ФутТайм від Григорія М.Реви.
«ФутТайм» від Григорія М.РЕВИ. Випуск 70.
Сьогодні у випуску:
— Згадаймо й пом’янемо Сергія ЧОРНОШВЕЦЯ
— У кого цього річ ювілейні Дні народження?
— Матчі київського «Динамо» у Ромнах.
Пам’ять
Знаєте, яким гравцем він був…
17 лютого він міг відзначити свій 50-літній ювілей. Але доля розпорядилася по-іншому. У 2004 році перестало битися серце цього здібного футболіста, який радував багатьох вболівальників своєю добротною і результативною грою. Згадаймо й пом’янемо Сергій ЧОРНОШВЕЦЯ.

ПЕРШИМ звернув увагу на швидкісного гравця головний тренер сумського «Автомобіліста» М.ФОМЕНКО і, не вагаючись, запросив юнака в команду, яка виступала у Першій лізі чемпіонату України. Першого сезону Сергій провів 14 матчів і забив 1 м’яч. І кому? Чемпіону – вінницькій «Ниві». Суперники очки розділили – 2:2. У наступні сезони гра у нього вже пішла.
Після Сум його командою на 4 сезони став охтирський «Нафтовик».У багатьох із 110 матчів забивав вирішальні м’ячі, як, скажімо, «Нафтохіміку», ФК «Львів», «Поліграфтехніці», «Ратуші», «Скалі» та ін.. Ось що писала про матч у Харкові місцева газета «Слободской Край».
« У 8 турі “Металіст” приймав охтирський “Нафтовик”. Команди знаходяться на різних полюсах. Охтирці очолюють турнірну таблицю, харків’яни ж з кожним матчем все впевненіше опановують роль “штатного” аутсайдера.. “Нафтовик” уже в першому таймі повів у рахунку. Господарям вдалося відігратися. Але втримати рівновагу харків’янам, на жаль, так і не вдалося. Наприкінці матчу гості забивають другий гол в ворота “Металіста” – С.Черношвець».
У тому матчі Сергій на 65 хвилині вийшов на заміну і через 10 хвилин приніс «Нафтовику» перемогу-2:1. Дебютного сезону Сергій забив 14 м’ячів, ставши кращим бомбардиром команди, і увійшов до ТОП-10 снайперів чемпіонату. В ударі був і наступного сезону (10 м’ячів).
Мріяв пограти Сергій і у вищій лізі. Отримав запрошення від донецького «Металурга». Але так склалися обставини, що не судилося йому зодягти футболку цієї команди. Надалі нападник продовжив грати за «Фрунзенець-Лігу-99». Провів також кілька матчів за «Сумигаз» у вищоліговому чемпіонаті України з футзалу.
Кар’єра Сергія на професіональному рівні тривала 10 років. На рахунку 240 матчів і 45 м’ячів. Не один десяток матчів він зіграв і відзначився влучними ударами за аматорські команди у чемпіонатах і розіграшах Кубка області.
Його футбольна кар’єра, як і саме життя, несподівано обірвалися у 2004 році. Сергію було усього 30…
МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонат України 1995/1996. Перша ліга. «НАФТОВИК» (Охтирка) – «ВЕРЕС» (Рівне) – 2:0. Стадіон «Нафтовик». 3500 глядачів.
«НАФТОВИК»: Столбовий, Цисар (Фесенко, 84), Задорожний (Лукаш, 86), В.Єрмак, .Кирилюк, Таргонський, Рудняк, Гольдін (Корощенко, 83), Захаров, Леш, Чорношвець. Тренер: А. Біба.
«ВЕРЕС»: Лавренцов, Васильєв (Коломієць, 59), Югалдін, Сухомлинов, Бакалов, Пархомчук, Баранівський (Заєв, 75), Новак, Іванченко, Вознюк, Українець. Тренер: В.Усатий.
Голи: Чорношвець ( 50, 76). Попередження: Сухомлинов.
