Новини УАФ
УАФ звернулася до ДБР, ГПУ та МВС із заявою про вчинення екс-президентом ФФУ кримінального правопорушення на сотні мільйонів євро.
У вересні цього року футбольну громадськість України шокувало розслідування німецького видання Der Spiegel під назвою «Як виплати УЄФА опинилися на Британських Віргінських островах». Журналісти авторитетного ЗМІ встановили, що починаючи з 1999 року (понад 15 років) УЄФА переказував кошти, загалом 380 млн євро, призначені для Федерації футболу України (сьогодні — Українська асоціація футболу) та розвитку українського футболу, офшорній компанії Newport Management Limited. Ця компанія зареєстрована на Британських Віргінських островах і, за даними видання, контролюється Григорієм Суркісом, який з 2000-го по 2012 рік очолював ФФУ, а також понад 10 років (до лютого 2019 року) був членом Виконкому УЄФА.
Після публікації Der Spiegel до УАФ звернувся футбольний клуб «Карпати» Львів із проханням надати інформацію, чи відповідають дійсності факти, викладені в публікації німецьких журналістів. «Просимо надати інформацію про те, які кошти надходили до УАФ від УЄФА за період з 2002 року по 2015 рік для розподілу серед клубів, в тому числі — ФК «Карпати» Львів. Окрім цього, просимо повідомити, чи відповідають суми фактично отриманих грошових коштів відповідним подальшим перерахуванням на адресу клубів (якщо такі проводились), а також просимо поінформувати про принципи розподілу відповідних коштів (за видами відповідних виплат) між футбольними клубами України», — говориться в листі від 23 вересня за підписом виконавчого директора ФК «Карпати».
Оскільки розслідування Der Spiegel базувалося на внутрішніх службових документах УЄФА, в УАФ було проведено власне внутрішнє розслідування. За підсумками цього розслідування вирішено звернутися до правоохоронних органів із заявою про вчинення злочину для проведення всебічного й об’єктивного розслідування фактів можливого заволодіння попереднім керівництвом УАФ (ФФУ) коштами, які УЄФА перерахував на розвиток українського футболу у період із 1999-го по 2015 рік.
Обране в березні 2015 року нове керівництво УАФ (тоді — ФФУ) одразу звернулося до керівництва УЄФА з вимогою припинити багаторічну схему фінансування ФФУ через офшори. Але лише після зміни керівництва УЄФА вдалося перевести всі платежі від УЄФА на рахунки ФФУ в Україні напряму.
Показовими в цій надзвичайно неприємній для Української асоціації футболу історії є наступні факти:
— внутрішня службова записка для керівництва УЄФА, датована груднем 2016 року, свідчить про те, що за компанією Newport Management Limited може стояти президент київського «Динамо» Ігор Суркіс — молодший брат Григорія Суркіса;
— проведена в грудні 2016 року перевірка місії УЄФА ФК «Динамо» Київ щодо дотримання правил фінансового фейр-плей встановила, що компанія Newport Management Limited здійснює важливу роль у фінансових операціях ФК «Динамо» Київ;
— розслідування Der Spiegel підтверджує, що перекази від УЄФА надходили на рахунок компанії Newport Management Limited, яка використовувалася для виплат заробітних плат футболістам та для проведення трансферів гравців за дорученням ФК «Динамо» Київ;
— компанія Newport Management Limited не перерахувала ФК «Дніпро» Дніпро за участь у Лізі Європи-2015/2016 приблизно 2 400 000 євро;
— у 1999 році між компанією Newport Management Limited та ФФУ було укладено «агентську угоду», яка надає компанії «генеральну довіреність» на право здійснення фінансових операцій від імені федерації. Цією угодою тодішнє керівництво ФФУ узаконило переказ коштів на рахунок зазначеної компанії від фінансового відділу УЄФА, що підтверджує відповідна угода. У 2010 році, коли президентом ФФУ був Григорій Суркіс, а генеральним секретарем та першим віце-президентом федерації — Олександр Бандурко, цей договір було продовжено на наступні 20 років. Саме ці особи можуть безпосередньо бути причетними до створення офшорної схеми для використання коштів УЄФА. Принаймні, саме Олександр Бандурко багато років перед початком сезону підписував атестат ФК «Динамо» Київ для участі в змаганнях, який підтверджував відповідність клуба атестаційним нормам за наявності, як з’ясувалося, грубих порушень вимог атестації. Ці сфальсифіковані документи також відправлялися до УЄФА.
Внутрішнє розслідування, проведене в Українській асоціації футболу, установило, що компанія Newport Management Limited, очевидно, була таким собі таємним фондом ФК «Динамо» Київ. Так, відповідно до тексту додаткової угоди, підписаної в липні 2010 року, київське «Динамо» передало Newport контроль за комерційним використанням усіх напрямків бізнесу, включаючи права на телебачення, права на маркетинг та трансфери гравців. Натомість, згідно з договором, «Newport зобов’язується надавати «Динамо» необхідне фінансування, щоб команда була конкурентоспроможною та змогла досягти високих результатів у спорті».
Зваживши на всі ці та інші факти, які виявило внутрішнє розслідування УАФ, прийнято рішення про необхідність порушення кримінального провадження для з’ясування обставин можливої причетності колишніх керівників ФФУ, серед яких колишні президент Григорій Суркіс та генеральний секретар Олександр Бандурко, до заволодіння коштами УЄФА в особливо великих розмірах. А враховуючи те, що Григорій Суркіс є чинним народним депутатом України, таке кримінальне провадження має надзвичайно важливе значення для українського суспільства в цілому.
Відтак Українська асоціація футболу звернулася до Державного бюро розслідувань, Генеральної прокуратури України та Міністерства внутрішніх справ із проханнями зареєструвати заяву про вчинення кримінального правопорушення, внести відповідні відомості про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати досудове розслідування та визнати ГС «Українська асоціація футболу» потерпілим та цивільним позивачем у даному кримінальному провадженні на суму 380 мільйонів євро.