Футбол для всіх, футбол об'єднує, сумщина процвітає
+38 0542 650-442
home
Асоціація Футболу Сумської Області
Офіційний сайт - ffs.sumy.ua

ФутТайм від Григорія М.Реви.

ФутТайм від Григорія М.РЕВИ. Випуск 86.

У випуску:

 Вітання іменникам сумського футболу.

—  Збірні  тренерів  Сумщини. Версія «ФутТайму».

—  Коли вперше охтирський «Спартак» став чемпіоном області?

Вітання

Владислав і Станіслав  ШАРАЇ:  На шару не грають

         25 травня брати–близнюки Владислав і Станіслав ШАРАЇ відзначають свій спільний  26-й День народження. Наразі вони, як ще четверо  вихованців сумського футболу,  грають у Премєр-лізі чемпіонату України.

               

ВіІКІПЕДІЯ, представляючи братів-близнюків,  повідомляє,  що  вони  вихованці ДЮФК  «Княжа» (Щасливе), а  НК «Верес»  (Рівне)  –  що  вони  вихованці якоїсь ромнівської ДЮСШ. У першому випадку – 100% неправда. В іншому – ляпус  прес-службі клубу: яка  не  правильно провідмінювати назву нашого міста?  Це що –  нові  вже правила якісь??  Та й самі брати могли вказати на помилку… НАГАДАЮ:  Владислав  і Станіслав  футбольну науку опановували у Анатолія ДЖУРА – тренера РОМЕНСЬКОЇ  ДЮСШ імені В.ГРЕЧАНОГО.  Пізніше  продовжили навчання  вже у Щасливому, виступаючи у юнацьких змаганнях.  Здібних юнаків першим взяв на контракт донецький «Олімпік».  Провівши не один десяток матчів за молодіжний склад, в основу  юнаки так  і не потрапили.

Першим професіональним клубом став першоліговий  краматорський «Авангард», де хлопці перебували в оренді.  Потім грали у ПФК «Суми», а коли він  канув в Лету – стали гравцями липоводолинського «Альянсу». Саме тут і «засвітився»  першим Владислав. Він часто забивав, став кращим бомбардиром  розіграшу Кубка України сезону 2019/2020.  Його   запросили до прем’єр-лігового «Інгульця». Начеб то і грав непогано,  провів 15 матчів, у  зустрічі  із городянами Маріуполя забив їм 2 м’ячі, але  щось не склалося у взаємовідносинах  і Владу довелося  повертатися додому, де  весь цей час продовжував грати Станіслав.

Коли  відбулося вторгнення росіян, команда не могла  далі  виступати у  першоліговому чемпіонаті  України, гравці стали вільними агентами. Братів запросили до рівненського «Вереса»,  де разом з ними продовжує  кар’єру  і  Олександр ЛЕБЕДЕНКО.  Для Станіслава і Олександра – це дебютний сезон на вищому рівні. Почувається сумське тріо впевнено. Хлопці регулярно  виходять на поле. Владислав провів 25 матчів і забив 3 м’ячі . Два з них (як в «Інгульці»)  в одному матчі  – «Металісту» (5:5). Станіслав відіграв 21 зустріч і відкрив лік  своїм голам у Прем’єр-лізі. Відзначився   він у матчі  з ФК «Львів» (2:1). Олександр теж забив свій дебютний м’яч у зустрічі з «Металістом-1925» (4:1).

На професіональному рівні  брати грають  вже 7-й сезон.  В доробку Влада  144  матчі  і  23 м’ячі, у  Стаса –  90  і 13 – відповідно. Але це, як кажуть, ще не вечір…

МАТЧ  з ІСТОРІЇ.

Чемпіонат  України 2022/2023.  Прем’єр-ліга.  «ШАХТАР» (Донецьк) – «ВЕРЕС» (Рівне) – 2:1. 19 травня. Стадіон «Авангард».

«ШАХТАР»: Трубін, Бондар, Гочолейшвілі, Ракитський (Тотовицький, 87), Матвієнко, Степаненко,  Судаков (Михайличенко, 87), Назарина, Зубков, Сікан (Келсі, Топалов (Криськів).

«ВЕРЕС»: Когут, Гагун (В.ШАРАЙ, 69), Вовченко, Маткобожик, Кучеров,  Балан,  Кльоц (Лебеденко, 69), Г.Пасіч (Дахновський, 84), Курко, Близніченко, М.Шестаков (Гайдучик, 68).

Голи: Зубков (35), Матвієнко (83) – В.ШАРАЙ (74).

Попередження: Гочолейшвілі (37), Михайличенко (93) – Вовченко (38), Курко (46), Маткобожик (60).