Турніри
Вшанували пам’ять Сергій БІЛАШОВА
У Ромнах завершився традиційний 37-й Відкритий Першоліговий чемпіонат Роменщини з футзалу пам’яті воротаря «Електрона» Сергія БІЛАШОВА, який передчасно залишив цей світ. Змагалися 8 команд з Ромен, Харкова, Липової Долини і 4 сіл району.

ДОСТРОКОВО перемогу святкували гравці липоводолинського «Агро-Долини». На фініші вони на 4 очки випередили «Гефест-2» з Ромен і семенівську «Вікторію», які набрали однакову кількість очок. Завдяки кращій різниці м’ячів «срібло» дісталося городянам. Відверто розчарував роменський «Маяк». Він встановив кілька анти рекордів. Команда не виграла жодного матчу (лише 2 нічиї), найменше забила м’ячів (15) і найбільше їх пропустила (115).
Бомбардирські перегони виграв Денис ВАСИЛЬЧЕНКО з «Кристала» (Стара Грунь), На його рахунку 27 влучань. У призовій трійці – Віктор ПОЛЯКОВ («Кобра» Бобрик) – 25 і Ростислав БІЛОУС «Агро-Долина) – 20 м‘ячів.
Наближаються до завершення змагання Відкритої першості пам’яті Сергій БІЛАШОВА серед команд Вищої ліги. В них змагаються 7 міських і одна сільська команда За три тури до завершення змагань боротьба за розподіл призових місць йде між трьома командами – «Панчером» (25 очок), «Нікою» (20) і «Рятувальником-2» (19). Інші конкуренти помітно відстали.

Наш календар
Першак команда
110 років тому на Михайлівському Шосткинському артилерійському пороховому заводі організовано першу в області футбольну команду. Вона складалася з 23 гравців. Відомі прізвища 12 «першопрохідців»: Іваницький, Семенов, Руденко, Веник, Стрезко, Гудок, Массенков, Кортиков, Дудка, Ігнатьєв, Герасимов і Псюрков. Так що 1913-й рік можна вважати роком зародження футболу в нашому краю.
Ювілеї 2023-го
Цього року ювілейні Дні народження у футболістів, які виступали у командах майстрів і колективах фізкультури.
100 років від Дня народження Михайла ПАРШИКОВА (Глухів).
90 – Миколи МОРОЗА (Глухів), Віктора ГРЕЧАНОГО (Ромни).
85 – Володимира КУРУШЕВА, Віктора ПЛАТІЦИНА, Анатолія БІЛОЛЮБСЬКОГО, Бориса ПИВОВАРОВА, Віктора ГРИЩЕНКА.
80 – Віктора ЄРЬОМЕНКА, Геннадія ІВАШОВА, Віктора КИСЛЯКОВА,
75 – Михайла ФОМЕНКА, Олега ІВАНОВА (Конотоп), Геннадія КОЗЛОВА, Юрія ШПАКА.
70 – Валерія ДУШКОВА (Охтирка), Олега ЧКАНИ (Ромни), Сергія СТРАШНЕНКА – старшого, Віктора ГАЛЬЧЕНКА (Ромни), Володимира ГЛАДОВА, Олександра ДОВБІЯ (Харків)..
65 – Олександра КВАШІ (Ромни), Анатолія ЄРМАКА (Охтирка),, Бориса ШУРШИНА, Володимира КОЛОМІЙЦЯ (Конотоп), Євген ЧИЖИК (Ромни), Леоніда СУГИРІЯ (Київ).
60 – Валерія САМОЛЮКА, Олега ТКАЧА (Ромни), Олександра СЕМЕРНІ, Валерія БЕЗДІДЬКА, Віталія ДАВИДЕНКА, Сергія СТРІЛЕЦЬКОГО, В’ячеслава ВАСЄКИ, Юрія КОРОБКА, Петра ПУСТИННИКА (Глухів)..
55 – Ігоря ШАНДИБИ, Миколи ЛИПИНСЬКОГО, Володимира ТИМЧЕНКА (всі –Охтирка).
