— Архівні документи:  з історії  чемпіонатів області.

Вітання

Віталій ДАВИДЕНКО: Ювілейна весна ветерана

У ветерана сумського футболу 13 травня ювілейний 60-й День народження.

БАГАТО років вихованець сумського тренера Володимира БОЙЧЕНКА подавав надії, як воротар. Свого часу  Михайло ФОМЕНКО – тренер  чернігівської «Десни», яка виступала у Другій лізі чемпіонату СРСР, взяв Віталія і його друга Юрія КОРОБКА у команду. Але подальша доля  не склалася і вони повернулися додому. Віталій почав грати в аматорських командах області.

Найбільшого  успіху  добився у складі сумського «Автомобіліста», з яким у 1990 році повернув Сумам місце у Другій лізі чемпіонату СРСР, яке було втрачене 7 років тому. «Водії» впевнено виграли спочатку зональний етап, а потім у «Фіналі шести» закріпили успіх, ставши чемпіонами УРСР серед КФК. Відіграв  Віталій впевнено: у 24 матчах пропустивши  лише 11 м’ячів,у тому числі у фінальному турнірі провів усі 5 зустрічей без замін. У тому, що «Автомобіліст» без поразок провів  5 вирішальних матчів, за словами  старшого тренера Держкомспорту УРСР , заслуженого майстра спорту СРСР Анатолія КОНЬКОВА, без сумніву, велика заслуга першого номера, який своєю впевненою грою давав хлопцям заряд впевненості. Коментуючи виступ команди, її тренер Валерій ЖИЛІН зазначив: хоча у воротарів були злети і падіння, але в цілому сезон  вони провели на високому рівні, доповнюючи один одного. Певних успіхів Віталій добився  і в обласних змаганнях,зокрема з командою «Центролит». Згодом заявив він про себе і як тренер. Працював з професіональними командами  «ФЛ-99» і ФК «Суми» та аматорськими  обласного центру.

Був  особисто причетним Віталій Анатолійович  до жіночої команди «Спартак», яка три сезони  грала у  вищоліговому чемпіонаті України. У 2004 році сумчанки стали бронзовими призерками   серед 9 команд. Тренер гордиться тим, що  у «Спартаку» розпочинала шлях у великий футбол Катерина САМСОН, яка наразі  захищає ворота жіночої збірної України.

І хоча  останнім часом Віталій Анатолійович прикутий до ліжка, він у курсі  футбольних справ. Його підтримують і допомагають друзі. Ми зичимо ветерану здоров’я, оптимізму, бадьорості духу і впевненості! ВСЕ БУДЕ ДОБРЕ!!

ФОТО з АРХІВУ. 1988 р. «Ливарник» (Суми) – чемпіон і 2-разовий володар Кубка області. Віталій ДАВИДЕКНО – у нижньому ряду крайній праворуч.

МАТЧ з ІСТОРІЇ.  1990 р. Чемпіонат УРСР серед КФК. Фінал турнір переможців зон. 16 листопада. «АВТОМОБІЛІСТ» (Суми) – «СТАХАНОВЕЦЬ» (Стаханов) – 2:0.

Склад «АВТОМОБІЛІСТА»:

ДАВИДЕНКО, Бездідько (Іванов, 46), Ольшанченко, Гринь, Лопатенко, Ніколозашвілі (Козлов, 60), Кузьмін, Гайдар (Білецький, 50),  Ященко, Бобух, Горькаєа.  Головний тренер –  Валерій Жилін.

М’ячі:  Ніколозашвілі (28), Кузьмін (72).

Віктор ПОПОВИЧ:  Від «Фрунзенця» –  до «Фрунзенця -Ліги – 99»

Між ними – 22 роки виступів на професіональному рівні. За плечима  587  матчів ( 29 з них – у Вищій лізі) і 28 забитих м’ячів, виступи за 9 команд  у чемпіонатах СРСР і України. 15 травня «зірковий» гравець команд області і не тільки відзначає свій 61 День народження.

ФОТО з АРХІВУ. 2016 р. Віктор ПОПОВИЧ (у другому ряду крайній ліворуч) у складі команди ветеранів з футзалу «Ніколь» (Суми).

