ФутТайм від Григорія М.Реви.
З історії сумського футболу: «Автомобіліст» повернув Сумах великий футбол.
30 років тому сумський «Автомобіліст» вперше зіграв в останньому чемпіонаті СРСР серед команд Другої ліги Української зони.
ЧЕРЕЗ 7 років – після того, як «Фрунзенець» вилетів з Другої ліги – до Сум знову завітав великий футбол. Місце області серед майстрів і раніше повернув охтирський «Нафтовик». А Суми виручило обласне управління «Сумиавтотранс», яке стало фінансовим шефом «Автомобіліста». Але початок він бере ще з 1965 рок. Тоді на базі АТП-18021 було організовано футбольну команду. Прогрес почався згодом, коли директор цього підприємства Борис БАРАНЕНКО. Незважаючи на труднощі, Борис Кузьмич вирішив ризикнути. І він не помилився. Швидко «Автомобіліст» став одним із лідерів в області і сміливо заявив про себе на всеукраїнському рівні, коли з нею стали працювати колишні гравці сумської команди майстрів Валерій ЖИЛІН і Микола КУРАСОВ.
Вигравши з першого заходу чемпіонат України серед команд колективів фізкультури, сумчани почали виступати у чемпіонаті України у Другій лізі. Відіграли в ній лише один сезон 1991 року, бо через рік почав вже проводитися незалежний чемпіонат України.
Команду тренував сумчанин Михайло ФОМЕНКО. Її основу складали вихованці сумського футболу, зокрема Сергій СТРАШНЕНКО- старший, Валерій БЕЗДІДЬКО, Ігор КРАВЧЕНКО, Олег ЛУКАШ, Олег ТЕСЛИК, Володимир БАРЛІТ та інші.
«Автомобіліст», зігравши 50 матчів, посів 8 місце серед 26 команд. В активі – 20 перемог і 14 нічиїх, у пасиві – 16 поразок за різниці м’ячів 51-40. На своєму полі сумчани набрали 39 очок, в гостях – 15.
Перший історичний м’яч забив захисник В’ячеслав ХРУСЛОВ у 4 турі вдома . Сталося це 17 квітня у матчі з павлоградським «Шахтарем». Він реалізував пенальті на 45 хвилині поєдинку. 1:0 – за «Автомобілістом». В’ячеслав став кращим бомбардиром команди, забивши 13 м’ячів. Правда 11 він надіслав з карної точки.
Автором ювілейного, 50 (а сумчани забили 51 ) м’яча став Василь САРАЄВ. Це він зробив у домашній зустрічі 12 листопада із ужгородським «Закарпаттям», який сумчани виграли – 2:0. Василь реалізував пенальті на 47 хвилині зустрічі.
Найбільше матчів провів Олег ТЕСЛИК. Він 48 разів виходив на поле. По 46 поєдинків зіграли В’ячеслав ХРУСЛОВ і Олександр БЕДРИЦЬКИЙ. Згодом В’ячеслав разом із Михайлом ФОМЕНКОМ перейшли до київського «Динамо», у складі якого стали чемпіонами і володарями Кубка України.
В активі сумчан 4 перемоги з великими рахунками (13-0). У кожній – по одному маячу забивав В’ячеслав ХРУСЛОВ. У пасиві – одна поразка з великим рахунком. У Кривому Розі сумчани поступилися «Кривбасу» -0:4.
Того року сумчани двічі зустрічалися з охтирським «Нафтовиком», який став останнім чемпіоном Другої ліги. У гостях водії зіграли – 2:2, а вдома поступилися – 0:2.
Думки вболівальників
Володимир СИНЯГІВСЬКИЙ, відповідальний секретар обласної Федерації футболу:
– У порівнянні з минулим роком команда значно додала у грі, хоча недоліків у діях гравців ще вистачає. Проте їх з надміром компенсують бійцівські якості і бажання перемогти. Серед гравців мені особисто подобаються своєю грою Дмитро РУДНЯК і Валерій САМОЛЮК.
Віктор КАРЕПІН, студент сільгоспінституту
– Бачив якось тренування сумчан, на якому Михайло ФОМЕНКО , тренуючи воротаря, метрів із 16-и зовнішньою стороною ступні надсилав щоразу м’яч в одну точку воріт – у «дев’ятку». Коли в його підопічних буде так поставлений удар, Суми стануть кращими у лізі!
Петро ГОЛОВКО, працівник міліції:
– На грі сумчан буваю не часто, однак те, що бачив, сподобалося. Хлопці діяли з піднесенням і перемагали. Чого не вистачає? Мабуть, як і кожному з нас, – професіоналізму.
Із додатку «Футбол-92»- спільного випуску газети «Сумщина» і обласної Федерації футболу.
Весною 1992 року «Автомобіліст» стартував вже у Першому незалежному чемпіонаті України серед команд Першої ліги. Але це – у наступній розповіді.