «Фрунзенцем»  вигравав чемпіонат і Кубок області, інші всеукраїнські  турніри,  з Хіміком» і «Будівельником»  6 сезонів  грав у чемпіонаті України серед КФК. 

      Особливо пам’ятні для Олександра два матчі аматорського «Фрунзенця» у  розіграші Кубка України  сезону 1995-96, в яких він забив м’ячі. В 1/128 фіналу сумчани мінімально перемогли  павлоградський «Колос». Автором  єдиного  м’яча  на 75  хвилині став  Олександр СЕМЕРНЯ. Відзначився він і в наступній зустрічі з полтавською «Ворсклою» –  майбутнім чемпіоном Першої ліги. Матч виявився драматичним для  наших футболістів. Вони впевнено вели гру. Але на 33-й хвилині захисник «Фрунзенця»  зрізав м’яч  у свої ворота. Не встигли  сумчани отямитися, як гості відразу забили другий м’яч. Як кажуть, справу було зроблено. Відразу після перерви суперник збільшує перевагу. Олександру вдалося «розмочити» рахунок.

    Завершував кар’єру Олександр у 33 роки  на професіональному рівні, виступаючи за ФК «Суми» і «Агротехсервіс», провівши за них за два сезони 52 матчі. А загалом  в активі  О.СЕМЕРНІ  майже 350 матчів. А скільки він забив м’ячів – наразі сказати важко. Відомо 13 (за «Фрунзенець», «Автомобіліст» і «Хімік»), решту статистика, на жаль,  не зафіксувала.

       -Хорошим гравцем і  чудовою людиною був Олександр, коли ми  з ним чотири роки грали разом,- згадує воротар сумської команди майстрів «Фрунзенець» Сергій КИРІЄВСЬКИЙ. –  Він  тоді був наймолодшим в команді, старався. Сашко ніколи, як кажуть, не «філонив»,  бувало  отримає пошкодження, заміни не просить, а стиснувши зуби, продовжує грати. Багато виконував чорнової роботи.  Його на полі не було видно, а без нього  гра бувало не йшла, бо виступав він  на позиції, де  потрібно було викладатися сповна, аби досягти команді позитивного результату. Ніколи не зловживав  індивідуальною грою, вчасно віддавав м’яч партнеру, який  перебував у зручній позиції.  Після його передач  хлопці забивали чимало м’ячів. Наче  вчора це було, а минуло вже 40 літ…      

  МАТЧ з ІСТОРІЇ.                                                                                                                           

Кубок України-1995. 1/128 фіналу «ФРУНЗЕНЕЦЬ»  (Суми) –  «КОЛОС»  (Павлоград) – 1:0 (0:0). 1 серпня.  Стадіон « Авангард».  1000 глядачів.
     «Фрунзенець»:  Таранушенко,  Шелехов,  Гриценко,  Семерня,  Бездідько, Лушпа (Ткаченко, 46),  Стеценко, Вас. Іваненко, Бакузов ( Сербін, 46), Бобух,  Загорулько.
      «Космос»: Бєлов, В.Цокур, Гревцов,  Чалий (О. Цокур, 46), Головір, Булгаков, Гречка, Трофимюк,  Демиденко ( Боженар, 82), Чуяс, Астраханцев.
       Гол: 1:0 О Семерня (75).   Попередження:  Чалий (38),  Астраханцев (55) –  Шелехов (58), Вас. Іваненко (78).
   Вилучення:  Чуяс (70).

      «ФутТайм» і АФСО вітають  Валерія ЖИЛІНА і Олександра СЕМЕРНЮ  з пам’ятними днями  у їхньому житті.  Міцного вам здоров’я, шановні ветерани футболу, життєвих сил і бадьорості духу, щастя і радості, добра і благополуччя!!!

Наші інтерв’ю

     «Нафтовик» і «Віталія» отримали завдання 

      Впевнено  виступили на 1-у етапі чемпіонату області футболісти охтирського «Нафтовика» і  «Віталії» з Чернечої Слободи Конотопського району.  Якщо для охтирчан – це закономірний результат, то  «віталійці» – дебютанти змагань – піднесли приємний сюрприз, випередивши срібного  призера вищолігових перегонів – «Аграрник-Авангард» з Білопілля.  На 2-у етапі визначаться  команди, які  і розіграють нагороди чемпіонату-2022 Які завдання стоять перед командами?  

Олександр СІКУН: – президент ФК «Нафтлвик»: Будемо боротися за перемоги в чемпіонаті і розіграші Кубка             

       -ЧИ ДО ФУТБОЛУ наразі в Охтирці, коли інфраструктура міста  зазнала відчутних втрат після  рашиської агресії? – логічно постає питання.  Якби важко не було, ми повинні дати своїм  городянам  якусь віддушину, підтримати їх морально, І футбол, як на мене,  допоможе зняти психологічну  напругу.