У 17 РОКІВ вихованця відомого сумського тренера Миколи АБРАМОВА взяли до команди майстрів «Фрунзенець», яка виступала  у Другій лізі чемпіонату СРСР. Перший сезон для дебютанта виявився вдалим: 33 матчі і 3 м’ячі. Коли повернувся  з армії, наша команда вилетіла зі змагань. Віктор подався аж у Кемерово, де два роки виступав у складі першолігового «Кузбасу» (28 матчів).

А коли отримав запрошення тренерів охтирського «Нафтовика», який робив перші кроки у Другій лізі, не вагався  і впродовж 9 сезонів  був вправним виконавцем, добився  помітних успіхів  і став одним із рекордсменів команди, Провів 282 матчі і відзначився 21 раз.  Разом  з командою зіграв перший матч у  Кубку СРСР у Кишиневі проти  «Ністру», потім були ще 4 зустрічі з ризькою «Пардаугавою», могилівським «Дніпром» і київським «Динамо», в яких охтирчани здобули 2 перемоги. Став володарем золотої медалі останнього чемпіонату СРСР серед команд Другої ліги і бронзової першолігового чемпіонату України, був учасником  першого (весняного)  вищолігового чемпіонату  України, чвертьфіналістом  розіграшів  Кубка України і фіналістом КУ серед команд Другої ліги.

До речі, «золотий» 1991-й рік для багатьох гравців був найкращим у їхньому футбольному житті. Сезон був нелегким, довелося грати  матчі через 3-4 дні. За 9 місяців команда  провела  61 зустріч(на одну суперник не з’явився). Віктор пропустив лише один поєдинок. У 2-х матчах забив 3 м’ячі (див. Матчі з історії).  Він cтав автором Сотого м’яча «Нафтовика» у Другій союзній лізі, який   забив 10 вересня 1987 року у ворота  «Авангарда» (Ровно). Віктор ПОПОВИЧ  входить до ТОП -5 гравців, які зіграли за «Нафтовик» найбільше матчів. В активі ще виступи за краснопільський «Явір» (94 матчі- 2 м’ячі)., запорізьке «Торпедо», «Фрунзенець –Лігу- 99», в якому і завершив свою професіональну кар’єру.

Й до цього часу Віктор  Миколайович  у футболі, як гравець команди ветеранів з футзалу (з нею ставав неодноразовим призером всеукраїнських змагань) і як дитячий тренер Охтирської ДЮСШ.

МАТЧ  з ІСТОРІ. Чемпіонат СРСР – 1991. Друга ліга.  «НАФТОВИК» (Охтирка) – «ПОДІЛЛЯ» (Хмельницький) – 3:0. 20 листопада. Стадіон «Нафтовик». 3200 глядачів.

Склад «НАФТОВИКА»:

Симакович,  А.Єрмак, Яїчник, В.Єрмак, Сухарєв,  Фомін (Листопадов, 85), ПОПОВИЧ,  Шуршин (Тимченко, 71), Горох (Матвійченко, 75),  Задорожний, Липинський. Головний тренер – Валерій Душков.

М’ячі: ПОПОВИЧ (41, 61), Яїчник (65).

«ФутТайм» і АФСО  вітають  ветеранів сумського футболу  з радісними  подіями у їхньому житті. Бажаємо вам міцного здоров’я, невичерпної енергії, сімейного щастя, злагоди і благополуччя!  Нехай здійсняться всі ваші заповітні мрії!!

Знай наших!

Катерина і Яна знову «озолотилися»

Обігравши  у 19 турі  жіночого чемпіонату України  з футболу  донецький «Шахтар» – 2:0,  дівчата полтавської «Ворскли»  (раніше  команда  була прописана до харківського «Житлобуду -2») достроково, за 3 тури до завершення змагань , стали володарками золотих нагород .

ЦЕ ВЖЕ  четверта чемпіонська вершина команди. «Швидкий» м’яч вже на  2-й хвилині забила  уродженка Охтирки Яна КАЛІНІНА.  А  в  2-у таймі полтавчанки закріпили свою перевагу.  Впевнено  захищала ворота  вихованка сумського футболу  Катерина САМСОН. Це не перші  відзнаки такого ґатунку  наших землячок.

2023 р.  Ось вони, «новоспечені» чемпіонки України!!!

