Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

ФутТайм від Григорія М.Реви.

ФутТайм від Григорія М.РЕВИ. Випуск 73.

Читайте:                                                                                                                           

— Згадаймо й помянемо Сергія МИРВУ.                                                                            

— Чемпіонат України-1992: Квартет «першопрохідців».                                                   

— Коли Артем ФАРЕНЮК навчився забивати мячі?    

Пам’ять     

Сергій  МИРВА:  5 влучних ударів

     За 6 сезонів, проведених у  друголіговому сумському «Фрунзенці», він зіграв майже 250 матчів і забив 5 мячів. 5 березня  минає 66 років від Дня його народження, Два роки тому Сергій Федорович пішов із життя. Вічна йому пам’ять!

        СЕРГІЙ –  вихованець  Харківського спортінтернату. У  складі команди цього навчального закладу  виграв  юнацьку першість УРСР серед команд майстрів і спорn шкіл. Їхніми суперниками у фінальному турніру були учні Київського і Львівського спорт інтернатів   та спорт шкіл запорізького Металурга» і ворошиловградської «Зорі». Разом із Сергієм грали  Віктор КАПЛУН,  Володимир ЛІНКЕ, Сергій БАЛТАЧА та ін. По завершенні навчання  у місцевих  командах  юнаку  місця не знайшлося. Він з радістю відгукнувся на запрошення тренерів «Фрунзенця».

      У 1978 році  дебютант  швидко став гравцем основного складу..Дебютант  сповна викладався на полі у кожному матчі. Полюбили його і вболівальники.

     -Сергія, назважаючи на його вік, у команді поважали за відкритість і принциповість, він ніколи не дурив, був з усіма  у дружніх відносинах, надійним другом, завжди підтримував молодих гравців, –  згадує екс-воротар  «Фрунзенця» Сергій КИРІЄВСЬКИЙ. –  Гравець  мав хорошу технічну підготовку. Я помітив: коли суперник пробивав штрафні удари,  Сергій  ставав у «стінку» і м’яч обов’язково «знаходив» його….

      У 1983 році Сергій забив 3 м’ячі. Він, як  півзахисник, відзначився  у домашніх матчах  із «Десною» ( сумчани виграли – 3:1) та «Буковиною» (2:1) і  виїзному із «Новаторм» (2:2). За словами тренера Анатолія АРХИПОВА, як  писала тоді газета «Червоний промінь», «команда, здається, знайшла свою гру, футболісти намагаються грати  агресивно, з вогником. Але потрібно докласти максимум зусиль, аби дотримати слова. Напередодні старту вони  зобов’язалися вибороти  місце, не нижче 12-го. Але того сезону «Фрунзенець»  втратив місце у Другій лізі Української зони  чемпіонату СРСР. «Причина не в гравцях.  Тренери, яких запрошували із футбольних центрів, не  змогли створити боєздатний колектив, краще було б підтримувати своїх тренерів, дати їм можливість попрацювати, а не вимагати швидких успіхів, здобутими будь-якими засобами» – писав «ЧП». За останні 6 років в ній змінилося 4 тренери. Однак за  підбором  гравців команда могла були у «золотій» середині.

      Сергій разом з кількома гравцями став виступати за аматорський «Фрунзенець», з яким  успішно виступав у чемпіонаті  та розіграшу Кубка області.

      Стежкою батька пішов і його син Максим. Він подавав великі надії але в Україні не «прописався». Реалізував себе у Польщі, де  майже 20 років успішно грав у місцевих командах. 

ФОТО з АРХІВУ. 1981 р. Сергій МИРВА із «Фрунзенцем» на зборах під час  підготовки до сезону.

Вітання     

Ігор ЗАГОРУЛЬКО:  Серед майстрів і аматорів

        5 березня  він відзначає свій День народження.  Ветерану  сумського футболу виповнюється 57 років.

         У 23 РОКИ Ігоря запросили до  охтирського «Нафтовика» – на той час єдиної команди області, що  виступала  у  Другій лізі Республіканської зони чемпіонату СРСР.  Здавалось би, у юнака вдалий початок кар’єри, він має  хорошу перспективу заграти на професіональному рівні. Але все обмежилося  3-а матчами.  Розчаруватися Ігорю було через  що.