50 – Михайла ОХРІМЕНКА, Павла ДВОЙЦИНА, Володимира МИГАЛЯ (Краснопілля), Владислава ПРУДІУСА, (Ромни), Володимира СЕРГІЄНКА, Сергія ЧОРНОШВЕЦЯ, Юрія ДУДКИ (Конотоп), Сергія БАБІЙЧУКА, Едуарда ЦИХМЕЙСТРУКА.
45 – Павла ШАПОВАЛА, Сергія ГОРБАСЯ, Романа ТЕТЯВКІНА, Богдан ЄСИП (Охтирка).
40 – Олега ГУСЄВА, Віталія КОЛЕСНИКА (Ромни), Валерія КАРАЦЮБИ, Ігоря ШЕЛЕСТА, Ігоря ЄРМАКА, Дмитра МОЛОЧАЯ, Віталія БУГАЙОВА.
35 – Катерини САМСОН, Максима ГАВРАСЯ (Ромни), Віталія ЛІСНІЧЕНКА, Андрія БУРДЮГА,
Матчі з історії
Дублери «Динамо» полюбляли грати у Ромнах
Тренер роменського «Електрона» Олександр КВАША свого часу мав добрі відносини з наставником команди дублерів київського «Динамо» Віктором КОЛОТОВИМ. А тому столичні футболісти кілька разів приїжджали до Ромен на товариські матчі
ПЕРШУ зустріч з міні-футболу вони провели 14 січня 1989 року. У спорткомплексі зібралося стільки глядачів, що ніде яблуку, як кажуть, було впасти. У складі гостей виступали Святослав СИРОТА, Олег ЛУЖНИЙ, Вадим ЄВТУШЕНКО, Сергій ЮРАН , Андрій КАНЦЕЛЬСКІС та ін. За господарів тоді грав Владислав ПРУДІУС, який згодом стане «динамівцем» і проведе 3 матчі за збірну України. Як зізнався О.КВАША, тримати суперників було важко. Вони демонстрували нереальну швидкість. Тому тримати їх довелося за… футболки. Але це не врятувало від поразки. «Динамо» виграли 10:5. 6 м’ячів забив Сергій ЮРАН. У воротах гостей «розписалися» Олександр КЛЮЄВ (двічі), Олег ШЕПЕЛЬ, Валерій ЯНГОЛЬ і Олег ТКАЧ.
За 2 роки (13 січня 1991р.) кияни знову завітали до Ромен. Склад був іншим – Михайло МИХАЙЛОВ, Юрій ГРИЦИНА, Олег МАТВЕЄВ, Степан БЕЦА та ін. Цього разу «електронівці» дали бій гостям, впевнено реваншувавшись – 11:3. На «горіхи» киянам дісталося від Олександра ХАНДОХІНА, Олега ШЕСТАКОВА і Юрія ТАТАРКІНА. які забили 4, 3 і 2 м’ячі – відповідно (вони на фото на передньому плані).Ще двічі відзначилися Олег ТКАЧ і Валерій ЯНГОЛЬ. За вечерею Віктор КОЛОТОВ був дещо засмученим, але зізнався, що був приємно здивований добротною грою суперників. І пообіцяв . що буде брати реванш, бо не гоже майстрам так програвати.

25 січня суперники провели контрольну зустріч на повітрі. На центральному стадіоні грати було неможливо, а тому знайшли поле у с.Бобрик. Роменчани не змогли виставити відразу 6 гравців – лідерів команди. Грали без замін, а тому, як сказав О.КВАША, отримали «торбу» м’ячів, поступившись – 0:6. По двічі відзначилися Олег МАТВЕЄВ і Андрій ЗАВ»ЯЛОВ,
Знай наших!
«Покери» на «Спартаку», «Авангарді» і «Колосі»
За всю історію сумської команди майстрів (а це – 60 років) двом гравцям вдалося зробити «покери», тобто забити по 4 м’ячі в одному матчі. Такою результативністю відзначився і гравець «Явора».