Наразі у «Ворскли» – 57 очок  після 19 турів – це 100% результат. У «Кривбаса» – 48 очок, «Шахтаря» –  42. Яна  КАЛІНІНА  із 18 м’ячами  на 3-у місце серед кращих бомбардирок.

Вперше  дві наші команди наступного сезону представлятимуть  Україну у Жіночій Лізі  чемпіонів.  «Ворскла» розпочне свій виступ на першому кваліфікаційному  Шляху чемпіонів.  Крім того, Катерину і Яну очікують  матчі у складі збірної України, яка розпочне  виступ  у груповому турнірі Ліги В першого в історії розіграшу Ліги націй. Суперницями українок будуть команди Сербії, Греції і Польщі.  Старт змагань – у 3-й декаді вересня.

З історії  чемпіонатів області

15 травня  1955 року було зіграно матчі чергового тулу чемпіонату області серед команд Першої групи.

«СПАРТАК» (Глухів) – «ЛОКОМОТИВ» (Білопілля) – 8:0. Авторів м’ячів у протоколі не вказані. «ІСКРА» (Лебедин) – «ШАХТАР» (Конотоп) – 1:4. Автори  невідомі. 3000 глядачів.

«НАУКА» (Шостка) –  «ЗІРКА» (Конотоп) – 4:3. Голи: Олександр СЕРБІН – 2 і Борис КОХАНОВСЬКИЙ – 2 – Сергій ХОМУТОВ, Олександр ОМЕЛЬЯНЮК, Іван ЖУК.   1500 глядачів.

«ІСКРА» (Ромни) – «ХІМІК» (Шостка) – 0:5. Автори м’ячів у протоколі не вказані. 3000 глядачів.

Цікаво: а чи збирали скільки глядачів матчі чемпіонату області, скажімо,  останні 5 років?

Про  заміни, «підстави», хитрощі тренерів і  дії  суддів

В кожному чемпіонаті області були випадки, коли матчі з тих чи інших причин не відбувалися,  тренери робили «підстави», вдавалися до інших порушень. Не винятком був  і ЧО 1962 року. Ось деякі  порушення, які були зафіксовані в ході його проведення.

«АВАНГАРД» (Білопілля) – «АВАНГАРД» (Шостка) – 6:1. Протест гостей на подвійне суддівство. Перший тайм матч обслуговував  офіційний суддя (В. САХНО, який отримав травму), а другий – місцевий.

«СКАТКУ» – команда артучилища (Суми) –  «ХІМІК» (Шостка) -1:1. Сумчани подали протест на  неправильну заміну. Геннадій ЄРОФЕЄВ виходив  в поле двічі, замінюючи різних гравців.

«ЛОКОМОТИВ (Тростянець) – «АВАНГАРД» (Суми) – 3:3. За словами представника команди гостей Івана НИКОНЦЯ, суддя на гру не з’явився, а місцевий комітет не зміг забезпечити дублюючого  суддю.  Суддя відмовився показати  будь-який документ, що підтверджує його особу.  Гравець Тростянця В.ДІДОРА затіяв бійку, У ворота сумчан суддя призначив 2 пенальті – другий після закінчення вже ігрового часу.  Публіка часто вибігала на поле з погрозами, суддя ніяк не реагував.  «Локомотиву» зарахована поразка.

«АВАНГАРД» (Білопілля) – «ХІМІК» (Шостка) – 3:3. За авангардівців  виступав гравець команди майстрів  класу «Б»  В.КИТАЙГОРОДСЬКИЙ, якого у протоколі не було. Яке рішення – не відомо.

«АВАНГАРД» (Буринь) – «АВАНГАРД» (С.Буда) – 4:1. Гості опротестували гру за «підстави» у складі суперників. При перевірці у деяких гравців не було карток.

«СПАРТАК» (Охтирка) – «ЗІРКА» (Конотоп) – 3:0. За «підстави» господарі отримали поразку.

«АВАНГАРД» (Суми) – «АВАНГАРД» (Першотравневе, Буринський р-н). Гостям  – поразка. Команда спізнилася на матч. Пояснення судді І.ГОЛУБА: –  Гра була призначена на 15:00.  До цього часу гості не прибули на матч. Судді, лікар і гравці команди  Сум пішли зі стадіону. Гості прибули на початку п’ятої години. С.ТКАЧЕНКО – голова заводського комітету Першотравневого цукрокомбінату: –  На матч команда виїхала своєчасно.  В дорозі потрапила під  велику зливу, команда застрягла і прибула  о 15:30. Афіш на гру ніде  не було, команду ніхто не зустрів і не прийняв. Судді на стадіоні не було.