 

Володимир ОЛЬШАНЧЕНКО (він же КУНДЕЙ): Незабутні матчі, памятні голи

26 травня  відомому аматорському футболісту області, якого більше знають за футбольним прізвиськом КУНДЕЙ, – виповнюється 68 років. За більш, ніж 50 років  виступів на аматорському рівні  він зіграв майже  600 матчів, в яких відзначився щонайменше ТИСЯЧУ разів.  Серед них-  чимало незабутніх поєдинків і пам’ятних голів.

 

ФОТО з АРХІВУ. 1985 р. «Нафтовик» – чемпіон УРСР серед КФК.  Команда повернула області місце у Другій лізі чемпіонату СРСР.  Володимир ОЛЬШАНЧЕНКО – у нижньому ряду крайній праворуч.

1976 р. На товариську зустріч  до Головашівки з місцевою командою приїхали  футболісти  команди майстрів сумського «Фрунзенця», Перший тайм був  за  господарями – 2:1. Володимир забив м’яч і зробив результативну передачу.  Через травму  не зміг продовжити гру. Гості перемогли – 4:2.                                                                                                                                                                                                         45 років  тому (1978 р.) вперше володарем Кубка області  стала сільська команда. Це вдалося зробити степанівському  «Супутнику» .  У фінальному матчі він обіграв лебединський «Хімік» – 2:1. Переможний м’яч забив  В.ОЛЬШАНЧЕНКО.

1985 р. У складі охтирського «Нафтовика» КУНДЕЙ  –  чемпіон УРСР серед КФК.

1986 р. Сумський «Автомобіліст», в якому виступає Володимир, робить «золотий» дубль, виграючи  чемпіонат і Кубок області.

1976 р. Володимир мав дебютувати у складі сумської команди майстрів «Фрунзенець»  у матчі на Кубок Дружби з курським «Авангардом», але суперник не приїхав. Взяв участь у двох міжнародних  товариських зустрічах з болгарською  командою.

1990 р. Володимир вдруге отримує золоту медаль за перемогу  у чемпіонаті  УРСР серед  КФК. Капітан команди, граючи на позиції захисника, забив 11 м’ячів у 31 матчі. У 3-х зустрічах – із глухівським «Спартаком»,  «Колосом» (Харківська обл.,) і чорнобаївським «Хліборобом» на його рахунку переможні м’ячі на останніх хвилинах (сумчани виграли по 1:0), а в  поєдинках із  сєверодонецьким «Хіміком» (2:2) і шепетівським  «Темпом» (1:1) врятував команда від поразок.  У 5 –и матчах приніс  «Автомобілісту» 8 (!) очок. .    –Надійною у сумчан була лінія оборони, в якій  виділявся її капітан Володимир ОЛЬШАНЧЕНКО. Своїми грамотними і самовідданими діями сприяв успішній грі партнерів практично в кожному матчі – так відзначив  капітана «Автомобіліста»  Анатолій КОНЬКОВ – на той час старший тренер Держкомспорту УРСР.

1991 р. Володимир  – гравець  охтирського «Спартака». З ним стає  чемпіоном Укрради ДСТ «Спартак», чемпіоном і володарем Кубка області.

1995-97 рр.  Виступає за «Промінь» з Яструбиного  у чемпіонаті облради ДСТ «Колос».  Команда  тричі виграла  золоті медалі і двічі  – почесний приз.

 

СВОГО часу Володимир умудрявся  грати в один день  по кілька матчів за команди, які виступали у чемпіонаті району  у  різних групах.  Згадує Володимир: – Було й таке у моїй кар’єрі… Пам’ятаю:  з другом поїхали на рибалку. Нас знайшли гравці Головашівки. «Кундей, виручай! Зараз граємо зі Стецьківкою. Нам потрібна перемога. Поїхали”. Після першого тайму – 5:0, я забив 4 м’ячі.  У перерві підходять гінці  зі Степанівки. «Знову виручай!». Виграли – 7:1, я забив кілька м’ячів.  Затим просять  гравці з Підліснівки: -Допоможи.  Наступного дня дізнаюся , що головашівці ту зустріч завершили – 5:5.

 

МАТЧ  з ІСТОРІЇ.

46 Чемпіонат УРСР 1990 р. серед КФК  3 зони.

«ФАКЕЛ» (Фастів) – «АВТОМОБІЛІСТ» (Суми)  – 1:3.  19 вересня. Стадіон «Локомотив».

Склад  «АВТОМОБІЛІСТА»: Давиденко (Балицький, 75),  Загорулько, ОЛЬШАНЧЕНКО – к,  Гринь, Лопатенко,  Іванов (Білецький, 65). Гайдар (Бездідько, 79), Горькаєв (Мурашкін, 70),  Ніколозашвілі, Бобух (Запорожець, 46),  Кузьмін (Шандиба, 46).

 

Голи у сумчан: ОЛЬШАНЧЕНКО (62, 68), Запорожець (48).