      Ми довго думали – чи потрібно зараз братися за нього, адже це помітне фінансове навантаження для міста. Але  міська рада,  депутатський корпус і народний депутат України  Микола ЗАДОРОЖНИЙ  підтримали  нас і надають всіляку команді всіляку підтримку, аби вона успішно грала. Сезон розпочали  оптимістично. Виграли  перший етап чемпіонату області,  у стартовому матчі  чемпіонату України серед аматорів перемогли у Києві  «Локомотив» – 2:1, на черзі –  чвертьфінальний поєдинок розіграшу Кубка області. А головне наше  завдання на перспективу –   відродити  в Охтирці  професіональну команду, щоб до нас приїздили, як раніше, колективи  різних ліг.   Я впевнений, вболівальники хочуть і мріють мати таку команду, яка нещодавно була в місті. До речі, вона  – останній чемпіон 2-ї ліги  Української зони чемпіонату СРСР, але не без «допомоги» «Укрнафти» її було втрачено. Ми добре розуміємо:  одного бажання замало, потрібно для цього мати   міцний фінансовий  фундамент. Над цим  всі ми працюємо.

      До  заповітної мети  будемо йти поступово, набуваючи досвіду і обкатуючи гравців, багатьом з них не вистачає ще досвіду  виступів на  всеукраїнському рівні. Бо десь процентів під 90  – це вихованці ДЮСШ «Нафтовик» і  міської спортшколи.

      Ми виступаємо на 3-х, як кажуть, фронтах. Визначилися із завданнями на кожен турнір. У чемпіонаті України  завершити виступ  у «золотій» середині –  не нижче  5-го місця, а в області – виграти чемпіонат і Кубок. Навантаження  високе, але, я впевнений, хлопці  його витримають і порадують «золотим» дублем, бо давно Охтирка  не вигравали ці  змагання. Думаю – час уже настав!

.         

Юрій ФЕДІРКО – тренер «Віталії : Ми сміливі дебютанти і наша мета –  стати призерами

        -ЦЬОГОРІЧНИЙ сезон ми розпочали  успішно, вигравши першість Конотопського району. У вирішальному матчі  мінімально обіграли  «Арму-С-Шанхай» з Кролевця. Це додало хлопцям сил і впевненості взяти хороший старт в чемпіонаті області, в якому  дебютували. Стартом задоволені.

        Якщо відверто –  побоювалися, що виступ буде провальним. Однак всі гравці  продемонстрували максимальну віддачу і все, на що вони здатні.  Думаю, це буде для них стимулом для прогресу в наступних матчах.  Завдання у нас, як для дебютанта, серйозне. У розіграші Кубка області – пройти якомога далі, в чемпіонаті – тільки не смійтеся –  завоювати один з комплектів нагород Чим не стимул для футболістів? Я впевнений, якщо додаватимемо у грі, то добитися такого сходження цілком реально. Адже основу команди складають  фізично загартовані  військовослужбовці, досвідчені гравці.  Серед них –  наш керівник  Богдан ДУМЕНКО, який не побоявся  виставити команду  на вищий рівень. І хоча він виходить в основному на заміну,  його присутність на полі зобов’язує  хлопців  грати на повну силу, не дивлячись, який  рахунок, як кажуть, на табло.  Добре діють  Олександр ДЯКОВСЬКИЙ,  Микола ХОЛОД,  Костянтин ПОЗОВНИЙ, Дмитро ПОНОМАРЕНКО – за їхніми  плечима чималий ігровий досвід, а також молоді гравці Павло ЗИМОВЕЦЬ,  Владислав СКРИННИК, Максим ВАСИЛЕНКО та інші.  Стараюся і я внести свою  лепту, як тренер і гравець.

      Саме досвід і  молодість, а також хороша фізична підготовка і самовіддача на полі-  стало  запорукою успішного виступу «Віталії» на  першому етапі обласних перегонів. Сподіваюся, що продовження буде в наступних матчах.      

Вболівальнику на замітку

Кубок області:  В бій ідуть дебютанти

     Попередній етап.  «Віталія» (Чернеча Слобода Конотопського району) – «Колос» (Василівка Роменського району).

      ¼ фіналу.  «Колос» (Северинівка)- «»Велетень» (Глухів),  «Явір» (Каснопілля) –  «Україна» (Токарі Сумського району), «Нафтовик» (Охтирка) – «Аграрник-Авангард» (Білопілля),  «Колос» (Шостка) – переможець пари «Віталія» – «Колос».  Матчі цього етапу – у суботу.  Хто з ким гратиме у півфіналі – визначить жереб.

Чемпіонат області: Хто у Вищій лізі, хто у Першій?

      Вища лігаГрупа «А».  «Колос» (Шостка),  «Україна» (Токарі), «Віталія» (Чернеча Слобода).   Група «Б». «Нафтовик» (Охтирка),«Колос» (Северинівка), «Велетень» (Глухів)

     Перша ліга. Група «А».  «Аграрник-Авангард» (Білопілля), «Явір» (Краснопілля),ФК «Кролевець». Група «Б». ФК «Дружба», «Сейм» (Кузьки Конотопського району),«Колос» (Василівка)

      Примітка. Перемога  – 3 очки, поразка – 0. Якщо основний час завершиться  внічию – команди пробиватимуть серію пенальті. Перемога  – 2 очки, поразка – 1.