«СПАРТАК» (Кролевець) – «АВАНГАРД» (Хутір-Михайлівський) – 1:1. Протест гостей. Боковий суддя т.КОВТУН проводив зустріч у нетверезому стані.  Суддя був попереджений, але заходів не вжив.

«СКАТКУ» – «ШАХТАР» (Конотоп) -1:0. Гості подали протест на необ’єктивне суддівство і  грубість з боку  бокового судді  т. ОБОЗНОГО. Суддя ТАРАПАТ на гру не прибув. Суддівство розпочав боковий т. НОВАК,  а також ОБОЗНИЙ і РУХЛОВ.  Впродовж 1-го тайму  ОБОЗНИЙ 5 разів вказував на кутовий, не маючи на це підстав.  У 4 випадках НОВАК  відміняв його рішення.  На 40 хвилині  ОБОЗНИЙ вказав на кутовий. Після його розіграшу м’яч вдарився в плече центрального захисника  «Шахтаря» і НОВАК призначив пенальті. Воротар взяв пенальті, суддя змусив його перебити.  У 2-у таймі на  13 хвилині  пробитий м’яч разом з воротарем  «СКАТКУ» був за лінією воріт, але не був зарахований.  Суддя ОБОЗНИЙ вдруге  судить матч і вдруге  – не об’єктивно.  У перерві начальник команди «Шахтар» ТИХОНРАВОВ  зайшов до суддівської кімнати і попросив  назвати прізвища суддів. ОБОЗНИЙ в недопустимому хамському тоні  вигнав його з кімнати.  ПРОТЕСТ було відхилено, а поведінку ОБОЗНОГО  було запропоновано обговорити   на секції футболу. Про рішення не повідомляється.

«АВАНГАРД» (Ромни) – «САХАРНИК» (Суми) – 6:3. Представник команди Сум Л.МОЛГАМОВ подав протест. За 20 хвилин до завершення 2 тайму за рахунку 3:2 на користь «Сахарника» в команді господарів була проведена заміна 2-х гравців.  Представник  «Авангарду» відмовився  пред’явити паспорти цих гравців.  Роменчанам зарахована поразка.

Табло

Михайло ФОМЕНКО з КВК

14 травня 1975 року  «Динамо» (Київ) впевнено обіграло  у фінальному матч розіграшу Кубка володарів кубків  угорський «Ференцварош» – 3:0.

НАША команда  стала  першою  в історії радянського футболу, яка  заволоділа  європейським трофеєм. Його володарем став і вихованець сумського футболу Михайло ФОМЕНКО.  Того року динамівці виграли ще й Суперкубок УЄФА.

На останній хвилині

45 років тому  (16 квітня  1978 р.)  Михайло ФОМЕНКО забив свій єдиний м’яч, виступаючи за «Динамо».

ВІДЗНАЧИВСЯ  він у повторному матчі  1/8 фіналу розіграшу Кубка СРСР з одеським «Чорноморцем». Наш земляк закріпив перемогу своєї команди. У першій зустрічі в Одесі кияни  поступилися – 1:2 А тому вдома  16 квітня реабілітувалися  перед 30000 глядачів

Швидко, вже на 4 хвилині Леонід БУРЯК відкрив рахунок. Наприкінці першого тайму Олег БЛОХІН його подвоїв, а в середині другої половини зустрічі з пенальті Леонід БУРЯК збільшив перевагу. На 90-й хвилині після розіграшу кутового Михайло ФОМЕНКО ударом голови поставив крапку. 4:0!. На  сьомому році виступів за «Динамо» Михайло  нарешті відкрив лік забитим м’ячам. А перший наш земляк забив ще у «Зорі». У матчі чемпіонату з московським «Спартаком» він врятував ворошиловградців від поразки, зрівнявши рахунок – 1:1.

Того  року у кубковому турнірі  Михайло провів 8 матчів. «Динамо» заволоділо почесним призом, обігравши у фіналі донецький «Шахтар» – 2:1.