 

«ФутТайм» і АФСО вітають  вихованців сумського футболу Володимира ОЛЬШАНЧЕНКА  і братів Владислава і Станіслава ШАРАЇВ з їхніми Днями народження. Здоровя, щастя,  добра  і удачі вам в усьому!  А братам –  побільше яскравих матчів, красивих голів і довгоочікуваних перемог!

 

Знай наших!

Нафтовик» виходить…

      ВІТАЄМО футболістів охтирського «Нафтовика», які  достроково забезпечили собі  вихід до «плей-офф» чемпіонату України серед  Аматорських  команд.

Хоча вони у звітному турі поступилися в гостях «Олімпії» із Савинців, що на Полтавщині (0:2), ще не вплинуло на  турнірне становище охтирчан. Так склалася ситуація.  Не залежно від результату останнього матчу з київським «Атлетом»,  наші футболісти  виходять до  фінального етапу.

«Нафтовик» – 2023.

Є надія, що  підопічні Олександра СІКУНА  впораються  із поставленим завданням  і  Охтирка  нарешті буде з великим футболом! Наразі  охтирчани  на  3-у місці серед команд 2-ї групи.  У 13 матчах вони набрали 22  очки. Вадим ШАВРІН і Олександр ВАСИЛЬЧЕНКО  на чолі списку кращих бомбардирів 2 групи, забивши   6 і 5  м’ячів – відповідно..

НАГАДАЄМО. Впродовж 33 років  не без успіху «Нафтовик» виступав у чемпіонатах СРСР  і України.  Був чемпіоном Другої ліги чемпіонату СРСР, призером  першолігових і переможцем друголігових національних перегонів, фіналістом розіграшу Кубка України, двічі представляв Охтирку  у Вищій лізі ЧУ.  Після сезону 2017/2018  «Укрнафта» перестала фінансувати  команду і вона  знялася зі змагань.

 

Версія «ФутТайму»

ТОП-11 тренерів Сумщини

Символічна збірна тренерів області,  які у різні роки зробили найбільший внесок у розвиток сумського футболу (за абеткою):

 

БЕРМУДЕС  Валерій – «Явір» (Краснопілля), «Спартак-Горобина». (Суми).

ДУШКОВ  Валерій  – «Нафтовик» (Охтирка),  «Явір». (Краснопілля).

КВАША Олександр  – «Електрон» (Ромни).

КОРИТНИК Сергій – ФК «Тростянець».

КУЛІШ Ігор – «Шахтар» (Конотоп).

ПУТЄВСЬКИЙ Геннадій –«Фрунзенець».

РАДІОНОВ Артем – «Вікторія» (Миколаївка, раніше –  Жовтневе Білопільського району).

СЕРБІН Олександр – «Спартак» (Суми).

СІКУН Олександр – «Нафтовик». (Охтирка).

ЯРОШЕНКО Юрій – «Альянс». (Липова Долина).

ЩАСЛИВИЙ Сергій –  «Локомотив» (Кролевець),  ФК «Кролевець».

 

Тренер всіх часів – Олександр СЕРБІН  Ваші пропозиції і варіанти.

        ФОТО з АРХІВУ. 2010 р.   Патріарх сумського футболу Олександр Семенович СЕРБІН (праворуч) з капітаном команди Миколою ВОРОНЬКОМ (ліворуч) і шефом команди –  головою облради ДСТ «Спартак» Григорієм КУЗЬМЕНКОМ.                                                                                                                                                  

        З командою майстрів Олександр Семенович  пропрацював  10 років. Під його керівництвом «Спартак» у 1968 році вийшов до 1/16 фіналу розіграшу Кубка СРСР,  в чемпіонаті УРСР  1969 р. став бронзовим призером, в  Другій лізі СРСР – чемпіоном  Української зони 1969 р. і срібним призером 1968 р. «Спартак» здобув путівку  до Першої ліги. Це найвище досягнення за всю історії  сумської команди.

 

 

   Хто гравців виводить у майстри

        Символічна збірна дитячих тренерів області,  які у різні роки виховали гравців, котрі заявили про  себе у командах різних ліг (за абеткою):

                  

        ФОТО з АРХІВУ. Не один десяток юнаків вдячні Миколі АБРАМОВУ за його футбольні уроки. Серед них –  і Катерина САМСОН – воротар жіночої збірної України і вищолігової полтавської «Ворскли»,  неодноразова чемпіонка  України.

АБРАМОВ Микола – Суми.

БЕРМУДЕС  Дмитро – Суми.

БОЙЧЕНКО Володимир – Суми.

ДЯКОВ Олександр  – Суми.

ДЖУР Анатолій  –  Ромни.

ЄЛШАНСЬКИЙ  Олександр – Суми.

ІГУМНОВ Олександр – Суми.