ПЕРШИМ це зробив Григорій ЛАЗАРКО 26 липня 1982 року у матчі 28 туру чемпіонату СРСР серед команд Другої ліги Українскої зони. «Фрунзенець» приймав «Спартак» із Житомира.
Після першого тайму сумчани безнадійно програвали – 0:3. У другому таймі на поле вийшов Григорій ЛАЗАРКО, гра якого кардинально змінила і малюнок гри господарів, і ситуацію на полі. Впродовж 25 хвилин він забив 4 м’ячі (один з пенальті), які принесли сумчанам важливу перемогу -4:3. Тоді очки «Фрунзенцю» потрібні були, як повітря, бо він знаходився поблизу «зони вильоту». У підсумку – 21 місце серед 24 команд.
Через 18 років досягнення Григорія ЛАЗАРКА повторив нападник «Спартака» Сергій БАБІЙЧУК, який нещодавно зустрів свій ювілейний, 50-й День народження. 5 серпня 2000 року він відзначився у матчі із луцькою «Волинню». Це була першолігова зустріч 5 туру чемпіонату України. Вона пройшла за інтригуючим сценарієм впродовж 70 хвилин.
На 12 хвилині гості відкрили рахунок. На 18 – Сергій відновив рівновагу, а на 52-й вивів «Спартак» уперед. За 2 хвилини суперник з пенальті відігрався – 2:2, а за три Сергій вдруге виводить сумчан вперед – 3:2. Через 22 хвилини господарі втрачають перевагу і втретє розпочинають з центра поля. Але останнє слово було за нашими футболістами, а точніше – за БАБІЙЧУКОМ. За 8 хвилин до фінального свистка він забив переможний м’яч – 4:3.
-Цей день, цей матч , і ці м’ячі я запам’ятаю на все життя. Не кожному вдається в одній зустрічі добитися такої результативності,- сказав після поєдинку найкращий його гравець С.БАБІЙЧУК.
На жаль, свій виступ «Спартак» завершив на 17 місці і вибув до Другої ліги. А того сезону він зробив сенсацію у розіграші Кубка України, вивівши з боротьби представників Вищої ліги – «Динамо» і «Таврію»
У «ЯВОРІ» «покером» відзначився Раїс ТЕРКУЛОВ. Влучні постріли він зробив у ворота алчевської «Сталі-2» у матчі 9 туру друголігового чемпіонату України , що відбувся 29 вересня 2002 року у Краснопіллі на стадіоні «Колос». Після того, як Олександр САВАНЧУК з команди гостей на 37 хвилині не реалізував пенальті, за справу взявся Раїс. На 52, 68, 74 (з пенальті) і 80 хвилинах він змусив суперників розпочати з центра поля. За 2 хвилини відзначилися «сталевари». З пенальті рахунок «розмочив» О.САВАНЧУК. Того сезону “Явір» фінішував на 10 місці серед команд групи В Другої ліги.
Спомин
Лимонаду виявилося замало
У 1981 році у Конотопі пройшов обласний фінал зональних змагань Всесоюзного клубу «Шкіряний м’яч» серед футболістів молодшої вікової групи.
ЗА ПУТІВКУ змагалися 8 команд. Після того, як сумчани обіграли ровесників з Ямполя – 5:1, а зустріч з господарями завершили – 1:1, фіналіст визначався у зустрічі команд Конотопа і Ямполя.

-Нам, аби грати далі, треба було перемагати суперників з різницею не менше, ніж у 5 м’ячів, – згадує на той час воротар конотопців Анатолій ПОЛЯЧЕНКО. – Сумчани вирішили застимулювати ямпільських гравців. Вони пообіцяли їм виставити ящик лимонаду, якщо вони програють з мінімальним рахунком. Але «виставлятися» не довелося, ми їх засмутили обігравши – 9:1. Ми здобули путівку на всеукраїнський зональний турнір, матчі якого пройшли у Чернігові. Тут посіли 2 місце, мінімально поступившись у вирішальній зустрічі ровесникам з Ніжина.