ФОТО з АРХІВУ. 1989 р. Ігор ЗАГОРУЛЬКО  ( у нижньому ряду – другий праворуч) у складі «Нафтовик»

      

       Через три  роки  Ігор «засвітився» у чемпіонаті України, виступаючи за  сумський «Автомобілісті»  і конотопський «Слов’янець»   у Першій і Другій лігах чемпіонату України. Провів також  2 матчі у розіграші Кубка України у складі «Фрунзенця».  У першому матчі сумчани мінімально перемогли павлоградський «Космос», в іншому -поступилися майбутньому переможцю Першої ліги – полтавській «Ворсклі» 1:3. Наші гравці гідно протистояли  старшому брату. Але їх підкосив курйозний  м’яч, який захисник «зрізав» у власні ворота.

       Кілька  сезонів  пограв Ігор ще за аматорські команди  Сум і Конотопа. у  чемпіонатах області і України.  Зіграв 12 матчів за «Автомобіліст», який у 1990 році  став чемпіоном УРСР серед КФК і повернув Сумам місце у Другій лізі чемпіонату СРСР.   

     Ігровий доробок  Ігоря на професіональному рівні  склав 5408 хвилин – а  це 71 офіційний матч  і 3  м’ячі. Ще 63  поєдинки він провів в аматорах , де відзначився 2  влучними ударами.

     Наразі Ігор  Олександрович  працює тренером  у ФЦ «Барса» і продовжує грати у чемпіонаті Сум  з футзалу серед аматорів.

       МАТЧ з ІСТОРІЇ. Першість України 1997/1998. Друга  ліга. Група «Б». «СЛОВ’ЯНЕЦЬ»  (Конотоп) – «МЕТАЛУРГ» (Новомосковськ) – 2:0. 4 листопада 1997 р. Стадіон «Юність». 500 глядачів.  

       Голи:  1:0 – Жоголко  (22), 2:0 – Загорулько (77).  Не реалізував пенальті: Жоголко – воротар. Попередження: Гаврюшов, Москаленко.
      «СЛОВ’ЯНЕЦЬ»:  Лисенко, Загорулько, Калягін, Заєць, Савчуков, Горох, Дудка, Біцюра, Ломака (Паляница, 74), Коцюба, Жоголко (Логвинов, 87). Тренер: А.Грязєв.
      «МЕТАЛУРГ»:  Глушко, Гаврюшов, Залізняк, Рикун (Добровольський, 81; Жарий, 85), Цокур, Сич, Максимич, Покуса, Чистяков, Москаленко, Ульяненко (Чуфаров, 67). Тренер: В.Кобзарев.

Василь САРАЄВ: За плечима чемпіонати 3-х країн

      Першою українською командою, в якій зіграв  вихованець сумського тренера Миколи АБРАМОВА, став охтирський «Нафтовик».  На той час гравцеві було вже майже 30.  7 березня йому  виповнюється  62 роки.

     НАРАЗІ важко зрозуміти чому здібного юнака не взяли до команд майстрів  сумського  «Фрунзенця»  і ворошиловградської «Зорі», куди він їздив на оглядини.  Василь подався до Узбекистану, де впродовж 9 років  виступав у командах  зональної  Другої ліги  – «Хіву»  з однойменного міста, «Зарафшан» (Навої) і «Єшлик» (Джизак).  У складі «Зарафшана»  провів  6 сезонів і став бронзовим призером. Відзначився  сумчанин і результативністю, забивши у 209 матчах  36 м’ячів. З ташкентським «Пахтакором» виграв Першу союpну  лігу, але справа до дебюту  в ній  не дійшла.

      Василь повернувся в Україну і поповнив  лави  охтирського «Нафтовика»  – учасника друголігових перегонів чемпіонату СРСР.  Грав у фіналі Кубка України,  за який змагалися команди Другої ліги. За підсумками двох матчів  наші футболісти поступилися  житомирському «Поліссю».

     Згодом Василь  отримав  запрошення від  головного тренера  сумського «Автомобіліста» Михайла ФОМЕНКА. За водіїв забив 4 м’ячі. У цих матчах сумчани виграли із загальним «сухим» рахунком 10:0. А м’яч, надісланий  гравцем у ворота  «Закарпаття»,  став  ювілейним, 50-м для нашої команди у дебютному чемпіонаті.

       Після Сум Василь  виступав за шепетівський «Темп», з яким здобув путівку до Вищої ліги, ще сезон провів у  чемпіонаті Білорусії  за, вищоліговий  «Шахтар» із Солігорська, а завершував виступи на  професіональному рівні в один сезон за  сумський «Агротехсервіс» і  краснопільський «Явір».

     За 17 професіональних сезонів  Василь взяв участь у 435 матчах, в яких 62 рази змушував суперників розпочинати з центра поля. Ще 2 сезjни він провів в аматорському чемпіонаті України за попівський «Харчовик»,був  учасником кубкових та інших  поєдинків.  А це ще плюc  35 матчів і 4 м’ячі.