КЛЮС Микола – Липова Долина.

РУДЕНКО Сергій  –  Глухів.

СОПІТЬКО Володимир – Охтирка.

СТРАШНЕНКО Сергій – старший. Суми.

 

Матчі з історії                   

Кубок області -1955:  ½ фіналу

24 травня 1955 р.  «ХІМІК» (Шостка) –«ХАРЧОВИК» (Ямпіль) – 13:1. Стадіон «Хімік». 1000 глядачів. М’ячі забили: Олексій ЧАБАН -4, Хашаба ШЛЕЙМОН – 3, Анатолій КАРПЕНКО -3, Петро ХАРЧЕНКО -3 – Віктор МЕРКУЛОВ.

26 травня 1955 р. «СПАРТАК» (Середино – Буда) – «ШАХТАР» (Конотоп) –  0:5.  Технічні дані  у протоколі не вказані.

Фінал розіграшу Кубка області-55 відбувся 9 червня у Шостці.

 

Ювілей               

Перша  золота вершина «Спартака» з Охтирки

      Охтирський «Спартак» став першою командою міста, яка виграла чемпіонат області з футболу.  Золоту вершину він підкорив 40 років тому.  Вдруге зробив  у 1993-у. Стільки  ж разів футболісти з берегів Ворскли  здобували і Кубок  Сумщини.

У 1983 році змагалося  16 команд. Грали вони у 2 етапи.  На фінальному, де розігрувався місця з 1-го по 8-е,   боротьбу за комплект нагород  вели  охтирський «Спартак»,  краснопільський «Явір» і глухівський «Авангард».  Не менш напруженою була  суперечка за інші  рядки турнірної таблиці, яка у підсумку набула такого вигляду.

  В     Н     П          М          О        МТ
1.«СПАРТАК» (Охтирка) 4      3      1      13 – 2       33        9
2. «ЯВІР» (Краснопілля) 4      4       –      10 – 4       32        3
3 «АВАНГАРД» (Глухів) 3      3      2       12 – 9      32      12
4  «.Свема» (Шостка) 4      2      2        3 – 2       27        6
5.  «Фрунзенець» (Суми) 3      –       5       10 – 16     26       8
6 «Електрон» (Ромни) 2      2      4        13 – 9      26        5
7. «Рефрижератор» (Конотоп) 2      2       4          6 – 7      24       2
8 «Кристал» (Суми) 1      2        5         4 – 12    20       4

 

  ПРИМІТКА.  У графі «О»  – загальна кількість очок, МТ – місце, зайняте командою попереднього  року.

«Спартак», який тренував Віталій НОВІКОВ,  представляв колектив заводу «Промзв’язок».  – -Ми завжди відчували дружню підтримку  заводчан, їхнє палке вболівання, –  ділився думкою  Віталій Миколайович. –  І прагнули відповісти  на це красивою  і результативною грою. Команда виявила справжні бійцівські якості і бойовий дух впродовж  зональних  і фінальних матчів. Все вирішилося у Ромнах.  Обігравши «Електрон» – 2:0, ми достроково  стали чемпіонами області.  Честь «Спартака» захищали слюсарі  Іван БЕЗДРЕБКО – наш капітан,  Віктор БЕРБЕНИЦЬКИЙ,  Сергій ПІДДЯЧИЙ і Віктор ГЕРАСИМЕНГКО,  майстер Василь ПОПОВ,  який захищав ворота,  інженер Сергій ЗДОРОВЦЕВ,  робітники Олександр ТКАЧЕНКО,  Олександр КАРАКОВ , викладач  фізвиховання  Володимир КОРОЛЬ та інші.

Того ж року у розіграші Кубка  Укрради ДСТ «Спартак»  дійшов до чвертьфіналу і був фіналістом розіграшу Кубка області імені С.КОВПАКА.

Через 8 років «Спартак» виграв  Кубок «Робітничої газети»  – турнір найсильніших робітничих команд республіки.  У «Фіналі чотирьох» охтирчани, не програвши жодного матчу, випередили  донецький «Шахтар»,  «Колос» із Джанкоя  і макіївський «Вуглик».  Із попереднього складу  грали Віктор БЕРБЕНИЦЬКИЙ  та Олександр КАРАКОВ.  Тренував команду Олександр ПЕРЕТЯТЬКО.  З  ним  30 років  тому «Спартак» ще раз підкорив чемпіонську вершину.

Двічі «Спартак» вигравав Кубок області.  У 1992 році  у фінальному матчі  переграв глухівський «Сирзавод» – 3:1, а наступного сезону  – сумський «Будівельник» – 2:0.  На жаль, «Спартак» швидко зник з футбольної карти Сумщини. До речі, така доля спіткала  ще 10 команд, що були учасниками  чемпіонатіу 1983 року.