     Василь САРАЄВ  входить до Символічного клубу «Твоя висота» майстра спорту СРСР  Бориса ШУРШИНА.

ФОТО з АРХІВУ. 1990 р. «Нафтовик» став першою командою, в якій Василь САРАЄВ (у нижньому ряду – перший ліворуч) дебютував у чемпіонаті України.

     

         МАТЧ з ІСТОРІЇ. Чемпіонат СРСР, Друга ліга (Українська зона). «АВТОМОБІЛІСТ» (Суми) – «ЗАКАРПАТЯ» (Ужгород) – 2:0.  12 листопада. Стадіон «Авангард» 800 глядачів.

       «АВТОМОБІЛІСТ»:  Страшненко-старший, Андрейченко, Фесенко, Захаряк, Бедрицький, Дейнеко, Лукаш (Хмель, 85), Теслик (Таргонський, 80),  Сараєв,  Самолюк, Цисар.

      «ЗАКАРПАТТЯ»:  Васютин, Тулайдан, Майсак, Мигович, Долгош, Когутич, Міщенко (Меланич, 80), Кондря, Яворів, Губаш, Тристош.

        Голи: Сараєв (47 – з пенальті), Лукаш (50).

Знай наших!

2003: ФФС – знову краща!

       ВДРУГЕ  поспіль  Федерація футболу Сумщини виборола Перше місце у 3 групі за підсумками огляду-конкурсу з розвитку  футболу в регіональних федераціях футболу за 2003 рік.

      На засіданні Виконкому ФФС перший віце-президент Федерації футболу України Сергій СТОРОЖЕНКО вручив нашому голові Юрію ДОБРОВОЛЬСЬКОМУ Почесну грамоту і Вимпел ФФУ.                                       (Газета «Сумщина», 19 травня 2004 р.).  

                                  Відзнака  президента ФФУ

    ЦЬОГО  ж року  Відзнакою президента Федерації футболу України  першого заступника Федерації футболу Сумщини Миколу  ЖЕЛЄЗНОГО. Нагороди він удостоєний за вагомий особистий внесок у розвиток українського  і обласного  футболу.   

Цікавий факт              

Знайомтесь: Артем ФАРЕНЮК

Артем ФАРЕНЮК  – вихованець сумських тренерів Володимира  ГЛАДОВА і Олександра ЄЛШАНСЬКОГО. Наразі він є провідним гравцем  іванj – франківського «Урагану» і збірної України з футзалу. Готується  до  матчів Єврокваліфікації  чемпіонату світу -2014.Ігровий стаж сумчанина вже 13 років. За цей час  Артем  виграв  повний комплект нагород чемпіонату,  двічі Кубок  і Суперкубок  України, був  кращим бомбардиром  ЧУ, учасником  матчів усіх «зірок». Зіграв 249 матчів, в яких забив 119 ‘м’ячів. Бомбардирські здібності  Артема  мав, коли  грав  ще у дитячій команді «Колос-Мінерал». Про це нагадала замітка в газеті «Сумщина» за 13 травня 2004 року.

                     «Колос –Мінерал» виграв турнір у Києві

       ЗА УЧАСТЮ  8 команд  у Києві відбувся турнір «Пам’ять – доля живих» з футзалу серед хлопчиків 1993 року народження, присвячений Дню Перемоги.  Впевнено  виступили на ньому  футболісти сумського «Колоса – Мінерала». Спочатку вони здолали киян – 5:1. Тричі  відзначився  Артем ФАРЕНЮК.  Його  м’яч виявився переможним  у зустрічі з київським «Соцтехом» (1:0), який вивів сумчан до фіналу.

       У вирішальному матчі з київським «Переможцем» Артем теж тричі  відзначився.  Напружений двобій завершився  на користь сумчан -7:5, які стали переможцями. Вони  отримали Кубок, медалі і комплект  форми., а Артем –  ще й приз, як кращому бомбардиру  турніру (7 м’ячів). Гравці команд  побували на могилі  Валерія ЛОБАНОВСЬКОГО і поклали квіти  до пам’ятника футболістам київського  «Динамо», яких розстріляли фашисти під час окупації Києва в роки Великої Вітчизняної війни.

Сторінки історії                 

Квартет «першопроходців»

       7 березня 1992 року було проведено Перший  (весняний) незалежний чемпіонат України. Серед його учасників  були 4 представники Сумщини, які виступали в усіх лігах. Тож  який зробив  запис наш квартет в історію сумського футболу?

 

Вища ліга.  Охтирський  «Нафтовик», як  переможець  друголігового останнього, 54 чемпіонату СРСР отримав право виступати у Першому (весняному) чемпіонаті України. Грав він у групі «Б», де його суперниками були, зокрема «Динамо», «Дніпро», «Металіст», «Зоря –МАЛС» та інші – всього 10 команд. Дебютували охтирчани в Одесі.

       Перемогли місцевий СКА  -1:0. М’яч забив Олександр ЗАХАРОВ. Потім гра на рівних у Києві з «Динамо». І хоча  охтирчани  поступилися – 0:1, своєю грою справили на фахівців приємне враження. А реалізуй у  2  таймі Ігор ЗАДОРОЖНИЙ пенальті, то невідомо, як закінчився б той матч. На проміжному фініші команда перебувала у середині турнірної таблиці.

       Але друге коло перекреслило всі сподівання охтирських уболівальників. Вигравши тільки одну гру, нафтовики опустилися на 8 місце. Вони 4 очками  поступилися  «Зорі-МАЛС», змушені були залишити  елітну групу  українського футболу. Усі  8 матчі провів Анатолій ЄРМАК.  Кращий бомбардир  – Микола ЛИПИНСЬКИЙ (3 м’ячі).

       Після чергової домашньої невдачі з «Дніпром» (за 4 тури до завершення змагань)  головний тренер Валерій ДУШКОВ написав заяву про звільнення. Його  місце зайняв  Геннадій  МАКАРОВ.

     До речі, «Нафтовик», доки не зник з футбольної  карти У країни, виступав у всіх лігах  У Вищій  – два сезони.

     Перша ліга. Також на 8 місці. але серед 14 команд, у групі «А» фінішував  сумський «Автомобіліст», який тренував Михайло ФОМЕНКО. Автором першого м’яча став  Дмитро РУДНЯК . У домашній зустрічі із дрогобицькою «Галичиною» (4:1) він відкрив рахунок на 17 хвилині поєдинку. Два м’ячі  забив Валерій САМОЛЮК, який став кращим бомбардиром команди (6).

      Перехідна ліга. Перша підгрупа. Тут серед  9 команд  виступали 2 представники Сумщини. Краснопільський «Явір» ( тренер Володимир БОГАЧ – старший) посів 3 місце. Він одним очком поступився переможцю – «Дністеру» із Заліщиків. «Явір» здобув путівку до Другої ліги. Автором першого м’яча став Павло МАТВІЙЧЕНКО. На 17 хвилині він  його надіслав  у ворота «Олімпіка» (2:0). Кращий бомбардир команди –  Володимир БОГАЧ – молодший – 6 м’ячів. Він мав третій результат серед бомбардирів  підгрупи.

        Роменський «Електрон» (тренер Олександр КВАША)  фінішував на 7 місці турнірної таблиці. Відкрив лік командним м’ячам Юрій ТАТАРКІН  на 27 хвилині у принциповій зустрічі  з «Явором» (3:1). Вдома  краснопільці реваншувалися,-1:0  .5  м’ячів із 22 командних забив Олег ТКАЧ.

ФОТО з АРХІВУ.  Матчі  «Електрона» завжди збирали повні трибуни вболівальників команди.

          

      Разом наш квартет провів 76 матчів: перемог – 29, нічиїх – 13, поразок – 34, м’ячі 84 – 105..

       Кубок України. У Першому  його розіграші  в 1/32 фіналу «Автомобіліст» переміг – 1:0 вдома тернопільську «Ниву»  завдяки удару Валерія САМОЛЮКА.  Поступившись у Стаханово «Вагонобудівнику» – 0:2, сумчани вибули з боротьби.  «Нафтовик» розпочав виступ з перемоги у Дрогобичі нf д «Галичиною» (2:0). Перший м’яч забив  Олексій ГРАЧОВ.. Далі  охтирчани пройшли «Таврію» –  3:1, кременчуцький «Кремінь» – 1:1 і 1:0. Але у чвертьфіналі поступилися «Металісту – 0:2 і 1:0.

       Підсумок. Впродовж 1992 – 2022 років  у чемпіонатах України виступали 8 команд – з Охтирки, Ромен, Конотопа, Тростянця, Краснопілля, Липової Долини, Миколаївки і Сум (команди обласного центру об’єднали в одну). Разом у різних  лігах вони  зіграли  2680 матчів. У 1073 – здобули перемоги, 567 – завершили внічию і в 1040 – зазнали поразок  за різниці м’ячів 3211 – 3262.

       Найбільше матчів провели:

 ІВНПМ’ячі
«Нафтовик»9344132153061246 – 977
«Явір»43618387166513 – 491
«Електрон»27210751114291 – 327
Команди Сум792268164360819 – 1126